kołowrotki karpiowe

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać? Parametry dobrego kołowrotka

Jaki kołowrotek karpiowy będzie najlepszy? Jakie powinien mieć parametry? Poznaj sprzęt wędkarski do łowienia karpi!

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę? Dobrze sprawdzi się kołowrotek z wolnym biegiem, który umożliwia regulowanie tempa odwijania żyłki. Ważne kwestie to również precyzyjny hamulec oraz jak najwyższe przełożenie. 

Zapamiętaj!

- Kołowrotek karpiowy musi być bardzo solidny, ponieważ karpie lubią długo walczyć na wędce.

- Musi charakteryzować się odpornością na uszkodzenia.

- Do wyboru są modele ze stałą szpulą i hamulcem oraz z wolnym biegiem.

- Szpula powinna pomieścić minimum 200 metrów żyłki.

- Kołowrotek powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów.

Kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem? Najważniejsze parametry

Wybór odpowiedniego kołowrotka karpiowego ułatwia połów i gwarantuje jego skuteczność. To akcesorium stworzone specjalnie z myślą o łapaniu dużych i silnych okazów ryb. Trzeba pamiętać, że karp jest gatunkiem, który wyjątkowo długo potrafi walczyć na wędce. To oznacza, że wszystkie elementy zestawu wędkarskiego muszą być solidne, wytrzymałe, mocne. Są różne typy osprzętu na karpia. Jakie? Kołowrotki karpiowe można podzielić na dwa rodzaje – modele ze stałą szpulą i hamulcem oraz modele z systemem wolnego biegu. Istotna jest pojemność szpuli, ponieważ karpie potrafią odpływać na znaczne odległości. Liczy się także jak najwyższe przełożenie, które minimalizuje ryzyko zerwania się ryby podczas holowania. Doświadczeni wędkarze wybierają kołowrotki dostosowane do ich własnych preferencji – jedni wybiorą kołowrotki z wolnym biegiem, inni ze stałą szpulą.

kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem

Dobry kołowrotek karpiowy, czyli jaki?

Kołowrotki karpiowe charakteryzuje większa wytrzymałość i rozmiary (dlatego mogą mieć bardziej pojemne szpule, na które da się nawinąć większą ilość żyłki). Wiele kołowrotków przeznaczonych do połowu dużych ryb (np. karpi) wyposażonych jest w dodatkowy hamulec, czyli tzw. wolny bieg. Jego zadaniem jest zabezpieczenie wędki przed wciągnięciem do wody podczas brania – żyłka swobodnie rozwija się ze szpuli, nie dochodzi do jej blokady i zerwania. Kołowrotki karpiowe możemy podzielić ze względu na rodzaj hamulców. Wyróżniamy:

- modele wyposażone w hamulec przedni, czyli górny – mechanizm jest pewny, precyzyjny, ma prostą i lekką konstrukcję, jest łatwy do regulacji;

- modele wyposażone w hamulec tylny, czyli dolny – blokada umiejscowiona jest w tzw. przekładniach; mechanizm jest mocny, łatwy do regulowania, sprawdza się szczególnie podczas holowania dużych okazów.

Kołowrotki karpiowe różnią się także rodzajem szpuli. Ta może być ruchoma lub stała. Kołowrotki ze szpulą stałą polecane są zwłaszcza początkującym wędkarzom, są uniwersalne i niezawodne (rzadko się zacinają). W tego rodzaju modelach oś ustawiona jest równolegle do wędziska. Inaczej w szpulach ruchomych, gdzie oś ustawiona jest prostopadle do wędziska. Szpule ruchome są wytrzymałe i przystosowane szczególnie do połowu ryb o dużych rozmiarach

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać?

Na pewno powinien być dostosowany do umiejętności wędkarza, jego doświadczenia, ale również upodobań. Wybierając kołowrotek karpiowy, należy zwrócić uwagę na jego przełożenie. Generalna zasada mówi, że im wyższy ten parametr, tym mniejsze ryzyko zerwania ryby podczas holu. Optymalny parametr mieści się w przedziale 4,5:1-5,1:1. Warto też wybierać bardziej pojemne szpule, które pomieszczą przynajmniej 300 m żyłki o grubości 0,30 mm (minimum to 200 metrów żyłki o grubości 0,30 mm). Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są również szpule, które są w stanie pomieścić nawet 500 metrów żyłki.

