kobieta pijąca wodę z bukłaka schowanego w plecaku turystycznym

Jaki bukłak do plecaka? Wybierz bukłak na wodę do plecaka

Jaki bukłak do plecaka wybrać? Czym powinien charakteryzować się outdoorowy bukłak na wodę? Sprawdź, jaki bukłak na górską i rowerową wyprawę.

Dostęp do czystej wody i jej regularne picie to rzecz, o którą musimy zadbać w każdym momencie naszego życia. Wybierając się na jakiekolwiek outdoorowe wyprawy, nie zawsze będziemy jednak mieli do niej dostęp. Dlatego trzeba przygotować się i zabrać wodę na zapas na przykład za pomocą bukłaka. Sprawdź, co to jest bukłak na wodę, jaki wybrać i jak zamontować bukłak w plecaku.

Bukłak na wodę – co to takiego?

Czym tak właściwie jest bukłak na wodę? W przeszłości takim mianem nazywano spory pojemnik wykonany ze zwierzęcej skóry w formie worka. Służył on do przewożenia płynów, takich jak woda, czy też mleko lub wino. Pierwotnie bukłaki były wykorzystywane przez ludy stepowe, które z uwagi na swój często koczowniczy tryb życia potrzebowały regularnie dostępu do wody zapewnianej właśnie przez bukłaki.

Dzisiaj bukłaki zupełnie różnią się od tych, z których korzystano w przeszłości. Są to syntetyczne pojemniki na napoje, które dodatkowo wyposaża się w rozwiązania takie jak ustniki na przedłużonej rurce, by łatwiej było się napić.

Na rynku można też spotkać takie rozwiązanie jak plecak z bukłakiem. Są to specjalnie zbudowane plecaki, które w środku posiadają zintegrowane miejsce na bukłak. Dzięki temu można go znacznie łatwiej przenosić, co jest dość sporym udogodnieniem, na przykład podczas wypraw rowerowych, ale też i pieszych.

Mężczyzna wylewający wodę z bukłaka na wodę

Budowa – sprawdź, z czego składa się bukłak na wodę

Aby z niego korzystać, bukłak musi obecnie spełniać pewne warunki. Powinien on być lekki, szczelny, pojemny i nie może zmieniać smaku wody. Powinno dać się go szybko i sprawnie napełnić i włożyć do plecaka. Współczesne bukłaki składają się więc z części takich jak:

zbiornik na wodę, czyli tak zwany bukłak właściwy. Zazwyczaj jest to elastyczny worek o pojemności od 1 l do 3 l;

szeroki wlew, czyli zakręcany na zawór lub zasuwany na zapinkę otwór, przez który można uzupełnić zapas wody w prosty i szybki sposób;

wężyk, czyli rurka, która łączy zbiornik (w którym znajduje się napój) z ustnikiem. Aby był wygodny i wytrzymały, zrobiony jest z plastikowego przewodu wysokiej jakości. Jako że ta część bukłaka zużywa się najszybciej, na rynku dostępne są wężyki na wymianę;

ustnik, który jest zdecydowanie najmniejszym elementem bukłaka. Jako że ta część jest narażona na bezpośredni kontakt ze śliną, należy szczególnie dbać o jej higienę.

Jeśli chcesz spróbować, czy bukłak to rozwiązanie dla Ciebie, możesz spróbować wykonać go na początek samodzielnie, nie narażając się na koszty. Jak zrobić bukłak? Wystarczy butelka, odpowiednio długa rurka i materiały, którymi je ze sobą połączysz. Na bardziej zaawansowane wędrówki, w których istotne jest stałe nawadnianie organizmu, warto się jednak wyposażyć w pełnowymiarowy bukłak. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze bukłaka do plecaka?

Wybór odpowiedniego bukłaka, który trafi do naszego plecaka, jest niezwykle ważny, jeśli wybieramy się na górskie szlaki czy też inne piesze bądź nawet rowerowe wędrówki. Na co warto zwrócić uwagę? 

