mężczyzna podłączający czołówkę powerbanka

Jaki powerbank wybrać? 

Powerbank jest dziś niesamowicie przydatny. Sprawdź jaki powerbank wybrać i na co zwrócić uwagę przez zakupem.

Trzeba sobie uczciwie przyznać, że w dzisiejszych czasach każdy z nas korzysta z wielu urządzeń elektronicznych. Aby jednak mogły działać, potrzebują oczywiście energii elektrycznej, którą trzeba w jakiś sposób uzupełnić. Najlepszym sposobem na, to gdy jesteśmy w terenie i nie mamy pewności co do czy znajdziemy gniazdko, będzie zabranie ze sobą powerbanku. Jakie urządzenie tego typu warto wybrać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Powerbank — co to za urządzenie, jak działa?

Powerbank jest niezwykle prostym i praktycznym gadżetem, który pozwala nam na naładowanie swoich urządzeń elektronicznych w warunkach polowych. Na jego zastosowanie wskazuje już oczywiście sama nazwa, która po polsku oznacza bank energii. Jest to po prostu specjalna, dość pojemna bateria, którą wyposażono w porty do ładowania i zamknięto w obudowie, by dobrze ją zabezpieczyć.

Powerbanki mogą działać na naprawdę wiele sposobów. Znajdziemy urządzenia umożliwiające ładowanie bezprzewodowe zwane też indukcyjnym, czy też takie, które pozwalają podłączyć dwa, a czasem i trzy urządzenia jednocześnie. Nie zmienia się oczywiście jedno, czyli zasada działania. Chcąc użyć powerbanku, wystarczy połączyć go z urządzeniem, które będziemy ładować z pomocą kabla lub położyć swojego smartfona w wyznaczonym miejscu do ładowania indukcyjnego.

telefon podłączony do powerbanka leżący na mapie

W jakich sytuacjach power bank jest dla nas przydatny?

To, co przyczyniło się do ogromnej popularności powerbanków, to oczywiście ich użyteczność. Są one przydatne w rozmaitych sytuacjach. Dobrze wypadają na przykład podczas dalekich podróży, gdy nie wiemy, czy będziemy mieć dostęp do gniazdka w naszym środku transportu. Wtedy mamy pewność, że nasze urządzenia mobilne, a w szczególności smartfon, który jest często podstawą podczas wyjazdów, będzie można naładować bez żadnych problemów. 

Z pomocą powerbanku można też naładować swoje inne urządzenia, takie jak laptop. Przydaje się to w wypadku osób pracujących, które chcą zmienić swoje otoczenie i wyjątkowo popracować na łonie natury, gdzie nie ma standardowego dostępu do energii elektrycznej. 

Jaki powerbank wybrać?

Chcąc kupić powerbank, trzeba oczywiście wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i będzie komfortowy nawet w trakcie codziennego wykorzystywania. Dlatego, by nieco ułatwić Ci sprawę, podpowiadamy, na co warto zwrócić swoją uwagę przed zakupem urządzenia tego typu. 

Pojemność

Podstawowa kwestia w wypadku banków energii to ich pojemność. Ma znaczący wpływ na komfort użytkowania. Nie oznacza to jednak, że koniecznie potrzebujemy możliwie jak największego power banku. Pojemność powinno się dostosować do zastosowania urządzenia. Na przykład power bank, który będzie służył do ładowania smartfona, słuchawek bezprzewodowych czy też tableta może mieć około 10000 mAh pojemności. W wypadku innych urządzeń, takich jak laptopy zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe, więc lepiej sprawdzi się mode o pojemności 20000 mAh. 

Natężenie prądu

Kolejnym parametrem, który ma ogromne znaczenie, jest natężenie prądu. Ten wskaźnik wyraża się w amperach i jego zalecana wysokość różni się w zależności od typu urządzenia. Podstawowe natężenie na poziomie 1A dobrze sprawdza się przy ładowaniu telefonu, czytnika e-booków, słuchawek, aparatu, czy też pada do konsoli. W wypadku tabletów zalecane natężenie jest już dwukrotnie wyższe. 

