Podział - jakie są najbardziej popularne rodzaje kotwic do łodzi różnego typu
Jak wspomnieliśmy wyżej, w dzisiejszych czasach, w sklepach żeglarskich, turystycznych i sportowych, znaleźć można kotwice różnego typu. Do najpopularniejszych, należą kotwice CQR (pługowe), Delta, składane (drapaki), Burce'a i Danfortha. O tym, jakie jest przeznaczenie wymienionych typów, przeczytasz w poniższej części poradnika. Zapraszamy do lektury.
Kotwica Delta
Spośród systemów kotwicznych różnego rodzaju, to właśnie Delta jest zdecydowanie najbardziej popularnym typem. Cechuje ją bowiem niezwykle duża odporność na rozciąganie, jako że zazwyczaj wykonana jest z wysokogatunkowej stali manganowej. Specjalna konstrukcja (obciążona pięta, unikatowy profil trzonu, samo prostująca geometria oraz nisko położony środek ciężkości) skutkuje tym, że jest to kotwica samo zrzucająca a także tym, że momentalnie osadza się ona we właściwej pozycji. Duża siła trzymania i dobre wyniki na różnego typu podłożach sprawiają z kolei, że jest to najczęściej używany rodzaj kotwicy wśród organizacji ratownictwa wodnego na całym globie. W jakich warunkach sprawdza się najlepiej? Zdecydowanie w mule i na dnie błotnistym. Nieco gorzej, ale nadal dobrze, radzi sobie na podłożu piaszczystym. Niespecjalnie wypada jednak na dnie zarośniętym i skalistym, choć stopień skuteczności nadal pozostaje średni, nie zaś słaby.
Kotwica pługowa - CQR
Modele pługowe, znane również jako CQR, swój początek mają w latach dwudziestych XX wieku. Pierwszy egzemplarz wynaleziony został przez Anglika Geofreya Taylora. CQRy konstrukcją przypominają nieco powyższe Delty. Największą siłę trzymania mają one w dnie mulistym. Gwarantują tam bardzo dobre zagłębienie. W żeglarstwie morskim modele pługowe stanowią najbardziej popularne kotwice ze wszystkich. Dobrze radzą sobie bowiem także na podłożu piaszczystym i błotnistym. Jeżeli jednak szukasz modelu, który sprawdzi się na podłożu skalistym lub zarośniętym, wybierz inny typ. Wybierając konkretny egzemplarz, zwróć uwagę na jakość jego wykonania. Podpowiadamy, że warto skorzystać z oferty renomowanych marek, takich jak na przykład marka John Paddle.
Kotwica składana - drapak
Drapakm nazywany jest również kotwicą czterołapową lub składaną. Ten typ stosuje się głównie jako akcesorium pomocnicze na żaglówkach a także jako wyposażenie małych jednostek pływających, takich jak na przykład szalupy ratunkowe czy łodzie wiosłowe. Największą skuteczność osiąga na dnie błotnistym. Nieco gorzej, ale nadal dobrze radzi sobie na podłożu piaszczystym, z kolei dno skaliste i porośnięte oznacza dla drapaka trzymanie średnie. Kupując model dla siebie, warto postawić na wysoką jakość i atrakcyjną cenę, dlatego polecamy marki takie jak John Paddle i Scorpio Kayak.
Kotwica Bruce’a
Pomysłodawcą i wykonawcą projektu tego typu kotwicy jest Peter Bruce. Stworzył ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w celu stabilizowania platform wiertniczych. Nieco później zyskała ona dużą popularność wśród miłośników żeglugi morskiej i śródlądowej. Wykonana ze stali nierdzewnej kotwa, składa się z zaledwie jednego kawałka metalu. Jej prosta konstrukcja i sposób działania sprawiają, że zaliczana jest ona do grupy pługowych. Najlepiej sprawdza się na podłożu piaszczystym i skalistym. Na zarośniętym i błotnistym podłożu nie radzi sobie najlepiej.
Kotwica Danfortha
Autorem tego typu kotwic jest Amerykanin, Richard Danforth. Modele o tym systemie konstrukcyjnym stosowane były już podczas II Wojny Światowej. Są to bowiem zmodyfikowane egzemplarze modeli Halla, słynące z trzykrotnie większej siły trzymania przy jednoczesnym zachowaniu niskiego ciężaru. W dzisiejszych czasach, Danforthów używa się głównie w żaglówkach. Stosunkowo łatwo chwytają one bowiem na piasku. Gorzej, bo zaledwie średnio radzą one sobie na skałach, błocie i podłożu zarośniętym. Jeśli szukasz kotwicy Danfortha, wybierz jeden z egzemplarzy marki John Paddle. Stanowią one świetny kompromis pomiędzy jakością a ceną.