Biegi na orientację dla początkujących – na czym to polega?
Zasady biegu na orientację (z ang. foot orienteering), niewiele różnią się od maratonów czy biegów na krótkie i średnie dystanse. W tym przypadku zwycięzcą również zostaje osoba, która zaliczy najszybciej i bezbłędnie swoje trasy. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych zawodów, uczestnikom biegu na orientację pozostawia się dowolność w wyborze drogi, którą dotrą do kolejnych punktów rozmieszczonych na trasie. Najistotniejsze jest to, by pokonać trasę w jak najkrótszym czasie pomiędzy punktami kontrolnymi.
Oznacza to, że na ostateczny wynik nie zawsze wpływ ma szybkość czy technika. Sztuka tej dyscypliny polega na jak najsprawniejszym odczytywaniu mapy i kompasu w trakcie rozgrywki. Ponadto kluczowym czynnikiem jest dobrze wykształcona orientacja w terenie i nawigacja, która umożliwia intuicyjne przemieszczanie się po nieznanych obszarach leśnych.
Tego rodzaju zdolności są obowiązkowe, gdyż organizatorzy przekazują uczestnikom mapę z wyznaczonym punktem startowym i trasą tuż przed samym startem. Dokładna trasa dla konkretnych zawodów nie jest znana uczestnikom, przez co nie są oni w stanie zaplanować drogi wcześniej.