Mężczyzna rozpalający grilla

Jak rozpalić grilla krok po kroku? Poradnik

Do rozpalania grilla można podejść na kilka różnych sposobów. Jak rozpalić grilla krok po kroku? Oto nasz kompleksowy poradnik!

Grill to znakomita okazja do spotkania się z rodziną lub przyjaciółmi. Możliwość spędzenia czasu, rozmawiania i wspólnego zajadania się potrawami przyczynia się do zacieśnienia więzi i tworzenia się wspaniałych wspomnień. Przed zorganizowaniem imprezy trzeba nabyć jednak wiedzę, w jaki sposób poradzić sobie z rozpaleniem grilla węglowego. Jest to dosyć prosta czynność, ale należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Co trzeba wiedzieć? Oto nasze praktyczne porady!

Czym rozpalić grilla? Rodzaje podpałek

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów rozpalania grilla, warto poświęcić kilka słów wyborowi odpowiedniej podpałki. Grillowanie nie będzie możliwe bez paliwa, które będzie podtrzymywało ogień. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje podpałki, których można użyć. Są to: węgiel drzewny, brykiet oraz drewno. Co warto wiedzieć o każdej z nich?

1. Węgiel drzewny. Nazwa tej rozpałki może być nieco myląca. Są to po prostu czyste kawałki drewna, bez dodatku żadnych innych substancji. Charakteryzują się one osiąganiem wyższej temperatury niż brykiet w procesie spalania. W trakcie ulegają one także całkowitemu zwęgleniu. Korzystając z tego rodzaju rozpałki, pierwsze produkty na grilla można wrzucać już po upływie około 15 minut.

2. Brykiet. Ta rozpałka stanowi mieszankę węgla, piasku, trocin i substancji na bazie nafty. Przed zdecydowaniem się na niego trzeba wiedzieć, że spala się on wolniej niż węgiel drzewny, dlatego też doprowadzenie go do odpowiedniej temperatury będzie trwało dłużej. Zanim osiągnie odpowiednią temperaturę żaru, minie 45 minutach.

3. Drewno. Do rozpalenia grilla można użyć również zwykłego drewna. Nie może być to jednak pierwszy lepszy znaleziony kawałek. Do grillowania pożywienia nadają się jedynie kawałki drewna pochodzące z drzew owocowych. Szczególnie należy unikać drewna z drzew iglastych, ponieważ niektóre żywice pod wpływem ciepła mogą ujawnić toksyczne właściwości.

Mężczyzna rozpalający grilla na świeżym powietrzu

Jak dobrze rozpalić grilla? Poradnik krok po kroku

Do samego rozpalania grilla należy podejść w sposób umiejętny. Technika rozpalania zależy od rodzaju grilla, jaki posiadamy, a także wykorzystanej rozpałki. W poszczególnych przypadkach sam proces może nieco różnić się od siebie, jednak ogólne zasady są do siebie zbliżone. Oto poradnik jak szybko rozpalić grilla!

Przygotowanie urządzenia i wybór miejsca na ustawienie grilla

Zanim rozpoczniemy proces rozpalania, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie grilla. Wbrew pozorom jest to bardzo znacząca część całych przygotowań do wspólnego grillowania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie urządzenia do użycia. W tym celu należy oczyścić ruszt z pozostałości poprzedniego używania, a następnie przetrzeć go wilgotną ściereczką.

Po skończeniu mycia grilla można przejść do ustawienia go w dogodnym miejscu. Przede wszystkim powinien stać on na równej powierzchni. Nie może być to jednak drewniany taras, ponieważ w przypadku przewrócenia sprzętu może dojść do zaprószenia ognia. Dobrze, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne materiały łatwopalne. Oprócz tego trzeba zadbać, aby było to miejsce osłonięte od wiatru, a także, żeby dym nie leciał w stronę gości. Na koniec należy przygotować rozpałkę i potrzebne akcesoria.

Mężczyzna grillujący na kempingu

Jak rozpalić grilla z podpałką?

W momencie, kiedy urządzenie zostało już ustawione w bezpiecznym i wygodnym miejscu, można przejść do przygotowania go do rozpalenia. W tym celu należy wykorzystać zakupioną wcześniej rozpałkę. Najczęściej jest to węgiel drzewny lub brykiet. W jaki sposób rozpalić grilla brykietem lub węglem drzewnym? Jest to bardzo proste.

Rozpałka powinna zostać ułożona na sporej wielkości kopczyk na dnie grilla. Najlepiej, aby był on złożony z większych kawałków, które nie powinny być zasypywane miałem. Następnym krokiem jest zastosowanie podpałki. Zwykle ma ona postać kostek lub płynu, którym polewa się opał. Tak przygotowanego grilla należy podpalić za pomocą zapałek lub zapalarki. Na początku pojawi się dosyć intensywny ogień, jednak należy mu pozwolić, aby się wypalił. W momencie, kiedy na węglu pojawi się biały nalot, jest to znak, że osiągnął on pożądaną temperaturę właściwą dla grillowania. Na koniec należy rozprowadzić węgiel po całej powierzchni grilla.

