mężczyzna rozkładający śpiwór turystyczny na karimacie trekkingowej pod rozłożonym namiotem

Jaki śpiwór pod namiot wybrać?

Czy na wakacyjny wyjazd pod namiot lepiej sprawdzi się śpiwór puchowy, czy syntetyczny? Jaki wybrać śpiwór na komfortowy nocleg na kempingu?

A może by tak zmienić wakacyjne plany i zamiast kolejnego nudnego wyjazdu do zatłoczonego hotelu dać się porwać prawdziwej przygodzie? Jeziora, lasy, góry i Ty z paczką przyjaciół. Oczywiście, żeby Twoje wakacje pod namiotem były udane, potrzebny Ci jest wygodny i ciepły śpiwór. To nic, że to Twój debiut i nie masz pojęcia, na co zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru. Dzięki temu poradnikowi już za kilka minut staniesz się ekspertem, a Twoje turystyczne wspomnienia będą wzbudzać zazdrość wynudzonych zwolenników all-inclusive. Czytaj zatem i sprawdź, jaki śpiwór warto wybrać, aby wygodnie przespać każdą noc spędzoną pod namiotem.

mężczyźni śpiący w śpiworach pod namiotem

Mumia, czy koperta – jaki rodzaj śpiwora wybrać na biwak

Pierwszą cechą, którą zauważysz podczas wyboru śpiwora, jest jego kształt. Do wyboru najczęściej masz dwie możliwości:

śpiwory prostokątne (zwane też kopertowymi), które oferują dużo miejsca do wiercenia się i obracania przez sen

śpiwory w kształcie mumii, które poprzez znacznie dokładniejsze dopasowanie do kształtu śpiącej osoby oferują znacznie większy komfort cieplny i są lżejsze.

Większość wakacyjnych turystów poszukujących śpiwora pod namiot wybiera bardziej przestronne modele prostokątne. Przy nieco wyższej wadze oferują one sporo istotnych dla turystycznego użytku korzyści. Można je całkowicie rozpiąć z jednej strony i od spodu i wykorzystać jako kołdrę dla dwóch osób. Takie modele nie mają kaptura, którym można zakryć głowę, dlatego nie są brane pod uwagę przez turystów wyczynowych, podróżujących w trudniejszych warunkach pogodowych. Większość śpiworów kopertowych jest ciężka i nie można ich spakować do małych rozmiarów. Jeśli  więc szukasz rozwiązania przydatnego zarówno na stacjonarny kemping, jak i długie wędrówki z plecakiem, lepszy będzie wybór mumii.

W lekkich śpiworach typu mumia producenci przycinają nadmiar materiału i nadają im kształt przypominający ludzkie ciało. Zaletą zwężającego się kroju jest to, że pozostaje niewiele przestrzeni, którą trzeba nagrzać ciepłem swojego ciała. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości kaptura, który można  nasunąć na głowę, można szybko uzyskać komfortową  temperaturę. Jeśli więc chcesz spędzić wakacje w górach i nie zawsze nocować w schronisku, śpiwór w kształcie mumii jest dobrym rozwiązaniem.

W sklepach specjalistycznych, takich jak Decathlon można też kupić modele o kształcie pośrednim, takie jak Outwell Campion. Dzięki temu uzyskuje się śpiwór, który szybko się nagrzewa i dobrze trzyma ciepło, ale można go całkowicie rozłożyć jak niektóre modele prostokątne i używać jak kołdrę.

Przewiewny, czy ciepły śpiwór pod namiot?

Kiedy przeglądasz i porównujesz ze sobą różne modele, tym, co najbardziej rzuca się w oczy na etykiecie, są zakresy temperatury komfortu śpiwora. W zależności od przeznaczenia i poziomu zaawansowania technicznego materiałów użytych do uszycia śpiwora, na etykiecie może znajdować się kilka różnych temperatur. Najważniejsza i najwięcej mówiąca użytkownikowi, który używa śpiwora tylko podczas letnich wyjazdów na polu namiotowym, jest wartość określona jako temperatura komfortu. Jest ona tak obliczana, aby odpowiadała najniższej temperaturze, w jakiej kobieta o standardowej budowie ciała prześpi noc, czując, że jest jej ciepło. W przeciwieństwie do śpiworów trekkingowych i ekspedycyjnych, które uzyskują ocenę w ramach testów EN 13537, producenci śpiworów kempingowych przypisują im własne oceny. Z tego powodu możliwe jest, że podobnie ocenione śpiwory będą miały różne właściwości izolacyjne. Jednak warunki wakacyjnego noclegu na kempingu znacznie różnią się od tego, co czeka uczestnika górskich wypraw i nie warto sugerować się aż tak bardzo etykietami.

