mężczyzna w butach golfowych trzymający kij przy piłeczce golfowej

Jaką piłeczkę do golfa wybrać? Piłki golfowe dla początkujących i zaawansowanych

Parametry piłki golfowej mają duże znaczenie dla przebiegu rozgrywki. Jaką piłeczkę do golfa wybrać? Oto rady dla początkujących i zaawansowanych!

Wybór odpowiedniej piłki golfowej może być dla wielu osób trudnym zadaniem. Początkujący gracze często nie wiedzą, jakie parametry powinna posiadać piłka, a zaawansowani szukają idealnego produktu, który pozwoli na jeszcze większe osiągnięcia na polu golfowym. W tym artykule przedstawimy zasady doboru piłek golfowych dla początkujących i zaawansowanych graczy, aby pomóc w wyborze najlepszego produktu do stylu gry i poziomu umiejętności.

Podstawowe informacje o piłce do golfa

Piłeczka to obok kija golfowego jedno z najważniejszych akcesoriów golfowych. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego jej omówienia, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na jej temat. Zacznijmy od samej konstrukcji. Piłka golfowa składa się z trzech podstawowych elementów: zewnętrznej warstwy z tworzywa sztucznego, wewnętrznej warstwy z gumy lub kauczuku oraz rdzenia, który również jest na ogół wykonany z gumy. Standardowa piłka do gry w golfa ma wagę nie większą niż 45,93 g i średnicę mieszczącą się w widełkach od 42,67 mm do 42,92 mm.

Jedną z najważniejszych cech piłeczki do golfa jest kompresja. Jest to stopień sprężystości piłki podczas uderzenia. Mniejsza kompresja oznacza większą sprężystość, a ta z kolei przekłada się na odległość, na jaką można posłać piłkę. W sklepach można spotkać kilka modeli piłek do gry w golfa. Bardziej szczegółowo umówimy je w dalszej części artykułu.

kij golfowy z piłeczką do golfa leżącą na ziemi

Jaki wpływ na rozgrywkę ma piłka do golfa?

Piłki ma bezpośrednie przełożenie na rozgrywkę. Jej parametry mają wpływ na takie czynniki jak m.in. odległość, kierunek i kontrola uderzenia. Długość lotu piłki jest zależna od samej jej konstrukcji oraz kompresji. Wybór piłeczki golfowej musi być więc dokonany z uwzględnieniem stylu gry konkretnego golfisty oraz mocy uderzenia. Wybór odpowiedniej piłeczki ma również odzwierciedlenie w torze lotu piłki. Należy dobrać taki jej rodzaj, aby zmniejszyć ryzyko skrętu po uderzeniu.

Bardzo ważnym atrybutem jest tzw. spin piłki jej skłonności do rotacji w powietrzu. Piłeczki są zaprojektowane w taki sposób, aby generować więcej lub mniej spinu w powietrzu. Ma on wpływ na to, jak piłka zachowa się po wzniesieniu w powietrze, co może mieć wpływ na ogólną jakość gry. Musi więc ona zostać odpowiednio dobrana przez golfistę. Warto również wiedzieć, że odpowiednio dobrana piłka ma również uwzględniać warunki pogodowe.

Jaka piłeczka do golfa? Rodzaje piłek golfowych

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje piłek :

Piłki jednoczęściowe - ten rodzaj piłek zbudowany jest z jednego kawałka twardego materiału. Na ogół jest to plastik. Jednoczęściowe piłki to najprostszy w budowie i zarazem najtańszy rodzaj piłek. Charakteryzują się one niskim spinem oraz mniejszą kontrolą i zasięgiem. Będą one dobrym wyborem dla początkujących graczy lub mogą służyć do treningu uderzeń.

Piłki dwuczęściowe - te piłki zbudowane są z dwóch warstw - miekkiej na zewnątrz oraz twardszej wewnątrz. Zapewniają one większą kontrolę i zasięg niż piłki jednoczęściowe. Posiadają także większy spin. Z tego powodu są one polecane średniozaawansowanym graczom. Przykładem piłki dwuczęściowej może być zestaw Distance 100 firmy INESIS, który możecie znaleźć w naszym asortymencie.

