dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Sprawdź co oprócz polaru warto zabrać?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

Bluza z polaru to widok niezwykle częsty na górskich szlakach. Każdy, kto miał okazję wypróbować ten materiał podczas uprawiania trekkingu, na pewno zauważył, jak wiele pozytywnych cech posiada. Oczywiście, tak jak każdy inny materiał, także i polar ma swoich zwolenników i przeciwników. Tych drugich jest jednak znacznie mniej, ponieważ dzianina polarowa posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką górskich wędrówek i zastanawiasz się jaki polar w góry wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Czym jest polar i jak powstał ten materiał?

W dzisiejszych czasach, większość turystów pieszych, których spotkać można na górskich szlakach, wyposażona jest w bluzy lub kurtki polarowe. Trudno wyobrazić sobie, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, nikt nawet nie myślał produkcji zaawansowanych, pod względem technologicznym, materiałów syntetycznych. Piechurzy poruszali się po górach w odzieży z bawełny, wełny i puchu a także ze skóry zwierzęcej i naturalnego futra. Wspomniane materiały, ze względu na ich naturalne pochodzenie, posiadały wiele niepodważalnych zalet. Były jednak zazwyczaj ciężkie i często traciły swoje właściwości wraz z upływem czasu, ponieważ narażone były na niesprzyjające im warunki pogodowe. W 1979 roku w Stanach Zjednoczonych, zespół badawczy firmy Malden Mills, którym kierował Aaron Feuerstein, stworzył nową tkaninę, która wyglądem przypominała frottę.

kobieta siedząca nad wodą w polarze, czapce i rękawiczkach

Autor pomysłu inspirował się strukturą futra niedźwiedzia polarnego, co uwzględniono w nazwie nowo powstałego materiału - Polartec. Nazwa ta łączy w sobie wyrazy takie jak polar (czyli po polsku "polarny") oraz tec (jest to skrót od wyrazu technology, który oznacza w języku polskim technologię). Lekki i puszysty materiał, który nie wchłaniał wody, ale gwarantował izolację termiczną, zainteresował Yvona Chouinarda, który kierowal wówczas raczkującą marką Patagonia. W roku 1981, w wyniku współpracy obu firm, powołano do życia pierwszy materiał polarowy nowej generacji. Nazwano go Synchilla. Jako, że pomysłodawca materiału nie opatentował go, otworzyło to furtkę wszystkim producentom odzieży outdoorowej. Obecnie firma Malden Mills nadal zajmuje się produkcją materiału Polartec®, z którego korzysta wielu znanych producentów odzieży outdoorowej.

Właściwości odzieży polarowej

Polar to materiał, który posiada całkiem długą listę zalet i stosunkowo krótką listę wad. Do najważniejszych zalet polaru należy między innymi to, że materiał ten:

nie wchłania wody (maksymalnie chłonie on bowiem wilgoć o masie około 1% swojej wagi), dlatego nie straszna mu mżawka i lekki deszcz;

szybko schnie,

odprowadza wilgoć na zewnątrz. Podczas wędrówki nie trzeba się więc martwić o to, że wchłonie on pot;

świetnie izoluje, więc zapewnia wysoki komfort termiczny podczas trekkingu;

jest wiatroszczelny, więc nie trzeba obawiać się silnych podmuchów wiatru;

cechuje się niską masą,

jest odporny na rozciąganie,

jest wytrzymały,

jest odporny na szkodliwe działanie promieni słonecznych,

nie powoduje alergii,

jest odporny na grzyby, mole oraz bakterie.

Jak każdy inny materiał, także polar ma jednak swoje wady. Choć jest ich nieporównywalnie mniej niż zalet, nie możemy ich pominąć. Do największych wad polaru należy więc to, że tkanina ta:

elektryzuje się. Choć musimy tutaj wspomnieć, że problem ten dotyczy tylko modeli klasycznych. Obecnie, w dobrych sklepach turystycznych, znaleźć można bluzy z polaru, które się nie elektryzują;

jest łatwopalna,

w kontakcie ze śniegiem powoduje problem, polegający na jego przywieraniu do materiału. Należy więc uważać na to, by polar nie miał bezpośredniego kontaktu ze śniegiem i lodem;

bywa produkowany z ropy naftowej. Nie jest to jednak wada materiału, a odzieży od konkretnych producentów. Firmy dbające o środowisko, produkują polar z butelek plastikowych PET, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie podejście do ekologii ma dany producent.

Podział odzieży z polaru ze względu na gramaturę - jak wybrać polar w góry

Gramatura oznacza wagę, podaną w gramach jednego metra kwadratowego materiału. Większość bluz i kurtek z polaru, cechuje się parametrem od 100 do 300 g/m². Przy czym:

polar 100 g/m² oznacza cienką bluzę, którą można nosić w ciepłe i chłodne dni,

polar 200 g/m² oznacza średnią grubość materiału. W zależności od pogody, bluzę z takiego polaru nosić można jako dodatkową warstwę docieplającą, bądź jako odzież wierzchnią;

polar 300 g/m² oznacza kurtkę polarową, która przeznaczona jest użytkowaniu w porze zimowej.

Bluza polarowa, kamizelka, kurtka hybrydowa - co wybrać?

W dobrych sklepach turystycznych kupić można różnego typu odzież polarową. Do najbardziej popularnych należy:

bluza polarowa rozpinana, która występuje w wersji z kapturem (Quechua MH520, Quechua SH500 X-Warm, Quechua MH900, Quechua SH100 Ultra-Warm, Quechua MH920), stójką (Quechua SH100 X-Warm) lub półgolfem (Quechua MH120),

bluza z polaru z krótkim zamkiem, którą nabyć można w wersji z półgolfem (Quechua MH100) lub kapturem (Quechua MH500), 

bluza polarowa zakładana przez głowę, wykończona golfem (Quechua SH100 X-Warm, Quechua MH200), kapturem (Quechua MH100) lub okrągłym dekoltem (Quechua MH200),

kamizelka z półgolfem (Quechua MH120, Quechua MH520),

kurtka hybrydowa z golfem (Quechua SH900 X-Warm) lub kapturem.

kobieta niesiona przez mężczyzn w polarach z plecakami na plecach w górach

Jeśli zastanawiasz się, jaki polar w góry będzie dla Ciebie najlepszy, w pierwszej kolejności zastanów się, w jakich warunkach masz zamiar go nosić. Jeżeli szukasz lekkiej bluzy do chodzenia po górach latem lub polaru do uprawiania intensywnej aktywności, postaw na rozpinany model z kapturem lub półgolfem. Jeśli zależy Ci na tym, by móc nosić polar zarówno jako warstwę wierzchnią jak i docieplenie, wybierz bluzę na krótki lub pełny zamek albo przekładaną przez głowę, która zapewni Ci komfort cieplny na chłodzie. Dwusetka powinna być tu najlepszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz odzieży, która zagwarantuje Ci solidne grzanie, kup kurtkę hybrydową lub grubszy polar z kapturem (trzysetka będzie odpowiednia). A jeżeli szukasz ubioru uzupełniającego, postaw na kamizelkę. Bez względu na to, którą bluzę polar nabędziesz, będzie to dobry wybór.

Szczegóły - na co zwrócić uwagę przy wyborze polaru w góry

Wybierając polar męski lub damski, w pierwszej kolejności zazwyczaj wybiera się jego krój oraz gramaturę. Jedni wolą polary dopasowane do sylwetki, inni stawiają na polary luźne, pod które można zmieścić dodatkowe warstwy odzieży. Należy jednak pamiętać, że bluza nie powinna być zbyt luźna, ponieważ polar sam w sobie nie grzeje, a jedynie izoluje przed zimnem. Źródłem ciepła jest Twój własny organizm. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem polaru? Przede wszystkim na to:

czy posiada on odpowiednią liczbę kieszeni,

czy jest wyposażony w ściągacze na rękawach i na dole, dzięki czemu będzie on lepiej dopasowany do ciała,

czy posiada wydłużony tył, który będzie chronił plecy przed wiatrem i niską temperaturą,

jak wykończony jest styk polaru z brodą, czy zapewnia on komfort użytkowania,

czy posiada wzmocnienia w newralgicznych miejscach,

jak wykończona jest góra polaru, czy jest to stójka, półgolf, golf, kaptur czy dekolt okrągły.

Jaki polar w góry będzie więc najlepszy? Przede wszystkim taki, który spełni Twoje oczekiwania. Polecamy zapoznanie się z ofertą marki Quechua, która w swojej ofercie posiada wiele różnych modeli polarów. Każdy więc może znaleźć w niej polar idealny dla siebie.

Warstwa docieplająca czy zewnętrzna - jaki polar wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zastanów się, czy masz zamiar nosić polar jako docieplenie pod kurtkę, czy jako odzież wierzchnią. Pomoże to dopasować Ci odpowiedni krój. Jak wiadomo, nosząc polar jako warstwę zewnętrzną, należy zachować lekki luz. Kupując polar jako docieplenie, powinno się wybrać fason bardziej przylegający do ciała. Zapewnia on lepszą oddychalność. Bluza z polaru jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale też świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz materiału, dlatego aby mogła ona spełniać swoje przeznaczenie, należy zakładać pod nią bieliznę termoaktywną. Warto zastanowić się więc, w jakim charakterze ma ona wystąpić, a następnie dopasować gramaturę i fason do swoich potrzeb.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!

kobieta w kurtce z membraną

GORE - TEX - co to takiego? Jak działa membrana Gore-Tex ?

Czym jest wodoodporna technologia GORE-TEX? W jaki sposób membrana w odzieży ochroni Cię przed deszczem i wiatrem? Sprawdź w naszym artykule