Jak rąbać drewno na opał – podstawowe zasady BHP
Poszukując informacji dotyczących tego, jak parcelować drewno efektywnie, warto na początku zapoznać się z podstawowymi błędami popełnianymi przez początkujących użytkowników siekiery.
W trakcie ćwiartowania drewna na rozpałkę, najczęstszą pomyłką jest podtrzymywanie kawałka materiału ręką lub nogą. Równie niebezpieczne są także szerokie zamachy wykonywane zza pleców. Zamiast tego, zaleca się stosowanie krótkich i precyzyjnych uderzeń siekierą od góry do dołu. Przestrzeganie głównych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie rozłupywania drewna, niweluje ryzyko powstawania kontuzji, skaleczeń lub uszkodzenia oka przez odłamki drewna. Aby uniknąć wspomnianych urazów, przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się także w wygodną odzież, okulary ochronne oraz zabudowane buty z metalowymi noskami. Najlepszymi tego typu elementami ochronnymi są produkty marki Solognac, dostępne w sieci sklepów Decathlon.
Zastanawiając się, jak ciąć drzewo szybko i w bezpieczny sposób, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
– Utrzymanie równej powierzchni roboczej – poza ewidentnym błędem wynikającym z podpierania drewna ręką lub nogą, należy także bezwzględnie unikać pracy na nierównym podłożu. Osobom, które nie posiadają doświadczenia w cięciu drewna, zaleca się układanie materiału na płaskiej i twardej powierzchni. Jest to szczególnie istotne w przypadku posługiwania się cięższą siekierą lub narzędziem o większych gabarytach.
– Zachowanie bezpiecznego dystansu i prawidłowa postawa – osoba pracująca przy rozłupywaniu drewna powinna zachować odległość ok. 30- 40 cm od poddawanego parcelacji materiału. To pozwala zmniejszyć ryzyko skaleczenia odłamkiem drzewa. Równie istotna jest także prawidłowa postawa ciała – klatka piersiowa powinna być ustawiona równolegle do drewna, nogi ugięte w kolanach, ostrze precyzyjnie wycelowane, a siekiera stabilnie trzymana obiema rękami.
– Prawidłowa obsługa sprzętu – chcąc dowiedzieć się, jak rozłupać drewno efektywnie i szybko, warto poznać zasady użytkowania narzędzia do cięcia drzewa. Niezależnie od tego, czy użytkownik wykorzystuje w tym celu piłę, topór czy siekierę, należy trzymać narzędzie stabilnie i pewnie. Chwyt powinien być mocny i w pełni kontrolowany, aby zapobiec wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni. Stabilne utrzymanie sprzętu, znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz siłę uderzenia. Zaleca się również noszenie rękawic roboczych, które zapobiegają wyślizgiwaniu się trzonka z dłoni.