dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza?

Trampolina ogrodowa to marzenie niejednego dziecka. . Jaka trampolina dla dzieci będzie jednak najlepsza? Jaki model wybrać ?

Trampoliny ogrodowe, czyli specjalne maty na sprężynach, które umożliwiają nam wybijanie się do góry to coś, o czym dzieci nierzadko marzą. W końcu zapewniają im one naprawdę masę zabawy, a z trampolin mogą też korzystać przecież osoby dorosłe. Wybór odpowiedniej jest jednak bardzo ważny, gdy zależy nam na bezpieczeństwo naszej pociechy. 

chłopiec skaczący na trampolinie w domu

Rodzaje trampolin — ogrodowa, domowa, fitness

Chcąc wybrać trampolinę, warto sprawdzić na to, jakie są rodzaje. W końcu można stawiać je nie tylko w ogrodzie, ale też na przykład w domu. Oczywiście najpopularniejsze są trampoliny ogrodowe. Charakteryzują się one często dość sporymi rozmiarami, a także dostosowaniem do czynników atmosferycznych, gdyż tworzy się je między innymi z pomocą materiałów odpornych na korozję.

Trampoliny ogrodowe najczęściej są okrągłe, lecz czasem są w kształcie prostokątnym. Z reguły można na nich jedynie skakać i ewentualnie wykonywać bardzo podstawowe akrobacje.

Do bardziej skomplikowanych są już potrzebne specjalistyczne trampoliny oferujące większą siłę wybicia. Takowe posiadają bardziej elastyczną matę, a także mocniejsze sprężyny, dzięki czemu faktycznie z ich pomocą można wybijać się znacznie wyżej. Ich kupno jest jednak trudniejsze i spotkamy je głównie na halach dla osób trenujących akrobatykę i gimnastykę.

Wróćmy więc do bardziej przyziemnych trampolin. Przykładem są na przykład te domowe. Są to z reguły małe trampoliny, które mają wystarczyć dla jednego dziecka bądź jednej osoby dorosłej. Ponadto z racji na to, iż są one montowane w domach, siła wybicia, którą oferują, jest niewielka, by można było na nich bezpiecznie skakać.

Pewną odmianą trampoliny domowej, będzie trampolina fitness. Jest to batut, który służy do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Zazwyczaj jest dość niski, stabilny, nie posiada siatki, a do tego czasem montuje się do niego dodatkowe drążki, z którymi można bardzo łatwo ćwiczyć i budować swoją kondycję, czy też wzmacniać swoje mięśnie.

Budowa trampoliny — stelaż, mata, sprężyny, siatka

Każda z trampolin niezależnie od przeznaczenia posiada jednak dość podobną konstrukcję. Różnice zazwyczaj dotyczą po prostu parametrów, każdego z komponentów tworzących trampolinę, lecz samo to, jaki typ części znajdziemy, nie zmienia się, w zależności od rodzaju trampoliny.

Elementy, które mają największy wpływ na bezpieczeństwo i stabilność całej konstrukcji to nogi oraz stelaż. Te dwie części powinny się dobrze dopełniać i zawsze to, jakie nogi zostaną zamontowane w trampolinie, należy dopasować do średnicy stelaża, a także tego, jakie maksymalne obciążenie ma znosić trampolina. Oczywiście, gdy mówimy o trampolinach ogrodowych, to zarówno stelaż, jak i nogi, a także inne metalowe elementy warto ocynkować, by zabezpieczyć je przed korozją. 

Do stelaża przymocowane są słupki, które służą do montażu siatki, a także sprężyny, na których zamocowana jest mata do skakania. Sam batut, czyli mata powinna być wykonana z solidnego i elastycznego materiału. Najczęściej polecany jest na przykład PP Mesh. Siatka wykonana z wytrzymałego polipropylenu zapewnia nam odpowiednie parametry, a także spełnia standardy Unii Europejskiej. 

dziewczynka wychodząca z trampoliny ogrodowej

Z racji na to, jak dużo metalowych elementów tworzy trampolinę, mogą one tworzyć zagrożenie dla zdrowia w przypadku wpadnięcia właśnie na nie. Dlatego krawędzi trampoliny powinny być pokryte matą ze specjalnej pianki, która chroni skaczącego przed kontaktem np. ze sprężynami i w ten sposób zmniejsza ryzyko urazu. 

