torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.

Koniec sezonu narciarskiego to czas na odpowiednią pielęgnację nart i pozostałego sprzętu sportowego. Nie wystarczy wyłożenie nart z bagażnika i ułożenie ich luzem w garażu, garderobie czy schowku. Jak każdy sprzęt specjalistyczny, narty należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać narty poza sezonem, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem

Jak przechowywać sprzęt narciarski po sezonie – podstawowe informacje

Zanim pozwolisz swoim nartom odpocząć do czasu rozpoczęcia kolejnego sezonu, musisz wykonać szereg działań, mających na celu zabezpieczenie ich przed działaniem różnego rodzaju czynników. Aby sprzęt narciarski służył Ci przez długie lata, należy go dokładnie oczyścić, zakonserwować i przechować w odpowiednim miejscu. Jakie warunki musi spełnić to miejsce, w jaki sposób wyczyścić narty, jak sprawdzić, czy są one gotowe do pokrycia woskiem i co powinno się zrobić z butami narciarskimi, opisaliśmy w dalszej części poradnika.

Mężczyzna przygotowujący narty do sezonu narciarskiego

Oczyszczenie i osuszenie – przygotowanie nart na zakończenie sezonu

Przechowywanie nart wielu osobom zbyt szybko kojarzy się z odstawieniem ich w bezpieczne miejsce. Ale zanim będzie to w ogóle możliwe, trzeba dokładnie oczyścić narty. Usunięcie resztek błota soli, piasku czy drobinek kurzu jest niezwykle istotne, ponieważ każdy typ zanieczyszczeń w kontakcie z materiałem, z którego wykonane są narty, może powodować ich osłabienie. Niby nic, ale przez parę lat używania nart problem robi się naprawdę poważny. 

Najwięcej brudu zbiera się w okolicach wiązań narciarskich. Aby odpowiednio o nie zadbać, trzeba przetrzeć je miękką szczoteczką. Pozostałe elementy nart, w tym krawędzie powinno się wytrzeć za pomocą szmatki ze środkiem do czyszczenia, a następnie pozostawić do wyschnięcia lub przyspieszyć ten proces używając suszarki o chłodnym strumieniu powietrza.

Jak zabezpieczyć narty po sezonie?

Odpowiednie przechowywanie nart nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o kilku zaleceniach. Przede wszystkim miejsce, w którym planujesz przetrzymać narty aż do następnego sezonu, nie powinno być narażone na wysoką wilgotność, duże zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Z tego powodu przechowywanie nart w garażu lub piwnicy nie jest dobrym pomysłem.

Należy je przechowywać w suchym miejscu o w miarę stałej temperaturze i ograniczonej wilgotności. Czy zatem można powiesić je na ścianie, jak obecnie robi się to w celach dekoracyjnych? Zdecydowanie nie. Osadzanie się kurzu na krawędziach nart może powodować ich uszkodzenie. Z tego powodu powinno się je schować do specjalnego pokrowca.

Przechowywanie nart w pokrowcu również ma pewne zastrzeżenia. Narty muszą bowiem zostać ułożone w pionie tak, aby pod żadnym pozorem nie stykały się ze sobą ślizgiem. Poziome trzymanie narty może skutkować odkształceniami. Ta zasada nie dotyczy snowboardu, który śmiało możesz ustawić poziomo. A co z wiązaniami? Należy je kompletnie poluzować. Zabezpieczy to sprężyny przed zbyt długotrwałym napięciem. Pamiętaj jednak o tym, aby przed sezonem przywrócić im właściwe ustawienia.

Podstawowa pielęgnacja ślizgu

Dokładne oczyszczenie ślizgu to kolejny krok w przygotowaniu nart do przechowywania po zimie. Ale czym zabezpieczyć narty po sezonie? W sklepach sportowych znajdziesz zmywacz do nart, który odpowiada za usunięcie smaru oraz zabrudzeń tak, aby nie uszkodzić zewnętrznej warstwy ślizgu. 

Jeśli zauważysz, że powierzchni ślizgu bardzo daleko do przyzwoitego stanu, rozważ specjalistyczną regenerację nart. Poza usuwaniem starego smaru oraz wszelkich zabrudzeń pamiętaj też o nasmarowaniu nart. Pozwoli to ograniczyć szkodliwe działania zanieczyszczeń i wilgoci. Nie jest to duży wydatek, a pozwoli na zabezpieczenie sprzętu do czasu rozpoczęcia następnego sezonu. Dony stan ślizgów zimą zrekompensuje Ci chwile spędzone na ich pielęgnacji.

