Osoba w kasku do wspinaczki idąca w wysokie góry z czekanem

Jaki czekan wybrać? Czekany turystyczne i wspinaczkowe

Czekan to jeden z podstawowych narzędzi w zimowej wspinaczce. Sprawdź, jaki czekan wybrać.

Wspinaczka górska to aktywność, która potrafi dostarczyć wielu niezapomnianych emocji. Jest również dużym wyzwaniem dla naszego ciała – często trzeba włożyć sporo wysiłku, by stanąć na upragnionym szczycie. By tego dokonać, zwłaszcza zimą, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Jeden z elementów pomocnego ekwipunku to czekan. Do czego służy i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Budowa czekana – czym jest i do czego służy?

Czekan to nieoceniony i wielofunkcyjny sprzęt do wspinaczki górskiej, który swoim kształtem przypomina nieco kilof. Dlaczego jest tak istotny? Po pierwsze, może znacznie wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo. Wbijając go w lód, możesz podczas wspinaczki zwiększyć swoją stabilizację i równowagę. Masz możliwość również wykuć przy jego pomocy stopnie w lodowej ścianie, które również ułatwią Ci dalszą wspinaczkę. Nie mniej może zdarzyć się tak, że w trakcie podchodzenia pod jakiś szczyt, zaczniesz nagle nieplanowanie zsuwać się, mimo posiadania raków. W takim momencie czekan przyjdzie Ci z ratunkiem –  możesz przy jego pomocy wykonać awaryjne hamowanie.

Z jakich elementów właściwie składa się ten niesłychanie przydatny sprzęt?

– Stylisko – czyli inaczej trzonek czekana lub po prostu rączka, za którą trzyma się to narzędzie. Obecnie wykonywane jest zazwyczaj ze stopu aluminium. Stylisko może być proste (takie sprawdzi się na przykład w trekkingu po stosunkowo łatwym terenie) lub lekko wygięte i wyprofilowane (będzie przydatne w przypadku czekanów, których mamy zamiar używać na stromych stokach i trudniejszych podejściach). Czekanem operuje się w taki sposób, by dolna część styliska mogła bez problemu wbijać się w śnieg. Warto wybierać modele z gumową rękojeścią u góry, która ogranicza możliwość osadzania czekana w zmrożonym śniegu.

– Głowica – górna część czekana. Z jednej strony uzbrojona jest w ostry dziób, przy pomocy którego wbijamy się w podłoże, uzyskując stabilny punkt podparcia. W przypadku czekanów turystycznych na drugiej części głowicy możemy mieć także łopatkę służącą do tworzenia schodków w lodzie. Głowica czekana musi być wyjątkowo wytrzymała i odporna na wszelkie uszkodzenia, dlatego wytwarza się ją głównie ze stali.

– Grot – element umieszczony na końcu styliska, który umożliwia utrzymywanie równowagi podczas wędrówki na nieco bardziej płaskim terenie. Wówczas można podpierać się o czekan trzymając go za głowicę. Jest to element, który występuje jedynie w wybranych wersjach czekanów, coraz częściej się z niego rezygnuje na rzecz skośnie ściętych końcówek trzonka.

– Pętla nadgarstkowa – element, który pozwala na pewny chwyt czekana. Dzięki niej nie ma obaw, że narzędzie niekontrolowanie wyślizgnie Ci się z ręki.

Para alpinistów idących w wysokie góry zimą z czekanami

Czekan turystyczny i alpinistyczny – rodzaje czekanów

Ze względu na rodzaj, wyróżnia się zwykle trzy typy czekanów. Są to czekany turystyczne, wspinaczkowe i przeznaczone do skitouringu. Czym się od siebie różnią?

1. Czekany turystyczne – posiadają zazwyczaj proste lub w niewielkim stopniu zakrzywione stylisko z dużym kątem haczenia głowicy. Zwykle posiada dodatkowe wyposażenie w postaci łopatki.

