Jaki namiot dla motocyklisty?
Szukając odpowiedniego namiotu na wyprawy motocyklowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zakupu takiego sprzętu nie dokonuje się codziennie, dlatego warto, by posłużył Ci on przez kilka sezonów. Jakie parametry powinien mieć namiot na motor? Koniecznie zwróć uwagę na:
– Wagę: namiot do turystyki motocyklowej powinien być lekki lub nawet ultralekki. Szukaj modeli kompaktowych – w tym przypadku minimalizm jest bardzo wskazany.
– Konstrukcję: możesz wybrać namiot typu kopułowego z konstrukcją samonośną (po rozłożeniu namiot stoi stabilnie bez odciągów i śledzi), namiot geodezyjny (namioty geodezyjnie to głównie namioty ekspedycyjne – dobrze sprawdzą się w wymagającym terenie), namioty tunelowe (te choć wygodne raczej nie sprawdzą się na wypadach motocyklowych, ze względu na to, że ich rozłożenie zajmuje sporo czasu), a także namioty hybrydowe 2Y łączące zalety namiotu tunelowego z kopułowym.
– Łatwość rozkładania: szukaj namiotu, którego rozłożenie będzie jak najprostsze. Po długiej trasie ostatnie czego będziesz potrzebował to czasochłonne rozkładanie konstrukcji i napinanie linek. Dobrym wyborem będzie namiot samonośny lub kopułowy, który rozbijesz na campingu w zaledwie kilka chwil – nawet jeśli przyjdzie Ci to robić o zmroku!
– Wielkość i wygodę: kolejnym aspektem, na jaki powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest komfort użytkowania. Zastanów się, czy częściej będziesz podróżował sam, czy może z przyjacielem. Twój namiot powinien mieścić przewidywaną liczbę osób + 1. Nie wybieraj większych konstrukcji na zapas, bo tylko niepotrzebnie będziesz woził ze sobą bagaż. W sezonie letnim w stacjonarnych sklepach Decathlon możesz zapoznać się z rodzajami dostępnych namiotów, obejrzeć jak wyglądają po rozłożeniu, wejść do środka, sprawdzić konstrukcję i ilość dostępnej przestrzeni użytkowej. Dzięki temu sprawniej znajdziesz model dla siebie.
– Jakość wykonania: namiot turystyczny na motor powinien posiadać solidny stelaż, taki który nie rozsypie się przy drugim, czy trzecim rozkładaniu. Namiot, który zabierasz na motor będziesz rozkładał i składał często – nawet kilkanaście razy w ciągu jednego wyjazdu. Z tego powodu warto zainwestować w solidną, sprawdzoną konstrukcję i mieć pewność, że Twój namiot wytrzyma nie tylko niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale też intensywne użytkowanie.