Rodzina bawiąca się w basenie z podłączoną pompą

Jaka pompa do basenu będzie najlepsza? 

Jak cieszyć się basenem w upalne dni i wybrać właściwą pompę do basenu ogrodowego z odpowiednim filtrem? Podpowiadamy.

Trudno sobie wyobrazić komfortowy, bezpieczny i czysty basen bez odpowiednich urządzeń i narzędzi do jego utrzymania. Jednym z kluczowych elementów jest pompa basenowa, która odpowiada za filtrację wody, czyli usuwanie z niej zanieczyszczeń, nawet tych niewidocznych gołym okiem. Jest szczególnie istotna w upalne dni. Jej główną rolą jest utrzymanie czystości wody poprzez filtrację i cyrkulację. Jaka pompa z filtrem jest najlepsza? Podpowiadamy. 

Rodzaje pomp basenowych

Na rynku dostępne są różne pompy, które różnią się głównie rodzajem filtra, wydajnością i oczywiście ceną. Jednak to nie cena powinna być głównym kryterium wyboru. Wybierając tańszą, ale niedopasowaną do swojego basenu pompę, możesz narazić się na dodatkowe koszty, takie jak zakup większej ilości chemii basenowej, częstą wymianę wody lub filtrów, oraz dłuższy czas pracy urządzenia. Możemy wyróżnić różne rodzaje pomp filtrujących do basenu, które należy dobierać zgodnie z pojemnością basenu. Ich różnica polega na zastosowaniu różnych materiałów do filtrowania w celu uzyskania czystej wody. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze pompy kierować się nie tylko ceną, ale również jej przystosowaniem do potrzeb i wymagań Twojego basenu. Warto zatem zadać sobie pytanie, jaka pompa do basenu, piaskowa czy zwykła? A może ozonowa lub papierowa?

Dziecko bawiące się w basenie z pompą basenową

Pompa piaskowa

W pompie piaskowej głównym elementem filtrującym jest piasek. Proces polega na tym, że zanieczyszczona woda z basenu jest wtłaczana do worka z piaskiem, gdzie przepływa przez niego. Tu następuje filtracja i woda wraca do basenu. Ta metoda umożliwia stosunkowo dokładne oczyszczenie w krótkim czasie. Ze względu na te właściwości, producenci zalecają stosowanie tego rodzaju pomp przy basenach o pojemności co najmniej 10 000 litrów. Stąd znajdą one zastosowanie w basenach stelażowych. W trakcie oczyszczania tego rodzaju pompą, brud osadza się na powierzchni piasku. Aby za każdym razem proces był równie skuteczny, ważne jest regularne płukanie filtra. Dzięki temu, przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć się krystaliczną wodą w basenie. 

Pompa kartuszowa

Elementem filtrującym w pompach kartuszowych są kartusze. Aby uniknąć ich zapchania, producenci zalecają ich wymianę co dwa tygodnie. Można je również czyścić co jakiś czas. Pompy kartuszowe charakteryzują się mniejszą wydajnością niż pompy piaskowe. Te akcesorium basenowe będzie idealnym wyborem do basenu o 4000 litrów pojemności. Można zdefiniować, że sprawdzą się one w basenach o pojemności poniżej 10 000 litrów.

Pompa papierowa

Pompy papierowe są kolejnymi urządzeniami, które korzystają z filtrów papierowych do oczyszczania wody w basenie. Filtry tego typu są bardziej ekonomiczne niż inne rodzaje, co czyni produkt atrakcyjnym wyborem dla osób szukających oszczędnych rozwiązań. Pompa z filtrem papierowym jest lekka i przenośna, przez co dedykowana jest dla niewielkich basenów stelażowych i dmuchanych.

Kobieta odpoczywająca w basenie z pompą filtrującą

Pompa ozonowa

Pompa ozonowa reprezentuje nowoczesne podejście do utrzymania czystości wody w basenie poprzez wykorzystanie ozonu. Ozon, będący potężnym środkiem utleniającym, skutecznie eliminuje bakterie, wirusy, glony i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu pompa ozonowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących ograniczyć stosowanie chemikaliów w celu zachowania czystości wody basenowej.

Wybór odpowiedniej pompy basenowej – czym się kierować? 

Istnieje kilka czynników, które należy przeanalizować, jeśli stoisz przed wyborem pompy basenowej. Zapoznaj się z kilkoma kryteriami i weź je pod uwagę przy zakupie.

Wydajność pompy do basenu 

Najważniejszą kwestią do rozważenia jest wydajność pompy. Jest to ilość litrów wody, którą sprzęt jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. By móc się cieszyć czystą i świeżą wodą w większym basenie, należy zadbać o filtrowanie wody 3-4 razy dziennie. Dlatego im większa pojemność basenu, tym wyższa powinna być wydajność. Na opakowaniu lub w opisie sprzętu znajdziesz informację o parametrach urządzenia i zalecanej maksymalnej pojemności basenu.

