Czym rower trekkingowy różni się od roweru crossowego?
Zanim bardziej szczegółowo zajmiemy się wyborem roweru trekkingowego, wpierw warto poświęcić kilka słów różnicom pomiędzy modelami trekkingowymi a crossowymi. Okazuje się bowiem, że wielu fanów dwóch kółek nadal uważa, że trekking i cross to ten sam rodzaj roweru. Owszem - posiadają one cechy wspólne, jednak różnią one nieco pod kątem budowy i przeznaczenia.
Rower trekkingowy jest to uniwersalny jednoślad służący głównie do jazdy rekreacyjnej. Doskonale sprawdzi się on podczas jazdy po mieście, asfaltowych drogach, a także po mniej wymagających polnych ścieżkach. Ten typ dwukołowca zaprojektowany jest w ten sposób, aby zapewnić użytkownikowi wygodę jazdy, dlatego też bardzo chętnie wykorzystywany jest podczas długich tras. Jego cechami charakterystycznymi są: ergonomiczna kierownica, wąskie opony, a także wyposażenie w dodatkowe akcesoria takie jak m.in. błotniki, bagażnik, oświetlenie czy nóżka. Nie każdy trekking posiada natomiast amortyzator.
Rower crossowy możemy nazwać kompromisem pomiędzy trekkingiem a MTB. Od modelu trekkingowego różni go bardziej agresywna geometria ramy oraz brak dodatkowego wyposażenia. Przekłada się to na bardziej sportowy wygląd. Rower crossowy przeznaczony jest dla osób, które mniej jeżdżą po mieście lub asfaltowych drogach, a bardziej skręcają w stronę dróg terenowych oraz leśnych ścieżek, choć nie rezygnują całkowicie z utwardzonych szlaków.