Rodzaje szczotek dla psa
Wybór szczotki dla psa wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją ich różne rodzaje. Szczotka powinna być dopasowana do wielkości czworonoga oraz typu włosa. Aby prawidłowo zadbać o zdrową sierść swojego pupila, warto najpierw zapoznać się z poszczególnymi modelami. Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią, a jaka dla psa z długą?
1. Szczotka włosiana. To najbardziej uniwersalny model ze wszystkich szczotek. Sprawdza się ona idealnie w codziennej pielęgnacji sierści. Włosie tego typu szczotki jest najczęściej wykonane z naturalnego włosia dzika. Pozwala ono na delikatne rozczesywanie i usuwanie powierzchniowych zabrudzeń. Ważne jednak, aby długość i gęstość szczeciny dobrać do długości sierści psa. Im dłuższe włosy, tym rzadsza powinna być szczecina.
2. Szczotka włosiana z nylonowym rozczesywaczem. Ta wersja szczotki jest dodatkowo wyposażona w sztywne plastikowe pręciki. Posiadają one zaokrąglone końcówki, aby nie podrażniać skóry psa. Ich zadaniem jest wnikać głębiej w sierść. Z tego powodu model ten sprawdzi się znakomicie w przypadku długiej i cienkiej szczeciny. Dzięki tej szczotce możliwe jest dokładne rozczesanie sierści i zabezpieczenie jej przed splątaniem.
3. Szczotka włosiano-miedziana. W tym przypadku mamy do czynienia już z bardziej specjalistycznym rodzajem szczotki. Jest ona przeznaczona dla psów o krótkiej i gładkiej sierści. Miedziane druciki, w które jest wyposażona, usuwają martwy włos, nadając szczecinie gładkość i blask. To mniej popularne rozwiązanie niż opisane wyżej, ale sprawdzi się ono dobrze w przypadku dużych czworonogów.
4. Szczotka druciana (szpilkowa). Będzie ona idealna dla psów o długiej lub średniej długości sierści, również tych z podszerstkiem. Posiada ona stalowe lub mosiężne szpilki, które są osadzone na elastycznej poduszce. Dostosowują się one do kształtu ciała czworonoga, pozwalając na dokładne czesanie nawet trudno dostępnych miejsc.
5. Szczotka metalowa (pudlówka). Została ona zaprojektowana z myślą o psach z bujnym podszerstkiem. Jest ona wyposażona w cienkie, zagięte druciki, które skutecznie usuwają podszerstek i modelują fryzurę. Należy jednak używać jej ostrożnie, aby nie podrażnić skóry czworonoga. Dla większej wygody czesania można użyć modelu „flexi” z elastyczną główką, który dostosowuje się do ciała psa.
6. Szczotka gumowa lub silikonowa. Ten rodzaj szczotki to zdecydowanie najlepszy wybór dla psów krótkowłosych. Zadaniem gumowych lub silikonowych wypustek jest pozbycie się martwego włosia przy jednoczesnym masowaniu skóry. Takie akcesoria do pielęgnacji mają zazwyczaj postać rękawicy, co ułatwia pielęgnację większych psów. Warto wiedzieć, że modele silikonowe są bardziej miękkie i delikatniejsze, co czyni je nieco bardziej praktycznymi.