Jak wygląda szabla do szermierki?
Większość osób myśląc o szabli ma przed oczami zakrzywiony miecz. Rzeczywiście, taki obraz szabli jako broni białej nie jest fałszywy, lecz w szermierce szable wyglądają zupełnie inaczej. Główna różnica pomiędzy szablą używaną w przeszłości w walkach a tą przeznaczoną do szermierki to rodzaje wyprowadzanych uderzeń. Standardowa szabla wykorzystywana na przykład przez koczownicze ludy z Azji była bronią sieczną. W szermierce szabla to jednak broń sieczno-kolna. Oznacza to, że korzystając z szabli zarówno pchnięcia, jak i cięcia są dozwolone.
Szabla do szermierki składa się z klingi, która jest nieco zakrzywiona i zakończona tępą puntą. W ten sposób broń jest naturalnie bezpieczna dla obu zawodników. Sama klinga jest wykonana ze stali maraging, która jest bardzo wytrzymała i dzięki temu ostrze nie powinno nigdy pękać. Znacznie zmniejszyło to ryzyko związane z uprawianiem szermierki.
Przez klingę przebiega ponadto przewód elektryczny połączony z puntą. Mierzy on nacisk uderzenia, by ocenić, czy zostało ono zadane prawidłowo i czy można przyznać punkt za trafienie. Przewód wychodzi w okolicach rękojeści i tam łączy się go z przewodem znajdującym się w stroju zawodnika.
Szabla ma maksymalną długość wynoszącą 105 centymetrów. Rękojeść wraz z koszem jest z kolei długa na około 17 cm. Szabla wyposażona jest w prostą rękojeść, a jej maksymalna waga to 500 g. Jest to jedna z różnic względem innych rodzajów broni, które mogą mieć uchwyt prosty lub uchwyt anatomiczny i zdecydowanie bardziej popularny jest ten drugi, nazywany często belgijskim. Klinga ma przekrój płaskiego prostokąta i jest prosta lub lekko zakrzywiona, maksymalnie na 4 cm. Dla porównania klinga ma przekrój kwadratowy we florecie i trójkątny w szpadzie.