Jak rozłożyć tarp turystyczny? Mocowanie zadaszenia płachty biwakowej

Tarp turystyczny – jaką płachtę biwakową wybrać na wyprawę bushcraftową?

Zastanawiasz się, jaki tarp wybrać na wyprawę bushcraftową? Sprawdź, jaka płachta biwakowa sprawdzi się najlepiej i jaki tarp turystyczny kupić.

Biwakowanie na łonie natury stanowi dobrą formę rekreacji i alternatywnego odpoczynku od miejskiego zgiełku. Tarp to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia turystycznego, który z pewnością przyda się podczas letniego obozowania. Sprawdź, czym właściwie jest tarp, jak rozstawić płachtę na biwak, poznaj jej zalety i dowiedz się, jaki tarp kupić.

Co to jest tarp turystyczny?

Tarp, zwany potocznie płachtą biwakową, stanowi praktyczny element wyposażenia podróżnego, który sprawdzi się zarówno podczas spania w hamaku, jak i na macie turystycznej. Jedną z podstawowych zalet tarpa jest jego wielofunkcyjność oraz łatwość w użytkowaniu. Ponadto większość dostępnych na rynku modeli odznacza się wysoką wodoodpornością, co zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem czy śniegiem.

Mianem tarpa określana jest kwadratowa osłonka, wykonana z mocnego, lekkiego oraz impregnowanego materiału. Zwykle wyposażona jest w specjalne punkty montażowe oraz linki mocujące. Głównym zadaniem osłonki biwakowej, jest zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Choć tradycyjny namiot wciąż stanowi jeden z podstawowych elementów ekwipunku biwakowego, to tarp zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku aktywności outdoorowych, takich jak bushcraft czy survival.

Podstawowe rodzaje płacht biwakowych

Lekki tarp to częsty wybór wśród turystów, którzy chcą spędzić czas w intensywnym kontakcie z naturą. Jest to bowiem lekkie i łatwe w montażu schronienie, które umożliwia odpoczynek na wolnym powietrzu, jednocześnie zabezpieczając użytkownika przed deszczem i wiatrem. Istnieje wiele rodzajów tarpów, które różnią się między innymi rozmiarem, kształtem, czy materiałem. Należą do nich:

Tarp jednoosobowy – dla osób biwakujących pojedynczo, zalecana jest płachta w kształcie trapezu o wymiarach wynoszących około 260 x 260 x 160 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróżnik będzie w stanie odpocząć w komfortowych warunkach, które nie ograniczają jego przestrzeni. 

Tarp dwuosobowy – w przypadku biwakowania w parze, rekomenduje się zastosowanie tarpa prostokątnego o przykładowych wymiarach 3 x 3 m. Tego rodzaju płachta sprawdzi się podczas noclegu na łonie natury w towarzystwie kompana podróży. Uniwersalny kształt osłonki stwarza wiele możliwości jej wykorzystania. 

Tarp wielofunkcyjny – decydując się na biwakowanie w większej grupie osób, niezawodnym elementem ekwipunku okaże się tarp wielofunkcyjny. W praktyce jest to sześciokątna plandeka o wymiarach około 3×3 m. Z takim tarpem można testować wiele różnych możliwości rozkładania sprzętu, a w przypadku korzystania z hamaków o niestandardowych rozmiarach, zapewnia również odpowiednią ochronę outdoorowych łóżek. Dzięki tak optymalnemu rozwiązaniu każdy centymetr sprzętu turystycznego pozostanie suchy i bezpieczny. 

Tarpy turystyczne a namiot – różnice

Zarówno tarpy, jak i namioty biwakowe mają swoje zalety i wady. Różnią się od siebie przede wszystkim tym, że tarp jest nie konstrukcją samonośną. Musimy mieć do dyspozycji jakieś stałe elementy krajobrazu – drzewa lub skały. Oczywiście można zrobić to także za pomocą specjalnych odciągów, jednak w takich wypadkach konieczne będzie zabranie ich ze sobą, co znacznie zwiększa ciężar całego ładunku.

