Zasady bezpieczeństwa w górach — stopnie zagrożenia lawinowego, jak uniknąć lawiny
Jeśli mamy wybrać się w góry, to bezpieczni możemy być, tylko trzymając się kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Góry zimą niesamowicie uczą pokory, przez co nie powinniśmy podejmować niepotrzebnego ryzyka. Przede wszystkim, gdy chcemy ruszyć na szlak, trzeba upewnić się, że panują odpowiednie warunki do uprawiania turystyki. Jedyny sposób o 100% skuteczności na to, by unikać lawiny to jednak przemieszczanie się z dala od miejsc, w których one występują.
Dlatego powinniśmy zapoznać się z tym, jak wyglądają warunki i pogodowe i co mówią prognozy, a także sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego. Jest on w Polsce ustalany indywidualnie dla każdego z regionów w naszych górach.
Aktualny stopień zagrożenia lawinowego można poznać na dedykowanych stronach. Co ważne dostępne są tam nie tylko aktualne stopnie, ale też te z ostatnich dni i prognozowany stopień zagrożenia w dnu następnym. W ten sposób możemy poznać stan zagrożenia lawinowego w miejscu, w którym się znajduje i zaplanować ewentualną wycieczkę. Znając ryzyko zejścia lawiny jesteśmy w stanie znacznie lepiej się przygotować.
System oceniania zagrożenia lawinowego określany jest na skali pięciostopniowej. Najwyższy, czyli piąty stopień sprawia, że odradza się wychodzenia w góry, a najlepszą możliwą decyzją jest jak najszybsze znalezienie się na terenach, które nie są objęte zasięgiem zagrożenia . Podobnie sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z 4 stopniem zagrożenia. Wtedy również odradza się poruszania się po terenach wysokogórskich, a najbezpieczniejsze miejsce to takie, które nie jest objęte zasięgiem ewentualnej lawiny.
Wszelkie wyjścia w tereny wysokogórskie zaleca się do trzeciego stopnia zagrożenia. Oznacza on, że zagrożenie jest znaczne, przez co osoby, które wybierają się w góry, powinny mieć bogate doświadczenie oraz wiedzę i umiejętności potrzebne do poruszania się po górach i lokalnej oceny zagrożenia lawinowego.
Stopień drugi zagrożenia mówi już o tym, że istnieje ryzyko na samoistne powstanie małych oraz średnich lawin na szczególnie stromych stokach. Są one zawsze wskazywane w komunikacie lawinowym. Dlatego mimo wszystko przy takim stopniu zagrożenia wyjścia w góry poleca się osobom, które znają się na górskich wędrówkach, doborze tras, a także ocenianiu zagrożenia powstaniem lawiny w czasie rzeczywistym.
Przy niskim zagrożeniu, czyli gdy ustalony jest pierwszy stopień zagrożenia, nie ma żadnych ograniczeń co do zwiedzania gór. Mówi się tylko o tym, by zachowywać szczególną ostrożność na ekstremalnych oraz bardzo stromych stokach, gdzie lawina może zostać wywołana przez działalność człowieka, taka jak jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami. Są to stoki, których nachylenie przekracza około 40 stopni lub występują tam niekorzystne warunki terenowe, takie jak śliskie podłoże.