Dorosła kobieta jadąca na hulajnodze miejskiej w kasku

Jaka hulajnoga dla dorosłego?

Tradycyjna hulajnoga to wbrew pozorom nie tylko pojazd dla najmłodszych. Jaka hulajnoga dla dorosłego? Sprawdź, jak dokonać najlepszego wyboru!

Wraz z pojawieniem się hulajnóg elektrycznych, wróciła również moda na ich tradycyjne wersje. Hulajnoga to uniwersalny pojazd, który można wykorzystać zarówno do przemieszczania się po mieście jako środek transportu, jak i do jazdy wyczynowej. Ważne jest jednak, aby prawidłowo dobrać model do preferowanej aktywności. Jak wybrać hulajnogę dla osoby dorosłej? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Hulajnogi dla dorosłych – rodzaje

Pierwszym krokiem w stronę dokonania zakupu hulajnogi dla dorosłych, jest zdecydowanie, do czego nam ona będzie służyć. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje tego typu pojazdów, które różnią się od siebie budową i właściwościami – hulajnogi miejskie oraz wyczynowe. Warto nieco bardziej szczegółowo przyjrzeć się charakterystyce każdej z nich.

Hulajnoga miejska

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ hulajnogi jest przeznaczony do przemieszczania się po mieście. Stanowi on świetną alternatywę dla samochodu oraz transportu publicznego. Ze względu na przeznaczenie musi odznaczać się on uniwersalnością. Takie modele są na ogół małe i lekkie, a także posiadają możliwość składania. Szczególnie ta ostatnia cecha bywa bardzo przydatna, ponieważ pozwala na łatwe przechowywanie w domu oraz transport autobusem.

Hulajnogi miejskie są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiać efektywne przemieszczanie się. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, że ze względu na swoją powszechność w użyciu ich cena nie jest wysoka. Dużą zaletą tego typu pojazdów jest także możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Są one wyposażone między innymi w regulację wysokości, aby móc dopasować je do wzrostu. Modele miejskie mogą także posiadać oświetlenie, co pozwala na bezpieczne przemieszczanie się po zmroku.

Dorosły mężczyzna jadący na hulajnodze wyczynowej robiący podskok

Hulajnoga wyczynowa

Nie wszystkim jednak hulajnogi służą do dojazdów do pracy. Istnieje grupa osób, która szuka wrażeń, delektując się jazdą na miejscowym skateparku. Jeżeli do niej należysz, hulajnoga wyczynowa to zdecydowanie sprzęt dla Ciebie. Służy ona do wykonywania trików i ewolucji w powietrzu. Ze względu na swoje specyficzne przeznaczenie, posiada ona zupełnie inną od miejskich odpowiedników charakterystykę.

Hulajnogi typu freestyle muszą przede wszystkim znosić duże obciążenia, które są konsekwencją sportowej jazdy. Sprawia to, że ich naczelną cechą jest wytrzymałość. Względem modeli miejskich posiadają one wzmocnione właściwie wszystkie elementy – kółka, widelec, podest oraz kierownicę. Czym jeszcze charakteryzuje się ten specyficzny typ pojazdu?

Modele wyczynowe posiadają zazwyczaj małą kierownicę. Jest to spowodowane kwestiami praktycznymi, ponieważ duża kierownica uniemożliwia wykonanie niektórych trików. Taki sprzęt odznacza się także efektywnymi hamulcami. To właśnie one w głównej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo użytkownika. Innymi charakterystycznymi elementami są małe kółka (zapewniają lepszą zwrotność), a także wysokiej klasy łożyska (zwykle ABEC 7 lub 9).

Jak dobrać rozmiar hulajnogi miejskiej? 

Aby jazda na hulajnodze była przyjemna, konieczne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. W przypadku tego rodzaju sprzętu kluczowe znaczenie ma dopasowanie wysokości kierownicy do wzrostu. Większość modeli miejskich jest wyposażona w regulację kierownicy, więc aby znaleźć komfortową dla swojego wzrostu wysokość, wystarczy trochę poeksperymentować. Nieco bardziej skomplikowany jest dobór wysokości hulajnogi wyczynowej, która nie posiada możliwości regulacji.

Mężczyzna dokręcający kierownicę w hulajnodze wyczynowej

Jak dobrać wysokość kierownicy w hulajnodze wyczynowej?

