kobieta wypoczywająca na leżaku przed przyczepą kempingową

Jaką przyczepę kempingową  kupić?

Zakup przyczepy kempingowej to dla wielu istne spełnienie marzeń. Dzięki nam dowiesz się co zwrócić uwagę i jaką kupić przyczepę kempingową.

Turystyka motorowa to dość przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Jednym z jej rodzajów jest caravaning, w którym poruszamy się z pomocą kampera lub zestawu pojazdów, na który składa się samochód i przyczepa kempingowa. Jaki pojazd kupić, gdy chcemy rozpocząć swoją przygodę z kempingami i na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

kobieta stojąca z kubkiem w kamperze

Rodzaje pojazdów do caravaningu — przyczepa kempingowa i kamper

Każda osoba, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę z caravaningiem ma tak w zasadzie dwa typy pojazdów do wyboru. Pierwszy z nich to przyczepa. Jest to najpopularniejszy rodzaj, gdyż wedle różnych sond nawet ponad 65% osób, które wolny czas spędzają na caravaningu, korzysta z przyczep. Każdy pojazd tego typu charakteryzuje się mocowaniem do haka i z reguły nieco mniejszą powierzchnią.

Drugi typ to oczywiście kamper, czyli pełnoprawny dom na kółkach, który może się samodzielnie poruszać. Tego typu pojazdy są przede wszystkim całkiem wielkie, lecz zawierają wszystko to, co potrzebne do wygodnego spędzenia czasu na wakacjach. W wielu kamperach długość nie jest jednak aż takim problemem, gdyż dla mniej wprawionych kierowców manewrowanie dłuższym pojazdem zamiast zestawu z przyczepą jest bardziej wygodne.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie przyczepy lub kampera?

To, na co będziemy patrzeć, zależy od tego, na jaki typ pojazdu chcemy się zdecydować. Najtańszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z caravaningiem będzie kupienie używanej przyczepy kempingowej. Wiąże się to oczywiście z pewnym ryzykiem, gdyż nie będziemy mieć 100-procentowej pewności co do jej stanu technicznego.

Stan techniczny

Podstawowa kwestia to zwrócenie uwagi na obecność wilgoci oraz rdzy. Właśnie te dwie rzeczy potrafią sprawić, że przyczepa stanie się wręcz udręką i aby dalej z niej korzystać konieczne będzie wykonanie całkowitego remontu. Jak to sprawdzić? W samym wnętrzu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obecność zapachu stęchlizny. Jego obecność to łatwy sposób na stwierdzenie, że w przyczepie lub kamperze znajduje się masa wilgoci i doszło do formowania się grzybów, pleśni, bakterii i innych drobnoustrojów, których usunięcie będzie wymagało czegoś znacznie więcej niż dokładnego wyczyszczenia przed rozpoczęciem podróżowania. We wnętrzu dobrze też spojrzeć na praktycznie wszystkie elementy, a w szczególności an jej zakamarki. To właśnie w nich najczęściej można znaleźć ślady pleśni i innych niepożądanych gości.

Nie można też zapomnieć o tym, że zarówno przyczepy, jak i kampery bardzo często stoją na trawę, nawet przez dłuższy okres. W tym wypadku narażone na spore uszkodzenia jest podwozie, które potrafi wręcz przegnić. Przez to konieczne jest jego dokładne sprawdzenie, by mieć pewność, że chwilę po zakupie nie będzie konieczna warta ogromne pieniądze wizyta u mechanika.

W dobrym stanie musi być też poszycie, czyli karoseria przyczepy. Od niego zależy szczelność wnętrza, czyli zdolność do utrzymania przyjemnej temperatury w środku, a także zatrzymania wilgoci na zewnątrz. Kiepski stan poszycia można rozpoznać między innymi po mocno zabrudzonym dachu. Może on bowiem wskazywać na to, że przyczepa lub kamper nie była najlepiej zabezpieczana przed zimą, czyli okresem, w trakcie którego poszycie może bardzo szybko się zużyć. 

Układ hamulcowy, kierowniczy

Jeszcze więcej roboty mamy niestety gdy chcemy zdecydować się na pełnoprawnego kampera. W tym wypadku trzeba bowiem sprawdzić, czy jest na dobrze przygotowany do tego, by ruszyć na drogi, czyli dokładnie określić stan układu hamulcowego, kierowniczego, czy zawieszenia. Do tego trzeba też sprawdzić to, jak pracuje silnik i zwracać uwagę również na takie kwestie jak przebieg.

Prawo jazdy

Nie można też zapomnieć o własnym samochodzie i posiadanych uprawnieniach. Przede wszystkim auto musi być wystarczająco mocne i wyposażone w hak, by móc ciągnąć przyczepę. Z reguły przyjmuje się, że auto powinno mieć przynajmniej 130 KM mocy maksymalnej. Do tego trzeba też zwrócić uwagę na kwestie prawne dotyczące uprawnień. W tej kwestii najlepiej jest wyliczyć z pomocą specjalnych kalkulatorów, jakie jest dopuszczalne DMC przyczepy w przypadku naszego auta, Dla przykładu w samochodach, których masa to 1700 kg, najcięższa legalna przyczepa waży 1300 kg. Musi być oczywiście wyposażona we własny układ hamulcowy.

Kamper nowy czy używany?

Zakup odpowiedniego pojazdu do uprawiania caravaningu ma ogromne znaczenie. Pod względem cenowym znacznie lepiej sprawdzi się model używany. Z reguły przyczepa w dobrym stanie kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych, co jak na inwestycję, która może posłużyć przez lata, nie jest aż tak ogromnym kosztem. Nowy domek na kółkach jest już znacznie droższy, szczególnie gdy ważne jest dla nas to, w jakim standardzie wykończono wnętrze i jaka będzie maksymalna liczba podróżujących.  

Gdy jednak nie posiadamy wystarczająco mocnego samochodu, który będzie pozwalać na komfortową jazdę z przyczepą na haku, tak w zasadzie jedynym rozwiązaniem pozostanie dla nas kamper. Ponownie do wyboru będziemy mieć modele używane oraz nowe. Które są lepsze i co sprawia, że warto się nimi zainteresować?

Używane kampery to oczywiście pojazdy o mniejszej wartości, dzięki czemu sam zakup nie wymaga aż tak dużego wkładu finansowego. Problematyczna może okazać się późniejsza eksploatacja, która z racji na większą awaryjność starszego kampera będzie bardziej kosztowna.

Nowe modele to z kolei wybór dość drogi, w którego wypadku trzeba zastanowić się poważnie również nad odpowiednim garażowaniem i utrzymaniem, by pojazd o takiej wysokiej cenie mógł wytrzymać wiele lat.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup przyczepy, czy też kampera jedno jest pewne. Caravaning to pasja, która daje mnóstwo radości i jest naprawdę świetnym sposobem na podróżowanie po Polsce i Europie, gdy chcemy poznać jak najwięcej nowych miejsc.

Jeśli szukasz niezbędnych akcesoriów do caravaningu, sprawdź ofertę Decathlon.

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?

mężczyzna rozkładający śpiwór pod namiotem

Jak wyprać śpiwór puchowy i syntetyczny?

Jak wyprać śpiwór puchowy a jak śpiwór syntetyczny? Czy prać śpiwór ręcznie czy w pralce? Jak wysuszyć śpiwór turystyczny? Jak przechowywać śpiwór?

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?