osoby  rozciągające się w odzieży i butach do biegania

Jak wybrać buty na start? Buty startowe czy treningowo-startowe?

Najlżejsze buty startowe do biegania to element dobrego wyniku w zawodach. Jak wybrać buty startowe? Kiedy można postawić na buty startowo treningowe?

Startujesz w zawodach i walczysz o każdą sekundę? W takim przypadku potrzebujesz osobnych butów startowych, które zapewnią ci lepszy wynik. To buty, które są lżejsze od butów startowo-treningowych, ale w zamian mają cieńszą piankę amortyzującą. Reszta charakterystyki buta startowego zależy już od tego, gdzie chcesz biegać. W przypadku biegów survivalowych liczy się stabilność kostki. Sprawdź, kto potrzebuje butów startowych, jak je wybrać i komu wystarczą buty startowo-treningowe.

mężczyzna biegnący w butach trailowych

Jak wybrać buty startowe?

Wielu biegaczy-amatorów jasno rozdziela buty do biegania na: buty startowe i buty treningowe. Z kolei profesjonalni biegacze robią to praktycznie zawsze. Dlaczego? Ponieważ podczas startu w zawodach liczy się każda sekunda. Buty treningowe mają być wygodne i pozwalać biegaczom na przyjemne wybiegania. Natomiast buty startowe muszą być lekkie, niezawodne, wytrzymałe i wygodne. Waga startowa ma tu ogromne znaczenie. Im lżejszy but, tym lepiej, przy czym nie powinno się wybierać butów, w których producent zmniejszył wagę na rzecz jakości. W końcu bezpieczeństwo biegacza jest priorytetem.

Buty startowe powinny posiadać dobrą amortyzację oraz nie mogą być zupełnie nowe. To oznacza, że nie powinno się w nich startować świeżo po ich zakupie. Należy je najpierw rozbiegać na kilku treningach, sprawdzić, czy są dobrze dopasowane do stopy i czy nie powodują otarć. Reszta charakterystyki butów startowych zależy już od tego, w jakim biegu i gdzie bierzemy udział. Przykładowo recepta na to, jak wybrać buty do biegania po lesie będzie inna niż elementy, na które zwraca się uwagę podczas wyboru butów do biegów górskich.

Decydując się na zakup osobnych butów startowych, wielu biegaczy ma świadomość, że po niektórych startach obuwie może być nie do odratowania. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku biegów ekstremalnych, takich jak Runmageddon czy Bieg Katorżnika, gdzie zawodnicy m.in. czołgają się w błocie albo pokonują kilometry w górach.

Czy buty treningowo-startowe wystarczą na zawodach?

Jak najbardziej! Nie bez powodu wielu biegaczy posiada jedną parę butów i do startów, i do treningów. Jeśli ktoś jest początkującym biegaczem, to specjalne kupno butów startowych nie wpłynie spektakularnie na jego wyniki. Dopiero na późniejszych etapach nawet każdy element stroju biegowego ma znaczenie w osiąganiu najlepszego czasu.


Niezależnie od tego, czy postanowimy mieć osobne buty startowe czy zdecydujemy się na buty startowo-treningowe, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać buty do biegania. To podstawa udanych i bezpiecznych treningów oraz startów. Wybierając buty biegowe, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, gdzie będziemy trenować lub startować. Rodzaje nawierzchni do biegania determinują to, jak dużą amortyzację oraz jakie rozwiązania zapewniające stabilność kostek powinniśmy wybrać.

osoby w odzieży do biegania biegnące w maratonie

Kto powinien zainwestować w osobne buty startowe, a komu wystarczą buty treningowe?

Buty startowo-treningowe to świetna opcja, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem i zależy nam tylko na tym, aby się sprawdzić. Jeśli jednak walczymy o pierwsze miejsce, to należy poważnie przemyśleć zakup osobnych butów startowych. Dodatkowo powinni o nich pomyśleć biegacze wyczynowi.

Buty startowe ze względu na swoją lekkość często mają o wiele mniejszą amortyzację niż buty treningowe. Dlatego też osoby, które mają nadwagę lub po prostu ważą więcej (np. ze względu na wzrost) szybko zużyją właściwości amortyzacyjne cieńszej pianki. Buty startowe polecane są dla osób, które ważą mniej niż 70 kg. Osoby o większej wadze, startujące często w butach bez mocniejszej amortyzacji narażają się na mocne przeciążenia układu ruchu.

Przeczytaj także

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

kobieta w stroju sportowym uprawia jogging

Jakie buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu | Decablog

Wybierz swoje buty do biegania w terenie i ciesz się radością z biegania w lesie. Wejdź i poznaj nasze TOPowe propozycje na Decablog!

mężczyzna siedzący na ławce w butach do biegania

Jak wybrać buty do biegania - poradnik

Jakie czynniki wpływają na wybór butów do biegania? Czy sposób biegania jest istotny przy wyborze butów? Jak sprawdzić w jaki sposób biegamy?

mężczyzna zawiązujący sznurówki w butach do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie - jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki wybrać model butów do biegania po asfalcie? Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując obuwie biegowe na nawierzchnię asfaltową!

kobieta w czapce z daszkiem trenująca chód sportowy

Chód sportowy a bieganie - co jest bardziej wymagające?

Fazy biegu i fazy chodu są zupełnie różne. Co jest więc bardziej wymagające: chód sportowy czy bieganie? Porównujemy szybkie chodzenie i bieg.