Rowerzyści montujący rowery na bagażniku rowerowym na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Jak umieścić rower na hak?

Bagażnik to obowiązkowy element wyposażenia rowerów trekkingowych i miejskich. Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Sprawdź!

Marzysz o pokonywaniu najpiękniejszych szlaków rowerowych? Masz dosyć jazdy rowerem po mieście i chciałbyś w prosty sposób znaleźć się poza jego granicami i tam cieszyć się z pedałowania? Jest atrakcyjna wizja dla każdej osoby, która kocha rekreacyjną jazdę na rowerze. Odpowiedzią na tę potrzebę jest montaż bagażnika rowerowego, który pozwoli nam na swobodny przewóz roweru. Dzisiaj skupimy się na platformach rowerowych na hak. Co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!

Bagażnik rowerowy – dlaczego warto go mieć?

Bagażnik na rower to obowiązkowe wyposażenie samochodu dla osób, które kochają jazdę na jednośladzie. Dzięki niemu można zabrać nawet kilka rowerów i wybrać się na rodzinną przejażdżkę w jakąś atrakcyjną lokalizację. Taka możliwość potrafi bardzo uatrakcyjnić jazdę rowerem, ponieważ możemy zabrać swój sprzęt w okolice, które są znacznie oddalone od miejsca naszego zamieszkania i nie pozwalają na dojechanie do nich z domu na rowerze.

Montaż bagażnika rowerowego daje nam wiele możliwości. Dzięki jego wykorzystaniu nie musimy marnować nerwów na przedzieranie się rowerem przez miejską dżunglę – ścieżki rowerowe oraz przejścia dla pieszych. Wystarczy zapakować go na samochód, przemieścić się poza miasto i cieszyć się jazdą w pięknych okolicznościach przyrody. Bagażnik pozwala również zabrać rowery na rodzinny wyjazd w góry lub nad morze i tam pokonywać miejscowe trasy.

Bagażnik rowerowy na hak oraz dachowy – różne sposoby na przewóz roweru

Można wymienić trzy podstawowe sposoby przewozu roweru samochodem: na tylnej klapie, na haku lub na dachu. Pierwsza metoda charakteryzuje się niską stabilnością, przez co jest zazwyczaj stosowana zazwyczaj do przewozu jednośladów na krótkie dystanse. Modele dachowe również posiadają sporo mankamentów. Jeżeli Twoje potrzeby są większe, powinieneś rozważyć bagażnik na hak. W takim razie zastanówmy się, jakie plusy i minusy tego rozwiązania.

Kobieta przypinająca rowery do bagażnika rowerowego

Bagażnik rowerowy na hak – czy warto go wybrać? Zalety i wady tego rozwiązania

Nie jest żadnym odkryciem, że nie ma rzeczy idealnych. Nie inaczej jest w przypadku bagażników hakowych na rower. Posiadają one swoje zalety oraz wady. Nasz wybór powinien opierać się na jak największym dopasowaniu do własnych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc plusom i minusom tego rozwiązania.

Bagażnik rowerowy na hak – zalety

- Łatwe pakowanie rowerów. Ten rodzaj bagażnika znajduje się na wysokości tylnego zderzaka. Sprawia to, że zamocowanie, a następnie zdejmowanie jednośladów jest niezwykle proste i poradzi sobie z nim również osoba o mniejszej sile fizycznej. Ta sama czynność może być problematyczna, jeżeli sprzęt znajduje się na dachu.

- Wpływ na komfort jazdy samochodem. W przypadku bagażnika na hak rowery znajdują się za samochodem. Są one skryte za jego tylną częścią i w większości przypadków nie wystają poza obrys. Dzięki temu auto podczas jazdy zachowuje swoje aerodynamiczne właściwości i jego prowadzenie jest bezproblemowe. Czyni to z tego typu bagażnika bardzo dobry wybór na długie trasy.

- Duża pakowność. Korzystając z haka, mamy możliwość przewieźć nawet 4 rowery, co nie jest możliwe w przypadku bagażnika dachowego, ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Czyni to z tego rozwiązania znakomitą opcję dla rodzin, którym zależy na wspólnym pokonywaniu tras rowerowych podczas wyjazdu.

- Duża wytrzymałość na obciążenie. Tego typu bagażniki bez problemu są w stanie udźwignąć pakunek o łącznej wadze nawet 60 kg, co nie jest możliwe w przypadku dachu, Jest to obciążenie, które bez problemów wytrzyma wspomniane powyżej cztery rowery.

- Łatwe pokonywanie przeszkód na trasie. Podróżując samochodem, musimy liczyć się z różnymi utrudnieniami. W przypadku przewożenia rowerów na dachu, pokonanie tunelu pod wiaduktem lub wjazd do garażu podziemnego mogą być problematyczne ze względu na wysokość auta wraz z jednośladem. Tego problemu nie ma w przypadku bagażnika na hak, gdzie rowery spoczywają bezpiecznie z tyłu auta.

- Dostęp do rowerów. Jednoślady znajdujące się na wysokości bagażnika są łatwodostępne. Możemy bez większych problemów je zdjąć i błyskawicznie przygotować do wyruszenia w trasę.

