Gryf – rodzaje i średnica
To, jaką sztangę wybrać, w dużej mierze zależy od rodzaju gryfu. Różnic między nimi jest sporo, a typ drążka determinuje przeznaczenie sztangi. Gryfy możemy podzielić na takie typy jak:
- gryf prosty
Jego długość mieści się w przedziale od 120 do 220 cm. Zakłada się na niego takie same krążki obciążające po każdej ze stron. Sztanga z prostym gryfem jest przeważnie wykorzystywana do zarzutu i podrzutu, martwego ciągu oraz podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową (wyciskanie).
- gryf łamany
Jest to powyginany drążek – taki kształt wymusza inne ułożenie ramion, aniżeli podczas treningu z gryfem prostym. Bardzo dobrze odciąża nadgarstki i jest idealny do pracy szczytu bicepsa oraz tricepsa.
- kratownica
Jest to szczególny rodzaj gryfu, który doskonale pomaga w kształtowaniu tricepsów i bicepsów.
- gryf krótki do hantli
Sztanga wyposażona w taki drążek przydaje się do ćwiczenia bicepsów, tricepsów, przedramion, barków, pleców i klatki piersiowej.
- gryf damski
O wadze 15 kg i długości 210 cm. Jego średnica to 25 mm.
- gryf męski
Jego długość wynosi 220 cm, a waga to 20 kg. Średnica gryfu męskiego to 28-30 mm
Kupując sztangę do domowego użytku, warto dobierać gryf pod kątem własnych potrzeb oraz umiejętności. Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z ćwiczeniami ze sztangą polecane są modele z gryfem prostym. Istotna jest także średnica drążka. To parametr odpowiadający za sprężystość gryfu, Drążki o mniejszej średnicy doskonale zdają egzamin podczas treningów dynamicznych np. podnoszenia ciężarów, natomiast grubsze są najlepsze do aktywności statycznych jak typowe treningi siłowe. Prawidłowo dobrana średnica drążka przekłada się na komfort podczas ćwiczeń, ponieważ ułatwia wygodny chwyt.