Jak wybrać buty startowe?
Wielu biegaczy-amatorów jasno rozdziela buty do biegania na: buty startowe i buty treningowe. Z kolei profesjonalni biegacze robią to praktycznie zawsze. Dlaczego? Ponieważ podczas startu w zawodach liczy się każda sekunda. Buty treningowe mają być wygodne i pozwalać biegaczom na przyjemne wybiegania. Natomiast buty startowe muszą być lekkie, niezawodne, wytrzymałe i wygodne. Waga startowa ma tu ogromne znaczenie. Im lżejszy but, tym lepiej, przy czym nie powinno się wybierać butów, w których producent zmniejszył wagę na rzecz jakości. W końcu bezpieczeństwo biegacza jest priorytetem.
Buty startowe powinny posiadać dobrą amortyzację oraz nie mogą być zupełnie nowe. To oznacza, że nie powinno się w nich startować świeżo po ich zakupie. Należy je najpierw rozbiegać na kilku treningach, sprawdzić, czy są dobrze dopasowane do stopy i czy nie powodują otarć. Reszta charakterystyki butów startowych zależy już od tego, w jakim biegu i gdzie bierzemy udział. Przykładowo recepta na to, jak wybrać buty do biegania po lesie będzie inna niż elementy, na które zwraca się uwagę podczas wyboru butów do biegów górskich.
Decydując się na zakup osobnych butów startowych, wielu biegaczy ma świadomość, że po niektórych startach obuwie może być nie do odratowania. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku biegów ekstremalnych, takich jak Runmageddon czy Bieg Katorżnika, gdzie zawodnicy m.in. czołgają się w błocie albo pokonują kilometry w górach.