- Możliwość przewozu rowerów elektrycznych. Większość bagażników na hak jest przystosowana do przewozu jednośladów elektrycznych, co stanowi bardzo istotną zaletę ze względu na nieustannie rosnącą popularność tych modeli.

Mężczyzna otwierający bagażnik przy zamontowanym bagażniku rowerowym na hak

Bagażnik rowerowy na hak – wady

- Konieczność posiadania samochodu wyposażonego w hak. Aby móc zamontować tego typu bagażnik potrzebne jest auto wyposażone w hak. Nie każdy model go posiada, co nakłada na nas pewne ograniczenia.

- Brak dostępu do bagażnika samochodu. Przewóz rowerów na tylnym haku jest niezwykle wygodny, ale niestety ogranicza także możliwości korzystania z bagażnika, w który wyposażone jest auto. Rowery zastawiają do niego dostęp, co sprawia, że aby go otworzyć musimy wcześniej zdjąć nasz sprzęt, co odbija się na praktyczności.

- Pogorszenie widoczności w trakcie jazdy. Znajdujące się za tylną szybą rowery mocno ograniczają kierowcy widoczność w trakcie jazdy. Oczywiście od kontrolowania sytuacji na drodze za sobą są lusterka, ale czasem jest także potrzeba obejrzenia się przez tylną szybę. Z powodu obecności rowerów może nie być to możliwe.

- Brak możliwości skorzystania z czujników parkowania. Niektóre auta wyposażone są w czujniki parkowania. Znajdują się one w tylnej części samochodu, a więc zostaną zasłonięte w momencie zamontowania bagażnika na hak. Sprawi to, że w momencie, kiedy samochód ma założony bagażnik, nie mamy możliwości korzystania z tej funkcji.
Wysoka cena. Trzeba być świadomym, że tego rodzaju bagażnik to dosyć duży wydatek. Zdecydowanie większy niż w przypadku bagażnika rowerowego montowanego na dachu. Z tego powodu warto dobrze się zastanowić przed zakupem, że ten sposób przewozu rowerów naprawdę będzie dla nas najlepszym wyborem.

- Zakup dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Według obowiązujących w Polsce przepisów bagażnik rowerowy na hak musi być wyposażony w tablicę rejestracyjną. Oznacza to dla nas konieczność zakupu dodatkowej rejestracji i zamontowanie jej na bagażniku.

- Oświetlenie. Pozostając przy przepisach, bagażnik na hak musi posiadać określone oświetlenie, aby był dobrze widoczny na drodze, zwłaszcza podczas jazdy po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku jego braku narażamy się na mandat.

Jak więc widać – bagażnik rowerowy montowany na hak ma swoje zalety oraz wady. Aby dokonać dobrego wyboru, należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz porównać je z indywidualnymi potrzebami.

Platforma rowerowa na hak – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Czas nieco bardziej szczegółowo przyjrzeć się kryterium wyboru bagażnika rowerowego na hak. W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: jakimi cechami powinna charakteryzować się wspomniana platforma? Oto kilka podstawowych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając bagażnik.

- Bezpieczeństwo. W przypadku przewozu rowerów na platformie zamontowanej na haku, bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę. Mówimy tutaj zarówno o bezpieczeństwie sprzętu, jak i naszym oraz innych użytkowników drogi. Przed zakupem konkretnej platformy należy upewnić się, czy posiada ona wszystkie wymagane certyfikaty. Oprócz tego trzeba zadbać o komplet oświetlenia, które zapewni nam dobrą widoczność na drodze.

- Maksymalny ciężar. Bardzo ważnym kryterium wyboru, które należy rozważyć podczas zakupu platformy rowerowej, jest ładowność. O jakiej maksymalnej wadze rowery jest w stanie przewieźć bagażnik? To niezwykle istotne pytanie, na które odpowiedzi trzeba sobie udzielić na podstawie własnych potrzeb i posiadanego sprzętu. Należy pamiętać, że zwykłe, rekreacyjne rowery ważą dosyć mało. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku jednośladów elektrycznych, które posiadają dodatkowo napęd oraz baterię. Przy okazji warto wspomnieć, że baterię trzeba wypiąć przed przewozem roweru.

- Liczba rowerów. Kwestią nieco pochodną od ładowności jest liczba rowerów, którą może pomieścić. Sklepy oferują różne bagażniki – jedne pozwalają na pomieszczenie 2 rowerów, inne 3, a jeszcze inne nawet 4. Wybór zależy od naszych potrzeb, liczebności rodziny, spośród której członków każdy ma swój jednoślad lub grupki przyjaciół, z którymi udajemy się na wspólne przejażdżki. Warto dodać, że mniejsze modele dają możliwość zamontowania adaptera na kolejny rower.

- Funkcja odchylenia. Jest to opcja, w którą wyposażone są niektóre modele platform rowerowych, a która może rozwiązać problem z dostępem do bagażnika. Przy pomocy pedała, niektóre platformy mają możliwość odchylać się pod kątem 90 stopni, co pozwala kierowcy dostać się do wnętrza bagażnika auta. To niezwykle przydatna funkcja, którą warto rozważyć, dokonując zakupu tego typu akcesorium.