2. Wspinaczkowe – używane są najczęściej w czterech rodzajach terenu: w lodzie, śniegu, skale i zmrożonej trawie. Dostępne są w dwóch wersjach: z łopatką do ciosania lodu lub odkopywania śniegu ze szczelin oraz z młotkiem do osadzania haków. Istnieją również modele przeznaczone do wspinaczki lodowej lub drytoolingu, o jeszcze bardziej wygiętym stylisku oraz bardziej profilowanym uchwycie. Ułatwia to między innymi wspinanie w przewieszeniu.

3. Skitouringowe – rodzaj czekana, który wykorzystywany jest podczas jazdy na nartach skiturowych. Powinien być stosunkowo krótki i wyraźnie lekki, by nie utrudniać poruszania się. Służy zwykle do wyhamowania bądź asekuracji przed upadkiem.

Obecnie stosowana jest także klasyfikacja czekanów, która bierze pod uwagę ich elementy składowe osobno. Można na jej podstawie wyróżnić:

– Typ 1 – czekany turystyczne, które sprawdzą się w śniegu i/lub lodzie,

– Typ 2 – czekany wspinaczkowe, które przeznaczone są do wspinaczki w śniegu i/lub lodzie, a także skale.

Mężczyzna i kobieta  wędrujący zimą w rakach po górach z czekanami i linami wspinaczkowymi

Jaki czekan wybrać na początek przygody ze wspinaczką?

Jeśli swoje pierwsze przygody ze wspinaczką w górach masz jeszcze przed sobą, warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu – dzięki niemu zapewnisz sobie bezpieczeństwo i wygodę. Jak wybrać czekan dla początkujących? Jeśli nie jesteś zaawansowany w górskiej wspinaczce, na początek powinien sprawdzić się czekan turystyczny. Zapewne nie planujesz od razu skoku na głęboką wodę i ekstremalnej wspinaczki na najwyższe szczyty świata. Początkującym na pierwszych trasach czekan przyda się podczas trekkingu czy po prostu do wypróbowania swoich sił i wypracowania umiejętności posługiwania się sprzętem.

Kolejną ważną kwestią jest waga czekana. Na sam początek nie wybieraj najlżejszych modeli. Choć będą one dobrym wyborem dla bardziej zawansowanych amatorów górskich wędrówek, debiutanci powinni postawić na nieco cięższą wersję czekana. Dlaczego? Będzie Ci o wiele łatwiej go wyczuć w dłoni i wypracować precyzyjniejsze ruchy. Gdy już je opanujesz, możesz kupić lżejszy sprzęt, który nie będzie stanowił znacznego obciążenia na trasie.

Jak dobrać długość czekana?

Wybór odpowiedniej długości to bardzo istotna kwestia podczas zakupu czekana. Zarówno zbyt długi, jak i za krótki czekan może być nieporęczny, nie spełniać swojego zadania a na dodatek utrudniać wspinaczkę lub prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego wybierając swój pierwszy czekan koniecznie dobierz jego odpowiednią długość. 

Przyjmuje się, że osoby o wzroście 1.60-1.70 m powinny wybrać czekan o długości 50 cm, te, o wzroście powyżej 1.80 m czekan 60 cm, zaś te, które mierzą więcej niż 1.95 m czekan 70 cm. Najogólniejsze kryterium mówi o tym, że czekan powinien sięgać połowy łydki (powinieneś stanąć prosto i złapać czekan za głowicę).

Czekan to sprzęt wspinaczkowy, który doceni każdy zimowy alpinista. Czekany różnią się między sobą długością, wytrzymałością i profilowaniem styliska. Poświęć kilka chwil na dobór odpowiedniego sprzętu i ciesz się bezpieczną wspinaczką górską.

Przeczytaj także:

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł

osoby w kaskach i odzieży wspinaczkowej wędrujący po górach z przypiętymi uprzężami

Wspinaczka górska - jak zacząć ⛰️ co trzeba wiedzieć?

Wspinaczka górska ⛰️ Dowiedz się jak zacząć przygodę ze wspinaczką górską ???? Sprawdź co musisz wiedzieć na temat tego sportu

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie