Drużyna kobiet w kaskach hokejowych dopingująca się w okręgu przed meczem

Jaki kask hokejowy wybrać? Rozmiary kasków dla graczy

Hokej na lodzie to sport, który wymaga odpowiedniej ochrony wielu części ciała, w szczególności jednak głowy. Sprawdź, jaki kask hokejowy wybrać.

Hokej na lodzie to dynamiczny i kontaktowy sport. Dlatego niesie on za sobą spore ryzyko kontuzji, a także poważnych urazów głowy. Z tego powodu ochrona tego obszaru powinna być priorytetem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów w tej dyscyplinie. Dobór odpowiedniego kasku hokejowego będzie miał więc wpływ na bezpieczeństwo zawodnika, ale również jego komfort w trakcie rozgrywek. Czym kierować się podczas jego wyboru? Podpowiadamy.

Jaki kask hokejowy dobrać – materiał i konstrukcja

Wybierając kask hokejowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego konstrukcję, a także materiał, z jakiego jest wykonany. Zazwyczaj takie produkty składają się z zewnętrznej, twardej skorupy oraz wewnętrznej, miękkiej, absorbującej wstrząsy części. Ta pierwsza wytwarzana jest z wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak kompozyty wzmocnione włóknem szklanym, poliwęglan czy ABS. Jej zadaniem jest ochrona przed bezpośrednim uderzeniem w zawodnika krążkiem, kijem hokejowym czy zderzeniem z przeciwnikiem.

Wewnętrzna wyściółka kasku z kolei ma absorbować energię rzuconego przedmiotu, a przy tym minimalizować ryzyko wstrząsu mózgu. Dlatego najczęściej produkowana jest z materiałów takich jak pianka EPS o wysokiej gęstości. W nowoczesnych wersjach wykorzystuje się również specjalne żele oraz inne zaawansowane technologie, których zadaniem jest maksymalne zwiększenie poziomu ochrony i pochłanianie energii uderzenia.

Kobieta w odzieży i kasku hakejowym prowadząca kijkiem krążek

Jaki kask hokejowy wybrać – na co zwrócić uwagę przy zakupie tego elementu?

Mimo że konstrukcja i materiał, z jakiego wyprodukowany jest kask ochronny, stanowią kluczowe czynniki przy jego wyborze, to jednak podczas zakupów, warto uwzględnić również szereg innych aspektów, takich jak:

certyfikat bezpieczeństwa – element ten powinien spełniać ściśle określone normy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że został on przetestowany pod względem wytrzymałości i ochrony przed uderzeniami. W przypadku tej dyscypliny sportu najważniejszym certyfikatem jest CE, czyli atest wymagany w Unii Europejskiej. Wersje dopuszczone do stosowania w Kanadzie to te o normie CSA, a w Stanach Zjednoczonych – HECC;

system wentylacji – może być również istotnym kryterium. Nowoczesne produkty wyposażone są w liczne otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza, a także odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Kwestia ta jest ważna ze względu na to, że podczas intensywnych rozgrywek, zawodnik szybko się nagrzewa i poci, co może powodować dyskomfort. Dlatego zarówno system odprowadzania ciepła, jak i dobrej jakości wyściółka wewnętrzna o właściwościach antybakteryjnych, stanowią kluczowy czynnik, który warto uwzględnić podczas wyboru tego elementu;

waga – wybrany model nie może być zbyt ciężki. Należy więc zwrócić uwagę, czy nie obciąża on zbyt mocno szyi i karku, co może być niezbyt komfortowe zwłaszcza podczas intensywnych ruchów. Nowoczesne wersje jednak zazwyczaj produkowane są z lekkich i jednocześnie wytrzymałych tworzyw.

Trzeba też sprawdzić, czy posiada on wbudowany system regulacji umożliwiający dopasowanie kasku w pewnym zakresie rozmiarów. Zazwyczaj znajduje się on z tyłu, a jego zadaniem jest precyzyjne dostosowanie produktu do wielkości i kształtu głowy. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko ściślejsze przyleganie tej osłony do wybranego obszaru, ale również wiąże się z wyższym komfortem jej użytkowania.

Mężczyzna zakładający kask hokejowy

Rodzaje kasków hokejowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko designem, ale przede wszystkim poziomem ochrony i zastosowaną technologią. Dobór właściwego produktu, powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb zawodnika, a także jego poziomu zaawansowania. Wśród najpopularniejszych wersji wymienia się kaski:

z kratką – są najczęściej wybierane. Stawiają na nie młodsi gracze i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tą dyscypliną. Wyposażone są w wykonaną z metalu lub tworzyw sztucznych kratkę, której zadaniem jest osłonięcie zarówno twarzy, jak i głowy przed uderzeniami. Opcja ta gwarantuje kompleksową ochronę i nie ogranicza znacznie widoczności. Dodatkowo element ten jest zazwyczaj dobrze dopasowywany, co pozwala na jego wygodne użytkowanie;

z szybą – znane również jako "visor". Posiadają wykonaną z poliwęglanu szybę, która zabezpiecza oczy przed krążkiem lub kijem, a jednocześnie gwarantuje doskonałą widoczność. Najczęściej sięgają po nie profesjonalni hokeiści;

pełne – określane też jako combo cage. Gwarantują maksymalne przesłonięcie całej twarzy ze względu na to, że posiadają zarówno kratę, jak i szybę. Osłaniają więc też jej dolną część przy jednoczesnym zapewnieniu maksimum widoczności. Są popularne zwłaszcza wśród juniorów i amatorów.