Ocena temperatury powinna być traktowana tylko jako jedna ze wskazówek. Warto oczywiście zorientować się, jaka jest najniższa temperatura, z jaką będziesz miał do czynienia w nocy i wybrać śpiwór, który oferuje pewien zapas (10 - 15 stopni), aby uniknąć wychłodzenia. Weź również pod uwagę wiek, dzieci i starsze osoby zwykle potrzebują cieplejszych śpiworów. Jeśli jednak będziesz pod namiotem spędzać swój letni urlop, są znikome szanse, że zmarzniesz w  śpiworze. 

Czy na kemping lepiej wybrać śpiwór puchowy czy syntetyczny?

W śpiworach kempingowych najczęściej stosuje się dwa rodzaje wypełnienia termicznego (tzw. ociepliny): sztuczne włókna syntetyczne i izolację z puchu gęsiego lub kaczego. Puch oferuje najwyższy stosunek ciepła do wagi, a także doskonałą pakowność, dlatego jest wysoko ceniony przez turystów wędrujących w mroźnych warunkach z plecakiem. Jednak w przypadku sprzętu kempingowego waga i minimalny rozmiar po złożeniu zwykle nie są czynnikami decydującymi o zakupie. Śpiwór puchowy jest zwykle droższy niż śpiwór syntetyczny

śpiwory leżące pod namiotem

Izolacja syntetyczna dominuje w kategorii śpiworów kempingowych ze względu na jej przystępność cenową i praktyczność. Użytkując na kempingu produkty z tańszym rodzajem wypełnienia, nie odczujesz istotnych różnic. Przy transporcie samochodem lub kamperem minimalnie większy rozmiar po spakowaniu i wyższa waga stanowią o wiele mniejsze zmartwienie niż wtedy, gdy śpiwór musi się zmieścić do plecaka i nosi się go na plecach. Letnie burze i opady znacznie podnoszą za to ryzyko zamoczeniu, na które syntetyki są znacznie mniej odporne od wypełnienia z pierza puchowego. 

Czy wybierając śpiwór turystyczny, warto kierować się ceną?

Organizacja noclegu pod namiotem na kempingu nie jest wymagającym zadaniem,  a do jego realizacji wystarczy nawet podstawowy model śpiwora. W większości przypadków nawet najprostsze modele dostępne w Decathlonie za kwotę poniżej 200 zł sprostają wszelkim wymogom. Jeśli przeznaczyłeś na zakup śpiwora większą kwotę, wydaj ją na takie dodatki, jak miękka w dotyku wyściółka i wygodny materac lub karimata. Jeśli nie masz zamiaru zabierać śpiwora w piesze wycieczki górskie albo na rowerowe wojaże, zajmujące mniej miejsca puchowe wypełnienia nie są Ci potrzebne. 

Waga i rozmiar po spakowaniu

Dla większości zastosowań wystarczającym kryterium wagi i możliwości spakowania śpiwora kempingowego jest to, czy można go łatwo przenieść z garażu do samochodu, a później przenieść z bagażnika do namiotu. Oczywiście, ważne jest sprawdzenie wagi i rozmiaru, aby zorientować się, jak duże i ciężkie będą bagaże. Modele tańsze są zwykle wykonane z grubszych materiałów i wymagają większej ilości izolacji wewnątrz śpiwora, czego skutkiem jest większa objętość. 

kobieta i mężczyzna siedzący w śpiworach przed namiotem

Wybór śpiwora ze względu na wygodę i materiał wyściółki

Wnętrza różnych modeli śpiworów mogą się nieco różnić, ale zwykle komfort spania w dużym stopniu zależy od ceny. To, w jaki sposób odbierasz przyjemność dotyku różnych materiałów, jest Twoją indywidualną sprawą i zdecydowanie warto przekonać się o tym samemu, bo Twój komfortowy sen w dużym stopniu zależy od przytulności materiału wyściółki. 

