mężczyzna trenujący ze sztangą

Jaka sztanga do domu?

Chcesz ćwiczyć w domu i urządzasz własną siłownię? Koniecznie zaopatrz ją w sztangi do ćwiczeń. Sprawdź kryteria, jakimi należy się kierować przy zakupie.

Trening siłowy to doskonały i skuteczny sposób na wyrzeźbienie sylwetki oraz wzmocnienie organizmu i poprawę jego wydolności. Z powodzeniem można ćwiczyć nie tylko na siłowni, ale również i w domu. Wiąże się to jednak z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu. Domową siłownię warto wyposażyć w różne przyrządy treningowe, a jednym z tych najważniejszych jest sztanga. O tym, jaką wybrać do własnego użytku, decyduje wiele przesłanek. Na co zatem zwracać uwagę podczas kupna?

Czym jest sztanga i jak jest zbudowana?

Sztanga to sprzęt sportowy, który służy do wykonywania treningów siłowych. Jej budowa jest prosta. Składa się z trzech elementów. Są to:

- gryf – tym mianem określany jest stalowy drążek, za który podczas ćwiczeń chwyta osoba trenująca,
- obciążniki – czyli stalowe krążki nakładane po obu stronach sztangi w taki sposób, aby obciążenie rozkładało się równomiernie,
- zaciski – uniemożliwiają zsunięcie się obciążników z gryfu. 

Sztanga obok hantli to jeden z najpopularniejszych przyrządów wykorzystywanych podczas ćwiczeń siłowych i w fitnessie. Znajduje ona zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych ze szczególnym wskazaniem na: podnoszenie ciężarów, kulturystykę, crossfit oraz trójbój siłowy.

mężczyzna podnoszący sztangę w domowej siłowni

Dlaczego warto ćwiczyć ze sztangą?

Na wykonywanie ćwiczeń ze sztangą warto zdecydować się z co najmniej kilku powodów. Bez wątpienia największym atutem treningów jest to, że w bardzo dużej mierze opierają się one na ruchach, jakie wykonujemy na co dzień. W związku z tym nasz organizm błyskawicznie zapamiętuje wzorce ruchowe towarzyszące tego typu aktywnościom.

Ćwiczenia siłowe, w tym ze sztangą, kojarzą się przede wszystkim z rzeźbieniem sylwetki – i słusznie, bo to kolejna ogromna korzyść, jaką dają. Odpowiednio dopasowane aktywności znakomicie kształtują nie tylko mięśnie klatki piersiowej, ramion oraz pleców, ale dolne partie.

Rozwój masy mięśniowej przekłada się pozytywnie na nasz metabolizm. Ponadto dzięki treningom ze sztangą organizm wzmacnia się i staje bardziej wytrzymały, co skutkuje wyraźnie odczuwalną poprawą kondycji. Ćwiczenia te można z powodzeniem dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb treningowych oraz celu, jaki dzięki nim chcemy osiągnąć. Świetnie zdają egzamin zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet – panie niepotrzebnie się ich obawiają. Zdecydowanie warto włączyć je do swojego planu treningowego.

Gryf – rodzaje i średnica

To, jaką sztangę wybrać, w dużej mierze zależy od rodzaju gryfu. Różnic między nimi jest sporo, a typ drążka determinuje przeznaczenie sztangi. Gryfy możemy podzielić na takie typy jak:

- gryf prosty
Jego długość mieści się w przedziale od 120 do 220 cm. Zakłada się na niego takie same krążki obciążające po każdej ze stron. Sztanga z prostym gryfem jest przeważnie wykorzystywana do zarzutu i podrzutu, martwego ciągu oraz podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową (wyciskanie). 

- gryf łamany
Jest to powyginany drążek – taki kształt wymusza inne ułożenie ramion, aniżeli podczas treningu z gryfem prostym. Bardzo dobrze odciąża nadgarstki i jest idealny do pracy szczytu bicepsa oraz tricepsa. 

- kratownica
Jest to szczególny rodzaj gryfu, który doskonale pomaga w kształtowaniu tricepsów i bicepsów.

- gryf krótki do hantli
Sztanga wyposażona w taki drążek przydaje się do ćwiczenia bicepsów, tricepsów, przedramion, barków, pleców i klatki piersiowej.

- gryf damski
O wadze 15 kg i długości 210 cm. Jego średnica to 25 mm.