Akcesoria do rozpalania grilla, które warto mieć

W sytuacji rozpalania grilla opcjonalnie warto posiadać kilka dodatkowych akcesoriów, które ułatwią to zadanie. Przykładem takiego sprzętu są szczypce do grilla. Dzięki ich użyciu można łatwy sposób ułożyć opał pod rusztem. Takie akcesoria wyposażone są w wygodną rączkę, dzięki której nie będziemy narażeni na kontakt z wysoką temperaturą, co zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Przydatny może okazać się również komin do rozpalania grilla. To akcesorium mocno usprawnia cały proces. Pełni on funkcję dmuchawy. Dzięki niemu możemy dostarczyć podpałce oraz węglowi dopływ powietrza, który pozwoli na skuteczniejsze podwyższenie temperatury. W naszym zestawie powinien znaleźć się także przesuwak. Pozwoli on na łatwiejsze przeniesienie mniejszych, rozżarzonych kawałków węgla po palenisku.

Jak rozpalić grilla bez dymu?

Unoszący się z grilla dym potrafi bardzo mocno uprzykrzać życie. W zależności od wiatru może on lecieć w stronę gości, co często psuje całą przyjemność z grillowania. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają ograniczyć to zjawisko. Na początek jednak trzeba zapoznać się z jego przyczynami.

W wielu przypadkach za intensywne dymienie odpowiadają tłuste potrawy. Jako że większość grilli opiera się na pieczeniu kiełbas, karkówki lub szaszłyków, warto znać sposoby na grillowanie, które ograniczą to zjawisko. Przede wszystkim warto używać przeznaczonych do tego celu tacek. Dzięki swojej konstrukcji zapobiegają one spływaniu tłuszczu do ognia, co jest główną przyczyną dymienia. Jeżeli nie dysponujemy takimi tackami, warto postawić na chudsze mięsa.

Inną przyczyną intensywnego dymienia może być stosowanie brykietu. Jest to najbardziej popularny opał ze względu na to, że generuje więcej żaru niż płomieni. Za tą zaletą kryje się jednak wada w postaci powstawania dużej ilości dymu. Ten problem również może zredukować wykorzystanie specjalnym tacek. Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie dymienia jest jednak stosowanie grillów zamkniętych z pokrywą lub grillów elektrycznych.

Rodzina grillująca na świeżym powietrzu

Jak rozpalić grilla jednorazowego?

Czasem zdarza się sytuacja, kiedy planujemy wybrać się na wycieczkę na łono natury, ale nie mamy możliwości zabrania ze sobą stacjonarnego grilla. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o wspólnym grillowaniu? Absolutnie nie! W takim przypadku idealnie sprawdzi się wersja jednorazowa. Przed wyjazdem warto więc poznać, jak dokładnie działa.

Rozpalenie takiego modelu zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a po zakończonym grillowaniu nie ma potrzeby zalewać go wodą. Wystarczy poczekać, aż ostygnie i śmiało można wyrzucić go do kosza. Tego rodzaju grill składa się z trzech podstawowych elementów: żaroodpornej tacki z brykietem, kratki służącej do ułożenia produktów oraz kraty do stawiania tacki. Jak go obsługiwać? Oto sposoby na rozpalenie grilla jednorazowego!

Pierwszym krokiem jest podpalenie kartki, która znajduje się wewnątrz zestawu. Następnie należy odczekać kilkanaście minut, do momentu aż pojawi się żar. W tym momencie na przeznaczoną do tego tackę można śmiało wykładać kiełbaskę, warzywa lub inne produkty do grillowania. Po zakończeniu grillowania wystarczy wyrzucić tackę do kosza.

Naucz się grillować razem z Decathlon!

Rozpalanie grilla to w gruncie rzeczy bardzo prosta czynność. Aby to zrobić, wystarczy posiadanie opału, podpałki oraz kilku akcesoriów, które pomogą w roznieceniu ognia i rozniesieniu po grillu rozżarzonego węgla. Szukasz wysokiej jakości grilla, który da pretekst do częstych spotkań z przyjaciółmi? Sprawdź ofertę sklepu Decathlon! Znajdziesz u nas różne rodzaje grillów, naczynia turystyczne czy lodówki turystyczne, które spełnią Twoje wszystkie oczekiwania!

Przeczytaj także:

Dietetyczne produkty spożywcze przygotowywane na grillu

Dietetyczny grill czyli fit dania z grilla dla każdego

Jak przygotować dietetyczny grill? Dania z grilla w wersji fit nie tylko na bazie warzyw. Sprawdź, jak stworzyć kolorowe dietetyczne potrawy na grilla

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Mężczyzna i kobieta siedzący przy stole z naczyniami turystycznymi na biwaku

Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak?

Dobrze dobrany zestaw naczyń biwakowych to podstawa udanego kempingu. Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak? Sprawdź!