Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając piłkę do gry w ręczną? Sprawdź i porównaj piłki dla zawodowców i amatorów.

Sport, jakim jest piłka ręczna, przeznaczony jest nie tylko dla zawodowców, ale i dla amatorów – w tym dzieci. W piłkę można grać zarówno na hali sportowej, jak i na plaży. Aby jednak gra była udana, musimy wybrać do niej odpowiednią piłkę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak zbudowana jest piłka do ręcznej?

Każda piłka ręczna zbudowana jest z dwóch elementów: dętki oraz osłony. Dętka powinna być jak najbardziej wytrzymała i elastyczna. Najlepiej, aby była wykonana z lateksu, który gwarantuje bardzo dobre odbicie. Elastyczność piłki natomiast, chroni ją przed zdeformowaniem na skutek uderzeń o powierzchnię. Im lepszej jakości dętkę wybierzemy, tym dłużej posłuży nam nasza piłka.

Osłona piłki może być wykonana z różnych materiałów. Może to być prawdziwa skóra, skóra syntetyczna lub inne tworzywa. Także i ona musi być bardzo wytrzymała i cechować się odpowiednią elastycznością. A także odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się podczas odbijania piłki od powierzchni. Piłka musi też dobrze się jej trzymać. Z tego powodu nie może mieć śliskiej czy błyszczącej powłoki.

Skóra naturalna, tworząca osłonę piłki, jest dość droga. W zamian za to bardzo dobrze dopasowuje się do dłoni zawodnika. Jest też bardzo wytrzymała a do tego miękka. Pamiętajmy jednak, że skóra po jakimś czasie ściera się. Można tego uniknąć, kupując produkt z osłoną syntetyczną.

Parametry piłki ręcznej – amatorska czy profesjonalna?

Piłka musi być tak dobrana do gracza, aby dawała się stabilnie trzymać i chwytać. Musi też spełniać określone kryteria: posiadać odpowiednie ciśnienie, wagę, obwód oraz odpowiednio kulisty kształt. Ciśnienie w piłce powinno wynosić 0,6 bar. Jej kulistość natomiast jest parametrem weryfikowanym na etapie produkcyjnym.

Kupując profesjonalną piłkę w sklepie sportowym, możemy być w zasadzie pewni, że jest to produkt certyfikowany. Oznacza to, że spełnia wszystkie wymagane parametry. Kształt piłki bada się bowiem mierząc ją w 16 punktach, jeszcze zanim piłka zostanie opatrzona certyfikatem i przeznaczona do sprzedaży.

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki wybrać rozmiar piłki ręcznej?

Kupując piłkę ręczną musimy zwrócić uwagę na jej rozmiary. Są one dedykowane różnym grupom wiekowym, osobno dla chłopców i dziewcząt. Rozmiar piłki jest więc dopasowany do fizycznych możliwości graczy w każdym wieku. Wyróżniamy 4 rozmiary piłek:

– rozmiar 0 – piłki ręczne dla dzieci do ósmego roku życia. Nie ma dla nich odgórnie określonych standardów, w przeciwieństwie do kolejnych rozmiarów piłek.
– rozmiar 1 – obwód piłek w tym rozmiarze musi wynosić od 50 do 52 cm. Ich waga musi mieścić się w przedziale 290-320 g. Piłki te przeznaczone są dla dziewcząt w wieku od 8 do 14 lat i chłopców w wieku od 8 do 12 lat.
– rozmiar 2 – rozmiar tej piłki powinien wynosić pomiędzy 54 a 56 cm w obwodzie. Piłka musi też ważyć nie mniej niż 325 g i nie więcej niż 375 g. Rozmiar ten jest przeznaczony dla dziewcząt powyżej 14 roku życia i dla chłopców pomiędzy 12 a 16 rokiem życia.
– rozmiar 3 – obwód tych piłek wynosi od 58 do 60 cm a waga od 425 do 475 g. Są to największe piłki dla drużyn męskich i chłopców od 16 roku życia. Obwód tych piłek jest dopasowany do wielkości męskich dłoni (które zazwyczaj są większe od damskich).

W zespołach mieszanych lub wśród amatorów, aby gra była przyjemniejsza i bardziej udana (oraz aby sprawiała satysfakcję wszystkim uczestnikom), należy wykorzystywać mniejsze piłki.

Piłka ręczna na plaży – jaka piłka?

Piłki ręczne przeznaczone do gry plażowej, różnią się nieco od tych do gry na hali sportowej. Przede wszystkim ich osłona nie jest wykonana ze skóry i z syntetycznych materiałów, ale z gumy. Pozostałe parametry są mniej więcej podobne. Istotne różnice zobaczymy natomiast przy wyborze rozmiaru tych piłek. Otóż ich podział jest dopasowany do płci. I tak:

– mężczyźni powinni używać piłek o wadze pomiędzy 350 a 375 g i obwodzie 54-56cm,
– kobiety powinny sięgnąć po piłki o obwodzie 50-53 cm i wadze 280-300 g,
– dzieci natomiast potrzebują jak najmniejszych i jak najlżejszych piłek, z małym obwodem.

Pamiętajmy, że dzięki dobrze wybranej piłce, gra staje się dużo przyjemniejsza a zawodnicy o wiele skuteczniejsi.

Zobacz także:

mężczyźni w strojach sportowych grający w piłkę ręczną

Historia piłki ręcznej – jak powstała ta dyscyplina?

Zastanawiasz się, jak powstała piłka ręczna? Kiedy zaczęto uprawiać tę dyscyplinę? Oto historia piłki ręcznej, którą warto poznać!

Kobieta trzymająca w ręku piłkę do piłki ręcznej przygotowująca się do rzutu zgodnego z zasadami podczas treningu

Piłka ręczna – jakie są najważniejsze zasady rzutów?

Jakie są najważniejsze zasady rzutów w piłce ręcznej? Szczypiorniści między innymi muszą rzucać z wyskoku. Zgłębiamy tajniki tej dyscypliny sportowej!

piłki do piłki ręcznej

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę gry w piłkę ręczną?

Wiele rodziców marzy, aby ich dziecko osiągnęło sukces w sporcie. Twoje dziecko interesuje się piłką ręczną? Dowiedz się kiedy rozpocząć treningi

mężczyźni grający w piłkę ręczną na boisku w strojach sportowych

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Piłka ręczna - ile trwa mecz i ile wynosi przerwa podczas gry? Dowiedz się więcej o czasach obowiązujących podczas meczu piłki ręcznej.