Znajomi przygotowujący posiłek przy użyciu kartusza gazowego siedząc przed namiotem w górach

Jaki kartusz gazowy wybrać do kuchenki turystycznej i jak prawidłowo go założyć?

Kartusz gazowy przyda się pod namiotem, w czasie podróży kamperem, czy podczas wypraw trekkingowych. Jaki kartusz do kuchenki wybrać? Sprawdź!

Kuchenka turystyczna oraz kartusz turystyczny to podstawa wyposażenia każdego miłośnika aktywnego wypoczywania w terenie. Pozwoli to szybko i sprawnie przyrządzić ciepły posiłek lub rozgrzewający napój. Jaki kartusz gazowy do kuchenki warto wybrać i jak go prawidłowo używać? 

Czym jest kartusz gazowy i jakie są rodzaje kartuszy gazowych? 

Kartusz to nic innego jak jednorazowy pojemnik metalowy na gaz, który fabrycznie napełniony jest paliwem. Po zużyciu gazu pojemnik nie jest ponownie napełniany. Kartusz może posiadać zawór, ale niekoniecznie. Przed zakupem naboju, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model kartusza będzie pasował do każdej kuchenki. Jakie rodzaje nabojów gazowych znajdziesz na rynku? Oto popularne typy!

1. Kartusz przebijany: to rodzaj naboju gazowego do kuchenki turystycznej, który jest nieduży, lekki i dość tani. Jego wadą jest to, że po przebiciu naboju możliwe jest odłączenie go od kuchenki gazowej dopiero po całkowitym zużyciu gazu. Po przypadkowym odłączeniu się naboju od kuchenki zadziała jednak zawór zabezpieczający, więc nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo tego systemu. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku kilkudniowych wyjazdów na kemping. Wystarczy zasilić kuchenkę gazem, ustawić ją w wybranym miejscu i już można cieszyć się minimalistyczną kuchnią na czas wyjazdu.

2. Kartusz gazowy z gwintem: tego typu kartusze są niezwykle popularne wśród osób uprawiających turystykę pieszą i górską. Kartusz na gaz płynny z zaworem pozwala skorzystać z kuchenki, a następnie zakręcić zawór, odłączyć palnik i spakować całość w plecak, by wyruszyć w dalszą trasę. Pojemniki metalowe na gaz płynny z gwintem występują w różnych pojemnościach, więc można każdorazowo dopasować wielkość kartusza z gwintem do aktualnych potrzeb. Kartusze tego typu są łatwo dostępne – można je znaleźć w sklepach turystycznych, marketach budowlanych czy nawet na stacjach benzynowych.

3. Kartusz z systemem Easy Click: butle gazowe tego typu, wyposażone są w autorskie rozwiązanie marki Campingaz. Podłączenie kartusza jest niezwykle proste – wystarczy wcisnąć go do kuchenki i już można przystąpić do przygotowywania posiłku. Kartusz posiada system umożliwiający samoistne odcięcie zasilania gazem po odpięciu palnika. Takie kartusze przeznaczone są do użytkowania z kuchenkami Campingaz, ale wystarczy zakupić przejściówkę, by móc wykorzystywać je z urządzeniami gazowymi innych marek.

4. Kartusz DIY: kolejnym rozwiązaniem są kartusze występujące w formie pionowych butelek z cienkim czubkiem. Są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, nieco mniej w Europie. Są ciężkie i nieporęczne, dlatego zupełnie nie nadają się na dłuższy trekking. Zaletą jest jednak konkurencyjna cena tego rozwiązania.

Mężczyzna i dwie kobiety przygotowujący jedzenie na wycieczce trekkingowej wykorzystując palnik turystyczny podłączony do kartusza gazowego

Na ile starcza kartusz gazowy?

Wydajność kartuszy gazowych zależy od wielu kwestii. Oczywiście producenci kartuszy określają szacunkowe parametry zużycia gazu, ale należy pamiętać o tym, że testy sprzętu turystycznego przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, o jakie w terenie ciężko.

Na wydajność pojemnika z gazem do kuchenki turystycznej mają wpływ takie elementy jak:

– Temperatura otoczenia i pora roku;
– Pogoda – wiatr, deszcz, wilgotność powietrza, mróz;
– Miejsce i wysokość nad poziomem morza;
– Rodzaj wykorzystywanego sprzętu.

Zasada jest prosta: im niższa jest temperatura otoczenia i silniejsze są porywy wiatru, tym więcej gazu zużyjesz na przygotowanie potrawy. By zminimalizować jego użycie, warto zadbać o odpowiednie warunki do gotowania: garnek należy zawsze przykrywać pokrywką, a kuchenkę warto otoczyć (można użyć specjalnej metalowej osłony dołączonej do szafki kuchennej Quechua). Na kempingu można też zaaranżować sobie kuchnię terenową w wysokim przedsionku, który zminimalizuje podmuchy wiatru. Trzeba jednak pamiętać o tym, by jedną ścianę przedsionka podczas gotowania odsłonić.

