Jak wybrać właściwy rozmiar roweru komunijnego?
Aby dobrać właściwy rozmiar roweru dla dziecka, najlepiej jest posłużyć się jego wzrostem i wewnętrzną długością nogi. Wzrost pozwoli na wybranie odpowiedniej ramy, a długość nogi pomoże ustawić siodełko na właściwej wysokości. Wybierając rower, kieruj się zakresem wysokości, na jakiej można ustawić siodełko i rozmiarem kół i ramy, a nie wiekiem dziecka. W ten sposób dokonasz właściwego wyboru, nawet jeśli dziecko nie będzie miało okazji wypróbować roweru przed jego zakupem! To nie tylko znacznie ułatwia jazdę, ale wszyscy eksperci zgadzają się, że dobre dopasowanie roweru jest również niezbędne dla bezpieczeństwa!
Cała operacja dobrania rozmiaru składa się z następujących kroków:
1 Zmierz wewnętrzną długość nogi dziecka
W tym celu ustaw dziecko pod ścianą z lekko rozstawionymi stopami (powinno mieć na nogach buty, w których będzie jeździć na rowerze). Umieść książkę w twardej oprawie między nogami, grzbietem okładki w kierunku kroku. Podnieś książkę, aż grzbiet książki mocno oprze się na kroku. Odległość od podłogi do grzbietu książki wyznacza wewnętrzną długość nogi, której znajomość jest nam potrzebna.
2 Wybierz rozmiar koła (20, 24 czy 26 cali) na podstawie wewnętrznej długości nogi dziecka
Po zmierzeniu wewnętrznej długości nogi sprawa wyboru wielkości koła robi się całkiem prosta. W większości przypadków w grę wchodzą rowery z kołami 20, 24 i 26 cali. Wybierz spośród nich największy rozmiar, który nie przekracza zmierzonej długości nogi. Np. jeśli wewnętrzna długość nogi dziecka wynosi 61 cm, oznacza to, że może wybrać rower 20 cali (50 cm) i 24 cale (60 cm). Rower z kołami 26 cali (65 cm) może być jeszcze za duży.
Wybierz rower o mniejszych kołach, jeśli dziecko jeszcze nigdy nie jeździło na rowerze. Rower o większych kołach może być nieco trudniejszy do opanowania.
3 Ustal wysokość siodełka na podstawie wzrostu dziecka
Wiesz już, jakie koła powinien mieć rower. Teraz czas na ustalenie rozmiaru ramy. Właściwe dopasowanie rozmiaru roweru to znalezienie odpowiedniej wysokości siedziska roweru i takiej odległości do kierownicy, aby dziecko swobodnie do niej sięgało bez potrzeby zbytniego pochylania się.
Początkujący rowerzysta powinien być w stanie usiąść na siodełku roweru i oprzeć stopy wyprostowanych nóg płasko na ziemi. Na tym etapie dziecko musi mieć możliwość łatwego zatrzymania roweru stopami. W rezultacie wysokość siodełka roweru powinna być ustawiona na wysokości kroku dziecka.
4 Wybierz rozmiar ramy i kół na podstawie wzrostu i długości nogi
Gdy masz już wszystkie dane, które pozwalają na wybór dobrze dobranego prezentu na komunię, możesz zacząć wybierać spośród modeli dostępnych w ofercie sklepu. Wybierz ten, który pozwala na ustalenie wysokości siodełka, zaczynając od zmierzonej przez Ciebie i oferującej możliwość wysunięcia o kilka centymetrów w górę. Dzięki temu rower będzie teraz idealnie dopasowany, a późniejsze wysunięcie sztycy (rury, na której osadzone jest siodełko) pozwoli na dopasowanie do wymogów rosnącego dziecka.