Pojemność sakwy. Jak zwykle przy pojemnikach na napoje podstawową kwestią będzie pojemność bukłaka. Pod tym względem wybór jest naprawdę spory. Producenci oferują sakwy na wodę mieszczące od 0,5 l do nawet 3 l. Częste są te o pojemności 2l lub nawet nieco mniejsze. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to, jaką pojemność bukłaka wybierzemy, wpływa nie tylko na to, ile litrów płynu będziemy mogli ze sobą zabrać. Bukłaki o dużej pojemności zabierają bowiem sporo miejsca w plecaku trekkingowym, a także są dość ciężkie. To może być bardzo męczące podczas różnych górskich aktywności. 

Materiał. Bardzo istotne jest też tworzywo sztuczne, z którego zrobiono bukłak. Warto stawiać tylko na modele, które zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa, gdyż gwarantują największe bezpieczeństwo. W kiepskiej jakości pojemnikach mogą się bowiem znajdować niebezpieczne związki, które mają zły wpływ na nasze zdrowie. Mowa tu między innymi o BPA oraz ftalanach. Kiepski plastik może też zmieniać smak wody i innych napojów, którymi napełniliśmy nasz bukłak. 

Zakrętka. Kolejna rzecz, którą trzeba wybrać, to typ zamknięcia. Wyróżnia się dwa typy. Klasyczną zakrętkę na niewielki otwór, a także szeroki wlew mający formę listwy, który zamyka się na wsuwkę. Ten drugi rodzaj znacząco ułatwia uzupełnienie zapasu wody, gdyż wlew jest szerszy. Ponadto taki typ zamknięcia jest korzystny, gdy chcemy umyć bukłak. Oferuje jednak nieco mniejszą szczelność. 

Ustnik. Ostatnia z bardzo ważnych rzeczy to ustnik, którym zakończona jest rurka przymocowana do bukłaka. Tutaj również mamy do wyboru dwa typy. Pierwszy to ustnik z zaworem, który trzeba przekręcić by móc napić się wody lub innego napoju. Drugi to z kolei specjalna gumka wewnątrz, którą wystarczy lekko przygryźć i w tym czasie można swobodnie pić wodę. Aby zabezpieczyć ustnik przed różnymi zabrudzeniami, warto dokupić też gumową zatyczkę. Sama długość wężyka również ma znaczenie. Jeśli chcemy nawadniać się na przykład w trakcie biegu, czy jazdy rowerem to rurka powinna być na tyle długa, by dało się ją wyprowadzić z plecaka, a także poprowadzić do naszych ust. Ma to spory wpływ na komfort użytkowania. 

Dodatkowe akcesoria. Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie uwagi na akcesoria, które można dokupić do swojego bukłaka. Bardzo przydatne mogą być specjalne osłony na cały bukłak i na wężyk. Mowa tu o pokrowcach zapewniających lepszą izolację przed zimnem, co z pewnością przyda się na przykład w górach, gdzie bez tego woda mogłaby po prostu zamarznąć. Do walki z zabrudzeniami warto z kolei kupić specjalną szczoteczkę, która pozwoli na dokładne czyszczenie wnętrza. 

kobieta pijąca wodę z bukłaka schowanego w plecaku trekkingowym

Dlaczego warto mieć bukłak w plecaku?

Bukłaki na wodę do plecaka to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, którym zależy na komfortowym rozwiązaniu problemu zawiązanego z nawodnieniem organizmu podczas wysiłku fizycznego. Zajmuje on naprawdę niewiele miejsca, więc spokojnie zmieści się do kieszeni plecaka. Jako że cała konstrukcja jest elastyczna i miękka, nie posiada on stałego kształtu. Dostosowuje się do miejsca, w którym się znajduje. Dlatego, jeśli chcesz dołączyć go do pozostałej zawartości plecaka, możesz zrobić to bez problemu. 

Zainteresowanie wokół bukłaków rośnie z roku na rok. Korzystają z niego między innymi uczestnicy turystyki górskiej, miłośnicy zawodów biegowych oraz rowerzyści, najczęściej MTB. Z tego powodu na rynku akcesoriów sportowych i turystycznych znaleźć można bez problemu nie tylko różne modele bukłaków, które można włożyć do plecaka, ale również plecaki zintegrowane z bukłakiem.