Rolę ochronną pełni również siatka. To rozwiązanie dla dzieci skaczących na trampolinie chroni je przed ewentualnym wypadnięciem. Siatka to jednak nie element obowiązkowy i w wielu trampolinach, szczególnie tych mniejszych i domowych, jej nie spotkamy. Z reguły jest zamykana na zamek oraz dodatkowe zaciski, by nie mogła się otworzyć w razie wpadnięcia kogoś w miejsce służące do wejścia na trampolinę. 

Ostatni element konstrukcyjny trampoliny, który nie pojawia się w każdej to drabinka. Przydaje się ona do wygodnego wchodzenia na wyższe trampoliny. W ten sposób można też zabezpieczyć ją przed małymi dziećmi, które podczas zabawy mogłyby zrobić sobie krzywdę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze trampoliny dla dzieci?

Gdy wybieramy trampolinę, która będzie odpowiednia dla dzieci, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. W końcu to właśnie ono jest najważniejsze przy jakichkolwiek zabawach naszych pociech. Podstawa bezpieczeństwa, to przede wszystkim trampolina ogrodowa z siatką.

Decydując się na takową, mamy pewność, że dziecko nie wyleci poza trampolinę i tym samym ryzyko nieprzyjemnych sytuacji jest znacznie mniejsze. Oczywiście bardzo ważne jest też to, jaką siatkę wybierzemy.

W przypadku dzieci małych, które mają do 4 lat warto zainwestować w model z wewnętrzną siatką. W ten sposób nie będzie ryzyka wpadnięcia nawet na maty chroniące dzieci przed sprężynami i metalowymi elementami. Mimo wszystko zawsze będą one twardsze niż sama trampolina i upadek na nie może nie mieć najlepszych skutków.

W wypadku starszych dzieci, które mają już więcej niż 4 lata, bez większych problemów można przejść do zakupu trampoliny z siatką zewnętrzną. W ten sposób pociecha będzie miała więcej swobody w trakcie zabawy, lecz wciąż będzie dobrze chroniona przed wypadnięciem z trampoliny.

dzieci leżące na trampolinie ogrodowej

Rozmiar trampoliny

Nie można zapominać także o tym, jak dużo osób będzie użytkować trampolinę. Jeśli mamy kilkoro dzieci, to często będą bowiem pojawiać się sytuacje, w których w trakcie spędzania czasu na świeżym powietrzu, będą chciały one bawić jednocześnie. Model trampoliny, która na to pozwoli, musi być bezpieczny i trwały, ale też przede wszystkim posiadać odpowiednie maksymalne obciążenie. 

Na małe dzieci z reguły wystarcza trampolina ogrodowa, która znosi do 150 kg. Gdy jednak dzieci podrosną, to taki maksymalny udźwig może być już niewystarczający. Dlatego czasem warto kupić trampolinę niejako na zapas, która dobrze będzie sprawdzać się również za kilka lat, gdy dzieci podrosną.

Oczywiście samo maksymalne obciążenie to nie wszystko. Równie duże znaczenie ma bowiem średnica trampoliny. W końcu musi ona nie tylko udźwignąć wszystkie dzieci, ale też je pomieścić. Z reguły rozmiar trampoliny odpowiedni dla 2 osób to około 200-250 cm, dla 3 dzieci warto już postawić na trampolinę o średnicy 300 cm, na 4 pociech wystarczy 400 cm, a na większe grupy dobrze sprawdzą się trampoliny o średnicy rzędu niecałych 500 cm.