Poza natężeniem dobrze będzie sprawdzić też moc urządzenia, którą wyraża się w watach. Aby odpowiednio ją dobrać, należy sprawdzić, jaka jest maksymalna moc ładowania obsługiwana przez smartfon, czy też laptopa i wybrać model, który ma taką samą lub nieco większą moc. W ten sposób mamy pewność, że wybrany powerbank pozwoli na sprawne doładowanie swoich urządzeń.

powerbank leżący na kamieniu

Wydajność

W wypadku wielu powerbanków można też spotkać się z pojęciem wydajności powerbanku. Mówi ona o tym, jak wiele energii faktycznie jest w stanie przekazać bateria ładowanym urządzeniom. Żaden model nie potrafi bowiem zasilić smartfona dokładnie taką ilością energii, jak ta wpisana w pojemności. Najlepsze modele z reguły mają wydajność rzędu 80-90%. W tańszych jest to zaledwie 40-50% dlatego pojemność potrafi być bardzo zwodzącym parametrem podczas wybierania powerbanku. 

Akumulator

W obecnych czasach producenci banków energii stosują też różne rodzaje akumulatorów. Najpopularniejsze są baterie litowo-jonowe spotykane pod skrótem Li-Ion. Z tego samego typu akumulatora korzystają między innymi smartfony, ale też samochody elektryczne i inne tego typu pojazdy. Drugi najczęściej spotykany rodzaj baterii w powerbankach to akumulatory litowo-polimerowe, czyli Li-Poly. 

Baterie Li-Ion charakteryzują się niższą ceną i podatnością na samorozładowanie. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w roli awaryjnych banków energii, których nie chcemy często ładować. Jednocześnie ładowanie nimi trawa nieco dłużej. Ten typ baterii wyróżnia się także kształtem, gdyż akumulatory litowo-jonowe najczęściej są prostokątne. 

Akumulatory litowo-polimerowe to zupełne przeciwieństwo. Są bardziej podatne na samorozładowanie, więc regularnie trzeba dbać o uzupełnianie ich stanu. Do tego są droższe. Rekompensują to jednak znacznie wyższą prędkością ładowania podłączonych do powerbanku urządzeń. Ich sporą zaletą jest też spora dowolność w kwestii kształtów takich baterii, przez co z ich udziałem tworzy się naprawdę kreatywne i nietypowe powerbanki. 

Wejścia

Kolejnym kryterium wyboru powinny być dostępne wejścia. W przeszłości wystarczyło, by powerbank był wyposażony w wejście USB-A, do którego podłączaliśmy kabel ładujący telefon, a także USB Mini-A, którego używano do ładowania samego powerbanku. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Obowiązkowy będzie port USB-C. Jest to zresztą naprawdę uniwersalne gniazdo, które może służyć jednocześnie do uzupełniania stanu samego powerbanku, jak i do doładowania podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. Z tego rodzaju wejść korzysta nawet firma Apple przy tworzeniu ładowarek do telefonów marki iPhone, które z jednej strony zakończone są złączem USB-C, a z drugiej autorskim złączem Lightning opracowanym przez giganta z Cupertino. Oprócz tego dobrym wyborem mogą być urządzenia wyposażone w kabel wbudowany w obudowę. W ten sposób często by korzystać z powerbanku, nie musimy nawet zabierać własnego kabla. Wśród dodatkowych funkcji nie można zapomnieć o „złączu” bezprzewodowym, czyli możliwości ładowania indukcyjnego. Coraz więcej osób chętnie z tej funkcjonalności i jest ona po prostu bardzo wygodna. Powerbanki, które ją obsługują mogą w ten sposób ładować telefony kompatybilne z technologią Qi. 

Wyświetlacz LED

Bardzo ciekawym elementem każdego powerbanku może być też wyświetlacz LED. Jego zadaniem jest naturalnie wyświetlanie informacji na temat stanu naładowania urządzenia. Tego typu wyświetlacze mogą być bardzo proste lub dość rozbudowane. Te najmniej zaawansowane składają się po prostu z kilku diod LED, które informują nas o tym, jak wiele energii jest w powerbanku. W bardziej rozbudowanych znajdziemy informacje na temat prędkości ładowania, czy też dużo dokładniejszy pomiar stanu naładowania. 