Brak możliwości regulacji wysokości kierownicy w hulajnodze wyczynowej może być problematyczna. Jest to jednak konieczny zabieg, ponieważ większa liczba połączeń przełożyłaby się na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji. Do doboru rozmiaru trzeba tutaj podejść od innej strony. Rozwiązaniem jest zapoznanie się z informacją dotyczącą wysokości podawaną przez producentów.

Jaka wysokość hulajnogi dla dorosłego? Otóż musi być ona dopasowana do wzrostu. Wersje dla dorosłych posiadają na ogół wysokość od 70 do 90 cm. Doboru najlepiej dokonać w praktyce – stając na podeście i chwytając za kierownicę. Jeżeli kierownica znajduje się w okolicach pępka, oznacza to, że została ona dobrze dobrana. Pozwoli to na przyjęcie prawidłowej postawy w trakcie jazdy. W ten sposób unikniemy garbienia się, ale jednocześnie nasze ręce nie będą znajdować się za wysoko.

Warto być jednak świadomym, że istnieje możliwość spersonalizowania hulajnogi wyczynowej. Jeżeli jesteś osobą wymagającą, która przykłada wagę do detali, możesz zdecydować się na tak zwany model customowy. Tego rodzaju hulajnogi są składane od zera, co może pomóc w dopasowaniu ich do osobistych wymagań. Taka możliwość pozwala na stworzenie w pełni spersonalizowanego modelu.

Ile ważą najlepsze hulajnogi dla dorosłych?

Waga hulajnogi przeznaczonej dla osób dorosłych może się różnić w zależności od rodzaju oraz materiałów, z których została wykonana. Przeciętna hulajnoga miejska waży około 8-12 kg. Masę może dodatkowo zwiększać dodatkowe wyposażenie, takie jak oświetlenie. Hulajnogi wyczynowe są zdecydowanie lżejsze, aby ułatwić wykonywanie trików. Taki sprzęt jest stworzony z lekkich materiałów i stara się minimalizować użyty osprzęt. Model wyczynowy może ważyć od 2 do 5 kg.

Hulajnoga miejska dla dorosłych – parametry istotne podczas zakupu hulajnogi

W ofercie Decathlon znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju hulajnóg dla dorosłych. Daje to możliwość odnalezienia modelu idealnie dopasowanego do własnych potrzeb. Trzeba jednak wiedzieć, czym się kierować, aby być zadowolonym z zakupu. Hulajnoga dla dorosłych – jaką wybrać? Oto najważniejsze parametry!

Rozmiar kół hulajnogi

Jednym z głównych czynników, które trzeba uwzględnić podczas zakupu hulajnogi, jest rozmiar kół. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ma to szczególne znaczenie w przypadku tradycyjnych hulajnóg. Większe koła (mowa tutaj o modelach 12-16 cali) pozwalają rozwinąć większą prędkość mniejszym nakładem sił. Najbardziej popularne są jednak koła 8-calowe. Taka hulajnoga jest wolniejsza, ale za to bardziej poręczna.

Hulajnogi o dużych kołach (20-26 cali) dają komfort i są efektywne. W przypadku takich modeli wystarczy kilka mocniejszych odepchnięć, aby rozpędzić pojazd do sporej prędkości. Ich wadą są duże rozmiary, które utrudniają transport, na przykład autobusem. Każdy ma jednak inne potrzeby i warto dobrać rozmiar kół do własnych preferencji.

Kobieta jadąca na hulajnodze miejskiej z większymi kołami po parku

Koła w hulajnodze

Drugim dylematem, który należy rozstrzygnąć, jest rodzaj opon. Mamy tutaj do wyboru opony pełne (gumowe) oraz pompowane. Pierwszy rodzaj jest powszechnie używany w mniejszych kołach. Są one bardzo proste w użyciu, ponieważ nie wymagają dbania o ciśnienie, a także nie można ich przebić. Trzeba jednak wiedzieć, że jazda na nich jest mało komfortowa ze względu na brak właściwości amortyzujących.

Alternatywą mogą być pompowane koła. Bardzo często można je spotkać pod nazwą opon pneumatycznych. Są to klasyczne opony, które posiadają pompowaną dętkę w środku. Dotyczą one jednak tylko dużych kół. Pozwalają na wygodną jazdę, nawet po nierównościach. Charakteryzują się one również niezwykle cichą pracą. Takie rozwiązanie ma jednak także swoje wady, a największą z nich jest ryzyko złapania gumy.

