Jak używać krzesiwa, aby rozpalić ogień?
Rozpałka
Proces rozpalania ognia należy rozpocząć od zorganizowania podpałki. Te możemy podzielić na sztuczne oraz naturalne. W pierwszej kategorii umieścić należy takie elementy ekwipunku jak np. chusteczki higieniczne, wata czy waciki. Sprawdzą się one doskonale jako rozpałka, jednak należy pamiętać o wcześniejszym ich zabezpieczeniu w celu odizolowania od wilgoci. Dobrym pomysłem będzie zapakowanie ich w woreczek. Należy pamiętać, że podpałka spełni swoje zadanie jedynie w momencie, kiedy jest sucha.
Bardzo często zdarza się, że przebywając w lesie, nie mamy przy sobie chusteczek higienicznych lub innych sztucznych materiałów, które można wykorzystać jako rozpałkę. W takiej sytuacji można zwrócić się w stronę metod naturalnych. Na szczęście w naturalnym środowisku opcji mamy całkiem sporo. Należy wtedy kierować się zasadą: im drobniejszy i suchszy materiał, tym lepiej. Co sprawdzi się dobrze jako rozpałka? Wymienić tutaj należy przede wszystkim korę brzozową, żywicę, suchą trawę, drzazgi z drzew, a także suche patyki. Warto także zdawać sobie sprawę, które materiały nie najlepiej sprawdzą się w roli rozpałki. Są to przede wszystkim suche liście oraz mokre trawy.
Iskrownik
Po przygotowaniu rozpałki oraz miejsca na ognisko można przejść do krzesania iskier. W tym celu należy wykorzystać iskrownik, czyli narzędzie, którym będziemy ścierać pręt krzesiwa. Wiele krzesiw, które możemy zakupić w sklepach, jest wyposażonych w iskrownik w postaci blaszki o chropowatej krawędzi. Co jednak w sytuacji, kiedy owej blaszki nie posiadamy? Wyręczyć ją w tym zadaniu mogą inne przedmioty takie jak np. nóż, pilnik czy zwykły klucz.
Techniki używania krzesiwa
Wyróżnić można dwie podstawowe techniki krzesania ognia. Pierwsza z nich polecana jest osobom mniej doświadczonym, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w survivalu i sztuce przetrwania. Zgodnie z jej zaleceniami należy ustawić krzesiwo pod kątem 90 stopni do rozpałki. Iskrownik przesuwa się po górnej części pręcika. W ten sposób iskry spadają bezpośrednio na podpałkę, doprowadzając do jej zapłonu.
Zgodnie z drugą metodą, pręt należy ustawić pod kątem 45 stopni do hubki, tak aby dotykał ją końcówką. W tej sytuacji warto o coś oprzeć krzesiwo, aby zapewnić mu pełną stabilizację. Technika krzesania polega na energicznym przesuwaniu iskrownika po pręcie od góry do dołu. Spadające iskry powinny zainicjować płomień. Metoda ta jest skuteczniejsza pod tym kątem, iż zapobiega zburzeniu wcześniej przygotowanej rozpałki.
Na kilka osobnych słów zasługuje rozpalanie ognia krzesiwem magnezowym, gdyż różni się ono od krzesiw z ferroceru. W jego przypadku wykorzystać będziemy musieli magnezowy bloczek dołączony do zestawu. Jak więc rozpalić ognisko przy użyciu krzesiwa magnezowego? Na początek należy zeskrobać wióry magnezu ze wspomnianego bloczku i dodać je do hubki. Następnie możemy przejść do krzesania, starając się kierować iskry w stronę wiórków. W momencie, kiedy opiłki ulegną zapłonowi, należy układać na nich kolejne warstwy łatwopalnych materiałów aż do pełnego rozpalenia ognia.
Podstawowe zasady używania krzesiwa
Kontakt z ogniem zawsze wymaga przestrzegania podstawowych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo. W jaki więc sposób bezpiecznie rozpalić ogień krzesiwem? Przede wszystkim należy dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca do rozpalania ogniska. Polskie prawo zabrania rozpalania ognia w lesie, oprócz specjalnie wyznaczonych do tego celu miejsc. Nieprzestrzeganie zasad może grozić wznieceniem dużego i trudnego do ugaszenia pożaru.
Drugim aspektem powiązanym z bezpieczeństwem jest znalezienie miejsca, które jest osłonięte przed wiatrem. Rozpalanie ognia w niesprzyjających warunkach jest trudne samo w sobie, jednak w tym przypadku chodzi o zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia. Najlepiej, aby miejsce było osłonięte z kilku stron, a dobrym zwyczajem jest również wykopać niewielki dołek, w którym będziemy próbowali rozpalić ognisko.
Szczególną ostrożność należy zachować również podczas samego krzesania iskier. Warto być świadomym tego, że z krzesiwa wychodzą iskry o temperaturze nawet 3000 stopni C. Umożliwiają rozpalenie ognia przy każdej pogodzie i na dowolnej wysokości, ale jednocześnie stanowią zagrożenie dla człowieka. Jeżeli jedna z nich przypadkowo spadnie na skórę, może doprowadzić do poważnych poparzeń.