Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek na psa? Wybierz swój gwizdek dla psa i wypróbuj ten przyrząd!

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonoga i planujesz zacząć jego tresurę? A może Twój pupil podczas spacerów jest tak zaaferowany atrakcjami dookoła, że nie reaguje na Twoje komendy i potrzebujesz czegoś, co pozwoli go przywołać? W obu przypadkach świetnie sprawdzi się gwizdek dla psa. Jak używać tego akcesorium, jaki gwizdek dla psa myśliwskiego będzie odpowiedni i jak nauczyć przywołania psa na gwizdek? Sprawdź i przekonaj się, jak wiele może ułatwić ten przyrząd.

Gwizdek na psy – jak działa?

Wielu właścicieli czworonogów, zwłaszcza tych niesfornych i nazbyt zainteresowanych wszystkim dookoła podczas spaceru, zastanawia się, w jaki sposób można okiełznać psa, który właśnie złapał trop, zobaczył coś niesamowicie ciekawego lub poczuł nagłą potrzebę, by oddalić się na znaczną odległość. W takich przypadkach często dobrym wyjściem jest gwizdek na psy. Czy działa i w jaki sposób może pomóc Ci przywołać Twojego pupila?

Gwizdki dla psów zwykle wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości, które są niemal niesłyszalne dla człowieka. Jednak czułe, psie ucho bez kłopotu je usłyszy. Dźwięki o częstotliwości 8 kHz są najlepiej słyszalne przez naszych czworonożnych przyjaciół i takie mniej więcej emituje dźwięki gwizdek, podczas gdy mowa ludzka osiąga około 2-4 kHz. To naprawdę duża różnica i być może dlatego Twojemu pupilowi zdarza się nie słyszeć odgłosów nawoływania.

Dźwięk gwizdka może z łatwością pomóc Ci przywołać psiaka, nawet jeśli ten na dobre zniknął Ci z pola widzenia. Niektóre bowiem gwizdki mają zasięg aż do 1 kilometra! Jednak nie tylko do przywoływania można go wykorzystać. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, jaki sygnał będziesz chciał dać psu, używając sygnałów dźwiękowych. Może to być dowolna komenda, ale najpierw musicie poświęcić nieco czasu na naukę i wzajemne porozumiewanie się.

Mężczyzna głaskający psa na dworze

Kiedy używać gwizdka dla psa?

Głównie wykorzystuje się tę metodę przede wszystkim przy nauce posłusznego przywoływania. To jednak nie wszystko. Gwizdek to bardzo dobry gadżet zwłaszcza dla osób, które chcą spróbować psiej tresury, biorą udział w różnych biegach przełajowych, zabierają psy na polowania czy na długie spacery leśnymi ścieżkami. W każdej z tych sytuacji ultradźwiękowy sygnał może pomóc psu w rozszyfrowaniu Twojego polecenia, nawet jeśli w danej chwili jest czymś bardzo zajęty.

Gwizdki sprawdzają się też w momencie, gdy częstotliwość ludzkiej mowy jest zbyt słaba, by dotrzeć do zwierzęcia, lub gdy psiak jest zbyt zaabsorbowany innymi czynnościami i zwyczajnie nie słyszy, lub nie zwraca na nas uwagi. Wyćwiczona reakcja na donośny sygnał gwizdka może w tej sytuacji być świetnym rozwiązaniem.

Mężczyzna z gwizdkiem i krótkofalówką zawieszoną na szyi

Jak nauczyć psa odpowiedniej reakcji? Przywoływanie na gwizdek wysokotonowy

Warto trening rozpocząć w miejscu znajomym Twojemu psu, w którym nic nie będzie go rozpraszać. Może to być na przykład dom. Spróbuj wówczas wypowiedzieć imię psa i użyć sygnału gwizdka, a gdy pies na to zareaguje, nagródź go na przykład ulubionym przysmakiem. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie, jednak uważaj, by nie znudzić pupila. Pies musi kojarzyć gwizdek z czymś przyjemnym, wtedy chętniej będzie na niego reagował. Działa to podobnie jak użycie klikera. 

Gdy już to opanuje, możecie zmienić otoczenie i wypróbować gwizdek wysokotonowy na przykład na spacerze. Wykorzystaj do tego długą linkę lub smycz, by psiak mógł się nieco oddalić, a następnie zrób dokładnie to samo, co w domu. Nauczenie psa odpowiedniej reakcji nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo cierpliwości, ale z pewnością się opłaca.

Rodzaje gwizdków – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje gwizdków o różnych zakresach częstotliwości. Jaki warto wybrać? Sporo będzie zależało od tego, w jakich warunkach chcesz z niego korzystać. Przykładowo gwizdki do profesjonalnych szkoleń psów będą różniły się wysokością dźwięku – będzie ona nieco niższa, niż w przypadku gwizdków, które planujemy wykorzystać na przykład na psim wybiegu lub spacerze. 

Różnić się może także materiał wykonania – podstawowe wersje będą zrobione zwykle z plastiku, podczas gdy te bardziej profesjonalne będą metalowymi gwizdkami na psa. Aplikacja na smartfon wydająca podobne dźwięki do gwizdka to kolejne ciekawe rozwiązanie, które możesz wykorzystać w szkoleniu pupila.

Uważaj też na gwizdki odstraszające psy. To specjalne akcesoria, które wydają dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości, która jest drażniąca dla psiego słuchu i zamiast przywoływać, może odstraszać i zniechęcać.

Systematyczność i regularne powtarzanie mogą być kluczem do Waszej przygody z gwizdkiem dla psów. Odkryjcie ten gadżet i przetestujcie, jak sprawdzi się na spacerach czy przy nauce nowych komend.

Przeczytaj także:

Kobieta mocująca psu szelki

Samodzielna tresura psa, szkolenie – jak zacząć tresować psa?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku

Mężczyzna idący na spacer z psem ubranym w obrożę

Jaka obroża dla psa? Jak dobrać obrożę dla psa?

Obroża dla psa to podstawowe akcesorium pupila. Jaka obroża dla psa sprawdzi się najlepiej? Jak dobrać obrożę dla psa dorosłego, a dla szczeniaka?

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

Kobieta mocująca psu szelki

Jakie szelki dla psa wybrać? Poznaj odpowiednie szelki dla psa

Jakie szelki dla psa wybrać? Który rodzaj szelek dla psa sprawdzi się na spacer z pupilem? Sprawdź szelki dla psa.