Sama płachta biwakowa jest zdecydowanie lżejsza od namiotu. Tarp o standardowej wielkości rzadko waży więcej niż pół kilograma.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii, która będzie ważna dla wielu osób, szczególnie tych, które wakacje na łonie natury spędzają stosunkowo rzadko. W przeciwieństwie do namiotu tarp turystyczny nie ma podłogi, a tym samym nie daje nam praktycznie żadnej ochrony przed insektami. Dla wielu osób ta kwestia może wydawać się dosyć banalna, jednak z pewnością znajdą się turyści, którym zrobi to olbrzymią różnicę.

Kobieta i mężczyzna wychodzący spod tarpu

Tarp – jak używać? Uniwersalna instrukcja krok po kroku

Chcąc efektywnie wykorzystać cały potencjał tarpa należy wiedzieć, jak go właściwie możemy rozkładać. Niniejsza instrukcja wyjaśnia krok po kroku, jak rozwinąć płachtę turystyczną i odpowiednio ją przymocować. Wszystko po to, aby zapewnić sobie maksymalny komfort eksploatacji oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Aby poprawnie rozłożyć płachtę biwakową, należy:

znaleźć płaskie i czyste miejsce, na którym można swobodnie umieścić ekwipunek i rozciągnąć płachtę. Warto upewnić się, że nie znajdują się tam ostro zakończone przedmioty ani inne niebezpieczne elementy, które mogłyby uszkodzić sprzęt,

– następnie należy wybrać stronę, która zostanie umieszczona na ziemi. Jeśli tarp posiada jedną stronę oznaczoną kolorowym znakiem, to powinna ona zostać skierowana ku górze,

– w tym celu należy rozwinąć plandekę na całej długości. Jeśli jest ona w kształcie kwadratu lub prostokąta, to należy ułożyć ją płasko w taki sposób, aby była równo rozłożona na całej powierzchni,

– na rozciągniętym tarpie należy wyprostować wszystkie zgięcia i fałdy, a następnie wybrać miejsca, w których płachta zostanie zamocowana do ziemi. Można tego dokonać, używając na przykład węzłów lub kołków namiotowych. Zwykle znajdują się one w rogach oraz wzdłuż krawędzi,

kołki należy stabilnie zamocować w ziemi, aby móc wiązać do nich narożniki tarpa. Każdy z nich powinien napinać się równomiernie. Jeśli płachta posiada przeciwdeszczowe klapki na krawędziach, warto zadbać, aby były one skierowane na zewnątrz. To pozwoli zapobiegać przeciekaniu.

Jak zawiesić tarp, aby powstał z niego daszek?

Tarp jest bardzo przydatnym narzędzia w wielu sytuacjach, a zwłaszcza w trakcie wędrówek i górskich biwaków. Przy odpowiednim rozstawieniu, może on posłużyć jako ochrona przed deszczem, wiatrem i słońcem. Jednak aby tarp mógł pełnić funkcję dachu, najpierw należy dowiedzieć się, jak go odpowiednio rozstawić. Warto także zgłębić kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego miejsca, rozmieszczenia lin i osłon, a także zaznajomić się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pozwolą na efektywne wykorzystanie osłonki podczas outdoorowych przygód.

Wiata dwuspadowa – to najprostsza metoda rozwieszania płachty biwakowej. W zależności od pory roku oraz warunków atmosferycznych można ją powiesić wyżej lub niżej – nad hamakiem czy karimatą. Aby wykonać daszek dwuspadowy, wystarczy rozciągnąć linkę pomiędzy drzewami i zawiesić na niej plandekę w taki sposób, aby rozdzielała tarp na dwie równe części. Na końcu pozostaje tylko przepuścić ekspandery przez oczka płachty, naciągnąć je i przymocować do podłoża. W wersji na jesień lub zimę, zamiast elastycznych linek, można posłużyć wytrzymałymi śledziami.

