kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie na piłce bosu

Jaką piłkę bosu wybrać? – fitness i ćwiczenia na bosu

Piłka bosu to popularny sprzęt do treningów oraz ćwiczeń fitness. Łączy zalety standardowej piłki do ćwiczeń oraz stepu. Sprawdź, jaki model wybrać?

Piłka bosu wykorzystywana jest do bardzo różnych ćwiczeń. Można z niej korzystać zarówno podczas treningów ogólnorozwojowych, jak i skupiających się na konkretnych partiach ciała. Ponadto bosu może wspomagać rehabilitację po kontuzjach i urazach kończyn. To bardzo praktyczny sprzęt, który sprawdzi się także w warunkach domowych. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model do własnych zastosowań.

Jak wygląda piłka bosu?

Bosu to stosunkowo nowy sprzęt treningowy, bo powstał w 1999 roku. Ma kształt półpiłki, wykonana jest z gumy i zarówno tą kulistą, jak i płaską część można wykorzystywać do ćwiczeń. Właśnie ta charakterystyczna forma sprawia, że bosu jest bardziej wszechstronna od klasycznej piłki do fitnessu, bo wciąż korzysta się z napompowanej kopuły, ale po odwróceniu przyrządu otrzymujemy płaską, twardą i stabilną powierzchnię – tym samym bosu łączy w sobie zalety piłki ze stepem.

Stojąc na półpiłce wciąż trzeba odpowiednio balansować ciałem, ale przez płaską powierzchnię bosu daje większą stabilizację – o ile z piłki fitnesowej dość łatwo się ześlizgnąć i upaść, tak na bosu również osoby bez doświadczenia mogą łatwiej wykonać ćwiczenia. Dzięki temu, że na półpiłce da się wygodnie oprzeć stopy, bosu można używać nawet do treningów z ciężarami bądź innymi dodatkowymi akcesoriami.

Do zestawu dołączona jest pompka. Zwykle otwór do pompowania piłki znajduje się na dnie przyrządu, a sam proces niczym się nie różni od dmuchania zwykłej piłki czy materaca. Bosu należy napompować do odpowiedniej wysokości podanej w instrukcji sprzętu.

kobieta na piłce bosu wykonująca ćwiczenia

Co daje trening z piłką bosu?

Piłka bosu szturmem zdobyła serca miłośników sportu i do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. Można ją znaleźć w praktycznie wszystkich klubach fitness, a ćwiczenia wykonuje się samodzielnie albo pod nadzorem trenera. Bardzo ważna podczas aktywności jest właściwa postawa oraz dobra koordynacja ruchowa, dlatego jest to idealne przygotowanie do uprawiania sportów, podczas których trzeba utrzymywać równowagę – mowa m.in. o nartach, tenisie, snowboardzie, surfingu, siatkówce, koszykówce, kolarstwie, bieganiu.

Balansowanie na bosu zmusza ciało do tego, by mocno napiąć mięśnie, a przede wszystkim aktywują się podczas takich ćwiczeń mięśnie głębokie, które odpowiadają za prawidłową postawę oraz utrzymywanie organów wewnętrznych na właściwej pozycji. W zależności od rodzaju treningu, na piłce bosu modeluje się różne partie ciała – da się w ten sposób wzmocnić mięśnie core oraz zwiększyć siłę obręczy barkowej. Poza ćwiczeniem mięśni, poprawia się także refleks i zwinność. Na każdym etapie można urozmaicić trening, dodając hantle albo taśmy.

Bosu służy też jako sprzęt rehabilitacyjny. Półpiłka przydaje się przy wadach postawy i bólach kręgosłupa, chroni przed kontuzjami podczas biegania i skakania, można na niej ćwiczyć w trakcie rekonwalescencji po urazie. Rehabilitację z udziałem bosu warto skonsultować ze specjalistą, tak aby aktywność z półpiłką faktycznie dała korzyść, zamiast pogłębiać uraz.