Regulacja i składanie

Dopasowanie wysokości kierownicy do wzrostu ma kluczowe znaczenie w kontekście komfortu jazdy. Jak już wspomnieliśmy, większość modeli hulajnóg miejskich jest wyposażona w możliwość regulacji wysokości kierownicy. Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt, należy zwrócić uwagę, czy można go dostosować do osobistych wymagań. Jeżeli nie posiada takiej możliwości, trzeba się do niego przymierzyć, aby sprawdzić, czy jest dobrze dopasowany.

Podczas wyboru hulajnogi dla siebie trzeba również zwrócić uwagę, czy jest ona wyposażona w system składania. Również nie każdą hulajnogę można złożyć, dlatego też trzeba zdecydować, czy to ważna dla nas funkcja. Trzeba również wiedzieć, że systemy składania mogą różnić się pomiędzy sobą. W niektórych modelach wystarczy tylko jeden ruch, w innych zaś konieczne będzie odkręcenie śruby. Taka opcja może być praktyczna dla osób, którym zależy na możliwości transportu hulajnogi w autobusie lub samochodzie.

Maksymalne obciążenie

W przypadku hulajnóg przeznaczonych dla osób dorosłych niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na maksymalne obciążenie. Większość dostępnych w sklepach modeli posiada ograniczenia do 100 kg. Osoby cięższe, których waga przekracza tę wartość, powinny zainteresować się hulajnogami z obciążeniem maksymalnym do 120 kg. One również są dostępne w sprzedaży. Jeśli waga użytkownika jest niska, warto zwrócić uwagę na modele z niższymi limitami. Będą one lżejsze, co przełoży się na osiągi.

Kobieta i mężczyzna jadący na hulajnogach miejskich z hamulcem szczękowym

Hamulec

Ostatnim istotnym parametrem jest rodzaj hamulca. Hulajnogi mogą być wyposażone w różne ich typy. W większości modeli o małych kołach możemy się spotkać z hamulcem typu „błotnik”. Ma on postać nakładki na tylne koło, które naciskamy piętą, co powoduje hamowanie. Jeśli jednak decydujemy się na pojazd o większych kołach, umożliwiających szybką jazdę, warto, aby hulajnoga była wyposażona w przedni hamulec szczękowy. Jest on obsługiwany klamką na kierownicy i pozwoli na skuteczniejsze hamowanie.

Hulajnoga – pojazd dla każdego

Wbrew panującej opinii, tradycyjna hulajnoga to sprzęt, który nie jest przeznaczony tylko dla dzieci i młodzieży. Jazdą na niej mogą cieszyć się również osoby dorosłe. Ważne jest jednak zdecydowanie, czy będzie nam ona służyć do przemieszczania się po mieście, czy bardziej do wyczynowej jazdy. Poszczególne modele różnią się od siebie budową. Warto również uwzględnić konkretne parametry, które pomogą dostosować sprzęt do swoich oczekiwań. Najlepsze modele hulajnóg dla dorosłych znajdziesz w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

zaparkowane hulajnogi obok budynku

Jaka hulajnoga dla dorosłych do120 kg? Jaką wybrać?

Hulajnogi elektryczne mają maksymalne obciążenie, które musimy dobrać do naszej wagi. Jaka hulajnoga dla dorosłych o wadze 120 kg? Sprawdź ranking!

Chłopiec skaczący na hulajnodze wyczynowej

Jaką hulajnogę wyczynową wybrać?

Hulajnoga wyczynowa pozwala na wykonywanie trików i ewolucji. Jaką hulajnogę wyczynową wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

chłopak w kasku wykonujący triki na hulajnodze wyczynowej

Hulajnoga wyczynowa do 500 zł - jaką kupić?

Hulajnogi wyczynowe są specjalnie przystosowane do wykonywania różnych akrobacji. Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł sprawdzi się najlepiej?

Czy można wejść z hulajnogą do autobusu?

Czy można wejść z hulajnogą do autobusu?

Wiele osób zastanawia się, czy można przewozić hulajnogę elektryczną komunikacją miejską. Czy można wejść z hulajnogą do autobusu? Sprawdź!

kobieta w kasku stojąca na hulajnodze

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

Hulajnoga jest ekologiczna, tania, zwinna, kompaktowa. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto zacząć jeździć na hulajnodze. Wejdź i przeczytaj!