Mężczyzna stojący w koszulce i spodenkach tenisowych opierający o szyję rakietę tenisową z odpowiednim naciągiem

Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać? Przydatne wskazówki

Zastanawiasz się, jaki naciąg tenisowy wybrać, by zadbać o komfort gry? Nie jesteś sam! Te wskazówki pomogą Ci wybrać naciąg do rakiety tenisowej.

Gdy Twoja gra staje się coraz dynamiczniejsza i mocniejsza, naciąg zaczyna się szybciej zużywać. Jest to nieodłączny element tego sportu, ale i powód do zadowolenia. Jaki naciąg do rakiety wybrać – poliestrowy, naturalny, czy inny? Oto wskazówki.

Naciąg tenisowy – podstawowe informacje

Rodzaj naciągu rakiety tenisowej i jego siła, podobnie jak układ strun, są bardzo ważnymi elementami, jeśli chodzi o jakość samej gry w tenisa. Kwestia ta bywa zaniedbywana przez graczy, a jest niezbędna, by się w pełni rozwijać, niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, początkującym czy bardziej zaawansowanym graczem.

Kiedy wymienić naciąg w rakiecie tenisowej? Należy to robić regularnie, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonany. Czekanie, aż struny całkowicie pękną, nie jest zbyt rozsądne. Naciąg w końcu z czasem traci swoje właściwości, co skutkuje słabszą grą. Spada dynamika, pojawiają się nieczyste uderzenia czy brak kontroli nad piłką. Jeśli zależy Ci na dobrej grze na korcie, odpowiedni naciąg tenisowy wymieniaj minimum raz na cztery miesiące. Warto tu zachować pewną elastyczność i obserwować swoją rakietę, jak i rozgrywkę – czy naprężenie jest w porządku i czy nie zmniejszyła się wytrzymałość naciągu. 

Kobieta poprawiająca naciąg w swojej rakiecie tenisowej

Rodzaje naciągów tenisowych. Jaki naciąg do rakiety wybrać?

Jak dobrać naciąg to rakiety tenisowej, aby Twoja gra była w pełni satysfakcjonująca? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego rodzaj. Naciągi można podzielić na kilka różnych typów, które znajdziesz poniżej. Zwróć uwagę na właściwości naciągów tenisowych, by wiedzieć jak wybrać odpowiedni naciąg dla siebie i cieszyć się dobrą grą w głębi kortu. 

Naciągi jednowkłókniste

Jego głównymi cechami są wytrzymałość i sztywność. Dzięki temu ryzyko, że struna pęknie w trakcie gry, jest mniejsze. Niestety, komfort gry i siła, jaką można osiągnąć przy jego pomocy, jest o wiele niższa niż w przypadku pozostałych naciągów. Ten typ stosowany jest głównie przez czołowych, doświadczonych tenisistów.

Naciągi wielowłókniste

Typ naciągu, który powstał jako tańszy i wytrzymalszy odpowiednik naciągu naturalnego – ma od niego niższe parametry, ale za to jego cechy są znacznie lepsze niż w przypadku naciągów jednowłóknistych czy nylonowych. Emituje również mniej drgań. Jego budowa polega na połączeniu wielu włókien tworzących jedną całość. Naciąg wielowłóknisty polecany jest osobom rekreacyjnie grającym w tenisa oraz cierpiącym na urazy ręki.

Mężczyzna trzymający rakietę tenisową w górze po dobrze odbitej piłce

Naciąg naturalny

Wybór naturalnego naciągu będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o jakość. Jego właściwości pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów. Siła oraz komfort gry w porównaniu z innymi naciągami jest największa, a emitowane drgania są stosunkowo niewielkie. Choć właściwości naciągu naturalnego są bardzo dobre, to ma on jednak mniejszą wytrzymałość i często pęka. Jest to najdroższy typ naciągu. 

Naciąg nylonowy

Jest to syntetyczny typ naciągu będący kombinacją naciągu jednowłóknistego z wielowłóknistym. Składa się z jednowłóknistego rdzenia, otoczonego wieloma włóknami. Siła, jaką generuje, oraz komfort gry są większe niż w przypadku naciągu poliestrowego, ale mniejsze niż w przypadku wielowłóknistych odpowiedników. Jego wytrzymałość jest trochę lepsza niż naturalnego, ale niższa od naciągów jedno i wielowłóknistych.

Naciąg hybrydowy

Rodzaje naciągów do tenisa kończymy na hybrydowym. Sposób ten polega na naciągnięciu rakiety dwoma różnymi rodzajami naciągu. Przeważnie w celu zwiększenia wytrzymałości i kontroli oraz utrzymania siły i komfortu, na struny pionowe naciąga się naciąg jednowłóknisty, a na struny poziome wielowłóknisty. Naciąg hybrydowy nie jest typem naciągu, a jedynie sposobem naciągnięcia.

Mężczyzna sprawdzający naciąg w rakiecie tenisowej

Jaka powinna być siła naciągu rakiety tenisowej? 

Siła naciągu podawana jest w kilogramach. Rakiety naciągane są w przedziale 18-29 kilogramów. Im wyższa wartość, tym słabsze uderzenie i większa kontrola, natomiast im niższa wartość, tym mocniejsze uderzenie, ale mniejsza jego precyzja.

W przypadku niemalże każdej rakiety tenisowej wartości podane są na ramie w kilogramach lub funtach angielskich – lbs, z zalecaną mocą naciągnięcia rakiety. Powinieneś więc oscylować w tym przedziale, stosując powyższą zasadę oraz własny styl gry. W przypadku rakiety do squasha przedział wartości naciągu wynosi 8-13 kg (przeważnie jest to 10-13 kg).

Jaki naciąg do rakiety – co warto wiedzieć o grubości naciągu?

Grubość naciągu, czyli średnica strun, podawana jest w milimetrach. Standardowo wynosi  1,1-1,4 milimetra. Naciągi tenisowe sprzedawane są także w innym zakresie, dzięki czemu łatwo można go dopasować do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że:

– im cieńsza struna, tym większa będzie siła uderzenia, ale mniejsza jej wytrzymałość,
– im grubsza struna (powyżej 1,35 milimetra), tym będzie ona mocniejsza, a kontrola piłki – łatwiejsza, acz wibracje będą bardziej odczuwalne.

Ile metrów naciągu na rakietę jest potrzebne? Ogólnie przyjmuje się, że około 12 metrów będzie wystarczające. Sklepy oferują różne opakowania, w których znajdzie się wystarczająca ilość na jeden naciąg, tak zwany set, jak i te, w których możesz odciąć potrzebną długość. 

Jak naciągnąć rakietę tenisową?

Naciąganie rakiety to proces, który wymaga precyzji oraz wprawy. Można to zrobić samodzielnie lub u profesjonalisty. Jeśli zależy Ci na tym, by zrobić to samemu, najpierw przygotuj odpowiednie narzędzia, a następnie zdemontuj stary naciąg i struny. Zamocuj rakietę w naciągarce i wybierz odpowiednie naprężenie. Na koniec zamontuj końce strun i załóż owijkę tenisową na rączkę.

Z wyborem naciągu jest podobnie jak z wyborem odpowiedniej rakiety do tenisa. Powinien on odpowiadać przede wszystkim stylowi gry tenisisty, a dzięki temu mieć pozytywny wpływ na jakość rozgrywki. Dzięki powyższym wskazówkom to, jak dobrać naciąg tenisowy do nowej rakiety lub już posiadanej, nie powinno być dla Ciebie trudne.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w tenisa w butach do tenisa

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

Właściwe buty do tenisa ziemnego pozwalają wygodnie poruszać się po korcie. Dowiedz się jak wybrać obuwie tenisowe, które sprawdzi się świetnie.

kobieta grająca w tenisa ziemnego w czapce z daszkiem

Najlepszy pomysł na prezent dla tenisisty lub fana tenisa ziemnego

Tenisowe gadżety to znakomity pomysł na upominek dla każdego fana tenisa. Oto najlepsze pomysły na prezent dla tenisisty, sprawdź nasze zestawienie!

kobieta i mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Gra w tenisa - poznaj zasady gry w tenisa

Jak grać w tenisa ziemnego? ⭐ Opanuj zasady gry w tenisa, zanim wyjdziesz na kort tenisowy ⭐ Rozpocznij przygodę z tenisem

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?