Mężczyźni ze sprzętem do wędkarstwa spławikowego łowiący ryby z kanału wodnego wędkami na spławik

Jaka wędka na spławik? Jak wybrać wędkę spławikową?

Jaka wędka na spławik? Jaką wędkę teleskopową wybrać do wędkarstwa spławikowego? Sprawdź, jaki sprzęt na spławik będzie najlepszy.

Metoda spławikowa jest jedną z częstych technik połowu. Poleca się ją nawet początkującym wędkarzom. Podstawowym sprzętem w tego typu wędkarstwie jest wędka spławikowa. Umożliwia ona łowienie ryb wszelkiego rodzaju i wielkości. Sprawdź, jaka będzie najlepsza wędka na spławik. Dowiedz się jaką wędkę spławikową wybrać na jezioro, a jaką na rzeki i kanały.

Wędka spławikowa – co to jest i kiedy się ją stosuje?

Wędka spławikowa stosowana jest w wędkarstwie spławikowym, które jest najstarszą i najczęstszą metodą połowu ryb. Technika ta stosowana jest zarówno przez wędkarzy zaawansowanych i doświadczonych, jak i przez amatorów i osoby początkujące. Najbardziej klasyczny model wędki spławikowej zbudowany jest z wędziska, kołowrotka z żyłką, spławika, przyponu oraz haczyka. Wędki spławikowe dzieli się na modele z przelotkami oraz bez przelotek (baty i tyczki). Typ wędki wpływa na Twój komfort, ale również efekty połowu. Nie bez znaczenia jest wybór poszczególnych elementów wędki, choćby spławika lub haczyka. Z użyciem wędki spławikowej możesz łowić w rzekach i kanałach, stawach oraz jeziorach. Umożliwia łowienie średnich i dużych, ale także drobnych gatunków ryb. Nie wiesz, jaką wybrać? Oto krótka charakterystyka różnych rodzajów wędek spławikowych.

Mężczyzna zarzucający wędkę na spławik stojąc na brzegu jeziora

Rodzaje wędek spławikowych –  jaką wędkę kupić na spławik?

1. Najprostszy model wędki spławikowej to wędka typu bat. Polecana jest ona szczególnie osobom początkującym, bez doświadczenia. Jest to wędka bez przelotek i kołowrotka, o długości od 3 do 8 metrów. Jej prosta budowa sprawia, że model jest wyjątkowo wytrzymały i trwały. Ta uniwersalna opcja sprawdzi się szczególnie podczas połowów na łowiskach stałych, na przykład jeziorach. W tego rodzaju sprzęcie stosuje się spławiki o małej wyporności. Łowienie wędką typu bat jest bardzo proste.

2. Najdłuższą wędką spławikową jest tak zwana bolonka, która może osiągnąć długość nawet do 10 metrów. Ten rodzaj wędki wyposażono w kołowrotek i przelotki. Zaleca się ją wykorzystywać podczas połowów z większych odległości, na przykład w miejscach, gdzie jest trudny dostęp do łowiska lub są silne nurty.

3. Wędka teleskopowa (składana) uklejówka to sprzęt wędkarski do nauki łowienia. Jest lekka, elastyczna, charakteryzuje się dużą szybkością. Występuje w różnych długościach, najczęściej wykonana jest z włókna węglowego. Jaką wędkę teleskopową na spławik wybrać? Teleskopowa budowa sprawia, że wędka tego rodzaju jest praktyczna, łatwa do transportu i przechowywania. Jest również uniwersalna i nadaje się do łowienia ryb w każdych warunkach.

4. Do połowów w wodach stojących i wolno płynących odpowiednia będzie wędka typu match. Najczęściej w tej kategorii spotyka się modele 3-składowe.

5. Tyczki to z kolei wędki spławikowe, które stosowane są przy połowach w wodach o silnych nurtach (rzeki i kanały). To modele długie, wytrzymałe, mocne, które pozwalają na łowienie ryb średnich i dużych rozmiarów. Przeznaczone są przede wszystkim dla doświadczonych wędkarzy.

Jaka wędka na spławik? Najważniejsze parametry

Szukając dla siebie wędki na spławik, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Oczywiście inna wędka sprawdzi się, jeśli jesteś początkującym wędkarzem, a inna, gdy łowisz już profesjonalnie. Ważne jest też, gdzie wybierasz się na ryby i jakie gatunki chcesz upolować. Jak znaleźć wędki spławikowe? Zwróć uwagę na:

– Budowę wędki – ta może być jednoczęściowa lub teleskopowa.
– Długość – dostosuj ją do odległości od łowiska, uwzględnij, gdzie będziesz łowić.
– Wagę.
– Materiał, z którego została wykonana – włókno węglowe, włókno szklane.
– Jakość wykonania, markę – staraj się wybierać sprzęt dobrej jakości, polecany przez doświadczonych wędkarzy, od uznanych i cenionych marek.

