Mężczyźni i kobieta wspinający się po  górach w kaskach wspinaczkowych

Jaki kask wspinaczkowy wybrać?

Wybierasz się w góry lub planujesz wspinaczkę skalną i nie wiesz jaki wybrać kask wspinaczkowy? Przeczytaj poradnik i poznaj najważniejsze aspekty!

Jeśli szukasz dla siebie lub bliskiej osoby kasku do wspinaczki, to znaczy że rozsądnie podchodzisz do sportu i szanujesz swoje zdrowie. Kask jest podstawą wyposażenia każdego wspinacza. Jak go wybrać, by cieszyć się komfortem przez długi czas? Podpowiadamy! 

Kask wspinaczkowy  –  czy jest potrzebny? 

Jednym z niezbędnych elementów sprzętu wspinaczkowego jest kask. Jego zadaniem jest ochrona głowy przed uderzeniami oraz spadającymi kamieniami. Kask wspinaczkowy powinien nosić nie tylko wspinacz, ale także zabezpieczający go na dole partner. Obecnie można zauważyć, że wiele osób lekceważy kwestię bezpieczeństwa i zamiast kasku do wspinaczki zakłada po prostu czapkę. Jest to najprostsza droga do nabawienia się przykrych urazów. Jeśli zatem nie chcesz ryzykować swojego zdrowia, to zawsze podczas wspinaczki powinieneś mieć kask na głowie. 

Mężczyzna w kasku wspinaczkowym wspinający się po skale trzymając linę wspinaczkową

Jaki powinien być idealny kask wspinaczkowy? 

Jeśli przymierzasz się do wyboru odpowiedniego kasku wspinaczkowego, to koniecznie zwróć uwagę na te aspekty:          

– Konstrukcja kasku: do wyboru masz trzy opcje: kask piankowy, skorupowy i hybrydowy. O tym, czym się różnią, przeczytasz w dalszej części artykułu.           

– Dopasowanie kasku: kask do wspinaczki musi być odpowiednio dopasowany. Zbyt ciasny będzie Ci przeszkadzał w swobodnej wspinaczce, zbyt luźny nie zapewni Ci odpowiedniego poziomu ochrony. Kaski najczęściej występują w dwóch rozmiarach, a do tego posiadają system regulacji, który pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie. 

– System regulacji: mierząc kask, warto sprawdzić system regulacji obwodu oraz pasek pod brodą. Oba te elementy powinny być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Jeśli możesz obsłużyć je jedną ręką ubraną w rękawiczkę to znak, że systemy regulacji są odpowiednie. Niektóre kaski mogą być wyposażone w dodatkowe pianki wewnętrzne, które zwiększają komfort użytkowania, jeśli model który Cię interesuje ma takie pianki, to koniecznie sprawdź, czy można je wyjąć do prania. 

– Wentylacja: kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze kasku, jest system wentylacji. Latem będziesz koniecznie potrzebował kasku z otworami wentylacyjnymi, za to zimą lepszy będzie kask bez otworów lub z zasuwkami.               

– Waga: czy kask wspinaczkowy powinien być ciężki? Wręcz przeciwnie! Lekki kask to prawdziwy strzał w 10! Niska waga pozwoli Ci zapomnieć, że w ogóle masz go na głowie. Zbyt ciężki nie będzie ani komfortowy, ani też chętnie zakładany. Staraj się więc wybierać taki kask, który w niczym nie będzie Cię krępował. 

– Mocowanie czołówki: istotnym aspektem jest również możliwość zamontowania na kasku latarki czołówki. Większość współczesnych kasków posiada takie mocowanie, ale warto się upewnić.

Kobieta wspinająca się po skale w kasku wspinaczkowym z plecakiem wspinaczkowym na plecach

Kask piankowy, skorupowy czy hybrydowy? 

Nie bez znaczenia dla wspinacza jest konstrukcja kasku. Jej wybór powinien być uzależniony nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także od rodzaju wspinaczki.                     

Kaski piankowe mają niską wagę i są wygodne. Lekka pianka EPS jest pokryta wytrzymałą, choć cienką powłoką z poliwęglanu. Takie kaski zapewniają wysoki komfort użytkowania, jednak są mniej wytrzymałe na uszkodzenia i pod ich wpływem mogą się odkształcać. Kaski piankowe świetnie sprawdzą się na sztucznych ściankach wspinaczkowych i podczas wspinaczki w skałach.                                     

Kaski skorupowe (ABS) są bardzo wytrzymałe, potrafią przyjąć energię uderzenia, nie pozostawiając na kasku żadnych śladów. Takie kaski są najczęściej wybierane do wspinaczki górskiej w wysokich partiach gór, a także do eksploracji jaskiń.                                                                  

Zalety obu rozwiązań łączą kaski hybrydowe skorupowo-piankowe. Takie kaski są trwałe i odporne na uderzenia, a do tego dość lekkie i wygodne. Taki kask sprawdzi się znakomicie zarówno w górach, jak i podczas wspinaczki w skałach.

Jak dobrać kask wspinaczkowy? 