Natomiast, aby zabezpieczyć sprzęt przed kurzem i wilgocią, która skutkować może rdzą, warto zaopatrzyć się w specjalny smar.
Specyfik ten nałożyć można na zimno i na ciepło. Smarowanie nart na zimno jest proste i polega na nałożeniu smaru na powierzchnie płaskie, a następnie na usunięciu jego nadmiaru. 

Jeśli nie jesteś zaawansowanym narciarzem i nie masz doświadczenia w tego typu działaniach, nie zalecamy nakładania smaru na ciepło. Robi się to bowiem za pomocą specjalnego żelazka, co sprawia, że powłoka jest znacznie trwalsza. Jeśli nie umiesz zrobić tego w odpowiedni sposób, działanie to przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Decydując się na użycie smaru miękkiego, pamiętaj, że nie jest to specyfik do smarowania ślizgu przed jazdą. Przed rozpoczęciem następnej zimy należy go usunąć za pomocą stworzonego w tym celu odtłuszczacza. Smarując ślizgi smarem, nie zapominaj także o zabezpieczeniu krawędzi nart. W tym celu można posmarować je wazeliną. Pomoże ona w zapobieganiu rdzewieniu krawędzi. Możesz także zdecydować się na ostrzenie krawędzi, jeżeli po zimie są one w nie dobrym stanie.

Narciarz stojący w butach narciarskich i nartach na stoku

Jak przechowywać buty narciarskie po zakończeniu sezonu – praktyczne porady

Jeśli znalazłeś już bezpieczne miejsce dla swoich nart, czas pomyśleć o butach narciarskich. Przechowywanie odzieży i obuwia sportowego jest równie istotne. W pierwszej kolejności należy wyjąć ze środka but wewnętrzny oraz wszelkie wkładki, a następnie dokładnie je osuszyć. Warto w tym celu pozostawić je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Suszenie suszarką lub grzałką może niekorzystnie wpłynąć na ich kształt, a co za tymi idzie, także na ich żywotność.

Skorupę warto przeczyścić naprawdę dokładnie, zwłaszcza w okolicach zapięć. Znajdują się tam drobinki piasku i kurzu oraz innego rodzaju zabrudzenia. Pozostaw buty z zapiętymi klamrami. Nie powinno się natomiast zbyt mocno ściskać pasków, ponieważ może to prowadzić do odkształceń naruszających konstrukcję buta. 

Buty można ustawić w dowolnej pozycji, jednak dobrze jest pozostawić je w pozycji stojącej. Nie należy wkładać do nich żadnego typu papieru, na przykład gazet czy ręczników papierowych w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Można za to włożyć je do większego pokrowca razem z nartami. Zwłaszcza, że nie powinny być narażone na działanie szkodliwych dla nich promieni słonecznych. Miejsce, w którym powinny przeczekać do następnego sezonu, powinno być zaciemnione, aby nie wpadało do niego światło słoneczne.

Jak przechowywać narty latem?

Lista zasad, które trzeba znać, żeby w czasie lata narty nie zniszczyły się bardziej niż na stoku, wcale nie jest krótka.

Nigdy nie należy przechowywać nart tak, aby stykały się ślizgami.

Sprzęt narciarski zawsze przechowuje się w pionie – to chroni przed odkształceniami i zniszczeniem nart. Posiadacze snowboardu w tym momencie są w korzystniejszej sytuacji, ponieważ akurat oni mogą swoje deski przechowywać w dowolnej pozycji – narciarze nie.

Miejsce na odłożenie nart po sezonie trzeba znaleźć tam, gdzie przez przypadek sprzęt nie zostanie uszkodzony.

Narty muszą być zabezpieczone przed wahaniami temperatur, wysoką wilgotnością i promieniowaniem UV. Mówiąc wprost – piwnica ani garaż w zdecydowanej większości przypadków nie będą dobrym miejscem (chyba że masz klimatyzowany garaż).

Zaopatrz się w pokrowiec na narty.

Czego nie robić z nartami po zimie?

Pewne kwestie są oczywiste: nigdy nie należy pozostawiać nart brudnych i ubłoconych, nigdy też nie należy trzymać ich na słońcu. Inne sprawy jednak już tak powszechnie wiadome nie są. 

