Czym jest kartusz gazowy i jakie są rodzaje kartuszy gazowych?
Kartusz to nic innego jak jednorazowy pojemnik metalowy na gaz, który fabrycznie napełniony jest paliwem. Po zużyciu gazu pojemnik nie jest ponownie napełniany. Kartusz może posiadać zawór, ale niekoniecznie. Przed zakupem naboju, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model kartusza będzie pasował do każdej kuchenki. Jakie rodzaje nabojów gazowych znajdziesz na rynku? Oto popularne typy!
1. Kartusz przebijany: to rodzaj naboju gazowego do kuchenki turystycznej, który jest nieduży, lekki i dość tani. Jego wadą jest to, że po przebiciu naboju możliwe jest odłączenie go od kuchenki gazowej dopiero po całkowitym zużyciu gazu. Po przypadkowym odłączeniu się naboju od kuchenki zadziała jednak zawór zabezpieczający, więc nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo tego systemu. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku kilkudniowych wyjazdów na kemping. Wystarczy zasilić kuchenkę gazem, ustawić ją w wybranym miejscu i już można cieszyć się minimalistyczną kuchnią na czas wyjazdu.
2. Kartusz gazowy z gwintem: tego typu kartusze są niezwykle popularne wśród osób uprawiających turystykę pieszą i górską. Kartusz na gaz płynny z zaworem pozwala skorzystać z kuchenki, a następnie zakręcić zawór, odłączyć palnik i spakować całość w plecak, by wyruszyć w dalszą trasę. Pojemniki metalowe na gaz płynny z gwintem występują w różnych pojemnościach, więc można każdorazowo dopasować wielkość kartusza z gwintem do aktualnych potrzeb. Kartusze tego typu są łatwo dostępne – można je znaleźć w sklepach turystycznych, marketach budowlanych czy nawet na stacjach benzynowych.
3. Kartusz z systemem Easy Click: butle gazowe tego typu, wyposażone są w autorskie rozwiązanie marki Campingaz. Podłączenie kartusza jest niezwykle proste – wystarczy wcisnąć go do kuchenki i już można przystąpić do przygotowywania posiłku. Kartusz posiada system umożliwiający samoistne odcięcie zasilania gazem po odpięciu palnika. Takie kartusze przeznaczone są do użytkowania z kuchenkami Campingaz, ale wystarczy zakupić przejściówkę, by móc wykorzystywać je z urządzeniami gazowymi innych marek.
4. Kartusz DIY: kolejnym rozwiązaniem są kartusze występujące w formie pionowych butelek z cienkim czubkiem. Są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, nieco mniej w Europie. Są ciężkie i nieporęczne, dlatego zupełnie nie nadają się na dłuższy trekking. Zaletą jest jednak konkurencyjna cena tego rozwiązania.