Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany (pneumatyczny) czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.

Kajak dmuchany czy sztywny? Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia i terenu, w który się wybierasz na spływ. Inny będzie kajak na górskiej rzece, a inny na morzu. Który i kiedy będzie odpowiedni? Podpowiadamy, jak wybrać kajak.

Kajaki pneumatyczne – cechy

Kajaki pneumatyczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce, a szkoda! To wyjątkowo wygodny w użytkowaniu sprzęt. Dmuchane kajaki trzeba przygotować do użycia, czyli po prostu nadmuchać za pomocą specjalnej pompki. Po skończonym użytkowaniu należy spuścić powietrze, osuszyć całą powierzchnię sprzętu, a następnie złożyć go i schować do specjalnego pokrowca.

Dmuchane kajaki jednoosobowe lub dwuosobowe:

– nie mają sztywnych elementów montażowych, w tym stelażu,
– przygotowuje się dłużej niż kajaki sztywne,
– są łatwe w transporcie – można je przewieźć w plecaku,
– ważą od 10 do 25 kg,
– są trudne do wywrócenia,
– wykonywane są z mocnych, syntetycznych materiałów,
– składają się z kilku komór powietrznych, co stanowi zabezpieczenie na wypadek przebicia powierzchni kajaka.

Zwykle są wykonane z PVC lub tkaniny pokrytej gumą. Można je używać na jeziorach i spokojnych rzekach. Te odpowiednio wzmocnione sprawdzą się także w trudniejszych warunkach. Gdzie szukać pomocy przed zakupem takiego sprzętu jak kajak pneumatyczny? Ranking w sieci, opinie poszczególnych produktów czy recenzje Ci pomogą!

dmuchany kajak z wiosłem przy brzegu

Zalety i wady kajaków nadmuchiwanych

Zastanawiając się, jaki kajak dmuchany kupić, warto być świadomym jego zalet i wad. Jeśli chcesz zabierać go wszędzie tam, gdzie chcesz, model pneumatyczny jest dla Ciebie właściwym wyborem. Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają ani miejsca na przechowanie dużego kajaka tradycyjnego, ani specjalnego bagażnika samochodowego.

Do najważniejszych zalet modeli należą:

– duża dostępność różnych modeli,
– możliwość dopasowania do przyszłych zastosowań,
– dobra prędkość jak na rozwiązanie pompowane,
– są dość lekkie i łatwe w transporcie.

Najczęściej wskazywane przez użytkowników wady:


– duża podatność na wiatr,
– ograniczona przestrzeń dla użytkowników,
– wolniejszy niż kajaki o stałym kadłubie,
– wymaga konserwacji,
– wymagane akcesoria.

Wiesz już, jakie wady i zalety ma kajak pneumatyczny. Czy warto go kupić? To zależy od Twoich potrzeb. Wybierając kajak dwuosobowy lub jednoosobowy, pamiętaj jednak także o bezpieczeństwie. 

Czy pneumatyczne kajaki są bezpieczne?

Najwięcej wątpliwości budzi bezpieczeństwo użytkowania tego typu kajaków. Ze względu na swoją konstrukcję wydają się być podatne na uszkodzenia, a co za tym idzie, na zatonięcie. Jednak warto podkreślić, że kajaki składane muszą posiadać odpowiednie atesty. Każdy kajak ma określoną przez producenta klasę wytrzymałości. Najmocniejsze materiały syntetyczne wykorzystywane do produkcji kajaków przeznaczone są na górskie, kamieniste spływy.

Oczywiście może się zdarzyć tak, że w najgorszym przypadku kajak się przerwie lub w inny sposób uszkodzi. Nie trzeba się tego obawiać – taki sprzęt nigdy od razu nie zacznie tonąć. Wynika to z ich specyfiki. To daje użytkownikom wystarczająco dużo czasu, aby dopłynąć do brzegu i zająć się naprawą. Mogą szorować po dnie, a jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do terenu, nic im się nie stanie.

Znaczenie ma także dobre przygotowanie sprzętu do spływu. Musi być dobrze napompowany i zabezpieczony. Niezbędna jest odpowiednia konserwacja po każdym spływie. Mimo zabezpieczeń warto pamiętać o kamizelce, niezależnie od tego, czy pływasz dwuosobowym kajakiem górskim, czy jednoosobowym przy potoku.

sztywne kajaki leżące nad wodą

Czym charakteryzuje się sztywny kajak?

