Łopatki mogą być wykonane z drewna lub włókna węglowego. Dostępne są też modele będące połączeniem tych dwóch materiałów. Początkujący hokeiści powinni zwrócić uwagę na dwa elementy łopatki – jej wagę oraz kształt. Składają się na niego takie elementy jak:
- krzywizna,
- głębokość krzywizny,
- zagięcie kija,
- kształt czubka.
Miejsce, w którym łopatka zakrzywia się, może mieć różne rodzaje. Są to pięta, środek i czubek. Pięta jest skuteczna w odbijaniu krążka. Środek natomiast to najbardziej uniwersalny rodzaj wygięcia, nadający się do strzałów i podań. Czubek z kolei wykorzystywany jest przy skomplikowanych manewrach i szybkich strzałach.
Przy wyborze łopatki należy zwrócić uwagę na głębokość zakrzywienia. Do wyboru mamy lekkie (dobre do strzałów, ale trudne w kontrolowaniu krążka), średnie (ułatwiające kontrolę) oraz głębokie (daje największą kontrolę, kosztem skuteczności niektórych zagrań). Ten ostatni typ nie nadaje się dla początkujących hokeistów.
Łopatki posiadają także skręcenie, czyli zagięcie kija widziane do góry. I tak oto modele zamknięte pozwalają dobrze kontrolować krążek a lekko otwarte – ułatwiają unoszenie krążka w powietrzu. Są to najbardziej popularne modele. Te osoby natomiast, które chcą poprawić swoją umiejętność podnoszenia krążka, powinny sięgnąć po łopatki otwarte.