Piłki trzyczęściowe - są to zaawansowane piłki, które składają się z trzech warstw - miękkiej zewnętrznej, bardziej sztywnych dwóch warstw wewnętrznych. Są one zdecydowanie najdroższe, jednak zapewniają o wiele większe możliwości kontroli lotu oraz zasięg. W sklepie Decathlon znajdziecie m.in. model Pro V1 firmy Titleist.

Piłeczki cztero- i pięciowarstwowe - są to zdecydowanie najbardziej zaawansowane piłki. Coraz częściej można je spotkać w sklepach.

Piłeczki golfowe dla początkujących i zaawansowanych - czym się różnią?

Główną różnicą pomiędzy piłkami dla osób początkujących i zaawansowanych jest konstrukcja oraz właściwości lotne. Dobór odpowiedniej piłki należy uzależnić od swoich umiejętności. Można je ocenić na podstawie handicapu, czyli tzw. HCP. Przejdźmy jednak do samego wyboru piłki. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z golfem, to najlepszym wyborem będą piłki jednoczęściowe lub dwuczęściowej zbudowane z tańszych materiałów. Jeżeli jednak należysz do doświadczonych graczy, to zdecydowanie warto postawić na konstrukcję trzyczęściową.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze piłki do golfa, jest twardość. Osoby początkujące powinny grać miękkimi piłkami , ponieważ zapewniają one większą łatwość uderzenia. Bardziej doświadczeni gracze powinni postawić na twardsze piłki. Osiągają one większe prędkości oraz są w stanie polecieć na większe odległości. Wymagają jednak większej siły i precyzji uderzenia. Propozycją dopasowaną do osób zaczynających swoją golfową przygodę mogą być piłki Srixon Distance dostępne w ofercie sklepów Decathlon.

Bardzo ważną kwestią jest również spin. Poprawnym wyborem dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z golfem, jest dobieranie piłki o mniejszym spinie. Są one łatwiejsze podczas odbijania, a także bardziej przewidywalne w locie. Przekłada się to również na zasięg. Większy spin piłki pozwala na dalekie loty. Dla zaawansowanych graczy doskonałym wyborem będą piłki Tour 900 firmy INESIS.

piłeczka golfowa leżąca na trawie obok kija golfowego

Jak dobrać piłkę do golfa do stylu gry i umiejętności gracza?

Czas na podsumowanie dotychczasowych informacji. Gracze, którzy posiadają niższy wskaźnik HCP powinni postawić na bardziej miękkie piłki, które zapewnią większą kontrolę nad uderzeniem. Bardziej doświadczeni golfiści dobrze, aby wybrali piłki o większej twardości, które będą mogli posłać na większą odległość, a także lepiej kontrolować ich lot. Gracze początkujący powinni także postawić na modele jednoczęściowe i dwuczęściowe. Piłki trzyczęściowej będą lepszym wyborem dla zawodników z doświadczeniem.

Piłkę należy również dobrać pod kątem spinu. Mniejszy spin pozwala na uzyskanie większej odległości, ale jednocześnie przekłada się na mniejszą kontrolę. Piłki z większym spinem przeznaczone są do bardziej precyzyjnych uderzeń. Wybór powyższych parametrów powinien być jednak uzależniony od warunków pogodowych.

Przeczytaj także

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Gdzie powstały pierwsze pola golfowe i czy golf w Polsce to ta sama dyscyplina sport, który uprawiany jest od setek lat w Szkocji

mężczyzna odbijający piłeczkę golfową kijem do gry w golfa

Jaki kij do golfa wybrać? Rodzaje kijów golfowych

Kij golfowy to najważniejsze akcesorium każdego golfisty. Jego prawidłowy dobór ma przełożenie na sukces. Jaki kij do golfa wybrać? Odpowiadamy!

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Sport, etykieta, sprzęt – jasno przedstawione podstawowe zasady gry w golfa, które sprawiają, że golf to sport pasjonujący i wymagający

Rodzaje kijów do golfa - czy rodzaj kij golfowego ma znaczenie

Rodzaje kijów golfowych – co warto wiedzieć o kijach do golfa?

Rodzaje kijów golfowych, które zna każdy golfista, to wood, putter czy hybryda. Sprawdź, jaki zestaw kijów do golfa warto mieć w torbie golfisty.