Kajak polietylenowy, czyli sztywny wykonany jest z tworzywa, którego nie można składać ani w żaden sposób zmienić jego formy. W związku z tym jest nieco trudniejszy w transporcie. Do kajaków sztywnych wymagana jest przyczepka albo bagażnik na dachu samochodu. To rodzaj kajaka, który spotykamy najczęściej w kajakarstwie turystycznym – wypożyczalnie stawiają właśnie na taki sprzęt.

Sztywne kajaki:

– są mocne, odporne na uszkodzenia,
– charakteryzują się dużą zwrotnością i pojemnością (można w nich przewieźć dużo bagażu),
– mają mnóstwo modeli, od kajaków morskich po sportowe,
– są o wiele lżejsze.

Kajak z polietylenu jest przeznaczony do pływania po rzekach, jeziorach i morzu. Należy jednak odpowiednio dostosować rodzaj sprzętu do swoich umiejętności i doświadczenia. Osobom mniej zaawansowanym polecane są nieco mniej zwrotne, ale też mniej podatne na wywrotki, szerokie kajaki.

Jaki kajak wybrać na jezioro? Dmuchany czy sztywny?

Wszystko zależy od potrzeb. Oba kajaki charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz są bezpieczne. Różnice polegają na sposobie przewożenia, przechowywania, przygotowywania do spływu oraz wadze.

Każdy, kto ma sporo miejsca na kajak w piwnicy lub w garażu, może zastanowić się nad kajakiem sztywnym. To rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na dużej mobilności oraz które chcą mieć lekki sprzęt. W przypadku osób, które chcą w każdy momencie spakować kajak i iść przed siebie, sprawdzi się ten drugi. Jeśli nie masz wiele miejsca w domu oraz niestraszna ci spora waga, to śmiało wybierz pneumatyczny.

Jaki kajak pneumatyczny lub sztywny? Zwróć uwagę na materiały

Materiał, z jakiego kajak został wykonany, jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jego trwałość i możliwość manewrowania w trudnych warunkach. Różni producenci stosują różne materiały w proponowanych przez siebie modelach kajaków, w tym włókno szklane. Wielu z nich stosuje też połączenie różnych materiałów. Zwykle, kiedy chcesz kupić kajak, przeczytasz w jego opisie, że materiał jest wyjątkowo gruby i solidny, a produkt odporny na przebicia i otarcie. W rzeczywistości kajaki z grubym poszyciem z solidnego materiału mają jednak swoją cenę.

Niektórzy producenci oddzielają poszycie łodzi od rzeczywistej komory powietrznej. Komora powietrzna znajduje się wtedy w nylonowej lub poliestrowej osłonie, której celem jest ochrona przed uszkodzeniem. Wadą takich pokrowców nylonowych i poliestrowych jest dłuższy czas schnięcia i możliwe ryzyko rozwoju pleśni, podczas gdy PVC i gumowane materiały tekstylne można łatwo wytrzeć do sucha po zakończeniu spływu.

Kajaki z komorami w osłonach polietylenowych, poliestrowych lub nylonowych mają jeszcze jedną wadę – znacznie trudniej je naprawić za pomocą zestawu naprawczego, gdy dojdzie do pęknięcia lub rozerwania. Gumowane materiały tekstylne są łatwe do naprawy w przypadku usterki, porównywalnej do łatania dętki rowerowej. Kupując kajak, zastanów się, czy wolisz rozwiązanie mniej odporne, ale łatwiejsze w naprawie, czy bardziej solidne, do którego naprawy będziesz potrzebować specjalisty.

Do jakiego ciśnienia trzeba pompować kajaki turystyczne i pontony?

Ciśnienie powietrza poniżej 0,1 bara to niewiele – możesz wtedy bez większego wysiłku wepchnąć rękę do komory powietrznej. Dlatego takie kajaki są przeznaczone do rekreacji i wypoczynku, a nie do spływów kajakowych. Im wyższa jakość komory powietrznej, tym wyższe jest dopuszczalne ciśnienie powietrza, jakim możesz ją napompować. Od ciśnienia powietrza 0,2 bara boczne komory kajaka są dość twarde. Dopuszczalne ciśnienie powietrza różni się w zależności od zastosowanego materiału i sposobu jego łączenia, jakie producent zastosował w konkretnym modelu. Dokładne specyfikacje można znaleźć w opisie produktu i instrukcji użytkowania.

Mężczyzna i kobieta szykujący się do spływu kajakowego z dobrze dobranymi wiosłami

Jak dobrać wiosło do kajaka na spływ?