Czy obecność zamka błyskawicznego wpływa na zakres temperatur i komfort śpiwora letniego?

Śpiwory typu mumia zazwyczaj mają boczny zamek błyskawiczny o długości ¾, przez co zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie jest trochę skomplikowane. Takich zamków nie można całkowicie rozpiąć w celu połączenia dwóch śpiworów. Dlatego przy zakupie śpiwora na lato lepiej wybrać model, który można całkowicie rozpiąć. Z połączenia uzyskasz obszerną i wygodną przestrzeń dla dwojga, a samo rozpięcie pozwala używać go jako koc. Możesz też wybrać odpowiednio odporny materiał zewnętrzny, aby używać śpiwora jako koca piknikowego na świeżym powietrzu.

Dodatkowe funkcje i nietypowe modele śpiworów

Śpiwory są z założenia prostymi sprzętami przeznaczonymi do wykorzystywania w konkretny sposób. Okazuje się jednak, że producenci wprowadzają ciekawe innowacje i urozmaicenia, które podnoszą ich funkcjonalność. Być może powinieneś zwrócić uwagę na wbudowane poszewki na poduszki, które będą ciekawym ulepszeniem, jeśli poduszka wysuwa Ci się w nocy spod głowy. Producenci stosują też zintegrowane koce, wewnętrzne kieszenie do przechowywania małych przedmiotów, takich jak latarka czołowa, oraz tunele wentylacyjne do zatrzymywania ciepła i usuwania wilgoci z puchowego śpiwora.

Niektóre nowoczesne modele pozwalają dostosować ilość izolacji w zależności tego, w jakich temperaturach śpiwór jest używany. Dzięki temu pozwalają użytkownikowi na dopasowania odpowiadającej mu temperatury w nocy. Nowoczesne systemy poprawy wentylacji pozwalają odprowadzić wilgoć bez potrzeby rozsuwania zamka i narażania się na marznięcie. Z pewnością wiele z tych dodatków nie stanowi przełomu, ale czasem ich zaimplementowanie w jakimś modelu może sprawić, że zdecydujesz o jego wyborze. 

Czy sprawdzają się śpiwory podwójne?

Śpiwór podwójny (lub dwuosobowy) to po prostu standardowy śpiwór, którego szerokość została podwojona, aby pomieścić dwie osoby śpiące obok siebie. Takie śpiwory mogą być ciekawym sposobem nakłonienia niechętnego idei nocowania pod namiotem partnera do wypróbowania tej formy wypoczynku. Z praktycznego punktu widzenia nie warto inwestować w podwójny śpiwór i zamiast tego po prostu spiąć ze sobą dwie pasujące do siebie sztuki. Chociaż takie rozwiązania są niewątpliwie przestronne i odrobinę tańsze niż kupowanie dwóch pojedynczych śpiworów, to jednak na dłuższą metę się nie sprawdza.

Śpiwory dla dzieci

Jeśli masz małe dziecko, zdecydowanie zalecane jest wybranie śpiwora odpowiednio dobranego rozmiarem. Dzieci są znacznie mniej odporne na nocne spadki temperatury i choć bardzo lubią spać pod gołym niebem, to podczas wyjazdu mogą zmarznąć. Jeśli obawiasz się kosztów ciągłej wymiany śpiwora na większy w miarę ciągłego wzrostu dziecka, możesz kupić rozmiar większy, ale wypełniać nadmierną przestrzeń kocem lub ubraniami. Dzięki temu śpiwór szybciej się nagrzeje i dziecku w nocy będzie znacznie cieplej.

