Jak zawiesić tarp, aby powstał z niego daszek?
Tarp jest bardzo przydatnym narzędzia w wielu sytuacjach, a zwłaszcza w trakcie wędrówek i górskich biwaków. Przy odpowiednim rozstawieniu, może on posłużyć jako ochrona przed deszczem, wiatrem i słońcem. Jednak, aby tarp mógł pełnić funkcję dachu, najpierw należy dowiedzieć się, jak go odpowiednio rozstawić. Warto także zgłębić kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego miejsca, rozmieszczenia lin i osłon, a także zaznajomić się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pozwolą na efektywne wykorzystanie osłonki podczas outdoorowych przygód.
Wiata dwuspadowa – to najprostsza i najpopularniejsza metoda rozwieszania płachty biwakowej. W zależności od pory roku oraz warunków atmosferycznych, można ją powiesić wyżej lub niżej – nad hamakiem czy karimatą. Latem zaleca się rozwieszenie tarpa wysoko ponad miejscem biwakowym, co zapewnia efektywniejszy przewiew powietrza i oraz wysoki komfort w trakcie odpoczynku. Z kolei w porze jesienno-zimowej lub w chłodniejsze dni, zaleca się rozwieszenie tarpa nisko nad głową, co zagwarantuje lepszą ochronę przed wiatrem i deszczem, a także komfort termiczny. Aby wykonać daszek dwuspadowy, wystarczy rozciągnąć linkę pomiędzy drzewami i zawiesić na niej plandekę w taki sposób, aby rozdzielała tarp na dwie równe części. Na końcu pozostaje tylko przepuścić ekspandery przez oczka płachty, naciągnąć je i przymocować do podłoża. W wersji na jesień lub zimę, zamiast elastycznych linek, można posłużyć wytrzymałymi śledziami.
Wiata jednospadowa – świetnie sprawdza się przy spędzeniu czasu na karimacie. Takie ułożenie zapewnia więcej przestrzeni, co pozwala schować się pod tarpem większej liczbie osób. Jest to również dobre rozwiązanie podczas biwakowania przy ognisku lub podczas wypoczynku na łonie natury, kiedy potrzebna jest ochrona przed wiatrem. Należy jednak pamiętać, że ta metoda zapewnia nieco mniejszą ochronę przed mocnymi opadami deszczu. Chcąc zastosować takie zadaszenie, wystarczy przymocować dwie krawędzie płachty do drzew. Należy wybierać te, które będą stanowiły górną część dachu. Następnie dwa kolejne rogi wystarczy przytwierdzić do gruntu, za pomocą szpilek lub śledzi. Warto upewnić się, że linki zostały odpowiednio naprężone, aby podczas deszczu tarp nie uległ odkształceniom lub całkowitej deformacji.
Wiata pozioma – ten patent montażowy sprawdza się przede wszystkim w gorącym klimacie, aby chronić użytkowników przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Można go stosować w warunkach tropikalnych, jak np. na dzikiej plaży, gdzie brakuje cienia lub na pustyni, gdzie odpowiednia ochrona przed słońcem jest konieczna. Jest to świetny sposób na przeczekanie najgorętszych godzin w ciągu dnia, podczas których można spożyć posiłek i uzupełnić płyny. Lekki tarp, wykonany z trwałych materiałów w jasnych kolorach, znacznie lepiej odbija promienie słoneczne i nie powoduje nagrzewania się przestrzeni pod zadaszeniem. Do stworzenia tego rodzaju konstrukcji, doskonale nada się tarp turystyczny marki Robens, dostępny w sieci sklepów Decathlon. Odznacza się on wyjątkową lekkością, a do jego produkcji wykorzystano materiał, który ma wodoodporność na poziomie 5000 mm H2O. Warto dodać, że wszystkie szwy zostały dodatkowo wzmocnione. Całość można odpowiednio napiąć przy pomocy załączonych odciągów. Do punktów podparcia świetnie sprawdzą się paliki trekkingowe.