znajomi wędrujący z plecakami turystycznymi na plecach po górach w puchowych kurtkach trekkingowych

Jaką kurtkę na trekking w Himalajach wybrać?

Kurtka do trekkingu górskiego powinna mieć odpowiednie parametry. Jaką kurtkę wybrać w Himalaje? Czy sprawdzi się kurtka puchowa?

Uwielbiasz górskie wędrówki i zamarzyło Ci się spróbować swoich sił w Himalajach? By czerpać z wyprawy samą przyjemność musisz się odpowiednio wyposażyć i przygotować. Jednym z kluczowych elementów Twojego bagażu powinna być dobrze dobrana kurtka. Jaka kurtka w Himalaje będzie najlepsza?

Warunki atmosferyczne – na to zwróć uwagę przy wyborze kurtki w Himalaje

Wiatr, deszcz, śnieg, i mróz – właśnie z tymi czynnikami będziesz musiał zmierzyć się podczas wyprawy w Himalaje. Ten region świata słynie z ekstremalnych warunków pogodowych. By stawić im czoła skutecznie i nie przerywać swojej wędrówki, musisz poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej kurtki do trekkingu górskiego.

Jednym z ważniejszych czynników, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu tego elementu odzieży, jest odporność na wszystkie wymienione wyżej czynniki pogodowe. Jaka więc powinna być dobra kurtka trekkingowa w Himalaje?

Wodoodporna – Podczas Twojej wędrówki bardzo prawdopodobne jest, że spotkasz śnieg i wodę. By się przed nimi skutecznie ochronić, musisz postawić na model kurtki, który nie przepuszcza wody. Najlepiej byłoby, gdyby jej zewnętrzny materiał był hydrofobowy i wzmocniony dodatkowo nieprzepuszczającą membraną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żadna kropla deszczu nie wniknie w strukturę.

Wiatroszczelna – podmuchy wiatru w górach, a zwłaszcza w Himalajach, mogą być naprawdę silne. By nie dopuścić do tego, żeby wiatr Cię przeszywał i skutecznie odbierał przyjemność z wędrówki, zwróć uwagę również na parametry wiatroszczelności Twojej kurtki. Dzięki nim wiatr pozostanie jedynie utrudnieniem w dynamicznym poruszaniu się, ale nie będzie miał szans, by dostać się do Twojego karku.

kobieta wędrująca po górach w wodoodpornej i wiatroszczelnej kurtce trekkingowej z kijami trekkingowymi w rękach

Trekkingowa kurtka puchowa w Himalaje – czy to dobry wybór?

Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyprawy na trekking w Himalajach jest odpowiednia ochrona przed zimnem. Twoja kurtka nie tylko powinna zapewniać barierę przed deszczem i śniegiem, ale także zapewniać Ci odpowiednią izolację termiczną. Wyobraź sobie wielogodzinną wędrówkę, będąc przemarzniętym na kość. Nieprzyjemna wizja, prawda? Co więc wybrać, by uniknąć takiego scenariusza?

Najlepszym wyborem do trekkingu w Himalajach będzie kurtka puchowa. Dlaczego? Otóż wypełnienie z gęsiego puchu ma niesamowicie dobre właściwości termiczne i może uchronić nawet przed dużym mrozem. Podczas wyboru puchowej kurtki trekkingowej, zwróć uwagę na sprężystość puchu i stosunek zawartości puchu do pierza.

Sprężystość to parametr, który odpowiada za wagę kurtki. Im puch jest bardziej sprężysty, tym kurtka jest lżejsza i tym samym łatwiejsza do skompresowania oraz włożenia do plecaka. O czym jeszcze mówi ten parametr? Im jego wartość jest wyższa, tym bardziej ciepła jest kurtka. O zdolności utrzymywania ciepła mówi również drugi ze wspomnianych kryteriów. Wyższa zawartość puchu i tym samym mniejsza ilość pierza zagwarantuje nam, że na szlaku na pewno nie zmarzniemy.

mężczyzna stojący w górach ubrany w kurtkę na trekking w Himalaje

Wygoda i komfort termiczny

Co jednak w przypadku, gdy zza wysokich szczytów wyjrzy słońce? Czy wówczas puchowa kurtka nie sprawi, że obleje nas pot, i to niezwiązany z przeżywanymi emocjami podczas wyprawy? Otóż nie ma powodu do obaw! Puch ma świetne właściwości termoregulujące – nie zmarzniemy w nim, ani też nie przegrzejemy się. Jeśli więc planujesz wyprawę w miejsca, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne, kurtka puchowa sprawdzi się najlepiej.

Nie zapomnij jednak również o tym, że musi być po prostu wygodna. Podczas zakupów zwróć uwagę na to, czy żaden z elementów nie gniecie Cię i nie uwiera. Sprawdź, czy masz pełen zakres ruchów – to będzie ważne podczas poruszania się na szlaku. Zwróć również uwagę na wytrzymałość. Zatrzymaj się przy szwach, zwłaszcza pod pachami, i sprawdź, czy są wystarczająco mocne oraz trwałe. Zaplanuj zakupy odpowiednio wcześniej, by mieć czas na poszukiwania idealnej kurtki trekkingowej – w końcu to ona ma zapewnić Ci ochronę.

Jaka kurtka w Himalaje? Przydatne elementy kurtki na trekking

Powiedzieliśmy już o tym, jakie właściwości powinna mieć kurtka, która sprawdzi się podczas pobytu w Nepalu. Teraz czas wspomnieć o dodatkowych jej elementach, które również mogą okazać się bardzo przydatne:

1. Kieszenie – kieszenie na niezbędne akcesoria to coś, czego nie powinno zabraknąć w Twojej kurtce trekkingowej. Warto, by były zapinane i wystarczająco duże.

2. Regulacja kaptura oraz mankietów – w pełni regulowana długość i głębokość kaptura dzięki ściągaczowi to coś, co z pewnością docenisz, zwłaszcza, gdy zacznie wiać i padać. Na Twój komfort użytkowania wpłynie na pewno także możliwość regulowania mankietów dzięki rzepom.

3. Dwustronny suwak – rozwiązanie to umożliwia rozpięcie kurtki od dołu, co również powinno ucieszyć osoby szukające kurtki nie tylko na trekking, a również do wspinaczki. Warto też, by kurtka dodatkowo miała przy stójce materiałową ochronę, która zapobiega nieprzyjemnym „podcięciom” podbródka.

4. Dłuższe plecy – to dodatkowe zabezpieczenie pleców i odcinka lędźwiowego, które mogą być narażone na przewianie.

5. Kompaktowość – jeśli planujesz wyprawę trekkingową, na pewno docenisz, gdy kurtkę będzie można złożyć do kaptura i bez problemów schować w plecaku turystycznym. Lekkość to także istotny czynnik – nie będziesz musiał dźwigać dodatkowych kilogramów.

6. Dopasowany dół – warto, by wybrany przez Ciebie model posiadał ściągacze do regulacji dolnej części kurtki, aby wedle Twojego uznania leżała luźno bądź przylegała do ciała.

Wybór odpowiedniej kurtki na trekking w Himalajach może wydawać się trudnym zadaniem. Podczas zakupów pamiętaj, by zainwestować w lekką kurtkę, która jest wytrzymała, zapewni Ci ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Zwróć uwagę na jej wypełnienie oraz wszelkie udogodnienia, które wesprą Cię podczas Twojej wyprawy.

Przeczytaj także

ludzie uprawiający trekking górski w odzieży trekkingowej

Czym jest trekking górski i gdzie można go uprawiać?

Sprawdź, czym jest trekking górski i czym różni się od hikingu i wspinaczki. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Zapraszamy!

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku

ludzie wędrujący po górach zimą w kaskach

Jak się ubrać w góry zimą? Odzież na zimowy trekking

Sprawdź, jak się ubrać w góry zimą. Dowiedz się, jaka jest najlepsza trekkingowa odzież na zimową wędrówkę górską i co powinien zawierać strój w góry.

mężczyzna w butach zimowych z nakładkami antypoślizgowymi

Jakie buty zimowe w góry będą dobre na trekking?

Jakie buty zimowe w góry wybrać? Czy klasyczne buty trekkingowe zapewnią bezpieczeństwo na szlaku? Jakie buty górskie sprawdzą się w górach zimą?

kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – jak się przygotować? Poradnik

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.