Długość wiosła powinna być dostosowana do szerokości kajaka i wzrostu kajakarza. Dla węższych sprzętów turystycznych i osób niższego wzrostu odpowiednie będą krótsze wiosła (około 210-220 cm), natomiast dla szerszych modeli i wyższych kajakarzy odpowiednie będą dłuższe wiosła (220-240 cm).

W przypadku kanadyjek dla trzech osób wiosła są zazwyczaj dłuższe. Standardowa długość to 52-60 cali (132-152 cm). Z kolei wiosła używane na rzekach górskich powinny być wyjątkowo solidne, aby wytrzymać kontakt z kamieniami i innymi przeszkodami. Krótsze zapewnią dobrą zwrotność. Na dłuższe wyprawy natomiast warto zainwestować w lżejsze wiosła, które zredukują zmęczenie podczas długiego wiosłowania.

Czy warto kupić kajak na rzekę z technologią drop-stitch?

W ostatnich latach coraz częściej stosowana jest w pneumatycznych kajakach technologia drop-stitch. Polega ona na tym, że górna i dolna ściana wewnętrzna są przeplatane nićmi tekstylnymi. Tysiące nici zapobiegają rozszerzaniu się nadmuchiwanej przestrzeni powietrznej poza określony rozmiar. Umożliwia to uzyskanie wyższego ciśnienia powietrza bez wywierania dodatkowego nacisku na ścianki. W rezultacie uzyskuje się znacznie sztywniejszą konstrukcję niż w zwykłych pontonach przy niewielkim wzroście wagi.

Drop-Stitch umożliwia wykonanie wysokociśnieniowych komór powietrznych, dzięki czemu można je napompować do ciśnienia powietrza nawet powyżej 0,3 bara. Dzięki temu kajaki typu drop-stitch osiągają bardzo dobrą stabilność i sztywność. W kajakach tych podłoga nie ugina się przy wchodzeniu i wychodzeniu. Łodzie mają znacznie sztywniejszy dziób, a co za tym idzie, dobrze zachowują się podczas wiosłowania. 

Na otwartych i spokojnych miejscach konstrukcje typu drop-stitch mają większy sens, ponieważ bardzo sztywne i ukształtowane dno ułatwia ślizganie się. Na akwenach górskich z mocniejszym nurtem klasyczne kajaki wciąż mają przewagę. Po pierwsze, łagodniej posuwają się po falach dzięki bardziej elastycznemu dnu. Po drugie, nawet podczas ocierania się o przeszkody, miękkie komory powietrzne są bardziej elastyczne i rzadziej się uszkadzają.

Kajakarstwo z otwartym, czy zamkniętym pokładem?

Wśród nadmuchiwanych kajaków można znaleźć modele z otwartym i zamkniętym pokładem. Modele z zamkniętym pokładem mają zintegrowany kokpit, który jest wyposażony w luk do siedzenia. Jest on na stałe połączony z bocznymi komorami i nie jest demontowalny. Przypomina on zwykły kajak. Kokpit bardzo dobrze utrzymuje wnętrze łodzi w stanie suchym, zwłaszcza przed rozpryskami podczas dłuższych rejsów lub na rwącej rzece. Możesz również całkowicie zamknąć luk siedzenia za pomocą fartucha przeciwdeszczowego, co jest wielką zaletą w akwenach stojących lub podczas niskich temperatur.

Natomiast kajaki z otwartym pokładem to często konstrukcje dwuosobowe dla rodzin (o większej ładowności) i do wiosłowania latem. Jest łatwy w obsłudze, wsiadanie i wysiadanie jest łatwiejsze, a siedzenia można ustawiać bardziej elastycznie. W otwartym poczujesz większy komfort i swobodę ruchów, ponieważ możesz rozprostować i zgiąć nogi. Takim kajakiem można przewozić znacznie więcej niż zamkniętym. To dobry wybór, który można zabrać na spływ. 

Dostępne są również kajaki typu sit-on-top. Z kajakiem typu sit-on-top siedzisz na kajaku zamiast w nim. Przeznaczone są głównie na spokojne akweny i tereny przybrzeżne latem, kiedy temperatury są wysokie. Nadają się jako kajaki kąpielowe, jak również dla amatorów, ponieważ są niezwykle stabilne, a wyjście z wody jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych kajaków. 

Kajak morski, górski i sportowy – czym się różnią?

