kobieta w stroju sportowym biegająca na bieżni w domu

Bieżnia do domu – jaką bieżnię wybrać?

Bieżnia elektryczna to przydatny sprzęt treningowy. Sprawdź, jaką bieżnię do domu wybrać, by móc trenować nie tylko na siłowni.


Bieganie to jeden z najchętniej uprawianych sportów, zwłaszcza w ciepłych okresach. Jesień i zima nieco utrudniają uprawianie joggingu. Jeśli jednak zależy Ci na utrzymaniu formy i nieprzerywaniu treningów, może warto zakupić bieżnię? Sprawdź, jaką wybrać i na co zwrócić uwagę.

Korzyści posiadania bieżni w domu

Uprawianie sportu to jeden z kluczy do zdrowia i utrzymania sprawności fizycznej na długo. Bieganie to bardzo pochłaniająca dyscyplina, która może przypaść do gustu naprawdę wielu osobom. Jeśli już spróbowałeś i zaraziłeś się miłością do joggingu, pewnie zastanawiasz się często, jak czerpać przyjemność ze sportu, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia?

Zakup bieżni do domowych treningów może być jednym z rozwiązań. Gdy już wyposażysz się w ten sprzęt, wtedy żadna pogoda nie stanie Ci na drodze i będziesz mógł odbywać swoje treningi regularnie. Co więcej, nie ogranicza Cię jedynie pogoda, a nawet pora dnia! Masz ochotę na przebieżkę z rana czy wolisz pobiegać późnym wieczorem? Nic nie stoi na przeszkodzie.

Niektórzy za rozwiązanie uważają też wykupienie karnetu na siłownię i korzystanie z udostępnianych na miejscu bieżni. To oczywiście dobry pomysł, jeżeli ktoś korzysta także z innych sprzętów. Często bardziej opłacalne od comiesięcznego wykupowania karnetu dla samej bieżni, jest zaopatrzenie się we własną. Poza tym będziesz mógł uwolnić się od spojrzeń innych osób trenujących na siłowni i czekających na swoją kolej – bieżnie potrafią cieszyć się dużą popularnością. 

Co więcej, treningi na bieżni w domu są nieco bardziej przyjazne dla stawów – podłoże jest jednolite, co pozwala na bezpieczniejszy bieg niż w przypadku tras w terenie. Warto rozważyć na przykład zakup bieżni elektrycznej do domu – to spore udogodnienie.

osoba w obuwiu sportowym korzystająca z bieżni w domu

Rodzaje bieżni – jaką bieżnię wybrać do domu?

Gdy już udało Ci się podjąć decyzję o zakupie tego sprzętu, stajesz przed pytaniem, jaką w ogóle wybrać bieżnię. Czym powinna się charakteryzować? I jakie właściwie rodzaje są do wyboru? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bieżni do biegania. Oto one:

- bieżnia mechaniczna – to stosunkowo najstarszy model bieżni. Jej siłą napędową jest... siła nóg! Sprawdzi się u osób, które poszukują cichego i niedrogiego urządzenia. Nie posiada ona jednak żadnych dodatkowych funkcji. Będzie dobrym wyborem jako bieżnia do chodzenia w domu;

- bieżnia ciśnieniowa – to specjalny rodzaj bieżni, która jest zaawansowanym sprzętem wchodzącym w skład nowoczesnych siłowni lub salonów modelowania sylwetki. Dzięki specjalnemu podciśnieniu wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej, wpływając znacznie na proces odchudzania;

- bieżnia antygrawitacyjna – jeden z droższych rodzajów bieżni, które ze względu na swoją cenę są najczęściej spotykane głównie w klubach fitness. Ma możliwość dodatkowego odciążania stawów, co nie bez znaczenia pozostaje podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i usprawniających;

- bieżnia elektryczna – to model, który jest stosunkowo najbardziej popularny i najczęściej wybierany jako bieżnia do domu. Napędzana jest silnikiem elektrycznym. Posiada wiele funkcji i możliwość modyfikowania prędkości biegu. To jeden z najczęściej polecanych modeli bieżni do ćwiczeń w domu.