Znajdź bukłak dla siebie i przenieś swoje wędrówki górskie lub przejażdżki rowerowe na zupełnie inny poziom.

Pojemność sakwy

Jak zwykle przy pojemnikach na napoje podstawową kwestią będzie pojemność bukłaka. Pod tym względem wybór jest naprawdę spory. Producenci oferują sakwy na wodę mieszczące od 0,5 l do nawet 3 l. Najbardziej popularne są te o pojemności 2l lub nawet nieco mniejsze. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to, jaką pojemność bukłaka wybierzemy, wpływa nie tylko na to, ile litrów płynu będziemy mogli ze sobą zabrać. Bukłaki o dużej pojemności zabierają bowiem sporo miejsca w plecaku, a także są dość ciężkie. To może być bardzo męczące podczas różnych górskich aktywności. 

Materiał

Bardzo istotne jest też tworzywo sztucznego, z którego wykonano bukłak. Warto stawiać tylko na modele, które zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa, gdyż gwarantują one, że są po prostu bezpieczne. W kiepskiej jakości pojemnikach mogą się bowiem znajdować niebezpieczne związki, które mają zły wpływ na nasze zdrowie. Mowa tu między innymi o BPA oraz ftalanach. Kiepski plastik może też zmieniać smak wody i innych napojów, którymi napełniliśmy nasz bukłak. 

Zakrętka

Kolejna rzecz, którą trzeba wybrać, to typ zamknięcia. Wyróżnia się dwa typy. Klasyczną zakrętkę na niewielki otwór, a także szeroki wlew mający formę listwy, który zamyka się na wsuwkę. Ten drugi rodzaj znacząco ułatwia uzupełnienie zapasu wody, gdyż wlew jest szerszy. Ponadto taki typ zamknięcia jest również lepszy, gdy chcemy umyć bukłak. Oferuje jednak nieco mniejszą szczelność. 

Ustnik

Ostatnia z bardzo ważnych rzeczy to ustnik, którym zakończona jest rurka lub wężyk przymocowany do bukłaka. Tutaj również mamy do wyboru dwa typy. Pierwszy to ustnik z zaworem, który trzeba przekręcić by móc napić się wody lub innego napoju. Drugi to z kolei specjalna gumka wewnątrz, którą wystarczy lekko przygryźć i w tym czasie można swobodnie pić wodę. Aby zabezpieczyć ustnik przed różnymi zabrudzeniami, warto dokupić też gumową zatyczkę.  Sama długość wężyka również ma znaczenie. Jeśli chcemy nawadniać się na przykład w trakcie biegu, czy jazdy rowerem to rurka powinna być na tyle długa, by dało się ją wyprowadzić z plecaka, a także poprowadzić do naszych ust. Ma to spory wpływ na komfort użytkowania. 

Dodatkowe akcesoria

Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie uwagi na akcesoria, które można dokupić do swojego bukłaka. Bardzo przydatne mogą być specjalne osłony na cały bukłak i na wężyk. Mowa tu o pokrowcach zapewniających lepszą izolację przed zimnem, co z pewnością przyda się na przykład w górach, gdzie bez tego woda mogłaby po prostu zamarznąć. Do walki z zabrudzeniami warto z kolei kupić specjalną szczoteczkę, która pozwoli na dokładne czyszczenie wnętrza. 

Pewne znaczenie mogą mieć też producenci. W większości wypadków, o ile nie mówimy o bardzo tanich markach nieznanego pochodzenia, jest to jednak kwestia osobistego wyboru. Produkcją bukłaków zajmują się takie marki jak Camelbak, HydraPak, Deuter, Forclaz i wiele więcej innych firm produkujących sprzęt outdoor. 

bukłak na wodę

Jaki bukłak na wodę do plecaka wybrać?

W takim razie, który bukłak będzie najlepszy? Jeśli nie wiesz, na które modele warto zwrócić uwagę, możesz sprawdzić kilka polecanych przez nas propozycji. Producenci proponują całą masę rozwiązań w tym zakresie, dzięki czemu znajdziesz coś dla siebie niezależnie od tego, po co Ci sakwa na wodę. Z poniższych propozycji skorzystają rowerzyści, miłośnicy trekkingu, czy też biegacze. 

