Rodzaje lin wspinaczkowych – lina statyczna a dynamiczna
Liny wspinaczkowe to specjalne rodzaje lin, w których skład wchodzą rdzeń i oplot. Rdzeń jest elementem, wpływającym na wytrzymałość – do jego wykonania stosuje się zwykle włókna poliamidowe. Oplot ma za zadanie chronić rdzeń liny i wzmacniać całą konstrukcję. Dzięki linom możemy budować punkty asekuracyjne, które ochronią nas na wypadek przypadkowego upadku ze ściany skał.
Jakie jednak można wyróżnić rodzaje lin wspinaczkowych? Dzieli się je przede wszystkim na dwie:
– liny statyczne – takie, które rozciągają się w bardzo minimalnym stopniu. Służą przede wszystkim we wspinaczce na wędkę czy akcjach ratunkowych. Zastanawiasz się, jaka lina do zjazdów będzie najlepsza? Postaw na model statyczny. Nie będą jednak dobrym wyborem do asekuracji dolnej – brak możliwości wystarczającego rozciągnięcia liny może prowadzić do poważnych kontuzji;
– liny dynamiczne – takie, które mają możliwość rozciągnięcia się nawet do 10% całkowitej długości. Pozwala to na pochłonięcie energii podczas upadku ciała wspinacza z wysokości i redukcję siły szarpnięcia. Znajdują zastosowanie głównie we wspinaczce sportowej i górskiej.
Niektórzy wyróżniają jeszcze w tym zestawieniu tak zwane liny pomocnicze. Można wśród nich wyróżnić na przykład repsznury, lonże i pętle z taśmy. Służą do zwiększenia bezpieczeństwa wspinaczki i wpinania się do stanowiska.