Jaka trampolina do ogrodu — bezpieczeństwo, średnica, siatka, mata, stelaż
Wybierając trampolinę ogrodową, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, na każdy z jej elementów. Słowo klucz to naturalnie bezpieczeństwo. Aby było ono na odpowiednim poziomie, każdy z elementów trampoliny musi być naprawdę solidny. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stelaż oraz nogi.
Nogi trampoliny powinny być wykonane z bardzo solidnych i wytrzymałych surowców, które do tego zostały zabezpieczone przed wpływem zewnętrznych czynników, takich jak różne warunki atmosferyczne, czy też na przykład wilgoć, która byłaby w stanie szybko skorodować nogi i sprawić, że nie utrzymałyby one obciążenia nakładanego przez osoby skaczące na trampolinie. Nogi ponadto muszą być bardzo stabilne i nie mogą nigdy zapadać się w podłoże.
Drugi najważniejszy element konstrukcyjny każdej ogrodowej trampoliny to stelaż. Od niego zależy w końcu wielkość trampoliny. Do rozmiarów stelaża powinniśmy też dopasować nogi, tak by posiadały one odpowiedni udźwig i zapewniały dopuszczalne obciążenie trampoliny na poziomie bezpiecznym dla użytkowników.
W trosce szczególnie o bezpieczeństwo dzieci weź pod uwagę zakup grubej i miękkiej pianki, która będzie chronić skaczącego przed kontaktem ze sprężynami, a także metalowymi elementami stelaża, co potrafi być niebezpieczne niezależnie od wieku.
Naturalnie ogromne znaczenie ma mata, zwana też batutem. Ważne jest, by powstała z jak najbardziej elastycznego materiału o odpowiedniej wytrzymałości, Ponadto mata do skakania powinna posiadać dość grube obszycia na krawędziach. W ten sposób są one wzmocnione na tyle, by można było montować do nich sprężyny, dzięki którym skacząc na trampolinie, można wznosić się coraz wyżej.
Nie zapominajmy również o siatce zabezpieczającej. Powinna być przede wszystkim wytrzymała, by mogła skutecznie ochronić osoby korzystające z trampoliny przed wypadnięciem z niej, które mogłoby spowodować bardzo nieprzyjemne uszkodzenia ciała. Dobrze, gdy siatka ochronna jest też wyposażona w zabezpieczenia w postaci zamka błyskawicznego wraz z zatrzaskami, które pozwalają na jej skuteczne zamknięcie na czas skakania.
Pamiętajmy również, że wyróżnia się dwa rodzaje takiej siatki. Mowa tu bowiem o siatce zewnętrznej oraz wewnętrznej. Ta pierwsza przymocowana jest w taki sposób, że piankowa osłona krawędzi trampoliny znajduje się wewnątrz siatki. Z kolei w drugim przypadku podczas skakania nie ma możliwości wejścia przypadkiem na sprężyny, gdyż blokuje nas właśnie siatka wewnętrzna.
Na sam koniec pora nieco bardziej przyjrzeć się sprężynom. Od nich zależy między innymi siła wybicia trampoliny. Muszą one znajdować się w odpowiedniej ilości. Brak jakiejkolwiek może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo podczas zabawy na trampolinie. Ponadto muszą posiadać właściwą sprężystość, która jest dopasowywana do rozmiaru trampoliny, a także tego, czy chcemy na niej wykonywać akrobacje, czy też po prostu rekreacyjnie skakać na świeżym powietrzu.