mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach i okularach rowerowych

Jaki rower szosowy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Tak zwana szosówka to bardzo popularny sprzęt treningowy. Jaki rower szosowy wybrać na początek? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Tak zwana szosówka to bardzo popularny sprzęt treningowy. Umożliwia szybką i komfortową jazdę po płaskich drogach. Z tego powodu jest często wybierany przez osoby, które chcą na przykład zrzucić nieco kilogramów. Jaki rower szosowy najlepiej wybrać i na co należy zwrócić uwagę, kupując rower szosowy?

Rower szosowy — jaki to typ roweru

Rower szosowy to specjalny typ roweru, który jest dostosowany do jazdy po płaskiej i twardej drodze. Na to wskazuje sama nazwa i faktycznie najlepiej sprawdza się na szosach, a ewentualnie na dobrze wykonanych drogach rowerowych. Idea, która towarzyszyła powstaniu szosówek to przejechanie jak największych dystansów, w jak najkrótszym czasie. Gdy je stworzono, myślano przede wszystkim o praktycznym aspekcie. Pierwszy tego typu rower powstał nieco ponad 100 lat temu, na przełomie XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej doszło do tego we Francji. Między innymi dlatego dziś największe wyścigi kolarskie na świecie to Tour de France i Giro d'Italia. Z czasem szosówki zaczęły być jednak wykorzystywane w kontekście sportowym na wyścigach szosowych, gdyż doszło do powstania kolarstwa szosowego.

Rowery szosowe wyróżniają się więc tym, że świetnie radzą sobie z jazdą z wysoką prędkością. Mają jednak spore problemy, gdy trzeba jechać po nierównościach. Opony posiadają raczej dość płytki bieżnik i ponadto są bardzo cienkie, więc jazda w trudnym terenie na szosówce to raczej droga przez mękę i lepiej ją sobie odpuścić.

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach

Co daje jazda na szosówce?

Jazda na rowerze jest jedną z najzdrowszych form treningu. Przede wszystkim jest to trening dość przyjazny nawet dla osób zmagających się z otyłością. Jazda na rowerze nie obciąża bowiem stawów, które są narażone na urazy na przykład podczas biegania. Jest to też powód, który sprawia, iż jazda na rowerze to jedna z ulubionych form treningu wydolnościowego wśród sportowców. 

Jazda na szosówce to świetny sposób na spalenie sporych ilości kalorii i tym samym zrzucenie niepotrzebnych kilogramów. Oprócz tego poprawia dotlenienie organizmu, wspomaga kondycję serca, czy też układu oddechowego polepszając wydolność, jeśli trenujemy regularnie. 

Jazda na tak zwanej kolarzówce pozwala też na wyraźne rozwinięcie niektórych partii mięśniowych. Mowa tu przede wszystkim o nogach. W trakcie treningu rowerowego rozwijają się mięśnie łydek, ud, a także pośladki. Sporo zyskują też mięśnie brzucha. Nie zapominajmy też, że wysiłek fizyczny, taki jak jazda na rowerze to świetny sposób na poprawę samopoczucia poprzez dostarczenie endorfin, a także na zwiększenie ilości energii posiadanej w sobie każdego dnia. 

mężczyzna jadący na rowerze szosowym w odzieży rowerowej

Rower szosowy na początek przygody z kolarstwem — czy to dobry pomysł?

Wielu początkujących obawia się, że szosowy rower nie jest najlepszym wyborem dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem i treningami. Jest to jednak nieprawda. 

Szosówka to właśnie świetny wybór. Przede wszystkim umożliwia ona bardzo komfortowe trenowanie, gdyż jazda na niej z wysokimi prędkościami i na długich dystansach jest wygodna i przyjemna.

Do tego tak zwana kolarzówka jako pierwszy rower służący do trenowania pozwoli na nauczenie się jazdy na rowerze w sposób pozwalający na skuteczne zrzucanie kilogramów, czy też rozwój dolnych partii mięśniowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru szosowego — geometria ramy, karbon czy aluminium?

Dobierając swój pierwszy rower szosowy, warto zwrócić uwagę na naprawdę wiele kwestii. Jedną z najważniejszych jest rama, a dokładniej materiał, z którego została wykonana. Najczęściej w tym celu korzysta się z aluminium lub z tak zwanego karbonu, czyli z włókna węglowego. W tej kwestii wiele zależy od budżetu. Jeśli ma to być pierwszy rower tego typu, to lepiej postawić na aluminiową ramę. Ma ona nieco wyższą wagę, lecz jest bardziej przystępna cenowo i w zupełności wystarczy dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu rowerami. 

Ramy karbonowe z kolei są dużo lżejsze, zapewniają wysoką sztywność, a także lepiej tłumią drgania. Dlatego właśnie topowe ramy rowerowe są wykonane z karbonu. 

Nie bez znaczenia jest też widelec, który jest w końcu połączony z ramą. W rowerach szosowych najlepiej sprawdza się widelec z włókna węglowego, który jest dość sztywny. Jest on lekki, a do tego ułatwia otrzymanie odpowiedniej, pochylonej pozycji. Oczywiście karbonowy widelec to dość spory wydatek. Chcąc nieco zaoszczędzić, można znaleźć na przykład widelec mieszany, który częściowo jest z aluminium, a częściowo z włókna węglowego. 

