mężczyzna trzymający pokrywkę naczynia stojącego na palniku turystycznym

Jaki palnik turystyczny wybrać? 

Palnik turystyczny lub kuchenka to bardzo przydatny sprzęt kempingowy, który umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku. Jaki palnik turystyczny wybrać?

Pobyt na kempingu lub pod namiotem nie musi oznaczać rezygnacji z ciepłych posiłków. W przygotowywaniu różnych potraw pomagają bowiem palniki turystyczne i specjalne kuchenki. Jaki palnik warto wybrać i na co zwracać uwagę podczas jego poszukiwań?

Palnik turystyczny — co to i czym różni się od kuchenki turystycznej?

Tak właściwie palnik i kuchenka turystyczna jest praktycznie tym samym. Obu tych określeń można więc używać wymiennie. Służą one do nazwania specjalnego zestawu pozwalającego na gotowanie w terenie. Najczęściej w takim zestawie znajdziemy źródło ognia, czyli zbiornik z paliwem, a także sam palnik, przez który wydalane jest ciepło służące do przygotowywania ciepłych posiłków.

Rodzaje palników i kuchenek turystycznych - co wybrać?

Na rynku znaleźć można wiele odmian turystycznych palników i kuchenek. Różnią się od siebie konstrukcją, a także zastosowanym paliwem.

osoba lejąca wodę do naczynia stojącego na kuchence turystycznej

Kuchenki gazowe

Jako pierwsze warto wyróżnić kuchenki gazowe. Jak sama nazwa wskazuje, są zasilane przez gaz, taki sam jak w wypadku domowych kuchenek. Z reguły takie rodzaje palników poleca się na kempingi. Kiepsko bowiem sprawiają się na wysokościach, gdzie powietrze jest rzadsze. Można wyróżnić tu kilka odmian zasilanych w ten sposób palników. 

Pierwszy z nich to tak zwane palniki nakręcane. Są one jednymi z najpopularniejszych i muszą być zgodne z normą EN 417. Tego rodzaju kuchenki można spotkać u wielu producentów. Przykłady to Coleman, Primus, czy też Kovea. 

Kucheni z połączeniem rozporowym

Bardzo popularne w Europie Zachodniej są z kolei kuchenki z połączeniem rozporowym. To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim przez firmę Campingaz. Co ciekawe w niektórych miejscach na świecie znajdziemy tylko takie kuchenki. 

Kuchenki nabijane

Najmniej popularną odmianą są kuchenki nabijane. Wynika to z ich niewielkiej praktyczności. Aby rozpocząć korzystanie z pojemnika do takich kuchenek trzeba bowiem przebić kartusz iglicą palnika. Ważna informacja dotycząca takich kartuszy to fakt, iż po połączeniu z kuchenką nie można ich zdjąć bez całkowitego opróżnienia. 

Kuchenki na paliwo

Kolejny rodzaj to kuchenki na paliwo płynne. Mowa tu o dobrze znanych nam paliwach, takich jak benzyna. Mogą być też zasilane naftą i ropą. W dzisiejszych czasach tego typu kuchenki potrafią dobrze konkurować z gazowymi. Nie są bowiem tak ciężkie jak kiedyś, a do tego mają sporo zalet. Kuchenki na paliwo płynne są tańsze w obsłudze, a także dobrze sprawdzają się niezależnie od wysokości i temperatury. Nie ma również problemów z dostępnością paliwa, gdyż benzynę, ropę czy naftę dostaniemy prawie wszędzie. 

Znajdziemy również kuchenki turystyczne na paliwa stałe, czy też alkohol. Te pierwsze są niezbyt polecane. Wykorzystują tabletki, kostki lub żele. Z reguły wybiera się je tylko podczas krótkich pieszych wędrówek, gdyż są bardzo lekkie, ale jednocześnie nieefektywne. Naprawdę trudno ugotować na nich nawet małe ilości wody, o posiłkach nie wspominając. Drugie wykorzystują do działania opary spirytusu, dzięki czemu są bardzo tanie. 

Kuchenki na drewno

Bardzo ciekawą propozycją mogą być też kuchenki na drewno. Są one dość proste i umożliwiają przygotowanie posiłków tak jak na ognisku, lecz w bardzo kontrolowanych warunkach i w miejscach, w których rozpalenie ogniska byłoby naprawdę trudne. Z ich pomocą można więc przyrządzić pianki, czy też kiełbaski i wiele więcej potraw ogniskowych. 

Kuchenki wielopaliwowe

Ostatni typ to coś dla osób, które wiele podróżują. Mowa o kuchenkach wielopaliwowych. Są to specjalne palniki, które zostały dostosowane do pracy z różnymi rodzajami paliw. W ten sposób niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdziemy, nie będziemy mieć problemu z używaniem takiej kuchenki. Może ona działać na benzynę, gaz, olej napędowy, naftę, czy też alkohol. Do tego wiele kuchenek wielopaliwowych jest wyposażonych w system podgrzewania paliwa. To sprawia, że charakteryzują się dobrą wydajnością nawet na dużych wysokościach. 

zapalony palnik turystyczny

Na co zwracać uwagę przy wyborze palnika turystycznego

Wybierając się na wypad na kemping czy pod namioty w bardziej dzikich terenach warto dobrze zastanowić się i wybrać kuchenkę, która spełni nasze oczekiwania i zapewni nam jak najwięcej możliwości.

Palnik i jego stabilność

Podstawowa kwestia to dobranie palnika tak, byśmy mogli go wygodnie przenosić. Jeśli wybieramy się na pieszą wędrówkę, to model lżejszy nawet o 100 gramów będzie dla nas sporym ułatwieniem, gdyż umożliwi nam zabranie dodatkowych rzeczy w plecaku. Oczywiście poza samą wagą trzeba też zwrócić uwagi na rozmiary całego zestawu i możliwości pakowania go. Butle potrafią zajmować sporo miejsca, więc warto szukać tych, które będą jak najmniejsze, a jednocześnie zapewnią najdłuższy czas gotowania.

Kolejną ważną kwestią jest stabilność palnika i to jak dobre jest mocowanie go do źródła zasilania. Nie zapominajmy, że nawet na polach biwakowych, a w szczególności w bardziej dzikich miejscach równy teren to coś, na co nie ma co liczyć. Dlatego gdy chcemy wygodnie gotować, znajdując się z dala od cywilizacji, powinniśmy wybierać kuchenki, które stoją stabilnie nawet na lekko nierównym terenie.

Moc

Oprócz tego wybierając palnik, trzeba też zwrócić uwagę na moc palnika. Z reguły jest wyrażona w watach i im wyższa, tym lepiej, gdyż umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku w krótszym czasie i pozwala na szybkie zagotowanie wody. Oczywiście do tego moc jest bardzo ważna podczas wypraw w miejsca, gdzie panują trudne warunki. Tam mogą wyższa moc może być wręcz wymogiem, by swobodnie rozpalać palnik i gotować na nim posiłki. Oczywiście palnik o wyższej mocy będzie potrzebować większych ilości paliwa, co również trzeba wziąć pod uwagę, planując biwak, czy też wyprawę w góry.

Typ kuchenki

Nie bez znaczenia będzie wybór typu kuchenki. Palnik gazowy zasilany z pomocą pojemnika z gazem to dobry wybór, gdy nie będziemy gotować w trudnych warunkach. Do tego często znaleźć można kartusze z gazem, które są znacznie cieńsze i lżejsze od pojemników na inne typy paliw. Kuchenki gazowe są też atrakcyjne cenowo w momencie zakupu, a także najbardziej uniwersalne, gdyż ze znalezieniem paliwa do nich nie powinno być problemu w żadnym miejscu na świecie.

Oczywiście są sytuacje, w których gazowy palnik turystyczny poradzi sobie znacznie gorzej niż kuchenka benzynowa lub na inne paliwa tego typu. Palniki na ropę i inne paliwa płynne to bardzo dobry wybór, gdy zależy nam na mocy, a także cenie paliwa. Kupienie niewielkich ilości benzyny wymaganych do zasilenia takiej kuchenki jest znacznie tańsze niż zakup butli gazowych. Są to też świetne kuchenki, gdy trzeba będzie gotować w ujemnych temperaturach. Jeśli wskazówka spadnie poniżej zera, wiele gazowych modeli może sobie nie poradzić w przeciwieństwie do benzynowych. Trzeba jednak pamiętać, że paliwo tego typu może brudzić naczynia i dysze palnika i nie zawsze jest czas, by je czyścić.

Czasem nawet bardzo dobry palnik o wysokiej mocy może jednak nie wystarczyć bez odpowiednich akcesoriów. Jeśli masz zamiar wybrać się w mocno wietrzne tereny, to warto dokupić specjalną osłonę, która pozwoli ochronić płomień przed wiatrem. W ten sposób będziesz mógł bezpiecznie przygotowywać swoje posiłki i nie ryzykować z osłanianiem swojej kuchenki w prowizoryczny sposób na przykład z pomocą ciała czy karimaty.

Polecane modele

Jeśli wciąż nie wiesz, jaką wybrać kuchenkę przed swoim wyjazdem, możesz zdecydować się na jeden z polecanych przez nas modeli. Są to naprawdę różnorodne kuchenki, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Kuchenka 2-palnikowa Campingaz

Campingaz to prawdziwy znak jakości na rynku kuchenek turystycznych. Jest zasilana kartuszem CV470 i ma wbudowaną osłonę, która ochroni płomień przed wiatrem. Gaz dostarczany jest przez specjalny wężyk o długości 23 centymetrów. O bezpieczeństwo dba z kolei zawór redukcyjny NB. Jest to dobry wybór na spokojne kempingi, gdzie będzie miał czas na dłuższe gotowanie i skomplikowane potrawy. Jest o możliwe dzięki aż dwóm palnikom. 

Kuchenka turystyczna Froclaz MT100

Ta bardzo prosta i skuteczna kuchenka to świetny wybór na wędrówki, w trakcie których liczy się jak najniższa waga palnika. Kompaktowa konstrukcja w połączeniu z wagą rzędu 184 gramów sprawia, że przenoszenie tego ultralekkiego palnika nie sprawia problemów. Kuchenka działa na najprostsze kartusze Forclaz, które również są kompaktowe i można je bez problemu spakować do swojego plecaka. 

Kuchenka turystyczna na drewno MH500

Jest to jedna z najciekawszych propozycji, która umożliwia gotowanie niczym na ognisku. Działa z każdym rodzajem drewna, które może mieć długość do 15 centymetrów i średnicę wynoszącą maksymalnie 5 cm. Po rozpaleniu pozwala na gotowanie wody do wrzenia w około 10 minut. Do tego umożliwia pieczenie rzeczy, niczym na ognisku. W zestawie znajdziesz też pogrzebacz, a popiół składowany jest w specjalnej szufladzie.

Przeczytaj także

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Co jeść w górach? Jaki posiłek będzie najlepszy na górskim szlaku?

Jakie przekąski zabrać do jedzenia w górach? Jak kaloryczny musi być prowiant na wędrówkę po górskich szlakach? Jakie posiłki na wyprawę trzeba mieć?

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?