Pamiętaj, że duże znaczenie mają dodatkowe elementy wędki jak rodzaje spławików, haczyków, grubość żyłki. To, jaką wędkę na spławik wybierzesz, wpłynie na efekt wyprawy na ryby.

Mężczyźni łowiący ryby wędkami spławikowymi korzystając z krzeseł wędkarskich

Elementy wędki spławikowej – jakie wybrać?

Wędzisko to tylko jeden z elementów wędki spławikowej. Pozostałe elementy są równie ważne, dlatego należy dobierać je z niezwykłą starannością. Bardzo ważną składową zestawu jest spławik, czyli kawałek plastiku lub drewna, którego zadaniem jest sygnalizowanie, że ryba chwyciła przynętę. Wybór właściwego spławika wcale nie jest prostą sprawą – dostępne modele różnią się wielkością, kolorem, kształtem i przeznaczeniem (różne ich rodzaje stosuje się w zależności od typu łowiska). Podstawowy podział obejmuje następujące rodzaje:


Spławik przelotowy – często używane modele. Żyłka przechodzi przez niewielkie oczko znajdujące się na dole spławika. Istotnym elementem jest tak zwany stoper, który odpowiada za odpowiednie wyważenie oraz ciężarki zapewniające odpowiednie ułożenie spławika na wodzie. W przypadku spławika przelotowego najpierw zakłada się stoper, potem sam spławik.

Spławiki stałe – są one trwale przymocowane do żyłki, nie wymagają zastosowania stopera. Wykorzystuje się je do wędkowania w płytkich wodach.

– Spławiki żywcowe – wykorzystywane są do połowu sandaczy, szczupaków. W tej kategorii również istnieje kilka rodzajów spławików (z przetyczką, klasycznie przelotowe, centralnie przelotowe).

– Spławiki waggler – mocowane na żyłce jednopunktowo, nadają się na odległościowe wędkowanie.

Czym jest blank w wędce spławikowej?

Blank jest podstawowym elementem wędki. To on decyduje o jej wytrzymałości, giętkości i mocy. Wybór rodzaju tego elementu zależy od preferencji wędkarza, a także od typu łowiska. Jakie wędzisko na spławik? W przypadku wędki spławikowej stosuje się blank wykonany z włókna węglowego lub szklanego, ponieważ najważniejsza jest tu precyzja holowania i delikatność. Blank węglowy jest lekki i wytrzymały, bardzo giętki, natomiast element wykonany z włókna szklanego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Blank grafitowy jest sztywny i mocny, dzięki czemu można łowić większe ryby.

Trzpień wędki spławikowej

Trzpień jest końcowym elementem wędki, na którym mocowany jest spławik. W przypadku połowów w spokojnym miejscu, z użyciem delikatnych przynęt odpowiedni będzie trzpień z włókna węglowego lub szklanego. Charakteryzuje je giętkość i lekkość. Podczas połowów w miejscach z silnym prądem warto stosować trzpień grafitowy, który jest mocny i wytrzymały, zapewniając stabilną pracę spławika.

Rodzaj kołowrotka

Zastanawiając się jaka wędka na spławik będzie odpowiednia, musisz uwzględnić wiele elementów, również rodzaj kołowrotka. Jego typ zależy od tego, gdzie i jakie ryby chcesz łowić. Jeżeli wybierasz się na ryby spokojne, używasz delikatnych przynęt, wybierz w tej sytuacji kołowrotek spinningowy zapewniający precyzyjne prowadzenie żyłki i łatwe holowanie ryb. Ma lekką konstrukcję, dużą żywotność i uważany jest za kołowrotek uniwersalny. Jeżeli wybierasz się na połów karpi, musisz zaopatrzyć się w specjalny kołowrotek karpiowy o dużej mocy i wytrzymałości mechanicznej. Możesz też sięgnąć po kołowrotek przystosowany do łowienia na dużych głębokościach lub dalszych odległościach. 

