Jaką latarkę czołową kupić? Które parametry są ważne?

Jaką latarkę czołową warto kupić?

Szukasz najlepszej latarki czołowej? Sprawdź, jaką czołówkę warto kupić oraz na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupów.

Poruszanie się w ciemnościach bez odpowiedniego źródła światła może mieć naprawdę przykre skutki. Kontuzje, zboczenie z trasy, brak orientacji... Aby im zapobiec, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości latarkę czołową. Wybór czołówki wcale nie jest jednak taki prosty, jakby mógł się wydawać. Należy bowiem zwrócić uwagę nie tylko na jej moduł oświetleniowy, ale także na mocowanie latarki oraz jej system zasilania. Jeżeli więc planujesz kupno tego akcesorium, ale nie wiesz, jaka latarka czołowa będzie najlepsza dla Ciebie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem, jak dopasować latarkę do swoich potrzeb oraz jaką latarkę czołową kupić w zależności od konkretnych aktywności, do których ma być ona używana.

Latarka czołowa czy tradycyjna ręczna - które źródło światła warto wybrać

Jak w każdym przypadku, także i w tym, wybór rodzaju danego akcesorium, powinien być zależny od preferencji konkretnej osoby. To, czy lepsza jest latarka zakładana na głowę, czy taka, którą trzyma się w dłoni, jest kwestią indywidualną. Główną przewagą czołówek nad modelami tradycyjnymi jest fakt, że do korzystania z nich nie są potrzebne ręce. Można więc jednocześnie oświetlać sobie drogę i wykonywać wiele innych czynności, do których niezbędne są dłonie. Ponadto, strumień światła, kierowany jest tam, gdzie akurat się patrzy. Dzięki temu przez cały czas widzieć można dokładnie to, co się powinno. Latarka zakładana na głowę rewelacyjnie sprawdza się więc zarówno podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, jak i podczas poruszania się po polu namiotowym po zmroku, czy reperowania motocyklu w warsztacie.

Dioda czy żarówka - dlaczego warto wybrać latarkę LED zamiast tradycyjnej

Na rynku tego typu oświetlenia spotkać można zarówno latarki LED jak i takie, które wyposażone są w świetlówki bądź żarówki kryptonowe. Obecnie zdecydowaną większość stanowią latarki ledowe. Dlaczego? Ponieważ jest to rozwiązanie zarówno bardziej ekologiczne jak i ekonomiczne niż wymienione wyżej, a przy tym także bardziej bezpieczne. Światło ledowe jest bardziej widoczne dla oka ludzkiego niż to, które pochodzi z innych źródeł. Diody LED zdecydowanie wolniej ulegają zużyciu. Szacuje się, że zajmuje to od 30 000 do 100 000 godzin. Wyczerpując się, diody świecą z mniejszą jasnością. Nie gasną nagle, bez zapowiedzi, a powoli obniżają jakość oświetlania przestrzeni. Można więc przygotować się na to, że wkrótce ulegną zużyciu. Latarka ledowa czołowa jest też bardziej energooszczędna niż taka, którą wyposażono w tradycyjne źródło światła. To wszystko sprawia, że pozostaje ona w zasadzie bezkonkurencyjna.

Moduł oświetleniowy latarek czołowych - moc, jasność i żywotność

Diody półprzewodnikowe, w większości przypadków LED, odpowiadają zarówno za jakość światła jak i za jego moc. Jak wspomnieliśmy wyżej, diody mają zdecydowanie dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Jakość światła, które emitują, jest bardzo wysoka, jednak jego jasność zależy od mocy. Określa się ją za pomocą lumenów. Wyższa liczba lumenów oznacza jaśniejsze i mocniejsze światło. Większość latarek, dostępnych w dobrych sklepach sportowych, cechuje się mocą od 100 do 1000 lumenów. Nie oznacza to jednak, że zawsze najlepszym wyjściem jest największa możliwa wartość. Moc należy dopasować do wymagań indywidualnych. Jeśli wybierasz się na spacer po zmroku, spokojnie wystarczy Ci latarka o mocy 150 lumenów. Jeśli zamierzasz biegać po lesie, zainwestuj w większą liczbę lumenów. Najlepiej postaw na model latarki, w której moduł oświetleniowy będzie wyposażony w różne tryby świecenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zawsze będziesz mógł/mogła dopasować moc do swoich potrzeb.

Jaką latarkę czołową kupić? Które parametry są ważne?