Kołowrotki przeznaczone do połowu karpi muszą być solidne i wytrzymałe, dlatego liczy się materiał, z którego zostały wykonane. Powinien być on odporny na korozję, zmienne warunki atmosferyczne. Trzeba pamiętać, że to on odpowiada za ciężar całej konstrukcji. Dużą popularnością cieszą się kołowrotki karpiowe wykonane z aluminium, które jest lekkie, wytrzymałe i trwałe. Wędkarz może wybrać również kołowrotek z grafitu (lub wzmocnionego grafitu ABS). Części mechaniczne kołowrotka powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. 

Modele kołowrotków karpiowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz łowić karpie, szukasz odpowiedniego sprzętu. Liczy się wszystko – dobrej jakości wędka, haczyki, a także kołowrotek. Wędkarstwo karpiowe jest wymagającą dyscypliną. Przy wyborze kołowrotka zwróć również uwagę m.in. na liczbę łożysk. Jeśli szukasz prostej konstrukcji i lekkiego modelu, liczba łożysk powinna być jak najmniejsza. Im jest ich więcej, tym bardziej skomplikowany mechanizm i większy ciężar kołowrotka. 

Przy zakupie kołowrotka karpiowego nie warto oszczędzać. Lepiej wybrać sprzęt z wyższej półki, który będzie służył przez kilka lat i zapewni komfort użytkowania i skuteczność połowu. Obecnie na rynku dostępne są różnego typu kołowrotki przystosowane do połowu dużych i silnych ryb. Na które modele warto zwrócić uwagę?

mężczyzna trzymający wędkę karpiową z kołowrotkiem

Jak łowić karpie? Polecane kołowrotki wędkarskie

Gdy chcesz złapać dużą, silną rybę, wtedy potrzebny ci solidny kołowrotek. Nie wiesz, który rodzaj kołowrotka karpiowego będzie dla ciebie najlepszy? Sprawdź poniższe propozycje:

- Avocest Feespool z wolnym biegiem – korpus z grafitu, szpula z aluminium, hamulec z dwoma łożyskami, moc hamulca równa 7,2 kg (możliwość łapania najcięższych okazów);

- Caperlan Stratagem 10000 500 – przeznaczony do połowów z dużej odległości, precyzyjny i mocny hamulec (8 kg), szpula z aluminium o dużej pojemności, korpus z grafitu, przełożenie 5,1:1;

- Prologic C-Series 4000 – moc hamulca 8 kg, grafitowy korpus, kołowrotek z wolnym biegiem, stalowe łożyska kulkowe;

- Okuma 8K FD – do dalekich rzutów, szpula 620 metrów, hamulec o mocy do 18 kg, blokada obrotów wstecznych, przełożenie 4,7:1;

- Avorunner V2 7500 – tylny hamulec z wolnym biegiem, 10 łożysk kulkowych, przełożenie 4,8:1, korpus z kompozytu, korbka i szpula z aluminium.

W sklepach wędkarskich znajdziemy kołowrotki o różnym stopniu skomplikowania, wielu marek (Daiwa, Caperlan, Okuma). Kołowrotki na karpie muszą charakteryzować się solidnym wykonaniem, trwałością i mocą. Mają pomóc w złowieniu walecznych i silnych okazów. Warto pamiętać, by miały pojemną szpulę (przynajmniej 200 m), skuteczny hamulec i odpowiednie przełożenie. Chcesz wybrać kołowrotek, który pomoże ci łapać największe okazy? Najpierw poznaj najważniejsze parametry tego niewielkiego, ale bardzo ważnego elementu.

Przeczytaj także

mężczyzna trzymający wędkę z kołowrotkiem

Poradnik wędkarza - jak prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wędkarza jest wędka i żyłka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nawinąć żyłkę na kołowrotek, zapraszamy!

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

wędka karpiowa rozłożona nad wodą

Jaka wędka karpiowa będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka wędka karpiowa będzie najlepsza? Sprawdź, jakie cechy powinien mieć sprzęt karpiowy, by skutecznie łowić ten gatunek ryby!

mężczyzna kucający przy wodzie obok rozłożonego stojaka karpiowego

Poradnik karpiarzy - jak łowić karpie na spławik i grunt, jak je nęcić

Chcesz złowić karpia? Przeczytaj o czym pamiętać chcąc złowić karpia na spławik lub metodą gruntową. Sprawdź jak łowić karpia i jak nęcić tę rybę.