Mężcyzna trzymający wędkę spławikową kucając przy torbie wędkarskiej

Przypony z haczykami

Ważnym elementem wędki jest także haczyk. To niewielkie akcesorium wędkarskie jest bardzo ważne i również może zadecydować o sukcesie połowu. Haczyki zbudowane są z oczka lub łopatki, trzonka, kolanka oraz grotu. Największym problemem jest zazwyczaj wybór odpowiedniego rozmiaru haczyka. Trzeba pamiętać, że numery (rozmiary) haczyków nie są standaryzowane, dlatego każda firma może stosować swój własny podział. Rozmiar haczyka dobiera się zawsze do rodzaju przynęty! Im większy numer, tym mniejszy haczyk. Najczęściej stosuje się:

– haczyki karpiowe (wytrzymałe i bardzo ostre),
– sumowe (na duże, waleczne okazy),
– do spinningu (z oczkami i zadziorami),
– do spławika (ostro zagięte kolanko, średniej długości trzonek, mikrozadzior),
– do metody Feeder (szeroki łuk kolankowy, bezzadziorowy).

Akcja i ciężar wyrzutu wędki spławikowej – jakie wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka wędka na spławik będzie odpowiednia, warto sprawdzić także pozostałe parametry użytkowe. Zalicza się do nich akcję i ciężar wyrzutu. Akcja odpowiada za zachowanie się wędki podczas wyrzutu i holu ryby, określa stopień odkształceń wędki. W tym celu stosuje się oznaczenia literowe – A, B, C, D.

– A i B przypisane są wędkom sztywnym o akcji szczytowej, które pozwalają na precyzyjny rzut i wykonanie sztywnego zacięcia. Wędki te nie są polecane początkującym wędkarzom.

– Modele oznaczone symbolem C przeznaczone są dla amatorów zaczynających swoją przygodę z wędkarstwem. Charakteryzuje je akcja półparaboliczna, ułatwiająca holowanie zdobyczy.

– Ostatni rodzaj to oznaczenie D, czyli akcja paraboliczna redukująca ryzyko zgubienia ryby podczas holowania.

Ciężar wyrzutu to parametr, do którego należy dostosować wielkość ciężarka i rodzaj przynęty. Gdy szukasz modelu dla siebie, pamiętaj, że istotna jest także waga wędki. Niska waga to spora zaleta, jeśli zamierzasz przez dłuższy czas trzymać sprzęt w dłoni.

Jaka długość wędki na spławik będzie odpowiednia?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. W sklepach wędkarskich można znaleźć wędki o różnych długościach, jednak najczęściej stosowane są te o długości 7 m. Wędki uklejówki podzielone są na modele o długości 2-2,5 m (krótkie), 3-4 m (średnie), 4,5-5 m (długie). Bolonki mogą osiągać długość 10 m, natomiast tyczki aż 13 metrów. 

Jaka wędka spławikowa będzie odpowiednia? 

Wiesz już, że musisz zwrócić uwagę na wiele różnych parametrów i dostosować je do własnych potrzeb i umiejętności. Inną wędkę wybierze profesjonalista, a na jeszcze inną zdecyduje się osoba zaczynająca wędkowanie. Wybór sprzętu zależy od techniki wędkowania i rodzaju łowiska. Dużą sympatią wśród wędkarzy cieszą się modele teleskopowe wędek spławikowych. Ich największą zaletą jest wygoda użytkowania, przechowywania i transportowania. Zastanów się, na jakich cechach wędki najbardziej Ci zależy i wybierz model dla siebie. Udanych połowów!

mężczyzna zakładający spławik na żyłkę

Wędkarstwo spławikowe - na czym polega łowienie na spławik?

Wędkarstwo spławikowe ⭐ Zobacz, na czym polega łowienie na spławik ⭐ Poznaj podstawy tej metody i potrzebny sprzęt ☛ Dowiedz się więcej

mężczyzna kucający przy wodzie obok rozłożonego stojaka karpiowego

Poradnik karpiarzy - jak łowić karpie na spławik i grunt, jak je nęcić

Chcesz złowić karpia? Przeczytaj o czym pamiętać chcąc złowić karpia na spławik lub metodą gruntową. Sprawdź jak łowić karpia i jak nęcić tę rybę.

mężczyzna łowiący ryby nad wodą z psem

Łowienie ryb jesienią - jesienne porady - jakie ryby łowić jesienią

Gdzie wędkować jesienną porą? Jakie ryby łowić jesienią? O czym pamiętać przygotowując się na jesienny połów? W co się ubrać o tej porze roku?

haczyk do łowienia ryb

Rozmiary haczyków wędkarskich - rodzaj a metoda łowienia

Jak wybrać haczyk do metody połowu ryb? Jakie są rozmiary haczyków? Zobacz nasz poradnik wędkarski z najlepszymi podpowiedziami dla wędkarza.

płetwa grzbietowa lina

Jak złowić lina na spławik? Na co bierze lin? Kiedy łowić tę rybę?

Co warto wiedzieć o linie? Przede wszystkim to o jakiej porze najlepiej go łowić, na co bierze lin, jakiej przynęty użyć, czym się charakteryzuje