Wiata jednospadowa – świetnie sprawdza się przy spędzeniu czasu na karimacie. Takie ułożenie zapewnia więcej przestrzeni, co pozwala schować się pod tarpem większej liczbie osób. Należy jednak pamiętać, że ta metoda zapewnia nieco mniejszą ochronę przed mocnymi opadami deszczu. Chcąc zastosować takie zadaszenie, wystarczy przymocować dwie krawędzie płachty do drzew. Należy wybierać te, które będą stanowiły górną część dachu. Następnie dwa kolejne rogi wystarczy przytwierdzić do gruntu, za pomocą szpilek lub śledzi. Warto upewnić się, że mocowania zostały odpowiednio naprężone, aby podczas deszczu tarp nie uległ odkształceniom lub całkowitej deformacji.

Wiata pozioma – ten patent montażowy sprawdza się przede wszystkim w gorącym klimacie, aby chronić użytkowników przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Lekki tarp, wykonany z trwałych materiałów w jasnych kolorach, znacznie lepiej odbija promienie słoneczne i nie powoduje nagrzewania się przestrzeni pod zadaszeniem. Do punktów podparcia świetnie sprawdzą się paliki trekkingowe.

Schron typu „diament” – bardzo prosty i szybki sposób na rozbicie tarpa, który zapewnia dużą przestrzeń roboczą, jednocześnie dobrze chroni przed deszczem i słońcem czy wiatrem. Wystarczy jedno drzewo lub pojedynczy kijek trekkingowy. Wówczas jeden narożnik schronu jest podwieszany na wysokości, natomiast pozostałe trzy – mocowane są za pomocą szpilek lub śledzi do twardego podłoża. Tego rodzaju konstrukcja jest dobrym przykładem na to, jak zabezpieczyć się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi w sytuacji, gdy biwakowicz nie dysponuje wodoodpornym hamakiem.

Bunkier typu B – ten sposób rozwieszenia płachty biwakowej niewiele różni się od metody tworzenia daszku dwuspadowego. Kluczem jest zawinięty fragment tarpa z jednej strony, którym można skutecznie osłonić się przed wiatrem i lekkim deszczem. Korzystając z tego wariantu, zaleca się użycie tarpa z powłoką termoizolacyjną, która zapewni dobrą ochronę przed chłodem.

Bunkier typu C – to rozwiązanie dla biwakowiczów planujących spędzić czas przy ognisku lub grillu, którzy obawiają się możliwych opadów deszczu. Do zbudowania bunkra typu C, potrzebne są cztery liny do podwieszenia i odciągnięcia oraz minimum 6 szpilek lub kołków, które przytwierdzą płachtę do podłoża.

Mężczyźni gotujący na dworze przed tarpem

Kiedy wybrać tarp turystyczny?

Wiele osób zastanawia się, w jakich sytuacjach faktycznie warto wymienić namiot na tarp turystyczny. Na początku warto zaznaczyć, że nawet najbardziej wytrawni miłośnicy biwakowania nie rezygnują z namiotów całkowicie. Rodzaj miejsca do spania zawsze trzeba bowiem dopasować do potrzeb i okoliczności. A w jakich wypadkach tarp faktycznie sprawdzi się lepiej?

Tarp to rozwiązanie dla osób, które na biwaku chcą mieć lepszy kontakt z przyrodą. Wybierając taki nocleg, jesteśmy tak blisko natury, że może to być porównywalne do spania pod gołym niebem. Powietrze i zapachy są nieporównywalne z atmosferą w zamkniętym namiocie, szczególnie w gorące dni.

Tarp oczywiście można „rozbić” w zamkniętej konfiguracji, jednak nawet pomimo tego nie da on nam takiej prywatności jak namiot. Trzeba mieć to na uwadze. Z tego powodu częściej jest to rozwiązanie wybierane na kameralnych wycieczkach niż na dużych i zatłoczonych kempingach.

Mimo wszystko tarp turystyczny zapewnia nam bardzo dobrą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nie trzeba bać się w nich ani wiatru, ani promieni słonecznych, czy deszczu. 

Jak wybrać tarp turystyczny? Jaka płachta biwakowa?

Jeżeli uznałeś, że tarp turystyczny będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, teraz przyszedł czas na wybór właściwego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu wyposażenia biwakowego, dlatego może być to zadanie naprawdę niełatwe. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem tarpa?