Jeśli mimo zamieszczonych powyżej rad nadal potrzebujesz pomocy w wyborze kasku do wspinaczki, to śmiało przyjdź do jednego z naszych sklepów stacjonarnych i poproś o pomoc obsługę sklepu. Kask będzie Ci służył przynajmniej przez kilka sezonów, więc warto go przymierzyć przed zakupem. Do mierzenia przygotuj kilka różnych kasków, by mieć porównanie. A po czym poznasz, że wybrany kask jest dobrze dopasowany? W tym pomoże Ci takie ćwiczenie: włóż kask na głowę i nie zapinaj paska pod brodą. Teraz schyl się i delikatnie potrząśnij głową kilka razy. Jeśli kask mimo takiej pozycji nie zsuwa się z głowy, to znak że jesteś w dobrym miejscu. Teraz wyprostu się i kilka razy zdejmij i załóż kask, obserwując czy czujesz jakikolwiek ucisk na głowie. 

Odpowiednio dopasowany do głowy kask nie będzie powodował żadnych ucisków. Koniecznie wypróbuj system regulacji obwodu, zapnij pasek pod brodą, porównaj wagę różnych kasków. Ten, który wyda Ci się najwygodniejszy powinien być właśnie tym, który będzie Ci towarzyszył we wspinaczce.

Jaki kask wspinaczkowy wybrać dla dziecka? 

Coraz popularniejsze staje się uprawianie wspinaczki przez dzieci. W jaki kask warto zaopatrzyć malucha? Wybierając kask dla dziecka, weź pod uwagę wszystkie kryteria, które dotyczą kasków dla dorosłych. Dziecięce kaski wspinaczkowe nie różnią się od nich pod względem parametrów czy konstrukcji. Szczególnie istotne będzie odpowiednie dobranie rozmiaru. Koniecznie zwróć uwagę na zakres regulacji takiego kasku. Lepiej wybrać nieco większy kask i dopasować go poprzez odpowiednią regulację, niż kask, który już w dniu zakupu wygląda na nieco za mały. Dzieci szybko rosną i zanim się obejrzysz, kask będzie potrzebował wymiany. Oczywiście nie zachęcamy tu do kupowania kasku dla dziecka z nadmiernym zapasem. Zawsze decydujące powinno być odpowiednie dopasowanie oraz wygoda malucha.

Kobieta i mężczyzna w kaskach wspinaczkowych i butach do wspinaczki stojący w górach z uniesionymi rękami

Czy można kupić kask wspinaczkowy z drugiej ręki? 

Kompletowanie sprzętu wspinaczkowego może być sporym wyzwaniem dla portfela i pewnie niejednemu wspinaczowi przeszło przez myśl pytanie, czy można kupić na przykład kask wspinaczkowy z drugiej ręki. W tym miejscu zalecamy rozwagę. Kask chroni głowę przed uderzeniami, czy spadającymi kamieniami. Wybierając nowy kask, masz pewność, że spełnia on wszelkie normy i posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Z takim kaskiem możesz od razu jechać w góry.

 Decydując się na zakup kasku używanego, nie możesz mieć pewności jaką ten przedmiot ma za sobą historię, ile ma lat, czy był użytkowany w odpowiedni sposób, czy uczestniczył w jakichś wypadkach. Uszkodzenia nie zawsze muszą być widoczne na pierwszy rzut oka i wcale nie musi to oznaczać, że ich nie ma. Przy dużych uderzeniach konstrukcja kasku może zostać naruszona, mimo że powłoka nie będzie na to wskazywała. Kupowanie kasku z drugiej ręki to loteria i naszym zdaniem zdecydowanie lepiej jest wybrać kask wspinaczkowy ze sklepu.

Kiedy wymienić kask wspinaczkowy? 

Kaski wspinaczkowe należy wymieniać, jeśli zaistnieją do tego przesłanki. Jedną z nich jest wiek sprzętu – w tym wypadku należy sprawdzić, po ilu latach producent rekomenduje zakup nowego sprzętu. Bezwzględnie kask należy wymienić także po każdym wypadku, w którym on uczestniczył. Silne uderzenie nie pozostaje bez wpływu na konstrukcję sprzętu, dlatego nie należy ryzykować jego ponownym użyciem. Regularnie warto też przeprowadzać kontrole – sprawdzać, czy systemy regulacyjne są nienaruszone, czy powłoka kasku nie posiada pęknięć, podejrzanych odbarwień, odprysków. Jeśli coś zwraca Twoją uwagę, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą – być może lepiej będzie wymienić kask na nowy niż ryzykować swoje zdrowie.   

Jaki kask wspinaczkowy wybrać w góry? Po lekturze naszego artykułu z pewnością znasz już odpowiedź na to pytanie. Teraz pozostaje już tylko kwestia zmierzenia i zdecydowania się na konkretny model. Zajrzyj do oferty Decathlon i sprawdź, jakie kaski wspinaczkowe czekają na Ciebie.

Przeczytaj także:

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Mężczyzna wykonujący węzeł na linie do wspinaczki

Jaką wybrać linę do wspinaczki? Rodzaje lin wspinaczkowych

Liny wspinaczkowe to akcesorium o przeznaczeniu asekuracyjnym. Sprawdź rodzaje lin wspinaczkowych i jak dobrać parametry liny do wspinania.

Osoba w kasku do wspinaczki idąca w wysokie góry z czekanem

Jaki czekan wybrać? Czekany turystyczne i wspinaczkowe

Czekan to jeden z podstawowych narzędzi w zimowej wspinaczce. Sprawdź, jaki czekan wybrać.

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

kobieta w kasku z przypiętą uprzężą wspinaczkową

Uprząż wspinaczkowa – jaką wybrać i czym się kierować?

Uprząż wspinaczkowa to ważny element sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, jaka uprząż będzie najlepsza. Jaką wybrać uprząż do wspinaczki górskiej?