Względy bezpieczeństwa to zdecydowanie najważniejsza rzecz, gdy musimy wybrać dla dziecka dobrą trampolinę. Nie można jednak zapominać o innych kwestiach, takich jak żywotność, czy też jakość trampoliny. Powinna ona być jak najsolidniej wykonana i odporna na warunki atmosferyczne.

trampolina z pokrowcem stojąca na trawie

Certyfikat - czy mój model jest bezpieczny?

Nie bez znaczenia będzie także to, by trampolina posiadała odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że spełnia ona różne regulacje Unii Europejskiej i tym samym powinna ona być bezpieczna. Warto też samodzielnie zadbać o trampolinę. Przyda się na przykład dedykowana płachta, która pozwoli zabezpieczyć trampolinę przed deszczem, czy też nadmiernym wystawieniem na promieniowanie słoneczne.

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza? Ranking trampolin

Pora przedstawić godne polecenia trampoliny. Są to modele ogrodowe, które świetnie sprawdzą się na świeżym powietrzu i wytrzymają tam wiele lat, o ile będziemy z nich odpowiednio korzystać i dobrze o nie dbać. 

Trampolina Domyos Hexagonal 240

Ten model to wprost perfekcyjny wybór dla dzieci, które mają dopiero zacząć skakać na trampolinie. Producent poleca ją dla dzieci w wieku od 3 lat i ma ona matę o przekątnej wynoszącej 2,40 m. Co ważne charakteryzuje się ona wysoką siatką wewnętrzną, dzięki której może służyć do bezpiecznych skoków w wypadku mniejszych dzieci, które nie posiadają jeszcze rozwiniętej koordynacji ruchowej. 

Trampolina Domyos Hexagonal 300

Gdy dziecko już podrośnie i zacznie mieć nieco większe potrzeby, to ta trampolina spełni wszelkie jego oczekiwania. Ten model charakteryzuje się bowiem większą przekątną maty, która wynosi aż 3 metry, do tego posiada 4 solidne nogi, dzięki którym trampolina znosi do 130 kilogramów obciążenia. 

Jest to też model przystosowany do stania w ogrodzie. Siatka i mata są odporne na promieniowanie UV, a wszystkie metalowe elementy są zabezpieczone przed rdzą, która mogłaby powstawać po intensywnych opadach deszczu i sprawić, ze stabilność całej konstrukcji trampoliny zostałaby naruszona. 

Trampolina prostokątna Domyos 520

Po pewnym czasie istnieje duża szansa na to, że dziecko złapie bakcyla i spodobają mu się akrobacje na trampolinie. Wtedy wprost świetnie sprawdzi się właśnie ten prostokątny model o sporej przekątnej rzędu 5 metrów. O dynamiczne odbicie dba w nim pokaźny zestaw 84 sprężyn i całość utrzyma do 130 kilogramów, przez co jest to idealna trampolina do treningów dla jednego dziecka, lub do zabawy dla kilku. 

Przeczytaj także

kobieta w stroju sportowym ćwicząca z hantlami

Jakie hantle na początek wybrać do domowej siłowni?

Potrzebne Ci hantle do Twojej domowej siłowni? Sprawdź, jakie hantle na początek wybrać, jak dobrać ciężar do potrzeb i możliwość.

nogi biegacza

Skip c - idealna rozgrzewka biegacza przed dynamicznym treningiem

Skip c to istotny element rozgrzewki biegacza przed treningiem. Skipy to ćwiczenia, które trzeba wykonywać dynamicznie i naprzemiennie z innymi.

kobieta i mężczyzna wykonujący ćwiczenia z piłką do pilatesu

Gimnastyka — co to jest? Poznaj zalety i zasady

Większości ludzi gimnastyka kojarzy się jedynie z dyscypliną sportową. Nic bardziej mylnego. To aktywność, dzięki której możesz poprawić zdrowie!

kobieta ćwicząca na macie

Jak zrobić szpagat krok po kroku? Wskazówki

Jak wykonać ćwiczenia do szpagatu? Jak zrobić szpagat? Jak wykonywać ćwiczenia rozciągające? Sprawdź nasz poradnik o rozciąganiu do szpagatu.