Wkładki do śpiworów – sposób na większy komfort cieplny

Metody oceniania parametrów termicznych śpiworów nie zawsze odpowiadają osobistym preferencjom ich użytkowników i może się zdarzyć, że teoretycznie dobry śpiwór nie będzie utrzymywał takiej temperatury, jaka jest dla śpiącego komfortowa. Osobom, którym jest zimno lub chcą użytkować swój śpiwór w niższych temperaturach, niż te, dla których został zaprojektowany, pomóc może wkładka do śpiwora. Takie wkładki są wykonane z miękkich materiałów, takich jak polar, wełna, poliester lub jedwab, i zwykle podnoszą granicę temperatury komfortowej od 5 do nawet 15 stopni. Dodatkową korzyścią jest fakt, że stanowią dodatkową barierę między Tobą a wyściółką śpiwora, co może znacznie wydłużyć jego żywotność (łatwiej jest wyprać wkładkę po użyciu, a wyściółka mniej się brudzi i zużywa).

kobieta siedząca w śpiworze w namiocie z latarką czołową na głowie

Dlaczego producenci śpiworów zalecają stosowanie materaca lub karimaty?

Jeśli kiedykolwiek w nocy z materaca, na którym ułożyłeś śpiwór, zeszło powietrze, lub z innego powodu spałeś bezpośrednio na ziemi w chłodną noc, wiesz, jak ważne jest, by mieć dobrą izolację termiczną i mechaniczną pod sobą. Kiedy kładziesz się na śpiworze ułożonym na twardym podłożu, w większym stopniu kompresujesz izolację, co zmniejsza jej zdolność utrzymania temperatury. Jest to szczególnie istotne w przypadku wypełnienia z naturalnego puchu, ale ma również wpływ na materiał syntetyczny. Brak miękkiej izolacji mechanicznej zwiększa też możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych, a w skrajnych przypadkach do utraty części ociepliny. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze stosować materac do spania lub miękką podkładkę, która ochroni zarówno Ciebie, jak i śpiwór przed twardym i zimnym podłożem. 

Na letni kempingu, w okresie, gdy w nocy jest ciepło, możesz użyć zwykłego materaca. Jeśli jednak warunku pogodowe są bardziej niekorzystne, zastosuj karimatę, która wyposażona jest w dodatkową izolację termiczną (syntetyczną lub piankową). Podkładki do spania mają ocenę wartości R, a im wyższa jest ta ocena, tym lepiej izoluje od zimna. Jeśli jeździsz pod namiot latem, wystarczy podkładka o poziomie izolacji termicznej R 2,5.

Jak przechowywać śpiwór, gdy nie jest używany?

Aby śpiwór, który kupisz, zachował swoje właściwości, przechowuj go w stanie rozłożonym. Dzięki temu odparuje z niego wilgoć, która mogła się pojawić podczas noclegów, a ocieplina wróci do swojej standardowej pojemności. Do prania używaj środków, które są do tego przeznaczone (np. płyn do prania odzieży i śpiworów puchowych Forclaz). Śpiwory syntetyczne możesz suszyć na zwykłej suszarce, ale do modeli puchowych używaj suszarki bębnowej. Dzięki takiej konserwacji Twój śpiwór z pewnością będzie służył Ci przez wiele lat i będzie wiernym towarzyszem Twoich letnich eskapad. 

Przeczytaj także

kobieta leżąca na trawie w śpiworze

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny? Jak wyprać śpiwór?

Jak prać śpiwór syntetyczny? Jak wyprać śpiwór puchowy w pralce? Sprawdź, jak prać śpiwór turystyczny, by zachował swoje właściwości termiczne.

mężczyzna rozkładający śpiwór pod namiotem

Jak wyprać śpiwór puchowy i syntetyczny?

Jak wyprać śpiwór puchowy a jak śpiwór syntetyczny? Czy prać śpiwór ręcznie czy w pralce? Jak wysuszyć śpiwór turystyczny? Jak przechowywać śpiwór?

mężczyzna  z latarką czołową rozkładający śpiwór przed namiiotem

Jaki śpiwór na zimę wybrać ? Co powinien mieć śpiwór zimowy?

Syntetyczny, czy puchowy śpiwór na zimę? Jak wybrać najlepszy śpiwór zimowy na nocleg pod namiotem w trudnych warunkach atmosferycznych?

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!