Obudowa

Element power banku, o którym często się zapomina to oczywiście obudowa. Z reguły pomija się ją, gdyż nie ma aż tak dużego znaczenia jak pozostałe parametry dotyczące powerbanków. Prawda jest jednak taka, że ma naprawdę duży wpływ zarówno na kwestie praktyczne, jak i estetyczne. Po pierwsze dobra obudowa chroni powerbank przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego jakość wykonania w jej wypadku ma naprawdę ogromne znaczenie. Oprócz tego obudowa może też sprawić, że powerbank będzie po prostu przyjemnym dla oka gadżetem przynoszącym uśmiech za każdym razem, gdy z niego skorzystamy. Obecnie można znaleźć całą masę różnych powerbanków opakowanych w kolorowych i ciekawych obudowach.

Dodatkowe funkcje

Na sam koniec warto wspomnieć o niezwykle ciekawych dodatkowych funkcjach. Okazuje się bowiem, że duży powerbank wyposażony w pojemny akumulator wcale nie jest nam potrzebny, by cieszyć się długo jego działaniem. Dostępne są bowiem powerbanki solarne. Ich wielką zaletą jest to, że nawet powerbank o pojemności 10000 mAh potrafi działać naprawdę długo, gdyż jest regularne doładowany przez małe ogniwa fotowoltaiczne doładowujące go, gdy jest wystawiony na światło słoneczne. Takie urządzenie wystarczy więc nosić ze sobą w słoneczne dni w dobrze eksponowanym na słońce miejscu i nie ma problemu, by korzystać z niego naprawdę długo. Jest to coś naprawdę świetnego na przykład dla turystów chętnie wybierających się w bardziej odludne tereny.

Najlepsze powerbanki - który model kupić?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się dobry powerbank, a także jak go wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie, czas zaprezentować kilka modeli wartych uwagi. Dlatego prezentujemy Ci ranking powerbanków, w których znajdziesz różnorodne modele, dzięki którym nigdy nie zabraknie Ci energii w twoich urządzeniach mobilnych. 

Goal Zero Sherpa100 PD

Goal Zero Sherpa100 PD to świetny powerbank o większej pojemności wynoszącej aż 25600 mAh. Zdecydowanie należy do jednych z lepszych wyborów na rynku. Pozwala na ładowanie kilku urządzeń naraz, gdyż wyposażono go w dwa port USB-A, a także jeden USB-C. Oprócz tego obsługuje bezprzewodowe ładowanie często zwane też indukcyjnym. Co ważne model ten obsługuje szybkie ładowanie, dzięki czemu dobrze sprawdza się w wypadku każdego rodzaju urządzeń. Jest też przenośny, gdyż mimo ogromnej pojemności i zaawansowanych technologii w nim zawartych charakteryzuje się naprawdę niską wagą na poziomie 635 gramów. 

Dzięki temu jest to świetny pojemny powerbank dla miłośników wędrówek w trudnym terenie. Jego niska waga, świetne parametry i wysokie zaawansowanie technologiczne objawiające się poprzez wyświetlacz LED z poziomem naładowania sprawia, że zapewnia wszystko to, co jest potrzebne w trudnych sytuacjach. 

Wozinsky 30 000 mAh

To urządzenie od firmy Wozinsky to niezwykle uniwersalny powerbank wyposażony w akumulator o dużej pojemności. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że został on wyposażony w aż cztery porty USB, jeden USB-C, jeden micro USB, i jeden Lightning, dzięki czemu jest to świetny powerbank do iPhone'a, smartfona z Androidem, tableta i wielu innych urządzeń. Wszystkie z nich można ładować jednocześnie, a dodatkowo powerbank na bieżąco informuje o stopniu naładowania poprzez wyświetlacz LCD. 