Dostępne na rynku modele często posiadają dodatkowe właściwości ochronne takie jak na przykład technologia multi-impact. Systemy MIPS (Multi Directional Impact Protection System) lub R.E.D. (Rotational Energy Dampening) zabezpieczają mózg przed obrotowymi siłami, które mogą powstawać podczas uderzeń.

Kask hokejowy – jaki rozmiar?

Wybierając produkty do gry w hokeja, warto zwrócić szczególną uwagę na rozmiar kasku. Należy upewnić się, że można go z łatwością dopasować za pomocą pasków, a jego wymiary są dobrze dobrane do naszego obwodu głowy. Materiał wyściółki nie może nas uciskać, a kratka lub plexi ograniczać pola widzenia. Żeby więc prawidłowo chronić głowę, niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem, czy jest to już nasz kolejny sprzęt ochronny osłaniający twarz i oczy, musimy wybrać jego odpowiedni rozmiar. W jaki sposób?

Należy za pomocą miarki krawieckiej zmierzyć około 1-2 cm nad brwiami obwód głowy. Musi to być najszersze miejsce na wysokości czoła, nad uszami. Następnie pomiar ten trzeba porównać z wartościami podanymi przez producenta w tabeli rozmiarów. Każda marka posiada własne zestawienie takich wartości. Jeśli mamy taką możliwość, warto przymierzyć kilka modeli przed zakupem, aby porównać poszczególne konstrukcje czy sposoby regulacji.

Zawodnik drużyny hokejowej w kasku i stroju hokejowym trzymający kijek

Hokej na lodzie – jak dobrać kask do poziomu zaawansowania zawodnika?

Kask hokejowy to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort podczas gry. Dlatego podobnie jak inne elementy wyposażenia hokeisty wykorzystywane w trakcie takich rozgrywek, a więc łyżwy, kije czy ochraniacze, musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb. W przypadku młodych graczy najlepiej postawić na podstawową ochronę i prostą konstrukcję. Warto wybrać funkcjonalny, lecz niezbyt drogi model.

Zaawansowani sportowcy, którzy regularnie biorą udział w intensywnych meczach, powinni postawić na konstrukcje oferujące najwyższy poziom zabezpieczenia. Warto pamiętać o tym, że hokej to sport kontaktowy. Dlatego sprzęt ochronny dla profesjonalistów musi osłaniać zarówno przed punktowymi, jak i rotacyjnymi uderzeniami. Powinien być również wykonany z lekkich, lecz wytrzymałych materiałów, wyróżniać się kompleksowym systemem amortyzacji i ochroną twarzy, a jednocześnie możliwością regulacji.

Podsumowanie

Wybór kasku hokejowego jest ważnym krokiem zarówno w przypadku gry amatorskiej, rekreacyjnej, jak i profesjonalnych rozgrywek. Element ten musi być nie tylko dobrze dopasowany, ale także spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Dobrze dobrany model zminimalizuje ryzyko urazów i będzie komfortowy w noszeniu.

Przeczytaj także:

Chłopak ubierający strój bramkarza hokejowego w szatni

Jak wygląda i z czego składa się strój bramkarza hokejowego?

Hokej na lodzie wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni strój, sprzęt bramkarski i akcesoria. Sprawdź, jak wygląda strój bramkarza hokejowego.

mężczyzna grający w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie – historia hokeja w Polsce i na świecie

Interesuje Cię temat hokeja? Warto wiedzieć, jaka jest historia hokeja na lodzie i czym cechuje się ta dyscyplina sportu. Sprawdź!

Kobieta w kasku i ochraniaczach hokejowych grająca w hokeja na lodzie według zasad

Zasady gry w hokeja na lodzie – jak przebiega mecz hokeja?

Hokej na lodzie to bardzo dynamiczna dyscyplina. Poznaj zasady gry w hokeja, dowiedz się, ile trwa mecz hokeja i z ilu zawodników składa się drużyna.

mężczyźni w strojach do unihokeja grający na boisku

Rodzaje hokeja - na lodzie, na trawie, unihokej

Wielu z nas hokej kojarzy się z lodowiskiem. Tymczasem w hokeja możemy grać niezależnie od pory roku. Dowiedz się jakie są inne rodzaje hokeja!

chłopcy w odzieży do unihokeja z kijami do unihokeja w rękach grający na boisku

Unihokej - czym się różni od hokeja na lodzie?

Unihokej w bardzo wielu płaszczyznach jest podobny do innej dyscypliny, jaką jest hokej na lodzie. Sprawdzamy jakie są różnice a jakie podobieństwa!