Budowa czekana – czym jest i do czego służy?
Czekan to nieoceniony i wielofunkcyjny sprzęt do wspinaczki górskiej, który swoim kształtem przypomina nieco kilof. Dlaczego jest tak istotny? Po pierwsze, może znacznie wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo. Wbijając go w lód, możesz podczas wspinaczki zwiększyć swoją stabilizację i równowagę. Masz możliwość również wykuć przy jego pomocy stopnie w lodowej ścianie, które również ułatwią Ci dalszą wspinaczkę. Nie mniej może zdarzyć się tak, że w trakcie podchodzenia pod jakiś szczyt, zaczniesz nagle nieplanowanie zsuwać się, mimo posiadania raków. W takim momencie czekan przyjdzie Ci z ratunkiem – możesz przy jego pomocy wykonać awaryjne hamowanie.
Z jakich elementów właściwie składa się ten niesłychanie przydatny sprzęt?
– Stylisko – czyli inaczej trzonek czekana lub po prostu rączka, za którą trzyma się to narzędzie. Obecnie wykonywane jest zazwyczaj ze stopu aluminium. Stylisko może być proste (takie sprawdzi się na przykład w trekkingu po stosunkowo łatwym terenie) lub lekko wygięte i wyprofilowane (będzie przydatne w przypadku czekanów, których mamy zamiar używać na stromych stokach i trudniejszych podejściach). Czekanem operuje się w taki sposób, by dolna część styliska mogła bez problemu wbijać się w śnieg. Warto wybierać modele z gumową rękojeścią u góry, która ogranicza możliwość osadzania czekana w zmrożonym śniegu.
– Głowica – górna część czekana. Z jednej strony uzbrojona jest w ostry dziób, przy pomocy którego wbijamy się w podłoże, uzyskując stabilny punkt podparcia. W przypadku czekanów turystycznych na drugiej części głowicy możemy mieć także łopatkę służącą do tworzenia schodków w lodzie. Głowica czekana musi być wyjątkowo wytrzymała i odporna na wszelkie uszkodzenia, dlatego wytwarza się ją głównie ze stali.
– Grot – element umieszczony na końcu styliska, który umożliwia utrzymywanie równowagi podczas wędrówki na nieco bardziej płaskim terenie. Wówczas można podpierać się o czekan trzymając go za głowicę. Jest to element, który występuje jedynie w wybranych wersjach czekanów, coraz częściej się z niego rezygnuje na rzecz skośnie ściętych końcówek trzonka.
– Pętla nadgarstkowa – element, który pozwala na pewny chwyt czekana. Dzięki niej nie ma obaw, że narzędzie niekontrolowanie wyślizgnie Ci się z ręki.