Mężczyźni chowający do pokrowca kuszę do łowiectwa podwodnego po udanym polowaniu

Jaka kusza do łowiectwa podwodnego? Wybieramy kuszę na ryby

Podwodne polowanie na ryby to ekscytujące doświadczenie. Jaką kuszę do łowiectwa podwodnego wybrać? Gumową czy pneumatyczną? Sprawdź!

Łowiectwo cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Większość osób uprawia jego klasyczne formy. Istnieją jednak pasjonaci, którzy chcą wnieść swoją pasję na wyższy poziom. Idealnym na to sposobem jest rozpoczęcie nurkowania i uprawiania łowiectwa podwodnego. Aby to robić, trzeba się jednak wyposażyć w kuszę. Rozróżniamy jej dwa podstawowe rodzaje: pneumatyczny i gumowy. Który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Kusza podwodna – pozwolenie. Czy jest konieczne?

Wiele osób, które chce rozpocząć swoją przygodę z łowiectwem podwodnym, stawia sobie pytanie, czy polowanie z kuszą w Polsce jest legalne. Na szczęście mamy dobre informacje – używanie kuszy do polowań podwodnych nie wymaga pozwolenia. Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku nie definiuje tego rodzaju kuszy jako broń. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne ograniczenia w tej dziedzinie.

Aby móc korzystać z kuszy na zbiornikach śródlądowych konieczne jest posiadanie Karty Łowiectwa Podwodnego. Nie obejdzie się również bez pozwolenia na uprawianie rybactwa na danych obszarze. Są z niego zwolnione jedynie osoby, które łowią na prywatnym terenie za zgodą właściciela. W przypadku łowienia na Bałtyku trzeba posiadać Sportowe Zezwolenie Połowowe.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Chociaż samo używanie kuszy jest dozwolone przez prawo, jej użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem lub bez pozwolenia, może być jego złamaniem. Prawo można tutaj złamać na różne sposoby. Grozi za to mandat w wysokości co najmniej 200 zł lub nawet kara ograniczenia wolności. Zabronione jest również stosowanie innych rodzajów kuszy.

Mężczyzna pod wodą z kuszą do łowiecka podwodnego w ręce

Kusza pneumatyczna – budowa

Na początek przyjrzyjmy się kuszy pneumatycznej. Ten specjalistyczny sprzęt do łowienia podwodnego działa na zasadzie sprężonego powietrza, które napędza strzałę. Model ten cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją precyzję. Charakteryzuje się on jednak specyficzną konstrukcją, która składa się z kilku elementów. Jak wygląda budowa kuszy pneumatycznej?

1. Cylinder. Głównym elementem tego rodzaju kuszy jest komora powietrzna. To właśnie w niej znajduje się sprężone powietrze. Ze względu na mechanizm działania cylinder jest wykonany z wytrzymałych materiałów. Zwykle jest to aluminium lub kompozyty węglowe, które charakteryzują się właściwościami odpornymi na działanie wysokiego ciśnienia.

2. Mechanizm spustowy. Jego zadaniem jest umożliwienie wystrzelenia ostrza poprzez uwolnienie sprężonego powietrza znajdującego się w cylindrze. Mechanizm ten musi odznaczać się dużą precyzją, aby zapewnić skuteczny i bezpieczny połów ryb.

3. Zawór nabijający. Jego rolą jest nabicie cylindra sprężonym powietrzem. Niektóre modele wyposażone są w manometry, które pokazują ciśnienie wewnątrz cylindra.

Kusza pneumatyczna – zalety

Ten model kuszy cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na kilka zalet. Działanie na zasadzie pneumatycznego mechanizmu sprawia, że kusza odznacza się dużą mocą wystrzału. Pozwala to skutecznie zapolować nawet na większe ryby. W porównaniu do kusz gumowych większy jest również zasięg wystrzału. Obie te cechy przekładają się na wysoką precyzję.

Wielu użytkowników kusz pneumatycznych ceni sobie w nich również prostotę użytkowania. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Po napełnieniu powietrzem można z nich korzystać przez dłuższy czas bez konieczności ponownego ładowania. Warto również zwrócić uwagę na świetną amortyzację. Pneumatyczny mechanizm łagodzi wstrząsy przy wystrzale i skutecznie redukuje efekt odrzutu.

Kusza pneumatyczna posiada jednak również kilka wad. Dużym minusem jest fakt, że wymaga ona regularnej konserwacji. Jest to spowodowane koniecznością utrzymania mechanizmu w dobrej kondycji. Dla niektórych problem mogą stanowić także koszta. Modele pneumatyczne są co do zasady droższe od gumowych. Wśród innych minusów należy także wymienić dużą wagę oraz generowanie hałasu. Dodatkowe kilogramy mogą być uciążliwe przy długim polowaniu, a głośne działanie może odstraszać ryby.

Mężczyzna oddający strzał kuszą do łowiectwa podwodnego pod przykryciem pod wodą

Kusza gumowa – mechanizm działania

Przejdźmy zatem do charakterystyki kuszy gumowej. Stanowi ona bardzo popularną alternatywę dla modelu pneumatycznego. Każdy miłośnik podwodnego polowania powinien zdawać sobie sprawę, że jest to urządzenie o prostszej budowie niż opisane wyżej. Sama budowa obydwu modeli jest podobna. Różnią się one jedynie działaniem mechanizmu spustowego.