- gryf męski
Jego długość wynosi 220 cm, a waga to 20 kg. Średnica gryfu męskiego to 28-30 mm

Kupując sztangę do domowego użytku, warto dobierać gryf pod kątem własnych potrzeb oraz umiejętności. Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z ćwiczeniami ze sztangą polecane są modele z gryfem prostym. Istotna jest także średnica drążka. To parametr odpowiadający za sprężystość gryfu, Drążki o mniejszej średnicy doskonale zdają egzamin podczas treningów dynamicznych np. podnoszenia ciężarów, natomiast grubsze są najlepsze do aktywności statycznych jak typowe treningi siłowe. Prawidłowo dobrana średnica drążka przekłada się na komfort podczas ćwiczeń, ponieważ ułatwia wygodny chwyt.

Gryf – rękaw gryfu

Przy zakupie sztangi do ćwiczeń koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na rękawy gryfu, ponieważ odpowiadają za to, że ciężar prawidłowo pracuje na sztandze. Kluczowym kryterium stosowanym przy podziale rękawów jest ich przeznaczenie. Wyróżnia się:

- tuleje
Za sprawą tulei drążek pracuje płynnie, ale mocno reaguje na uchwyt. Z tego powodu jest przeznaczony do ciężkich ćwiczeń siłowych, w których główną rolę odgrywa stabilizacja ciężaru. Tuleje wykonywane są przeważnie z brązu lub stali, ale coraz częściej spotyka się elementy z materiałów kompozytowych.

- łożyska
Najczęściej spotykane są łożyska kulkowe i igiełkowe. Ich ilość przekłada się proporcjonalnie na płynność, z jaką drążek obraca się wokół własnej osi. Sztangi z łożyskami przeważają w treningach dynamicznych.

kobieta w stroju sportowym ze sztangą

Jaką sztangę kupić? Zwróć uwagę na jej pokrycie

Przy wyborze sztangi do domowego użytku warto zwrócić uwagę na jej pokrycie. Rękawy gryfu są przeważnie chromowane, dzięki czemu dłużej zachowują trwałość. Jeśli natomiast chodzi o chwytną część sztangi, to jest ona poddawana minimum dwukrotnemu procesowi krycia. Pierwszy nosi miano ryflowania i polega na wykonywaniu żłobień na drążku. Są trzy rodzaje ryflowania:

- standardowe z szerokością nacięcia 1,2 mm – ten typ ryflowania jest charakterystyczny dla większości komercyjnych gryfów;

- agresywne z szerokością nacięcia 1,5 mm – takie ryflowanie poprawia przyczepność sztangi i przeważnie stosuje się je w profesjonalnych gryfach przeznaczonych do trójboju siłowego;

- bardzo agresywne z szerokością nacięcia powyżej 1,5 mm – dzięki temu ryflowaniu sztanga charakteryzuje się dużą przyczepnością i jest świetna do wyciskania leżąc oraz do martwego ciągu.

Po wykonaniu ryflowań gryf jest pokrywany specjalnymi substancjami ochronnymi. Są to procesy:

- oksydacji – to zabezpiecza gryf przed korozją,
- cynkowania/ chromowania – to najlepsze z zabezpieczeń świetnie chroniące gryf przed ścieraniem.

Gryf może również nie posiadać żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Plusem tego są w pełni zachowane właściwości ryflowania, a minusem jest słaba odporność na korozję.

Obciążenie sztangi – czyli wskaźnik PSI

Oprócz omówionych powyżej kryteriów decydujących o wyborze sztangi do domu warto wiedzieć, czym jest wskaźnik PSI. PSI to skrót od wyrażenia pound per square inch, co w tłumaczeniu na język polski oznacza funt na cal kwadratowy. Wskaźnik ten mówi o maksymalnym ciężarze, jaki można założyć na sztangę. Im jest on wyższy, tym większe może być obciążenie. Niezwykle istotna jest kolejność zakładania krążków – najpierw zakłada się na gryf cięższe krążki, potem lżejsze. Mają one różne kolory, które np. w podnoszeniu ciężarów oznaczają ich masę, m.in. krążki czerwone ważą 25 kg, żółte 25 kg, białe 5 kg, niebieskie 2 kg, zielone 1 kg etc.

Przeczytaj także

Kobieta ćwicząca z gumami treningowymi podczas treningu funkcjonalnego

Co to jest trening funkcjonalny? Efekty i przykładowe ćwiczenia

Trening funkcjonalny przynosi efekty w kwestii wzmocnienia mięśni. O czym pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń? Jak wybrać plan treningowy?

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?

Kobieta w legginsach wykonująca wykroki z hantlami

Zakroki a wykroki – co łączy te ćwiczenia, które jest lepsze?

Zakroki i wykroki to ćwiczenia bardzo podobne, które stymulują mięśnie nóg. Które z nich są jednak lepsze i dlaczego?

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na bieżni elektrycznej

Trening interwałowy - wszystko co musisz wiedzieć o interwałach

Sprawdź, czym jest trening interwałowy i z czego wynika ciągle rosnąca popularność ćwiczeń o zmiennej intensywności