Jaki bat do jazdy konnej wybrać – rodzaje
W jeździectwie wyróżnia się trzy główne rodzaje batów. Są to:
Baty skokowe – jak sama nazwa wskazuje, ten typ palcatów używa się podczas skoków przez przeszkody, ale też WKKW czy też wszelkiej jazdy uprawianej w ramach rekreacji. Są one zdecydowanie krótsze niż pozostałe rodzaje, o długości około 50-75 cm. Zakończone są specjalną skórzaną klapką, która wzmacnia efekt poprzez swój charakterystyczny odgłos przy uderzeniu. Przykładem takiego bata jest 58-centymetrowy palcat Fouganza 500, dostępny w różnych kolorach.
Baty ujeżdżeniowe – mniej więcej dwa razy dłuższe od batów skokowych, standardowo 90-140 cm. Są cienkie, elastyczne i powinny z łatwością dosięgnąć końskiego zadu. Mają końcówkę z luźnego sznureczka, która wzmacnia wydawane przez jeźdźca polecenia. Dobrym, uniwersalnym wyborem tego typu jest palcat ujeżdżeniowy Waldhausen 120 cm. Posiada odporny na zginanie rdzeń z włókna szklanego, wygodną rączkę i elegancki design. Idealnie sprawdzi się także podczas ujeżdżania kuców czy podczas zawodów.
Baty do lonżowania – używane są do pracy z koniem z ziemi. Jest zdecydowanie najdłuższy, ponieważ nie stosuje się go, siedząc na koniu. Na 5-8 m lonży można ćwiczyć poszczególne partie mięśni wierzchowca lub uczyć adeptów jeździectwa podstawowych zasad równowagi i dosiadu. Wybierając bat do lonżowania, zwróć szczególną uwagę na jego wagę. Musi być lekki, aby nie powodował bólu nadgarstka. Baty do stosowania na placu ujeżdżeniowym z ziemi powinny mieć długość przynajmniej 180 cm. Fouganza ma w swojej ofercie baty do lonżowania nawet do 354 cm (część sztywna – 182 cm, sznurek – 172 cm).
Zanim weźmiesz do ręki palcat, dowiedz się od swojego trenera, jak go prawidłowo wykorzystywać. Zastanawiając się, jaki bat do jazdy konnej wybrać, najpierw oceń, do czego dokładnie go potrzebujesz. Najbardziej uniwersalne są krótkie baty skokowe, choć modele ujeżdżeniowe również cieszą się sporą popularnością. Baty do lonżowania stworzone są dla doświadczonych osób, którym zdarza się szkolić konie z poziomu ziemi.