Chcesz kupić kajak, ale nie wiesz, który powinieneś wybrać? Zacznij od odpowiedzi na pytanie, po co kupujesz sprzęt. Czy zamierzasz pływać rekreacyjnie po spokojnych trasach, czy zależy ci na mocnych wrażeniach z górskich rzek? A może zamierzasz pływać głównie po Bałtyku? To, czy będziesz pływać po rzece, jeziorze czy morzu ma znaczenie! W zależności od sytuacji możesz wybrać:

morski – przeznaczony tylko na duże zbiorniki wodne, charakteryzuje się długą i wąską budową, dobrze przecina fale, ale wymaga doświadczenia w wiosłowaniu (trudno się go prowadzi, ale utrzymywanie go w ruchu wymaga o wiele mniej wysiłku),

górski – dostosowany do rwących i kamienistych koryt rzek, wyjątkowo wytrzymały oraz zwinny, dobrze znosi zderzenia z przeszkodami, charakteryzuje się krótkim i obłym kształtem,

sportowy – przystosowany do konkretnych dyscyplin, wymaga doświadczenia, charakteryzuje się specyficzną budową (w zależności od dyscypliny sportowej są to różne rozwiązania),

wędkarski – odpowiada potrzebom wędkarzy, którzy potrzebują stabilnego sprzętu, charakteryzuje się dużą stabilnością i wygodą użytkowania, przez co jest ciężki i duży, ale ma dużo miejsca na sprzęt wędkarski,

kajak turystyczny – jest bardzo wygodny i stabilny, każdy może sobie w nim poradzić, wyróżnia się szeroką budową i dużą ilością miejsca na bagaż.

Osoby początkujące nie potrzebują specjalistycznych sprzętów. Dobrze, jeśli postawią na kompaktowe, łatwe w prowadzeniu i zapewniające stabilność. Wyjątkiem są kajakarze, którzy potrzebują czegoś, co sprawdzi się na morzu albo górskiej rzece – wtedy stabilny kajak musi być dostosowany do tych warunków.

Jak wybrać kajak, by poczuć wygodę? Podsumowanie

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z kajakarstwem, to na początek wstrzymaj się z zakupami. Często bywa tak, że kiedy już kupimy cały sprzęt do konkretnej aktywności sportowej, zaczynamy ćwiczyć i… okazuje się, że to nie dla nas. Dlatego najpierw przepłyń się zwykłym, wypożyczonym kajakiem turystycznym. Spróbuj tej aktywności nie tylko wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie. Wybierz się w pochmurny dzień, aby sprawdzić, czy kajakarstwo podoba ci się w każdych warunkach. Pamiętaj tylko o odpowiednim stroju w zimną pogodę.

Kiedy poczujesz, że naprawdę lubisz pływać kajakiem, możesz zacząć wybierać swój własny sprzęt. Wybierz taki, który:


– będzie dla ciebie wygodny w transporcie,
– w którym będziesz się czuć stabilnie i bezpiecznie,
– będzie regulowany i dostosowany do terenu, w którym zamierzasz pływać.

Im wybierasz się na spływ trudniejszy, tym stabilniejszy i wytrzymalszy powinien być kajak. W przypadku dylematu pod tym względem możesz wybrać taki sprzęt, który jest dla ciebie bardziej wygodny. Kajaki pneumatyczne są bardzo wytrzymałe i nie zatoną, ponieważ składają się z kilku warstw. Jaki kajak będzie odpowiedni? Wybierz taki, który nie będzie dla ciebie zbyt drogi, ale jednocześnie będzie spełniał twoje potrzeby. Duży wybór znajdziesz w ofercie Decathlon. Miłego pokonywania wodnych tras.

Przeczytaj także:

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Kajakarstwo to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Gdzie na kajaki w mazowieckim? Oto kilka propozycji tras spływów kajakowych!

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Nasz kraj ma do zaoferowania mnóstwo szlaków kajakowych. Więc gdzie pojechać na kajaki? Oto kilka najciekawszych spływów kajakowych w Polsce!

Kobieta i mężczyzna pływający kajakiem w kamizelkach asekuracyjnych po rzece

Czy kajaki są bezpieczne? Zasady na spływach kajakowych

Kajaki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak wiosłować i poruszać się bezpiecznie po spływach kajakowych? Podpowiadamy!

kobieta z dziećmi płyną kajakiem

Jak przygotować się na kajaki z dzieckiem?

Sztormiak dla dzieci, kamizelka asekuracyjna, prowiant… Co jeszcze musisz zabrać na kajaki z dzieckiem? Jak przygotować dziecko na kajaki?