termosy leżące na blacie

Jak wybrać termos turystyczny? Poznaj ranking termosów

Zastanawiasz się, jaki termos turystyczny warto kupić? Sprawdź ranking termosów i wybierz termos dla siebie.

Chłodne dni i wstawanie o wczesnych porach nie stanowią przeszkody dla osób, które wiedzą, jak dobrze rozpocząć swój dzień. Wspaniałym sposobem na ogrzanie i dostarczenie energii jest ciepły napój dostępny na wyciągnięcie ręki nawet po kilku godzinach od jego przygotowania. Sposobność tę gwarantuje korzystanie z dobrego termosu. Sprawdź, jaki termos najdłużej trzyma ciepło i jakie termosy polecamy. Termos długo trzymający ciepło – ranking.

termos stojący na stoliku

Rodzaje termosów turystycznych – jaki termos kupić?

Większość osób termos kojarzy z pojemnikiem na ciepłe napoje, w który rodzice zabierali herbatę podczas wspólnych wycieczek. Jest to jednak zaledwie jeden z kilku typów termosów, które można znaleźć na rynku. Termos to niewielkie naczynie o podwójnych ściankach, które pozwala na zachowanie temperatury przechowywanego w nim płynu. Oczywiście termos na napoje to najczęstszy z nich.

Kolejna odmiana to tak zwany termos obiadowy, czyli przeznaczony do przechowywania żywności. Oczywiście od tego przeznaczonego do picia różni się znacząco swoją konstrukcją, która jest lepiej dostosowana do przechowywania żywności.

Ostatni rodzaj to kubek termiczny, który w zasadzie podobny jest do tradycyjnego stalowego termosu na napoje. Główna różnica to rozmiar, gdyż termiczny kubek jest mniejszy, a także mniej szczelny, przez co gorzej utrzymuje temperaturę napojów w dalszej perspektywie. Jeśli zastanawiasz się, jaki termos do szkoły wybrać, być może właśnie kubek termiczny sprawdzi się w tym przypadku najlepiej.

Dobry termos turystyczny – najważniejsze cechy

Mówiąc o solidnym termosie, poza utrzymywaniem ciepła, które jest jego przewodnią funkcją, myślimy również o szczelności. Na pewno każdemu zdarzyło się kupić kubek, który przy pierwszym użytkowaniu przeciekał w torbie czy plecaku lub wylewał zawartość podczas picia. Odpowiadając na pytanie, jaki termos wybrać, należy pamiętać o dwóch naczelnych cechach – naczynie musi być szczelne i podtrzymywać temperaturę napoju przez satysfakcjonujący czas.

Pozostałe elementy, takie jak wygląd, pojemność, materiały wykonania oraz sposób pokrycia ścianek zewnętrznych, uchwyt lub jego brak, są kwestiami indywidualnymi, które uzależnione są jedynie od konsumenta. Warto wziąć tutaj pod uwagę, w jakich sytuacjach będzie się korzystać z termosu. Jaki termos w góry? Przykładowo akcesorium o pojemności 1 l, wykonane ze szkła nie sprawdzi się podczas wyczerpujących wędrówek i zdobywania szczytów górskich. Warto wybrać wówczas lżejsze termosy turystyczne, a stronić od dużych termosów. 

Czas utrzymywania temperatury jest kluczowym determinantem, na którym zależy każdemu użytkownikowi owego akcesorium. Chcąc mieć pewność, że termos sprawdzi się w każdych warunkach, należy zadbać o to, by odznaczał się także cechami zebranymi w poniższej liście.

Antypoślizgowy spód zadba o stabilność naczynia. Warto uwzględnić go na liście pożądanych cech dobrego termosu.

– Wybierz właściwy mechanizm zamykania termosu. Zagwarantuje on szczelność naczynia i zapewni dłuższe trzymanie ciepła.

– Dokonując zakupu, zwróć uwagę na to, żeby interesujące Cię akcesorium posiadało atesty, certyfikaty i badania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że sprzęt wykonany jest z materiałów dobrej jakości.

– Dbając o długie użytkowanie termosu, warto wybrać taki, który ma kilkuletnią gwarancję. Obecnie wielu producentów umożliwia swoim klientom takowe zabezpieczenie. 

Wkład termosu nie jest bez znaczenia. Zapewnia on bowiem izolację ciepłą. Do wyboru mamy termosy szklane oraz termosy ze stali nierdzewnej. Lepiej wybrać termos szklany czy metalowy? To zależy. Szkło dobrze zatrzymuje temperaturę, dlatego uważane jest za lepszy wybór na długie wyjazdy czy zimowe wypady. Ma jednak jedną, bardzo dużą wadę, a mianowicie niską odporność na uszkodzenia. Znacznie łatwiej zepsuć je i sprawić, że będą nadawały się tylko do wyrzucenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy termos stalowy ma podwójne ścianki z próżnią w środku. Są one bardzo skuteczne w zakresie trzymania ciepła. 

– Polecamy zwrócić również uwagę na termosy z warstwą srebra, znajdującą się wewnątrz naczynia. Dzięki takiemu pokryciu unikniemy rozwojowi niebezpiecznych dla człowieka bakterii. 

– Ciekawym dodatkiem, który może poprawić komfort korzystania z termosu w różnych warunkach, jest uchwyt. Poza wygodą gadżet ten przydaje się również podczas transportowania akcesorium. 

Jaki termos turystyczny wybrać? Pojemność

Obecnie na rynku znaleźć można termosy o różnych pojemnościach. Małe termosy zaczynają się od objętości 0,3 l, następnie 0,5 l i 1 l. Dobra wiadomość dla osób, które potrzebują jeszcze większego wariantu — istnieją termosy o pojemności nawet 1,5 l. Jeśli zastanawiasz się, jaka pojemności termosu będzie dla ciebie najodpowiedniejsza, przemyśl, w jakich sytuacjach będziesz z niego najczęściej korzystać. Chodzi nie tylko o dostęp do wystarczającej ilości ulubionego, ciepłego napoju, ale i wygodę użytkowania. 

Jeżeli termos ma stać się elementem ekwipunku na wyjazd czy wycieczkę, czy trekking, koniecznie dopasuj jego wielkość do rozmiaru plecaka bądź torby. Nie bez znaczenia jest waga noszonych bagaży, dlatego przed zakupem interesującego termosu rozsądnie jest pomyśleć o pojemności, która odpowie na twoje wszystkie potrzeby.

Jaki termos wybrać? Zadbaj o wybór odpowiedniego korka

Decydując się na zakup termosu turystycznego, należy pamiętać o tym, że musi być on szczelny. Odpowiada za to korek, który ma chronić przed rozlewaniem płynu, a także utrzymywać odpowiednią temperaturę płynu, czyli ciepłej kawy, gorącej herbaty lub innych. Na nic zda się zatem izolująca próżnia, jeżeli termos jest nieszczelny. To właśnie brak szczelności jest najczęstszą odpowiedzią na pytanie dlaczego termos nie trzyma ciepła.

Do wyboru mamy obecnie dwa rodzaje korków – z gwintem uzbrojony w uszczelkę oraz korek automatyczny. Z pewnością spotkałeś się już z każdym z nich. Żeby odblokować korek automatyczny i móc napić się kawy bądź herbaty, należy na niego nacisnąć. Najczęściej „guzik” charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, co zapewnia wolniejszą utratę ciepła. Niestety, korki automatyczne narażone są na częste awarie. Drugi wariant, czyli korek z gwintem uzbrojony w uszczelkę to klasyczne rozwiązanie. Użytkowanie termosu nie jest skomplikowane, wszak polega na odkręceniu korka. W tym przypadku ciepło ucieka jednak znacznie szybciej, przez wzgląd na duży otwór. 

Rodzina pijąca herbatę z termosu

Jak dbać o termos? Dobra pielęgnacja i prawidłowe użytkowanie to podstawa

Wybór polecanego sprzętu to nie wszystko. Szalenie ważne jest to, w jaki sposób korzysta się i dba o zakupiony termos. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sposób użytkowania może świetnie wpłynąć na podniesienie jego parametrów. Aby akcesorium utrzymywało ciepło przez długi czas, a nie jedynie podczas pierwszej eksploatacji, każdorazowo polecamy wypełnić wnętrze wrzącą wodą i pozostawić ją na kilka minut. Następnie wystarczy wylać wodę i uzupełnić termos ulubionym napojem. Dzięki tak prostemu trikowi kubek nieco się zahartuje, a ty już nigdy nie zawiedziesz się, kosztując chłodnej kawy i herbaty.

Po opróżnieniu termosu należy pamiętać o jego dokładnym opłukaniu.
Każdy z nas z pewnością zmagał się z trudnymi do zmycia zaciekami. Można ich jednak uniknąć, wprowadzając właściwą pielęgnację akcesorium. Dobrym sposobem jest staranne umycie za pomocą wody i płynu do naczyń. Często jednak termos użytkowany jest podczas dłuższych wypraw i należy wyczyścić go w warunkach polowych. Wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest opłukanie wnętrza kubka zwykłą wodą. W pielęgnacji termosów liczy się przede wszystkim utrzymywanie ich w czystości. Producenci radzą, aby mycie sprzętu odbywało się możliwie jak najszybciej od wypicia znajdującego się w nim płynu.

Od czasu do czasu warto pomyśleć również o dokładniejszym umyciu termosu. Dobrą metodą jest zalanie akcesoria wrzątkiem i dodanie do płynu łyżeczki sody oczyszczonej. Po 2 godzinach wylej zawartość naczynia i ponownie przepłucz je wodą. Soda oczyszczona świetnie rozprawi się z trudnymi zaciekami. Jeżeli jednak nie masz jej pod ręką, może zostać zastąpiona tradycyjnym proszkiem do pieczenia. 

Dlaczego warto zabrać termos w góry?

Dobry termos turystyczny to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia podczas dłuższych górskich wędrówek. Zabranie go do plecaka umożliwi nam picie gorących napojów, co jest nieocenioną pomocą na wielu szlakach. W trakcie trudnej wędrówki łyk ciepłej herbaty potrafi być naprawdę zbawienny i dodaje energii, a także motywacji do tego, by ruszać dalej w drogę. 

Nie można też zapominać o tym, jak ważne jest odpowiednie odżywianie się. W trakcie długich wędrówek nasze ciało spala całą masę kalorii, które musimy w jakiś sposób dostarczyć, by mieć siłę do dalszej drogi. Przy całodniowych wędrówkach zabranie ze sobą jedzenia w porządnym termosie obiadowym może pozwolić nam na zjedzenie ciepłego posiłku, który dostarczy sił potrzebnych w trakcie chodzenia i wspinania się w górach. 

Nie zapominajmy również o tym, że termosy i kubki termiczne służą nie tylko do utrzymania ciepła. Czy termos utrzymuje zimno? Owszem, mogą one pozwolić na przenoszenie zimnych napojów tak, by przez cały czas pozostawały chłodne i zapewniały nam orzeźwienie wtedy, gdy będziemy go potrzebować. W ten sposób można zabrać w góry wodę z lodem czy ulubiony słodki napój.

Wybierając się na długą wędrówkę lub przemierzając górskie szlaki, warto wyposażyć się w dobry termos, który w każdej chwili pozwoli rozgrzać się gorącą kawą czy herbatą. Wybierz model dla siebie i ciesz się komfortem nawet w trudnych warunkach.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

bidon z wodą leżący na ziemi

Jaki bidon wybrać na wodę i napoje? Bidon rowerowy?

Chcesz kupić bidon, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz bidonu na rower, wycieczkę pieszą lub na co dzień, przeczytaj ten poradnik.

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon