Mężczyzna obserwujący przez lornetkę w niebo

Jaka lornetka do obserwacji nieba sprawdzi się najlepiej?

Obserwacja gwiazd możliwa jest nie tylko przez teleskop, ale także przez specjalną lornetkę do obserwacji nieba. Jaki model wybrać? Sprawdź!

Obserwacja nocnego nieba to fascynujące zajęcie i nieprawda, że koniecznie trzeba zaopatrzyć się w tym celu w teleskop. Również dobra lornetka do obserwacji nieba sprawdzi się tu znakomicie i pozwoli z satysfakcją rozwijać swoje hobby. Jaką lornetkę do obserwacji gwiazd warto wybrać? Sprawdź ranking parametrów. 

Jaką kupić lornetkę do oglądania samolotów? 

Lornetka jest podstawowym i szeroko dostępnym urządzeniem optycznym. Jeśli mieszkasz w pobliżu lotniska i chciałbyś zająć się obserwacją przelatujących samolotów, to możesz do tego celu użyć na początek zwykłej lornetki turystycznej czy lornetki myśliwskiej, by sprawdzić, czy takie zajęcie w ogóle Cię wciąga. Sprzęt tego typu jest niedrogi, łatwo dostępny i intuicyjny w użyciu. Chcąc zainwestować w lepsze narzędzie, celuj w lornetki ze średniej półki – czyli z zoomem do 16 x (przy większym powiększeniu trudno zachować stabilność obrazu) i ze średnicą powyżej 25 mm, by uzyskać odpowiednio jasny obraz. Taka lornetka doskonale nada się także do obserwacji przyrody – w tym ptaków i innych zwierząt zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. Posiadanie takiego sprzętu w domu sprawi, że każdy wyjazd w teren będzie dużą przyjemnością. A jaką lornetkę wybrać, by móc dokładnie przyjrzeć się gwiazdom? 

Chłopiec obserwujący coś na niebie przez lornetkę wskazanego przez babcie palcem

Teleskop czy lornetka do obserwacji gwiazd? 

Do przeprowadzania profesjonalnych obserwacji nocnego nieba niezbędny jest teleskop, jednak dla początkujących (i nie tylko) znakomicie sprawdzi się też lornetka. Stosunek ceny do jakości sprzętu jest doskonały, nieduża waga i niewielkie wymiary sprawiają, że łatwo się z nią przemieszczać. Zaletą lornetki astronomicznej jest duże pole widzenia – znacznie większe niż w przypadku teleskopu, co zapewnia komfort obserwacji. Lornetki do obserwacji w nocy są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z futerału czy pokrowca. Właściwie nie trzeba ich ustawiać i można od razu przejść do obserwacji – w przeciwieństwie do teleskopu, gdyż ten sprzęt optyczny wymaga odpowiednich przygotowań, co dla początkujących astronomów może być kłopotliwe. Ważnym aspektem jest także wygoda, każda lornetka – czy ta przeznaczona do dziennych obserwacji, czy do oglądania nieba nocą zakłada użycie dwojga oczu, dzięki czemu uzyskany obraz jest bardziej realny, "trójwymiarowy" i wyraźny niż obraz otrzymywany w przypadku jednoocznych obserwacji przy użyciu teleskopu. 

Lornetki do obserwacji nocnej – parametry

Szukając dobrej lornetki do obserwacji nieba, warto zwrócić uwagę na ich parametry, tak by nocne obserwacje przynosiły mnóstwo satysfakcji. Wśród ważnych aspektów znajdują się takie parametry jak:

Powiększenie oraz średnica obiektywu

Ten parametr informuje, w jakim stopniu wybrana lornetka jest w stanie powiększyć obserwowany obraz. To właśnie dzięki powiększeniu jesteśmy zdolni dostrzec szczegóły trudno zauważalne gołym okiem. Początkujący astronomowie mogą mieć wrażenie, że im większe powiększenie, tym lepiej, ale nie zawsze tak jest. Lornetki o powiększeniu większym niż 10 X wymagać będą użycia statywu, by oglądany obraz był stabilny i wyraźny – w przeciwnym razie dostrzeżenie szczegółów może być niezwykle trudne, bądź nawet niemożliwe.

Chłopiec obserwujący przez lornetkę niebo

Pole widzenia

Określa szerokość obrazu, który można obserwować przy użyciu lornetki. Pole widzenia mierzone w metrach określa się jako liniowe pole widzenia. Analogicznie – pole mierzone w kątach określa się jako kątowe pole widzenia. Szerokie pole widzenia ułatwia skanowanie nocnego nieba i znajdowanie nie tylko nieruchomych, ale także poruszających się obiektów. Obserwacja perseidów za pomocą lornetki z większym polem widzenia będzie prawdziwą przyjemnością dla każdego.  

Odstęp źrenicy wyjściowej

Określa odległość od okularu lornetki, przy której wciąż można cieszyć się dobrym obrazem. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób noszących okulary korekcyjne – w tej sytuacji odstęp powinien wynosić przynajmniej 15 milimetrów lub nawet nieco więcej. Same soczewki okularowe znajdują się od oka w odległości 10-13 milimetrów, więc zachowanie tej odległości w przypadku lornetki gwarantuje dobre pole widzenia. Zwracając uwagę na odstęp źrenicy wyjściowej, warto przy okazji sprawdzić wygodę muszli ocznych, tak by prowadzone obserwacje były komfortowe i przyjemne. 

Typy pryzmatów

Wyróżniamy dwa typy pryzmatów: dachowe i porro. Lornetki dachowe mają prostą formę bez żadnych załamań i odstających elementów. W ich przypadku obiektywy, pryzmaty i okulary znajdują się w linii prostej. Takie lornetki są lekkie, kompaktowe i bardzo wytrzymałe. Z kolei lornetki porropryzmatyczne to modele z charakterystycznym przesunięciem w konstrukcji – w ich przypadku pryzmaty są przesunięte względem obiektywów i okularów. Zapewniają doskonałe wrażenia optyczne, jednak mogą być droższe niż lornetki dachowe. 

Mężczyzna obserwujący niebo przez lornetkę z ambony

Średnica soczewki

Do obserwacji astronomicznych zaleca się korzystać z lornetki o dużej średnicy soczewki. Większa soczewka wpuszcza więcej światła, co w przypadku nocnych obserwacji jest szczególnie istotne. Ważne jest także, by soczewka była wyposażona w specjalne powłoki antyrefleksyjne, które będą zapobiegały powstawaniu niechcianych odbłysków. 

Jaka lornetka astronomiczna sprawdzi się najlepiej? Po lekturze tego artykułu wybór sprzętu do oglądania nocnego nieba z pewnością będzie znacznie  prostszy. W ofercie marki Decathlon nie brakuje dobrej jakości lornetek – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Wystarczy przejrzeć półki sklepu stacjonarnego lub sklepu online i wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni sprzęt. 

Przeczytaj także:

mężczyzna patrzący przez lornetkę

Jaką lornetkę wybrać na wyjazd? Co musi mieć dobra lornetka?

Jaka lornetka do obserwacji ptaków – jaki wybrać obiektyw i powiększenie oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze ? Co musisz wiedzieć o lornetkach ?

kobieta patrząca przez lornetkę w lesie

Jaka lornetka w góry będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Dowiedz się jaką lornetkę w góry wybrać do obserwacji ptaków i przyrody. Zwróć uwagę na odpowiednie parametry takie jak obiektyw, waga, wodoodporność

mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

Grupa ludzi odpoczywająca w trakcie trekkingu po górach jesienią w Bieszczadach

Bieszczady jesienią – jakie szlaki wybrać i co warto zobaczyć?

Jesień w Bieszczadach – czy warto jechać w Bieszczady jesienią, jakie szlaki warto odwiedzić, co zobaczyć i co zabrać? Sprawdź w poradniku!

Mężczyzna uprawiający skituring po ciekawych trasach skiturowych w Beskidach

Skitury Beskidy. Ciekawe trasy skiturowe w Beskidach

Skitury w Beskidach to świetny pomysł na wycieczkę. Trasy skiturowe w Beskidach oferują mnóstwo ciekawych wyzwań i widoków. Gdzie warto pójść?