Plecak z bukłakiem na rower MTB Camelbak Scudo 13 l/3 l

Nie sposób nie rozpocząć od plecaka, który jest specjalnie dostosowany do przewożenia ze sobą bukłaka. Camelbak Scudo to bardzo solidny plecak, w którym znajduje się mieszczący 3 litry wody bukłak. Dzięki temu jest to dobry wybór na dalsze podróże. Taka pojemność sprawia, że nie będziesz musiał go często napełniać, a do tego w plecaku zmieścisz wszystkie rzeczy potrzebne nawet podczas dłuższych wycieczek. 

Co ważne plecak ten może Ci się przydać również w trakcie innych aktywności, a nie tylko na rowerze MTB. Outdoorowy wypad z dala od cywilizacji nie będzie żadnym problemem, gdyż 3 litrowy bukłak Camelbak umożliwi Ci nawadnianie organizmu, a do tego jest umieszczony tak, by zapewniać łatwy dostęp do zawartości plecaka. 

Bukłak na wodę do biegania Evadict

Ten bukłak jest bardzo prosty, lecz taki ma właśnie być. Mieści on jeden litr wody i posiada szeroki typ otwarcia, dzięki któremu otwarcie i zamknięcie poprzez zasuwanie będzie trwało zaledwie chwilę. Do tego ten model ma rurkę, którą można przyciąć do dowolnej długości i ustnik, który jest szczelny dzięki systemowi zamykania. Co przydaje się w trakcie podróży. Aby napić się wody, wystarczy lekko ścisnąć ustnik ustami i zassać zawartość. Dzięki temu woda nie ma szans na wyciek w pozycji otwartej podczas biegania. 

Zamknięcie z pomocą szerokiej listwy sprawia dodatkowo, że możesz oszczędzić mnóstwo czasu na biegowych trasach. Dzięki niemu szybko napełnisz swój pojemnik na płyny i ruszysz w dalszą trasę bez tracenia czasu w punkcie odżywczym. Pojemność tego bukłaka to 1 litr, co wystarcza z reguły na około dwie godziny biegu. 

Bukłak trekkingowy Forclaz MT500

Ten model został przygotowany z myślą o trekkingowych wyprawach. Jego niska waga, a także dość elastyczna sakwa sprawia, że bez problemu można zmieścić go do większości plecaków. Ponadto pojemność 2 litrów sprawia, że to świetny wybór na dłuższe wyprawy, w trakcie których uzupełnianie płynów będzie utrudnione. 

 To, co korzystnie wpływa na wygodę podczas korzystania z tego bukłaka to przede wszystkim elastyczny ustnik pochylony pod kątem 45 stopni. Do tego jest on umieszczony na długiej na 100 centymetrów rurce, dzięki której bukłak można trzymać w plecaku i wygodnie pić z niego, kiedy tylko poczujemy potrzebę. Aby napić się wody, wystarczy przekręcić zawór w pozycję ON i zassać zawartość. W zamocowaniu bukłaka w plecaku pomagają z kolei specjalne otwory umieszczone na listwie zamykającej. 

Jest to typ z zamknięciem na suwak, który umożliwia też bardzo szybkie uzupełnianie płynów w bukłaku, a do tego znacząco ułatwia czyszczenie.  Oczywiście cała konstrukcja jest wykonana z tworzyw wysokiej jakości, które nie zawierają bisfenolu A oraz innych związków, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością. 

Przeczytaj także

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

bidon z wodą leżący na ziemi

Jaki bidon wybrać na wodę i napoje? Bidon rowerowy?

Chcesz kupić bidon, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz bidonu na rower, wycieczkę pieszą lub na co dzień, przeczytaj ten poradnik.

ludzie idący po górach z plecakami na plecach

Jaki plecak turystyczny wybrać w góry? Ile litrów?

Jaki plecak turystyczny sprawdzi się na jednodniowych wędrówkach a jaki na kilkudniowych? Czym powinien charakteryzować się plecak górski? Poradnik