Model gumowy opiera się na elastycznym napędzie. Zazwyczaj ma on postać gumowych taśm lub rurek, które służą do napędzania strzały. Wspomniane elementy są zazwyczaj wykonane z lateksu lub innych materiałów, które charakteryzują się dużą elastycznością. Harpun jest wystrzeliwany z wnętrza kuszy za sprawą zwolnienia gumowej taśmy.

Kusza gumowa – zalety

Co dobrego można powiedzieć o tym rodzaju kuszy? Modele gumowe charakteryzują się wysoką celnością na krótkich i średnich dystansach. Z tego powodu są bardzo chętnie wykorzystywane przez osoby łowiące w wodach o mniejszej przejrzystości. Polując z bliskiej odległości, ważna jest cicha praca, aby nie spłoszyć ryby. I tutaj kolejna dobra informacja – kusza gumowa jest o wiele cichsza od pneumatycznego odpowiednika.

Do różnic na korzyść kuszy gumowej można również zaliczyć niską wagę. Taka właściwość znacznie ułatwia manewrowanie pod wodą i jest po prostu bardziej komfortowe. Warto również zwrócić uwagę, że ten typ kuszy ze względu na prostszą konstrukcję jest mniej awaryjny, a także łatwiejszy w konserwacji. Większa jest również dostępność części zamiennych.

Kusza gumowa – wady

Niestety każdy kij ma dwa końce. Kusza gumowa odznacza się również kilkoma wadami, które w oczach niektórych osób przeważają nad zaletami. Po pierwsze, tego rodzaju kusze mają mniejszą moc niż modele pneumatyczne. W praktyce oznacza to, że nie sprawdzą się dobrze podczas polowania na większe dystanse. Co za tym idzie, mniejsza jest również precyzja strzałów na większe odległości.

Oprócz tego naciąg gum wymaga dużej siły fizycznej. Bardzo mocno odbija się to na komforcie użytkowania. Gumy również po pewnym czasie się zużywają. Oznacza to, że po pewnym okresie konieczna będzie ich wymiana. Jest to problem, który nie istnieje w przypadku kusz pneumatycznych, które po prostu napełniają się powietrzem.

Mężczyzna polujący na ryby z kuszą do łowiectwa podwodnego

Jaka kusza na ryby? Wybieramy kuszę do łowiectwa podwodnego

Jaką kuszę wybrać? Odpowiedź jest zależna od kilku czynników. Najważniejszym kryterium powinny być warunki polowania. W przypadku głębokich wód (na przykład morza) oraz polowania na duże ryby lepszym wyborem będzie kusza pneumatyczna. Na jej korzyść przemawia większa moc oraz zasięg. Cechy te umożliwią skuteczniejsze polowanie na dużych odległościach i na większe okazy.

Kiedy zatem lepiej postawić na kuszę gumową? Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ona podczas polowania na mniejszych dystansach, płytkich wodach oraz na mniejsze ryby. Ma ona mniejszą moc, więc idealnie sprawdzi się w przypadku szybkich, ale precyzyjnych strzałów. Dzięki swojej cichej pracy nie będzie ona płoszyła ryb, co jest bardzo ważne w sytuacji, kiedy kluczowe jest zaskoczenie.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia osób początkujących. Który rodzaj kuszy będzie lepszym wyborem w przypadku tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podwodnymi polowaniami? Na początek zdecydowanie warto polecić kuszę gumową. Przemawia za nią prostota obsługi, a także większe bezpieczeństwo użytkowania. Jest ona również lżejsza, co zwiększa komfort polowania.

Polowanie z kuszą podwodną – różne długości kuszy znajdziesz w ofercie Decathlon!

Łowiectwo podwodne to fascynująca aktywność. Możliwość zanurzenia się w podwodny świat i polowanie w ten sposób to zupełnie inny poziom doświadczenia łowieckiego. Aby łowy były udane, potrzebna jest jednak wysokiej jakości kusza, która będzie odznaczała się precyzją. W zależności od warunków, w których zamierzasz polować, możesz wybrać model pneumatyczny lub gumowy. Oba znajdziesz w ofercie sklepu nurkowego Decathlon!

Przeczytaj także:

mężczyzna zakładający spławik na żyłkę

Wędkarstwo spławikowe - na czym polega łowienie na spławik?

Wędkarstwo spławikowe ⭐ Zobacz, na czym polega łowienie na spławik ⭐ Poznaj podstawy tej metody i potrzebny sprzęt ☛ Dowiedz się więcej

mężczyzna wędkuje na rzece

Wędkarstwo muchowe - poradnik dla początkujących

Wędkarstwo muchowe ⭐ Sprawdź nasz poradnik krok po kroku jak łowić w ten sposób ⭐ Dowiedz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Zapraszamy!

mężczyźni z wędkami łowiący ryby nad wodą

Wędkarstwo spinningowe - co to jest, jak zacząć?

Wędkarstwo spinningowe ⭐ Sprawdź na czym polega i w jaki sposób zacząć ⭐ Zobacz jaki sprzęt będzie Ci potrzebny ☛ Dowiedz się więcej

osoba wędkująca nad wodą

Wędkarstwo gruntowe - na czym polega łowienie na grunt?

Wędkarstwo gruntowe ⭐ Sprawdź na czym polega wędkarstwo gruntowe ⭐ Zobacz jak zacząć przygodę z tym typem wędkarstwa ☛ Dowiedz się więcej

mężczyźni łowiący ryby stojąc w łódce

Wędkarstwo podlodowe – jak łowić, akcesoria podlodowe

Wędkarstwo podlodowe wymaga od wędkarza nie tylko ubioru, ale akcesoriów podlodowych. Jakie wędki i przynęty wybrać?