Po pierwsze, przy woskowaniu i smarowaniu zawsze warto pozostawić lekki nadmiar środków ochronnych, niż za bardzo je wytrzeć. Oczywiście dobrze byłoby użyć od razu odpowiedniej ilości smaru i wosku, ale jeśli nie masz wprawy i nałożysz ich za dużo – trudno. Lepiej tak, niż za mało. Pamiętaj tylko, żeby później odpowiednio przygotować narty do sezonu.

Po drugie, postaraj się – jeśli nie musisz – nie przestawiać nart i w ogóle ich nie ruszaj. Za każdym razem będzie się ścierało trochę wosku, a jeśli za często będziesz przestawiać narty, to w ogóle się on wytrze.

Po trzecie wreszcie: używaj tylko środków przeznaczonych do pielęgnacji nart. Wyczyścić je możesz z kurzu delikatnym detergentem albo nawet i bez niego, ale już wszystkie smary i woski powinny być projektowane z myślą o prawidłowej pielęgnacji nart.

Narty opierające się o ścianę w wypożyczalni narciarskiej

Tyle roboty… A co z wypożyczeniem nart?

Przechowywanie nart oraz sprzętu narciarskiego po zakończeniu sezonu nie są niemożliwe, ale w bloku, a nawet w domu będzie to spory problem głównie ze względu na brak miejsca. Tak, to prawda, że do dziś wiele osób trzyma po sezonie narty w piwnicy, a kolejnej zimy przecież „nie jest źle”. Zwykle to niestety błędne wrażenie. Rok po roku narty, które nie są właściwie przechowywane, niszczeją. Łatwo tego nie zauważyć, jeśli nie korzysta się wtedy z innych, poprawnie przechowywanych. A tak, rok po roku narty po prostu się niszczą i trzeba je dość szybko wymienić. Tutaj już w grę wchodzą dużo większe pieniądze.

Może więc korzystnym rozwiązaniem będzie po prostu wypożyczenie nart? Jeśli na stoku spędzasz 2 tygodnie, a pozostałe 50 tygodni w roku narty leżą gdzieś w garażu lub piwnicy, to będzie to miało parę zalet:

odzyskasz cenne miejsce, w którym możesz przechowywać sobie kije trekkingowe lub konfitury – co wolisz;

nie będziesz musiał martwić się ani konserwacją, ani regularną wymianą nart – dokąd się nie udasz, wypożyczysz takie, jakie na danym stoku będą ci najbardziej pasowały. Możesz korzystać z wielu różnych technicznie nart, nie mając ani jednej swojej pary;

zawsze dostaniesz narty przygotowane do sezonu. Samodzielna konserwacja może i nie jest trudna, ale wymaga trochę wprawy – w dobrej wypożyczalni za to na pewno nie spotka cię już żadna nieprzyjemna niespodzianka.

Możesz też iść jeszcze inną drogą – narty wypożyczać, a sobie kupić dobrej jakości buty. Te są ważniejsze niż same narty, a nie kupując tych ostatnich, zwiększysz budżet na buty. Na plus warto też zaliczyć fakt, że przechowanie samych butów jest zdecydowanie mniej kłopotliwe, a założenie własnych – nawet przy wypożyczonych nartach – da olbrzymi komfort.

Jak prawidłowo przechowywać narty poza sezonem. Podsumowanie

Przechowywanie nart po sezonie to nie jest wyzwanie, któremu nie da się podołać. Biorąc jednak pod uwagę, że konserwacja wymaga czasu, zakupu paru dodatkowych preparatów, a na koniec i tak pojawią się problemy ze znalezieniem właściwego miejsca, wiele osób mogłoby z powodzeniem przerzucić się na korzystanie z wypożyczalni, najwyżej na własność kupując same buty.

Czytaj więcej

osoby idące w butach narciarskich po śniegu

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? ⭐ Jak wybrać buty?

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? Przeczytaj poradnik na co zwracać uwagę przy wyborze butów aby jazda po stoku była komfortowa i bezpieczna.

chłopiec zjeżdżający na nartach ze stoku

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? ❄️ Jak wybrać rozmiar?

Jak dobrać buty narciarskie dziecięce pod względem rozmiaru i umiejętności jazdy na nartach oraz zabawy na stoku? Czytaj praktyczne porady

kobieta w kasku i goglach trzymająca narty

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku? ✨ Co jest niezbędne?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku? Lista gadżetów które są niezbędne aby bezpiecznie i komfortowo szusować w górach.