System zasilania w latarkach czołówkach - baterie czy akumulator

Każda latarka wyposażona jest w pojemnik na baterie lub inne ogniwo energetyczne. Może ono znajdować się w module oświetleniowym lub po przeciwnej stronie paska. Źródłem zasilania mogą natomiast być baterie albo akumulatorki ładowane przez kabel USB. To, który rodzaj jest lepszy jest oczywiście kwestią indywidualną. Baterie są lekkie i nie wymagają ładowania. Po zakończeniu swojej żywotności wystarczy wymienić je na nowe. Akumulatorki są pod tym względem bardziej ekologiczne, ponieważ, wystarczy je po prostu naładować. Robi się to za pomocą kabla, podłączonego do źródła prądu. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że aby latarka z akumulatorkiem działała, należy mieć akces do prądu. Na szczęście w obecnych czasach, niezwykle popularnym źródłem prądu poza cywilizacją jest powerbank. Mając go ze sobą, nie trzeba obawiać się wyładowania akumulatorka w nieodpowiedniej sytuacji.

Mocowanie latarek czołowych - elastyczny pasek na głowę

Jak wiadomo, latarkę typu czołowego mocuje się na głowie za pomocą paska. Jest on elastyczny i regulowany pod względem obwodu. Niektóre modele posiadają jedynie jeden pasek, który zakłada się na głowę tak, by oplatał on czoło i tyło głowy. Inne wyposażone są w dodatkowy pasek, który łączy przednią i tylną część opaski od góry tak, by zminimalizować odczucie ciężaru. Takie rozwiązanie pomaga stabilniej utrzymać latarkę na głowie, jednak nie zawsze jest ono konieczne. W przypadku sprzętu o niskiej wadze, jeden pasek, oplatający głowę, jest zazwyczaj wystarczający.

Dodatkowe funkcjonalności dobrych latarek czołowych - udogodnienia

Moduł oświetleniowy, mocowanie i system zasilania to najważniejsze elementy każdej latarki na głowę. To, na co należy zwrócić uwagę w wymienionych kwestiach, opisane zostało w powyższej części poradnika. Poza nimi istnieją jednak dodatkowe funkcjonalności, które mogą znacząco poprawić jakość jej użytkowania. Należy do nich między innymi liczba trybów pracy. Najlepiej, jeśli czołowa latarka posiadać będzie ich minimum trzy: najjaśniejszy, średni i najmniej jasny. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę kupując latarkę na czoło? Na przykład jej wodoszczelność. Stopień wodoszczelności określamy jest za pomocą liczb w systemie IP. Może mieć ona wartość od 0 do 9. Warto wybierać modele od 4 w górę. Pozwolą one na przebywanie z latarką na dworze podczas deszczu. Ponadto latarki czołowe powinny posiadać możliwość nachylenia modułu oświetleniowego pod wieloma kątami. Zaawansowane latarki renomowanych producentów wyposażone mogą być także w blokadę przełącznika a także we wskaźnik poziomu naładowania baterii.

Aktywność - dobieranie najlepszej latarki czołowej do potrzeb indywidualnych

Wybór latarki powinien opierać się o aktywność, podczas której będzie ona stosowana. Oczywiście zawsze istnieje możliwość kupna produktu uniwersalnego, który sprawdzi się dobrze w większości sytuacji, jednak najlepsze będzie akcesorium dedykowane danej aktywności. Inny model dedykowany jest biegaczom, inny rowerzystom a jeszcze inny majsterkowiczom.

Jogging - jaka latarka czołowa do biegania jest najlepsza

Bieganie jest aktywnością, w której niezwykle istotne jest mocowanie latarki. Ze względu na specyfikę tego sportu, szczególnie ważne jest, aby latarka odpowiednio trzymała się głowy, była wygodna i lekka. Co do mocy, to w zależności od tego, czy biegasz po mieście, czy po lesie, wybrać można latarkę do biegania o mocy nieco powyżej 100 lumenów albo taką, która świeci światłem na przykład 400 lumenów. Jeśli biegasz z dużą prędkością, postaw na latarkę o wyższej mocy, przykładowo od marki Ledlenser czy Petzl. Jeśli jesteś biegaczem rekreacyjnym i szukasz czołówki do biegania po ulicach miasta, wystarczy Ci jeden z wyżej polecanych modeli marki Forclaz. W top 10 znajdują się także poszczególne modele marek takich jak Evadict, Armytek czy Caperlan. Jeśli zależy Ci na wyższym stopniu bezpieczeństwa, warto zadbać o to, by latarka miała światło sygnalizujące o barwie czerwonej, które zamieszczone jest z tyłu głowy. Takie rozwiązanie znajduje się w kilku modelach marki Black Diamond.

Jazda na rowerze - jaka latarka czołowa jest najlepsza na rower

Odpowiednia moc, niska waga sprzętu, wysoki komfort użytkowania oraz możliwość założenia latarki na kask. Te kwestie są niezwykle ważne podczas wyboru latarki rowerowej czołowej. Generowane przez nią światło powinno być rozproszone tak, by oświetlać wszelkie obiekty, które znajdować się mogą na drodze rowerzysty oraz w jej pobliżu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie modele najlepiej sprawdzą się jako element wyposażenia miłośnika nocnej jazdy na rowerze, spieszymy z pomocą. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na lampkę czołową na baterie czy latarkę akumulatorową, możesz wybierać spośród licznych akcesoriów marki Ledlenser, Petzl, Evadict czy Black Diamond. Warto zainwestować w model o mocy minimum 600 lumenów, ale najlepiej, jeśli nabędziesz taki, który cechuje się mocą aż 1000 lumenów.

Trekking - na co zwrócić uwagę wybierając latarkę czołową w góry

Coraz większa liczba osób decyduje się ostatnimi czasy na aktywne spędzanie czasu wolnego. Górskie wędrówki są więc coraz bardziej popularne. Z tego powodu, w dobrych sklepach sportowych, znaleźć można olbrzymi wybór różnego typu latarek czołowych, dedykowanych turystyce pieszej. Jeśli chcesz wybrać taką, która sprawdzi się podczas trekkingu, zwróć uwagę na to by cechowała się ona mocą powyżej 200 lm. Jeśli zamierzasz poruszać się po zmroku po terenach górskich, sprawdź, jakim czasem działania się charakteryzuje a także czy jest lekka i wygodna oraz jaki stopień wodoodporności posiada. W wielu rankingach czołówek przodują lampki czołowe trekkingowe marki Forclaz o mocy 300 lumenów i więcej, latarki Petzl o mocy 900 lumenów a także liczne modele marki Evadict, Caperlan czy Black Diamond.

Biwak - jaka czołówka sprawdzi się na polu biwakowym

Pole namiotowe to miejsce, w którym latarka czołowa jest sprzętem niezbędnym. Po zmroku łatwo wpaść w linki namiotowe sąsiadów, co skutkować może bolesnym upadkiem. Ogromna jasność nie jest jednak pożądana, ponieważ może ona razić pozostałych uczestników biwaku. Z tego powodu warto nabyć latarkę o mocy do 150 lumenów. Zapewni ona widoczność, nie oślepiając przy tym nikogo wokół. Dobrze, jeśli wiązka światła nie będzie zbyt wąska a zasięg światła zbyt duży. Trekkingowa lampka czołowa Forclaz sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. Można wybierać spośród modeli o mocy od 30 do 120 lumenów. Dobrym rozwiązaniem będzie też latarka myśliwska czołowa Solognac o mocy od 80 do 100 lumenów i lampa czołowa Caperlan i Ledlenser o podobnej jasności świecenia.

Wędkarstwo - jaką czołówką świecić podczas wędkowania

Wędkarstwo to hobby wymagające pod względem sprzętowym. Do podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza należy między innymi dobrej jakości latarka. Liczy się tu przede wszystkim odpowiednia moc, możliwość regulowania kąta nachylenia wiązki światła, wysoki komfort użytkowania produktu oraz czas świecenia. 80-200 lumenów powinno wystarczyć, o ile baterie lub akumulatory pozwolą na długie godziny świecenia. W wielu rankingach prym wiodą latarki Forclaz, Solognac i Caperlan. Wśród modeli ostatniej z wymienionych marek, znajduje się taki, który dedykowany jest połowom ryb i głowonogów. Cechuje się ona szeroką wiązką światła, wysoką wodoszczelnością, stosunkowo niską mocą 80 lumenów i długim czasem użytkowania.

Majsterkowanie - jaką latarkę czołową wybrać do pracy w warsztacie

Jeżeli zdarza Ci się majsterkować w niedoświetlonych pomieszczeniach, rozważ zakup dobrej latarki na głowę. Powinna ona cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokim stopniem szczelności. Musi sprawdzać się w trudnych warunkach, dlatego powinna charakteryzować się wysoką jakością materiałów. Co do mocy, to do tej aktywności wystarczy 150-200 lumenów. Śmiało więc wybierać możesz spośród licznych modeli latarek marki Forclaz i Caperlan oraz spośród podstawowych modeli marki Black Diamond i Ledlenser. Nie ma potrzeby inwestowania w model, znajdujący się w top 10 rankingów latarek czołowych 2023, które cechują się wysoką mocą. Najlepsze jakościowo, a zatem i drogie latarki czołowe, pozostaw bardziej wymagającym aktywnościom, takim jak bieganie, chodzenie po górach czy jazda na rowerze.

Zobacz także

mężczyzna rozpalający ognisko w lesie

Co to jest krzesiwo? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest krzesiwo? Odpowiedź na pytanie zna każdy survivalowiec. Materiał ten służy do rozpalania ognia w trudnych warunkach. Zobacz, jak działa!

Jaki tarp wybrać na wyprawę bushcraftową? PORADNIK TURYSTYCZNY

Jaki tarp wybrać na wyprawę bushcraftową? PORADNIK TURYSTYCZNY

Jaki tarp wybrać, planując biwak i turystyczną wyprawę bushcraftową? Zalety i wady płachty biwakowej, która chroni podczas wiatru i deszczu PORADNIK.