Rodzaje wiązań snowboardowych – podstawowe informacje
Wiązania przeznaczone do snowboardingu dzielą się na twarde i miękkie. Warianty twarde stosowane są głównie przez zawodowych snowboardzistów. Przystosowane są bowiem do osiągania dużych prędkości. Większość osób jeżdżących na desce korzysta z wiązań snowboardowych miękkich. I na nich postanowiliśmy skupić swoją uwagę. Wśród wiązań miękkich znajdziemy modele strap-in, step-in oraz warianty hybrydowe.
– Wiązania strap-in – to zdecydowanie najczęściej wybierane przez snowboardzistów wiązania. Służą jeździe rekreacyjnej, nie są stworzone do pobijania rekordów prędkości. Składają się z łyżki, czyli sztywnego zapiętka oraz strapów, czyli pasków, którymi reguluje się wielkość wiązań. Jeden z pasków odpowiada za trzymanie buta w wiązaniu. Umiejscowiony jest w miejscu zgięcia, w okolicach kostki. Drugi natomiast trzyma but tak, aby nie wysunął się zanadto do przodu. Znajduje się na wysokości palców. Może dociskać stopę od góry albo od przodu, obejmując czubek buta snowboardowego, w miejscu, w którym znajdują się palce. Wspomniana wyżej łyżka, czyli highback, którą zlokalizować można w tylnej części wiązania, tuż za piętą, odpowiada za utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas jazdy techniką backside. Stopień nachylenia highbacków wpływa na poziom komfortu podczas jazdy z ciężarem przeniesionym na pięty.
– Wiązania step-in – aby korzystać z tego rozwiązania, należy skompletować wiązania ze specjalnym bolcem oraz buty z otworem, który do niego pasuje. Jest to bardzo prosty i szybki sposób zakładania deski snowboardowej. Wiązań tego typu nie zaleca się jednak przy freestyle’u, skokach, zjazdach z dużą prędkością i jeździe poza trasami (freeride) a więc także jeździe po puchu. Z tego powodu nie są to wiązania zbyt popularne.
– Wiązania hybrydowe –jak sama nazwa wskazuje, wiązania tego typu to połączenie wiązań wyżej wymienionych. To rozwiązanie również nie należy do najczęściej wybieranych, mimo że jest zarówno bezpieczne jak i stosunkowo wygodne.