Ile dokładnie kartuszy gazowych turystycznych zabrać ze sobą na wyjazd? Oprócz opisanych wyżej parametrów weź też pod uwagę to, jak często zamierzasz gotować. Większy zapas kartuszy sprawdzi się na dłuższe wyjazdy na kemping, szczególnie kiedy nastawiasz się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Kartusz o mniejszej pojemności sprawdzi się na krótkie, kilkugodzinne wyjścia w teren.

Osoba odpalająca palnik turystyczny podłączony do kartusza gazowego

Jaki gaz do kuchenki turystycznej wybrać? 

Jeśli biwakujesz głównie latem, to nie musisz zaprzątać sobie głowy wyborem gazu do swojej kuchenki turystycznej. Tu dobrze sprawdzi się mieszanka butanu i propanu. Sytuacja komplikuje się jednak zimą. W niskich temperaturach gaz gorzej się rozpręża i ugotowanie herbaty na takiej mieszance byłoby niesamowicie trudne. Właśnie dlatego na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w mieszankę gazów: izobutanu i propanu, bądź też butanu, izobutanu i propanu. Z użyciem takiego kartusza przyrządzenie obiadu lub ciepłego napoju będzie bezproblemowe, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

Kartusz gazowy – jak używać go prawidłowo? 

Kartusze z mieszaninami gazów są bezpieczne i wygodne, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób ich używać, jak przechowywać, a także jak zużyty kartusz zutylizować, by nie stanowił zagrożenia dla ludzi ani środowiska naturalnego. Dzięki tym informacjom gotowanie na kempingu i w terenie będzie jeszcze przyjemniejsze. 

 Jak założyć kartusz do kuchenki turystycznej?

Zanim rozpoczniesz przygotowywanie posiłku lub zabierzesz się za gotowanie wody na herbatę, będziesz musiał podłączyć kartusz. Jak zrobić to bezpiecznie? Nic trudnego! Oczywiście podczas zakupów pamiętaj, że kartusze muszą koniecznie pasować do Twojej kuchenki. W innym przypadku nici z gotowania. 

Kartusz gwintowany wystarczy dokręcić do kuchenki i gotowe. Po skorzystaniu z kuchenki można zestaw rozłączyć, a wtedy dopływ gazu (po odpięciu palnika) zostanie odcięty. 

Kartusz przebijany montuje się intuicyjnie – wystarczy przebić go palnikiem we wskazanym przez producenta miejscu. Po skorzystaniu z kuchenki kartusza nie rozłączamy. 

Kartusz z dyszą wystarczy umieścić w kuchence w miejscu oznaczonym wycięciem, a następnie przekręcić lub wcisnąć (w zależności od posiadanego systemu). 

Palący się palnik turystyczny podłączony do kartusza gazowego

Przechowywanie kartuszy z gazem

Bardzo ważną kwestią jest też przechowywanie kartuszy. Nie należy trzymać ich bezpośrednio na słońcu, ani w pobliżu źródeł ognia. Zaleca się przechowywanie kartuszy w suchych, zacienionych miejscach z dobrą wentylacją. Przewożenie kartuszy samochodem na terenie Europy nie stanowi najmniejszego problemu – a to ze względu na fakt, że wszystkie kartusze spełniają rygorystyczne europejskie normy. Nie jest możliwe przewożenie kartuszy samolotem – więc jeśli zamierzasz podróżować tym środkiem transportu, musisz nastawić się na zrobienie zakupów po dotarciu na miejsce. Podróżując promem, możesz zabrać ze sobą kartusze, ale na czas przejazdu będziesz musiał oddać je obsłudze do depozytu. 

 Jak utylizować kartusze gazowe

Jeśli planujesz zakupić kuchenkę turystyczną, koniecznie powinieneś wiedzieć też, co należy zrobić ze zużytymi kartuszami. Pojemniki na kartusze wykonane są z metalu, więc zaleca się puste pojemniki wrzucić do specjalnych kontenerów przeznaczonych na zbiórkę odpadów tego typu. Jeśli w Twojej okolicy takie pojemniki są niedostępne, możesz z powodzeniem zebrać więcej pustych kartuszy, a następnie oddać je do punktu skupu złomu lub do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Nie zaleca się wrzucania zużytych kartuszy do koszy na odpady zmieszane, ani tym bardziej samodzielnego uzupełniania kartuszy. 

Kuchenka turystyczna i kartusz gazowy to wygodny zestaw do gotowania pod namiotem i nie tylko. Wyposażony w praktyczną wiedzę o kartuszach z powodzeniem będziesz mógł dokonać zakupu na wyjazd dla siebie. 

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

mężczyzna trzymający pokrywkę naczynia stojącego na palniku turystycznym

Jaki palnik turystyczny wybrać pod namiot? 

Palnik turystyczny lub kuchenka to bardzo przydatny sprzęt kempingowy, który umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku. Jaki palnik turystyczny wybrać?

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Jedzenie w góry – jaki zabrać prowiant na wycieczkę?

Wybierasz się na wędrówkę na szlak? Nie wiesz, co zabrać do jedzenia w góry? Jakie przekąski i posiłki wziąć? Co z suchym prowiantem? Sprawdź!

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Czym się kierować? Lepsze są kuchenki na benzynę czy kuchenki na gaz? Sprawdzamy, jak wybrać kuchenkę turystyczną.