Rodzaje deskorolek - Jak dobrać deskorolkę?

Rodzaje deskorolek – jaka deskorolka dla początkującego? Jak wybrać deskorolkę?

Jaki typ deskorolki dla początkujących wybrać? Jakie są rodzaje deskorolek? Sprawdź, jak wybrać deskorolkę, by jazda na desce była przyjemna.

Deskorolki różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Inny typ deskorolki sprawdza się jako deska do jazdy po mieście, a inny jako sprzęt do wykonywania trików w skate parku. Sprawdź, jakie są rodzaje deskorolek, jak dobrać rozmiar deskorolki do wzrostu i jak kupić dobrą deskorolkę. 

Budowa deskorolki – deck, grip, truck

Zacznijmy od tego, jak zbudowana jest typowa deska. Za przykład posłuży deskorolka klasyczna, gdyż to właśnie ona jest najczęściej widywana w miastach i służy do wykonywania trików na rampach i nie tylko. 

Każda deskorolka oczywiście opiera się na tak zwanym blacie, czy też decku. Jest to największa część, do której montowane są pozostałe. Blaty najczęściej wykonuje się ze sklejki, do której częstym surowcem jest klon kanadyjski.

Na powierzchni deski znajdziemy grip. Jest to górna część każdej deski, na której spoczywają stopy skatera. Grip to nic innego jak warstwa papieru ściernego przyklejona do deski. Jest to bardzo ważny element, gdyż od niego zależy przyczepność stóp do deski. Do samego decka z pomocą tak zwanych montażówek przykręca się trucki, czyli elementy pozwalające na skręcanie. Truck w deskorolkach jest bowiem tak skonstruowany, by umożliwić przechylenie deski i tym samym skręcenie jej.

Do trucka przykręcane są kółka. Dziś najczęściej wykonuje się je z poliuretanu, a w środku zawierają one łożyska toczne. Te są bardzo ważne, gdyż im wyższy numer wedle wskaźnika ABEC, tym łożyska będą zapewniały mniejszy opór, czyli będzie można jeździć szybciej. Mają one różną wielkość oraz twardość. Im większe kółka, tym wolniej się rozpędzamy, lecz wyższa jest maksymalna prędkość możliwa do osiągnięcia na desce. Twardość kółek deskorolki wpływa na zdolność wykonywania akrobacji. Do tego zastosowania sprawdzają się kółka twarde. Deska może być wyposażona w inne elementy, lecz dziś się ich nie stosuje. Wyjątkiem są podkładki pod trucki, które mają przedłużać żywotność deski, lecz i ich skuteczność nie jest na tyle duża, by korzystał z nich prawie każdy skater.

Rodzaje deskorolek – jakie typy deskorolek wyróżniamy?

Deskorolki dzielą się na kilka rodzajów w zależności od przeznaczenia, wielkości, wyglądu oraz stylu jazdy. Jakie są podstawowe typy deskorolek?

Longboardy i cruisery – to deski dla osób początkujących. Wyróżniają się wielkością – to jedne z największych desek dostępnych na rynku. Łatwo jest na nich utrzymać równowagę, dają dużą stabilność podczas jazdy. Cruisery wyglądają jak większe deski klasyczne, ale są od nich szybsze. Jeszcze szybciej pojedziesz na longboardach, które są odpowiednie do pokonywania długich dystansów.

Deskorolki klasyczne – najczęściej spotykany typ deski. Ma owalny kształt oraz około 31 cali długości. Można ją wyposażyć w miękkie kółka z wysoką amortyzacją (do jazdy miejskiej) albo twarde kółka (do wykonywania trików). Deck pokryty jest papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność butów skate. Taka deska polecana jest do wykonywania trików.

Deski fiszki (fishboard) – swoim kształtem przypominają rybę, stąd nazwa. Fiszki są małe i łatwe w transporcie. Wybierane są głównie przez dzieci i młodzież, ale coraz częściej można spotkać dorosłych wykorzystujących deski fiszki jako transport do pracy. Specyfika tych deskorolek sprawia, że odpowiadają na potrzeby osób, które chcą mieć deskę do jazdy miejskiej.

Waveboardy – połączone ze sobą ruchomym drążkiem dwie płaszczyzny w kształcie łez. To bardzo charakterystyczne z wyglądu deski. Posiadają dwa kółka, które obracają się o 360 stopni, nie trzeba więc się odpychać nogą od podłoża podczas jazdy pod górkę i z górki. Jazda na waveboardzie wymaga dobrej koordynacji ruchowej.
Deski elektryczne – hit ostatnich lat, podobnie jak hulajnogi elektryczne. Nie są traktowane jako deskorolki do jazdy sportowej, tylko jako środek transportu. Moc silnika w takich deskach reguluje się za pomocą pilota. Na desce elektrycznej można pojechać maksymalnie 10 km/h, co jest niewielką prędkością. Jednokrotnie można przejechać do 25 km na jednym ładowaniu. Aby naładować deskę, należy podłączyć jej akumulator do ładowarki w gniazdku.

W zależności od rodzaju deskorolki mogą kosztować od ok. 100 do nawet 1 000 zł. Należy do tego doliczyć koszt części zamiennych, które mocno się zużywają podczas częstych jazd oraz przy agresywnym stylu jazdy. Najdroższe są nowoczesne deski elektryczne. Jeśli szukasz deski do częstej jazdy po mieście albo do wykonywania trików, nie warto oszczędzać. Im wyższej jakości sprzęt, tym większe bezpieczeństwo.

Rodzaje deskorolek - Jak dobrać deskorolkę?

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozmiaru deski – rozmiar buta, wzrost

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z deskorolką, bagatelizuje to, jak duże znaczenie ma odpowiedni rozmiar deski. Jest to jednak ogromny błąd. Od tego, czy deska ma prawidłowy rozmiar, zależy nie tylko komfort w trakcie jazdy, ale też bezpieczeństwo. Każdy początkujący skater powinien o tym pamiętać, gdyż urazy wcale nie są takie rzadkie, jeśli korzysta się z nieodpowiedniej deski. Jaka długość deskorolki będzie odpowiednia?

Mówiąc o wymiarach deskorolki, wielu początkujących niepotrzebnie skupia się na długości. Oczywiście, ta też musi być odpowiednia, lecz nie ma aż tak dużego znaczenia jak szerokość deski. To właśnie ten parametr jest najważniejszy, przez co wybór deskorolki powinien być ściśle powiązany z rozmiarem buta.

Jaka szerokość deskorolki się sprawdzi? Sporo w tej kwestii pomagają sami producenci, którzy produkują deskorolki o różnych rozmiarach i dodają do nich informacje na temat tego, jaki wiek oraz rozmiar buta będzie odpowiedni. Sporo też zależy od wzrostu przyszłego skatera – im niższa osoba, tym węższej deski potrzebuje. Przyjmuje się, że deska o szerokości wynoszącej od 6.5 do 6.75 cala to wybór odpowiedni dla najmłodszych dzieci. Następnie mamy 7-calowe deski mini size, mające około 7.3 cala deski mid size, a od 7.50 cala mowa już o deskorolkach full size.

Przed wyborem każdy powinien indywidualnie wymierzyć sobie szerokość deski, po prostu próbując różne modele na przykład w sklepie. Najważniejsze jest, by wybrać deskorolkę, na której stojąc, żaden kawałek stopy nie będzie wystawał poza deck. Mniejszy rozmiar, niż prawidłowy będzie bowiem oznaczać, że nie będziemy mieli tak dobrej stabilności na desce. W teorii najbardziej odpowiednia będzie taka deska, której średnica wynosi minimalnie więcej niż długość buta używanego do jazdy. W ten sposób stopy jednocześnie nie będą wystawać poza krawędź decka, ale też nie będą miały zbyt wiele luzu, który również jest niepożądany. 

Czasem można jednak z tego zrezygnować i dopasować deskę do stylu jazdy i przeznaczenia. Najmniejsze są deskorolki to jazdy ulicznej. Zazwyczaj ich wielkość to 7.5, 7.75 lub 8 cali. Na nich można wykonywać podstawowe triki uliczne, takie jak kick flip, czy też heel flip. Gdy chcemy regularnie odwiedzać rampę i basen, to potrzebna będzie szersza deska. W tym przypadku wielkość to 8.0" lub 8.25", a czasem nawet i 8.5". Większe sprawdzają się już do dłuższej jazdy, lecz wtedy będziemy mówić z reguły o cruiserach, a nie klasycznych deskach.

Mężczyzna skaczący na deskorolce klasycznej

Jak wybrać deskorolkę do stylu jazdy?

Przede wszystkim należy określić, w jakim celu chcesz zacząć jeździć na desce. Jeśli chcesz wykonywać triki i jeździć głównie w skateparku, to warto kupić deskę klasyczną z twardymi kółkami. Sprawdzi się też fiszka, chociaż nie jest to deska przeznaczona do trików – można jednak uczyć się na niej podstawowych ruchów, takich jak zjazd z krawężnika czy slalom. Mimo tego fiszki poleca się przede wszystkim do jazdy miejskiej (przemieszczania się po mieście bez wykonywania trików).

Do długich zjazdów i tras przyda się longboard. Jazda na takiej deskorolce praktycznie nie męczy. Jeśli twoje trasy składają się w głównej mierze z brukowanych chodników i niezbyt wygodnych ulic, to komfort jazdy miejskiej podniesie ci deska typu cruiser. Jest zwrotna i posiada miękkie gumki w truckach – daje to możliwość szybkiej reakcji. Ponadto cruisery są wygodnymi, dużymi deskami.

Jaki rodzaj deskorolki do ćwiczenia zręczności, a jaki dla dojeżdżających do pracy?

Jazda na desce typu waveboard to raczej ćwiczenia fizyczne dla osób, które chcą poprawić swoją koordynację ruchową i kondycję. Waveboard zmusza użytkownika do wykonywania różnych ruchów mięśni nóg i bioder, co może być wyczerpujące. Z drugiej strony surfer zyskuje lepszą zręczność i refleks.

Ostatni typ deski, czyli deskorolka elektryczna, to produkt dla osób, które szukają innego środka transportu niż rower. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od siły, którą musisz włożyć w przemieszczanie się (w przypadku “elektryka” nie musisz wkładać siły), warto posiadać kask na deskorolkę – to kwestia bezpieczeństwa.

Jaka deskorolka dla początkującego? Jak wybrać pierwszą deskorolkę?

Jesteś na początku swojej przygody ze skateboardingiem i stoisz przed wyborem swojej pierwszej deskorolki? Zastanów się nad tym, do czego docelowo deska ma Ci służyć. Wybierz model, który jest wystarczająco stabilny i umożliwi Ci na początku naukę wszystkich podstawowych zachowań na desce. Dobierz rozmiar blatu do Twoich warunków fizycznych, by nie była ani za mała, ani za duża. Początkującym poleca się najczęściej podstawową wersję desek, czyli deskorolki klasyczne. Równie dobrze możesz jednak wybrać na sam początek longboarda czy cruisera. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Jazda na deskorolce to prawdziwa frajda i świetny sposób na ciekawą aktywność fizyczną. Możesz ćwiczyć różnego rodzaju ewolucje, a przy tym swoją koordynację ruchów. To sport znajdujący zainteresowanie głównie wśród dzieci i młodzieży, jednak nie nakłada żadnych ograniczeń wiekowych. Wybierz odpowiednią deskorolkę i spróbuj swoich sił w skateboardzie!

Przeczytaj także:

siedzący mężczyzna trzymający deskorolkę

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jednym z podstawowych elementów deskorolki są koła. Bez nich nie ma mowy o poruszaniu się na desce. Jakie kółka do deskorolki wybrać?

osoba stojąca na deskorolce

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

Triki na deskorolce nie są takie trudne jak się wydają, jeśli będziesz sumiennie ćwiczył. Sprawdź, jak się za to zabrać, by się nie zniechęcić!

dziewczyna leżąca na deskorolce

Jak dobrać rozmiar deskorolki dla początkującego?

Każdy początkujący, który rozpoczyna swoją przygodę z deskorolką, musi wiedzieć, jak ważny jest jej rozmiar. Jak wybrać rozmiar deskorolki ?

kobieta i mężczyzna stający z deskorolkami

Ile kosztuje deskorolka? Fiszka, longboard czy klasyczna deska?

Jazda na deskorolce jest bardzo popularna. Wielu początkujących zastanawia się jednak, ile kosztuje deskorolka. Dowiedz się tego z naszego poradnika.

chłopcy siedzący z deskorolkami w rękach

Jak wybrać deskorolkę? Dobre deskorolki dla początkujących

Początki z deskorolką potrafią być naprawdę trudne. Mowa tu nie tylko o samej nauce jazdy, ale też tym, jak ją wybrać. Sprawdź jaki model kupić.