Ten spory powerbank zapewni Ci też świetną wytrzymałość. Jego obudowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów, a do tego cała konstrukcja została zabezpieczona przed przegrzaniem, przeładowaniem i przepięciem, co wpływa na bezpieczeństwo zarówno powerbanku, jak i podłączonych do niego urządzeń. 

kobieta z powerbankiem w dłoni siedząca w plenerze

Baseus 20 000 mAh

Niezwykle prosty, kieszoonkowy powerbank Basues Elf o pojemności 20 000 mAh to idealny wybór dla osób, które nie wiedzą, jaki powerbank kupić, gdyż potrzebują go do ładowania wielu różnych urządzeń. Niska waga, współczynnik konwersji energii na poziomie 75%, a także pojemność rzędu 20000 mAh sprawiają, że jest to odpowiedni powerbank do różnorodnych zastosowań. Sporą uniwersalność zapewniają mu między innymi porty USB-C. Co ważne w zestawie urządzenie jest wyposażone w przewód ładujący, który przyda Ci się, gdy będziesz ładować powerbank lub nawet do doładowania swoich własnych urządzeń.

Baseus Bipow PRO 10 000 mAh

Baseus Bipow Pro to optymalne rozwiązanie, gdy potrzebny jest Ci power bank o pojemności 10000 mAh, który wystarczy do naładowania telefonu w trakcie wypraw, na których liczy się każdy zaoszczędzony gram. Jego waga to jedynie 200 gram, obsługuje technologię quick charge i jest to po prostu naprawę dobry przenośny oraz tani powerbank o wielu zastosowaniach.

XTORM XXR104 power bank 10000 mAh

XTORM XXR104 to jedno z najciekawszych urządzeń na rynku. Niech nie zmyli Ci wielkość jego baterii. Ten powerbank o pojemności 10 000 mAh został wyposażony w specjalny panel słoneczny SunPower o mocy 1,2 W, który uzupełnia jego baterię. Dzięki temu powerbank staje się wręcz samowystarczalny. Do tego obsługuje bardzo szybkie ładowanie w technologii Power Delivery umożliwiane przez port USB-C PD 20W.

XPOWER XXR104 to też niesamowicie wytrzymały powerbank opracowany z myślą o zastosowaniach w naprawdę trudnych warunkach. Wykazuje pewną odporność na zachlapania i spełnia warunki certyfikatu IPX4. Ponadto posiada zintegrowaną latarkę, która przydaje się w trakcie nocy. By dobrze sprawdzać się podczas wspinaczki, posiada też specjalny uchwyt w obudowie służący do zamontowania karabińczyka lub sznurka i przymocowanie go w ten sposób do swojego pasa.

Xiaomi Mi Power Bank 3 Ultra Compact

Model Xiaomi Mi Power Bank 3 to wręcz kieszonkowy powerbank, który łączy bardzo małe wymiary, niską wagę i dużą funkcjonalność. Jego wymiary to jedynie 90 x 63,9 x 24,4 mm. Masa to z kolei 200 gramów. W tym mieści się akumulator o pojemności 10000 mAh, dwa porty USB-A, jeden micro-USB i jeden USB-C. Wszystkie z nich obsługują wysoką moc wyjściową sięgającą 22,5 W.

Patrząc na to urządzenie, warto docenić przede wszystkim jego rozmiary. Ten powerbank pozwala na zabranie siebie nawet w kieszeni spodni podczas szybkiego wyjścia, gdyż jest tak niewielki. Do tego to urządzenie sprawdzonej firmy. Xiaomi to naprawdę ważny gracz na rynku elektroniki i chińska marka stała się wręcz znakiem jakości w przystępnej cenie.

Hama Slim 5HD

Jeden z najmniejszych i najtańszych powerbanków. Jego niska cena nie świadczy jednak o jakości, gdyż ta również jest na naprawdę dobrym poziomie. Hama Slim 5HD to po prostu solidny powerbank o pojemności 5000 mAh, który ma być przystępny cenowo i na tyle kompaktowy, by dało się go zabrać praktycznie wszędzie.

Co ważne nie jest to urządzenie, które szybko odmówi posłuszeństwa. Aby wydłużyć żywotność akumulatora powerbanku oraz ładowanego urządzenia, bank energii został wyposażony w elektronikę sterującą ładowaniem. Dzięki temu jest ono optymalizowane tak, by jednocześnie było jak najszybsze oraz jak najmniej obciążające dla baterii.

Przeczytaj także

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.