Zakup bieżni do domu – na te parametry zwróć uwagę

Gdy zastanawiasz się, jaką bieżnię wybrać do domu, zastanów się najpierw, czego właściwie oczekujesz. Najbardziej uniwersalnym rodzajem, który świetnie poradzi sobie w domowych warunkach, będzie bieżnia elektryczna wyposażona w silnik. Jakie jednak parametry tego sprzętu wziąć pod uwagę podczas zakupów? Wybierając bieżnię elektryczną, zwracamy uwagę na:

- moc silnika – silnik o mocy 2 KM to sprzęt do lekkiego truchtu, urządzenia o większej mocy wybieramy do szybkich biegów. Minimalna wartość tego parametru powinna wynosić przynajmniej 1,5 KM – zagwarantuje to cichą i płynną pracę silnika;

- nośność – podawana w kilogramach, należy dopasować ją wagi użytkownika. Bieżnie o największej nośności mogą znieść ciężar do ponad 200 kilogramów;

- amortyzację – czyli sztywność konstrukcji, pochłanianie wstrząsów oraz odbicie i dynamikę. Wszystkie te parametry mogą wpłynąć na jakość wykonywanego treningu;

- wymiary pasa biegowego – wymiary pasa bieżni, czyli długość i szerokość, będą zależały przede wszystkim od wzrostu użytkownika: im wyższy mamy wzrost – tym dłuższy wybierajmy pas. Jeśli chodzi o szerokość, zwykle im szerszy pas, tym wygodniejszy dla biegacza. Czasem jednak ogranicza nas ilość dostępnego do zagospodarowania miejsca w domu – wtedy możesz wybrać także bieżnię składaną;

- maksymalna prędkość – czyli maksymalne możliwe tempo bezpieczne na danej bieżni;

- nachylenie – maksymalne nachylenie pasa bieżni względem podłoża, odpowiada za poziom trudności treningów. Im większy kąt nachylenia, tym trudniejszy jest bieg. Jeśli chcemy ćwiczyć na przykład pod bieganie w terenie górskim, wybierajmy bieżnie z możliwością mocnego nachylenia;

- dodatkowe wyposażenie, tzw. gadżety – najnowsze modele dobrej jakości bieżni są wyposażone we wszelkiego rodzaju udogodnienia. Wyświetlacz z pomiarem pulsu i wydolności, łączność Bluetooth czy masażery albo trzymaki na butelkę z wodą to jedne z tych udogodnień, które mogą sprawdzić się w bieżniach do użytku domowego;

- cenę – ile kosztuje bieżnia elektryczna? Średni koszt dobrego sprzętu może zaczynać się od tysiąca złotych. Najpopularniejsze bieżnie elektryczne często mogą mieścić się w przedziale cenowym 2000-3000 zł.

kobieta w odzieży i obuwiu sportowym składająca  bieżnię w domu

Jak poprawnie biegać na bieżni?

Najlepsza bieżnia do domu nie sprawdzi się, jeśli nie będziemy wiedzieli, jak jej używać. Na szczęście to sprzęt bardzo prosty w obsłudze. Bieżnię uruchamiamy za pomocą specjalnego przycisku na panelu głównym. Następnie dostosowujemy tempo – na początek idziemy spokojnym marszem, dopiero później zwiększamy parametry i przyspieszamy. Na bieżnię wchodzimy dopiero po jej uruchomieniu. Zawsze biegniemy środkiem pasa, aby uniknąć wypadku. Jeśli bieżnia ma rączki, można się ich przytrzymać, ale nie jest to konieczne. Jeśli Twoja bieżnia ma dodatkowe funkcje, możesz uruchomić określony program treningowy.

Warto pamiętać także o specjalnych butach do biegania – zapewnią odpowiednie rozłożenie wstrząsów, amortyzację i przede wszystkim bezpieczeństwo oraz wygodę podczas treningu. Nie pomijaj także rozgrzewek – mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko kontuzji. Poświęć kilka minut na rozciąganie mięśni i ścięgien, które będą podczas biegu wyjątkowo aktywne.

Decyzję o tym, jaką kupić bieżnię do domu, należy poprzedzić określeniem swoich wymagań. Gdy będziesz wiedział, czego oczekujesz, łatwiej będzie Ci dobrać właściwy sprzęt. Kto wie, może polubisz bieganie na bieżni nie mniej niż na ulubionych szlakach na łonie natury?

Zobacz także

Mężczyzna w odzieży do biegania biegnący na bieżni w domu

Bieganie na bieżni – jakie efekty daje, jak trenować, żeby schudnąć?

Bieganie na bieżni to świetna forma treningu zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Sprawdź, jak powinien wyglądać trening

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

bieżnia elektryczna stojąca w pokoju

Jak smarować bieżnię? PORADNIK konserwacji

Odpowiednia konserwacja bieżni ma niezwykle duże znaczenie. Zaliczamy do niej między innymi regularne smarowanie pasa biegowego. Jak robić to dobrze?

Bieżnia elektryczna - jaką wybrać do biegania w domu?

Jaką bieżnię wybrać do domowej siłowni?

Bieżnia elektryczna to przydatny sprzęt treningowy. Sprawdź, jaką bieżnię do domu wybrać, by móc trenować nie tylko na siłowni.