Spore znaczenie ma też wybór geometrii ramy. W tej kwestii najczęściej mamy do wyboru takie, które są zbudowane z myślą o wyścigach, czyli szybkiej jeździe, a także tak zwane ramy endurance. Są one przystosowane nieco bardziej do długotrwałej i wygodnej jazdy przez osoby, które z roweru szosowego korzystają w celach treningowych, zamiast jeżdżenia na nim wyczynowo. 

Hamulce szczękowe czy tarczowe — które sprawdzą się lepiej?

Dobry rower szosowy pozwala na rozpędzenie się do naprawdę wysokich prędkości. Dlatego taki jednoślad musi dobrze hamować. To można wspomóc na dwa sposoby. Jedna to wybór lżejszych komponentów, lecz nie ma ona aż tak dużego znaczenia, gdyż rower stanowi zaledwie ułamek masy, którą trzeba zatrzymać. Jedyny dobry sposób to wybór odpowiednich hamulców. 

Na rynku producenci oferują hamulce tarczowe oraz hamulce szczękowe. Tarczowe to nowsza i bardziej zaawansowana technologia. Zapewnia ona znaczne wyższe bezpieczeństwo kolarzom, gdyż umożliwiają znacznie szybsze hamowanie. To, jest szczególnie ważne w trakcie tras górskich. Między innymi dlatego z tarczowych hamulców korzystają prawdziwi zawodowcy. Szczękowe hamulce nie zapewniają tak dużej siły hamowania. 

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę — napęd, pedały, koła, kierownica

Rama i dobre hamulce rowerowe to zaledwie dwie z rzeczy, na które trzeba patrzeć. Jest ich znacznie więcej, w końcu każdy rower posiada znacznie więcej komponentów. Dlatego przedstawimy, jak dobrze wybrać każdy z nich tak, by stworzyć jak najlepszy rower szosowy. Jedna z najważniejszych kwestii to napęd wraz z pedałami. Od tych elementów zależy to, jak szybko będzie można się rozpędzać.

Istnieje wielu producentów napędu. Można wymienić na przykład takie firmy jak SRAM, Shimano, Campagnolo i wiele więcej. Niezależnie od producenta, każdy z nich oferuje wiele różnych odmian, które są klasyfikowane wedle grup osprzętu. Im lepsza, tym sprawniej działa napęd. Od wybranego napędu zależy też to, jak dużo rower będzie mieć przerzutek. W firmie Shimano na przykład spotkamy napędy z grup Claris, Sora, czy też Tiagra. W kwestii pedałów mamy do wyboru wpinane i platformowe. Te wpinane to wybór dla bardziej zaawansowanych kolarzy, lecz potrafią one znacząco ułatwić jazdę na rowerze szosowym. Warto zapoznać się z nazewnictwem typowym dla każdej z marek. Dotyczy ono bowiem nie tylko napędów, ale też pozostałych elementów osprzętu, takich jak na przykład hamulce.

Każdy rowerzysta doskonale też wie, że niezwykle ważne jest siodełko. Najwygodniejsze w wypadku rowerów szosowych, na których przybiera się dość sportową, pochyloną pozycję są wbrew pozorom siodełka twarde i wąskie. Na nich łatwiej jest się po prostu pochylić i przyjąć aerodynamiczną pozycję.

Z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru szosowego, na pewno można jeszcze wyróżnić koła i opony. Najlepsze w rowerach szosowych są wysokie i lekkie koła, które znacząco pomagają w rozpędzaniu się, gdy prędkość osiągnie co najmniej 30 km/h. Same opony to z reguły modele niskoprofilowe, które zapewnią dobrą przyczepność, dużą wytrzymałość, a także nie będą spowalniać nas i sabotować osiągów roweru. Najważniejsze dla początkującego powinno być dbanie o koła i oponę. Jazda na szutrowych drogach jest zdecydowanie niezalecana, gdyż oznacza wysokie ryzyko szybkiego uszkodzenia opon i kół.

To wszystkie z najważniejszych elementów roweru szosowego. Zwracając uwagę na dobór odpowiednich można z powodzeniem wybrać rower szosowy, który spełni oczekiwania i pozwoli na rozpoczęcie przygody z szosą i pokonanie wielu kilometrów. Jeśli nie jesteś pewny czy model, który najbardziej Cię interesuje będzie najlepszy, przetestuj go wcześniej. Skorzystaj z wypożyczalni rowerów szosowych Decathlon Rent.

Przeczytaj także

mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku i okularach rowerowych

Rower XC. Zobacz czym jest cross country i rower górski MTB!

Czym jest rower XC? Przekonaj się, czy jest rower górski MTB służący do uprawiania kolarstwa cross country. Rower MTB może dać ci wiele frajdy!

mężczyzna jadący na rowerze z kamerą zamontowaną na kasku

Jaką kamerę sportową wybrać? Ranking najlepszych kamer sportowych 

Kamera sportowa to najlepszy przyjaciel wielu miłośników sportu, którzy chętnie dokumentują swoje przygody. Sprawdź jaką kamerę sportową wybrać!

welodrom

Jazda bez hamulców - poznaj, czym jest kolarstwo torowe

Jak wygląda welodrom? Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy kolarstwem szosowym a torowym. Jakie rozgrywki w tej dyscyplinie warto zobaczyć?

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

TOP 7 sposobów na regenerację dla kolarza

Czym jest zmęczenie i regeneracja? Jakie są skuteczne sposoby by zregenerować swój organizm po wysiłku? Poznaj autorozluźnianie powięziowe. Zapraszamy