Rodzaje piłek bosu

Każdy model bosu swoim wyglądem przypomina przeciętą piłkę z gumy, poszczególne modele różnią się jednak parametrami i trzeba na to zwrócić uwagę podczas zakupów. Piłka Bosu Elite ma kolor szary, a na jej kopule znajdują się wytyczone miejsca do treningu, ze specjalną teksturą: Power Line i Power Zone. Faktura pomaga przyjąć właściwą pozycję podczas treningu – w każdym punkcie piłki siły rozkładają się inaczej, a to znacząco wpływa na trudność oraz poprawność wykonania danego ćwiczenia. Bosu Elite idealnie nadaje się do treningu personalnego, również ze względu na inną gęstość materiału – tego typu piłka stawia większy opór, a więc trzeba użyć dodatkowej siły, żeby osiągnąć ten sam wynik, co na innych piłkach.

Nieco mniej wymagające są piłki Bosu Pro Edition i Home Edition. Mają one taką samą wysokość i średnicę, ale wersja pro jest wykonana z wytrzymalszego materiału, przeznaczona do użytku komercyjnego, dlatego dętka musi znieść bez uszczerbku wiele godzin treningu, przy różnych ciężarach. Bosu Home Edition jest z trochę cieńszej gumy i ma jaśniejszy kolor, a na jej platformie znajduje się sześć gum chroniących przed ześlizgnięciem.

Bosu Sport 50 jest przeznaczony dla młodzieży i osób niskich, o drobnej budowie ciała. Model Sport ma mniejszą średnicę i niższą kopułę, a jej limit wagowy wynosi 113 kg – dla porównania, model Elite udźwignie 204 kg, Pro edition 159 kg, a Home Edition 136 kg. Jest jeszcze półpiłka do masażu, z wypustkami. Bosu z kolcami można używać do rehabilitacji, stretchingu i ćwiczeń relaksacyjnych, świetnie też ten model się sprawdza do rozluźnienia mięśni po wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej bądź stojącej.

kobieta w stroju sportowym trenująca na piłce bosu

Jak ćwiczyć z bosu?

Bosu pozwala na przeróżne ćwiczenia. Można stać obiema nogami na bosu albo ćwiczyć utrzymywanie równowagi tylko na jednej, poza tym na półpiłce da się siedzieć, klęczeć, leżeć, podskakiwać czy nawet biegać. Ćwiczenia na wypukłej stronie to na przykład pompki, planki, wykroki, przysiady – dla lepszego efektu należy wykonać kilka serii powtórzeń danego ćwiczenia. Podczas aktywności stabilizacyjnych powinno się uginać nogi w kolanach.

Poziom trudności wzrasta, kiedy bosu stawia się gładką powierzchnią do góry, i właśnie w tej pozycji zazwyczaj wykonuje się ćwiczenia z obciążeniami. Płaska platforma służy też do treningów, jakie wykonuje się na klasycznym stepie – niestabilna powierzchnia jest dodatkowym utrudnieniem i wymaga większego zaangażowania ramion.

Czy każdy może trenować z piłką bosu?

Piłka bosu to wymagający przyrząd gimnastyczny, ale mimo to jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, o różnym poziomie sprawności fizycznej. Treningi z półpiłką docenią zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wystarczy po prostu dostosować trening do możliwości i kondycji danej osoby. Systematyczne treningi budują wytrzymałość, zwiększają wydolność organizmu, poprawiają parametry kinestetyczne, rozwijają zwinność, dodają mięśniom siły. Są także efektywne przy odchudzaniu.

Przeczytaj także

kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Pistolet do masażu – jak używać? Czy warto go kupić?

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?

mężczyzna masujący dłoń pistoletem do masażu

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jaki się sprawdzi?

Profesjonalny pistolet do masażu sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców. Czym się kierować przy zakupie najlepszego masażera?

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?