Przede wszystkim koniecznie zastanów się, jak często będziesz nocował poza domem i jak intensywne są twoje wyprawy. Jeżeli planujesz sporadycznie nocować na własnej działce, czy w okolicy domu sprawdzi się najbardziej podstawowy model. Każda płachta biwakowa, która daje możliwość przymocowania jej do drzew lub ziemi (za pomocą igieł i śledzi) da radę w takiej roli.

Nieco bardziej skomplikowany jest wybór tarpa na dłuższe i bardziej wymagające wyprawy. Jakie cechy wówczas trzeba brać pod uwagę?

Ochrona przed wodą – wybieraj dobrze zaimpregnowane materiały, które zostały sprawdzone testami słupa wody 
Rozmiar – jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od twoich własnych potrzeb. Najbardziej uniwersalne są tarpy turystyczne na planie kwadratu, jednak nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ważne jest to, aby nie wybierać „na czuja”, tylko dokładnie przemyśleć jaki rozmiar płachty faktycznie nam się przyda
Rodzaj szwów i przeszyć – koniecznie zwróć uwagę na to, aby wszystkie szwy i przeszycia w tarpie były dokładnie podklejone taśmą. Bez tego nawet zaimpregnowany materiał nie da Ci odpowiedniej ochrony przed deszczem
Punkty montażowe – to bardzo istotny szczegół, który będzie miał wpływ na możliwości i ilość konfiguracji twojego tarpa. Co do zasady: im więcej, tym lepiej. Dzięki dużej ilości punktów montażowych tarp turystyczny sprawdzi się w różnych warunkach, a tym samym da ci maksimum swobody podczas wyprawy. 
Regulacja naciągaczy – dobrze, aby linki naciągowe tarpa miały długość od dwóch do czterech metrów. Zwróć także uwagę na to, aby wszystkie liny były jak najbardziej wytrzymałe. Warto wybierać takie, które wyposażone są w regulowane naciągacze. Takie rozwiązanie będzie absolutnie nieocenione w momencie, kiedy przyjdzie do montażu tarpa. 
Kolor materiału – to kwestia, chciałoby się rzec kosmetyczna, która w określonych kontekstach ma jednak bardzo duże znaczenie. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji. Jeżeli często biwakujesz na trudnych terenach, gdzie potencjalnie może spotkać cię niebezpieczeństwo (na przykład w górach) warto zadbać o to, aby kolor był jak najbardziej intensywny i widoczny z daleka. W lesie natomiast lepiej zdecydować się na maskujące barwy, które nie będą ingerowały w życie zwierząt, a do ciebie nie przyciągną niechcianych gości.

Jakie są zalety tarpów?

Tarpy turystyczne są wybierane coraz częściej ze względu na swoje liczne zalety. Spośród nich wymienić można między innymi:

– świetną ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, czy deszczem),
– możliwość bliskiego obcowania z naturą,
– swobodną cyrkulację powietrza,
– dobrą cenę,
– niską wagę,
– możliwość gotowania pod tarpem,
– dużą powierzchnię ochronną,
– możliwość szybkiego rozłożenia nawet podczas padającego deszczu.

Oczywiście mówiąc o zaletach, nie można nie wspomnieć także o wadach tarpów. Dają one mniej prywatności od namiotów, a dodatkowo nie stanowią żadnej ochrony przed insektami. Dodatkowo rozłożenie tarpa wymaga wprawy, którą zyskujemy oczywiście w praktyce. 

Przeczytaj także:

mężczyzna rozpalający ognisko w lesie

Co to jest krzesiwo? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest krzesiwo? Odpowiedź na pytanie zna każdy survivalowiec. Materiał ten służy do rozpalania ognia w trudnych warunkach. Zobacz, jak działa!

osoby trzymające mapy i kompasy turystyczne

Kompas turystyczny – co to jest? Jaki kompas wybrać?

Kompas turystyczny to przydatne urządzenie, które pomaga w orientacji w terenie. Sprawdź, jaki kompas wybrać i jak z niego korzystać!

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

siekiera wbita w pień

Czym jest survival czyli sztuka przetrwania w trudnych warunkach?

Sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach z dala od cywilizacji cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest survival? Odpowiadamy!

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Chcesz wiedzieć czym jest prepping? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego kim jest preppers i czym różni się prepping od survivalu.