- Składanie. Uwagę warto zwrócić także na możliwości złożenia. Dobrze, aby platformę można było łatwo odpiąć i złożyć, a następnie przechowywać w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Montowanie bagażnika rowerowego do haka samochodu

Bagażnik na hak holowniczy – obowiązujące przepisy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obowiązujące w Polsce przepisy określają, jakie wymogi musi spełniać platforma rowerowa, aby samochód mógł legalnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Najważniejsze zapisy prawa mówią o tym, że bagażniki na hak nie mogą zasłaniać świateł auta oraz tablicy rejestracyjnej. Ze względu na konstrukcję platformy, nie jest to możliwe, a więc musi ona posiadać własne oświetlenie i tablicę.

Oto światła, w które musi być obowiązkowo wyposażony uchwyt rowerowy na hak:

- kierunkowskazy,
- czerwone światła hamowania stop,
- światła cofania,
- światła pozycyjne,
- światła awaryjne,
- światła przeciwmgielne,
- oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Bardzo ważną kwestią jest również wygospodarowanie miejsca na zamontowanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Musi być ona bardzo dobrze widoczna oraz czytelna.

Rowery na bagażniku przymontowanym do haka samochodu

Jak zamontować bagażnik na rowery?

Aby móc w ogóle myśleć o montażu na haku platformy rowerowej, trzeba posiadać samochód wyposażony w hak. Jest to absolutna podstawa. Jeśli ten warunek został spełniony, można przejść do montażu bagażnika na hak. Na początek dobra informacja – jest to zadanie dosyć proste, z którym powinna poradzić sobie również osoba niedoświadczona. Większość modeli można także szybko zdemontować, złożyć do kompaktowych rozmiarów oraz przechowywać w garażu lub schowku.

Chociaż montaż tego rodzaju bagażnika nie należy do rzeczy skomplikowanych, to jednak nie można go przeprowadzać intuicyjnie, w oderwaniu od instrukcji obsługi. Takim sposobem można bardzo łatwo popełnić błąd lub zapomnieć o jednym z kroków. A to z kolei może skutkować nieprzyjemną sytuacją na drodze.

Cały proces należy rozpocząć od nałożenia bagażnika na kulę haka holowniczego. Kolejnym krokiem jest zaciśnięcie dźwigni, co będzie skutkowało unieruchomieniem platformy. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie antykradzieżowe, więc w takim przypadku powinniśmy pamiętać także o przekręceniu kluczyka. Następnie należy podłączyć wtyczkę do gniazda, aby dostarczyć prąd potrzebny do zasilania świateł. Na koniec pozostaje przymocowanie ramion ze specjalnym uchwytem na ramę rowerową, choć w niektórych modelach bagażników rowerowych jest już ona założona. Od teraz można już śmiało mocować rowery.

Podsumowanie

Bagażnik rowerowy na hak to znakomita opcja dla osoby, która kocha jazdę na rowerze. Pozwala on na przymocowanie jednośladu do samochodu, wyjechanie z nim poza miasto, a następnie cieszenie się pedałowaniem w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Platforma rowerowa posiada swoje zalety i wady, które trzeba uwzględnić przed dokonaniem zakupu. Trzeba także pamiętać, że taki bagażnik wymaga dostosowania do przepisów drogowych m.in. poprzez zamontowanie świateł oraz dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Na szczęście samo zamontowanie platformy rowerowej jest zadaniem dosyć prostym i pozwala szybko cieszyć się możliwości transportu roweru. Szukasz bagażnika rowerowego na hak, który spełni oczekiwania Twoje i Twojej rodziny? Sprawdź naszą ofertę na Decathlon i wybieraj spośród modeli o różnej pojemności i wadze maksymalnej!

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze z zamontowanymi torbami rowerowymi

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Podpowiadamy, gdzie kupić

Bagażnik rowerowy to ważny gadżet każdego rowerzysty, który lubi dalsze wyprawy. Jaki produkt wybrać? Gdzie kupić uchwyt na dach na rower?

kobieta w kombinezonie roboczym reperująca rower

Jak przygotować rower do sezonu – wszystko co warto wiedzieć

Jak sprawdzić rower przed rozpoczęciem sezonu? Podpowiadamy co powinno znaleźć się w wyposażeniu roweru i jak przygotować rower do wyprawy. Zapraszamy

Kobieta w kasku rowerowym jadąca na rowerze miejskim zgodnie z przepisami ruchu drowgowego

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów – rowerowe zasady

Jakie są przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów? Czy rowerem można poruszać się po drogach publicznych, kiedy ustąpić pierwszeństwa?

świecąca lampka rowerowa na kierownicy

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Przednie i tylne lampki do roweru

Dobre oświetlenie rowerowe zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty. Przednia i tylna lamka do roweru powinna być jednak odpowiednio dobrana. Jak wybrać?