Omówmy przykład, jaką moc pompy do basenu wybrać. Jeśli Twój basen ma pojemność 30 000 litrów, chcesz przefiltrować wodę 4 razy w ciągu dnia, a na to przeznaczysz 12 godzin, to będziesz potrzebował pompy o wydajności nie mniejszej niż 10 000 litrów na godzinę.

Rodzaje filtra do pomp basenowych

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego rodzaju filtra do basenu, który pozwoli zadbać o czystość wody. Należy wziąć pod uwagę, że pompy filtracyjne występują w różnych wariantach, a poszczególne modele różnią się wyposażeniem i sposobem oczyszczania wody. 

Chłopiec bawiący się w basenie z pompą piaskową

Rozmiar i średnica pompy do basenu ogrodowego

Filtr i pompa działają w tandemie, dlatego te dwa elementy powinny idealnie ze sobą współgrać. Warto dobrać pompę do średnicy filtra, aby zachować odpowiednią przepustowość i skuteczność filtracji bez żadnych utrudnień. 

Pompa o mocy 0,45 kW współpracuje z filtrem o średnicy 400 milimetrów.
Natomiast dla pompy o większej mocy (na przykład 2,2 kW) wartość ta wzrasta ponad dwukrotnie, a rekomendowany filtr ma średnicę 900 milimetrów. 

Do mniejszych basenów i średnic filtra zazwyczaj zaleca się 0,36 kW mocy pompy. Dla filtrów o średnicy 500 oraz 600 milimetrów zaleca się stosowanie pompy o mocy 0,55 kW oraz 0,75 kW. Większe średnice, takie jak 650 oraz 750 milimetrów skupiają się wokół mocy pompy od 1 do 1,5 kW.  

Akcesoria do pomp basenowych

Niektóre pompy mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak na przykład programatory czasowe, które umożliwiają automatyczne sterowanie pracą pompy w określonych godzinach. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla osób mających baseny przydomowe i niemających dużo czasu w ciągu doby. W standardowym zestawie powinny znaleźć się akcesoria montażowe oraz części, takie jak złączki, węże, a czasami także generatory chloru, które pomogą zadbać element każdego basenu. 

Pompa kartuszowa czy piaskowa – jaką wybrać?

Pompy kartuszowe doskonale sprawdzają się w mniejszych i średniej wielkości basenach rozporowych. Jeśli zastanawiamy się, jaka pompa do basenu 5000 litrów okaże się być najbardziej ekonomiczna, a przy tym spełniająca swoją funkcję, to warto postawić na filtry kartuszowe

Natomiast baseny stelażowe zwykle są znacznie pojemniejsze i wymagają pompy o większej mocy. Dlatego, mając duży basen stelażowy, lepiej jest zdecydować się na pompę piaskową. W ten sposób nie będziesz musiał pamiętać o regularnej wymianie filtra kartuszowego. Wystarczy, że na początku sezonu zaopatrzysz się w filtr piaskowy i będziesz regularnie płukać piasek. Taki filtr piaskowy posłuży Ci przez kilka sezonów. 

Wybór odpowiedniej pompy do basenu jest kluczowy, aby utrzymać czystą wodę. Kryteria doboru pompy opierają się głównie na wielkości basenu, przepływie wody oraz rodzaju filtra, który wymaga odpowiedniej średnicy. Ważne jest również zwrócenie uwagi na wydajność pompy basenowej, czyli tempo, w jakim następuje filtrowanie. 

Przeczytaj także:

Chłopak pływający w basenie ogrodowym z czystą wodą

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie bez pompy?

Jak zadbać o czystą wodę w basenie ogrodowym i oczyścić zbiornik z zanieczyszczeń bez użycia pompy? Sprawdź!

Dziecko bawiące się w basenie z podłączoną pompą do basenu

Jak podłączyć pompę do basenu? Instrukcja 

Jak podłączyć pompę do basenu ogrodowego, aby zapewnić właściwą filtrację i czystość wody? Wyjaśniamy!

Kobieta w czepku i okularkach pływackich opierająca sie o brzeg basenu sportowego

Co daje pływanie na basenie – korzyści z regularnego pływania

Jakie są korzyści z pływania na basenie? Sprawdź, co może dać regularny trening pływacki, jak wpłynie on na Twoją kondycję. Co daje ten rodzaj sportu?

osoby w czepkach zanurzone w wodzie na basenie

Korzyści z pływania dla zdrowia i urody. Co daje basen?

Jakie są korzyści z pływania? Co daje ten rodzaj sportu? Jakie są zalety treningów pływackich? Czy pływanie przynosi lepsze zdrowie?

mężczyzna w czepku i kąpielówkach pływający w basenie

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.